Ustawa hazardowa – akty prawne

Legalne zakłady bukmacherskie aktualnie obowiązujące akty prawne 2018

W tym artykule chcielibyśmy poświęcić kilka zdań aktualnie obowiązującemu aktowi prawnemu, który reguluje kwestię legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce. Po zmianach ustrojowych końcówki lat osiemdziesiąt poprzedniego stulecia kwestie hazardu uregulowano w roku 1992 za pomocą ustawy o grach i zakładach wzajemnych, czyli bukmacherskich właśnie. Niezwykle szybki rozwój technologiczny, który nastąpił w latach 90. i na początku nowego tysiąclecia sprawił, że zapisy ustawy zupełnie nie nadążyły za zmieniającą się rzeczywistością. Przykładowo ustawodawca nie przewidział, że tak szybko rozwinie się Internet i, że pojawią się firmy bukmacherskie online. W ogóle nie przewidziano, że tyle obszarów działalności gospodarczej znajdzie swoje miejsce w świecie wirtualnym.

Okoliczności wprowadzenia ustawy hazardowej z 19-go listopada 2009 roku

Lato 2009 roku to czas nieszczęsnych spotkań polityków PO na cmentarzu z przedstawicielami branży hazardowej.  Liderzy partii chcieli się odciąć od tzw. „afery hazardowej” i uchwalono nową, niezwykle restrykcyjną ustawę hazardową. Niejako „rykoszetem”, bo cmentarne rozmowy dotyczyły najbardziej lukratywnej części branży hazardowej czyli tzw. „jednorękich bandytów” trafione zostały zakłady bukmacherskie. Rozważano nawet wprowadzenie 20% podatku od obrotu, co prawdopodobnie zlikwidowałoby zlikwidowałoby legalną branżę bukmacherską w Polsce. Internetowa zakłady bukmacherskie zostały właściwie zakazane. Ustawodawca działał jednak w takim pośpiechu, że nie dochowane zostały procedury związane z notyfikację zmian prawnych na poziomie Komisji Europejskiej. KE ocenia czy przewidywane zmiany są zgodne z prawem unijnym. Politycy PO działali w wielkim pośpiechu, nad ustawą procedowano zaledwie około 1 miesiąca. Nasz kraj nie zastosował się do jednej z głównych, naczelnych zasad Unii Europejskiej, gdyż wprowadzone zostały regulacje, które nie zezwalały zagranicznym bukmacherom z terenu Unii Europejskiej czy też Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu na prowadzenie działalności w zakresie gier hazardowych w Polsce. Powszechnie podnoszony był argument o dyskryminowaniu zagranicznych podmiotów. Brak notyfikacji czyni iż przepisy są niewiążące. Ustawodawca przyznał się do błędu i zaczął korygować popełnione błędy w 2015 roku, nowelizacja ustawy z czerwca 2015 roku dopuściła zagraniczne podmioty bukmacherskie do naszego rynku i umożliwiła im urządzanie gier hazardowych na terenie Polski, weszła w życie 3-go września 2015 roku.

 

Aktualnie obowiązująca nowelizacja z dnia 15-go grudnia 2016 roku

Czas skupić się na aktualnie obowiązującej ustawie, a właściwie jej nowelizacji z dnia 15-go grudnia 2016 roku. W punktach najważniejsze zmiany dotyczą:

1) Do prowadzenie legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce wymagane jest zezwolenie wydawane przez polskie Ministerstwo Finansów.

2) Podmiot urządzający zakłady bukmacherskie przez Internet musi korzystać z domeny, której krajowa domena najwyższego poziomu jest przypisana do polskich stron internetowych.

3) Wprowadzony został rejestr nielegalnych stron hazardowych, dostępny dla każdego Internauty pod adresem internetowym hazard.mf.gov.pl.

4) Wprowadzono restrykcyjne zasady dotyczące archiwizacji danych obejmujących transakcje oraz wniesione przez graczy zakłady.

5) Zezwolono na reklamę legalnych bukmacherów.

6) Dostawcy Internetu są zobowiązani do blokowania nielegalnych stron hazardowych.

7) Legalni bukmacherzy mogą przeprowadzać transakcje wyłącznie za pośrednictwem określonych dostawców usług płatniczych.

Czytelników zainteresowanych tematem odsyłamy do treści ustawy hazardowej, szczególnie warto zapoznać się z artykułem 15 oraz artykułem 29, który reguluje, w jakich sytuacjach dozwolone jest reklamowanie legalnych zakładów bukmacherskich.

Link do ustawy

Zainteresowani czytelnicy mogą także pod poniższym linkiem

http://www.mf.gov.pl/documents/766655/927911/Urz.+gier+hazardowych+przez+int.

Zapoznać się z dokumentem sygnowanym przez Ministerstwo Finansów, który opisuje jakie warunki muszą spełnić legalni bukmacherzy w Polsce w zakresie wymaganej dokumentacji technicznej.

Pod poniższym linkiem można znaleźć informacje, które zakłady bukmacherskie w Polsce posiadają licencję wydaną przez polskie Ministerstwo Finansów. [ Link ]

 
Warto również się zapoznać:
http://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet
https://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier-gry-hazardowe/rejestr-domen
https://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier-gry-hazardowe

Hazard może uzależniać. Fortuna, STS, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi