Jak grać

Punkty stacjonarne bukmacherów. Konieczność czy melodia przeszłości?

Spis treści
[Rozwiń]

Czy lokale naziemne z zakładami bukmacherskimi mają jeszcze sens? W dobie wszechobecnego internetu dużo prościej jest obstawiać wydarzenia sportowe on-line. Wygodnie, z dowolnego miejsca, bez konieczności wychodzenia z domu. Liczba stacjonarnych punktów bukmacherskich zmalała, ale nie tak drastycznie jak mogłoby się wydawać. Jaka przyszłość czeka placówki z zakładami bukmacherskimi?

Reklama i wiarygodność 

Obecnie ponad 80% zakładów zawieranych jest w internecie. Przed ekranem komputera lub za pomocą smartfona w bardzo krótkim czasie można założyć konto, wpłacić pieniądze i od razu grać. Rozwój technologii wskazywałby na to, że już nie opłaca się utrzymywać lokali, więc dlaczego wciąż istnieją bukmacherzy (STS, LV BET, ForBet, Superbet) otwierają lokale stacjonarne, narażając się na dodatkowe koszty? Obsługa placówki wiąże się z zapłatą za wynajem lokalu oraz pensje dla obsługi. Do tego dochodzi kwota zakupu licencji na zakłady stacjonarne (90 000 zł) i opłata od każdej placówki (2200 zł). Gracze obstawiający w tych lokalach nie zapewnią bukmacherom zwrotu poniesionych kosztów, więc jaki to ma sens?

Cała tajemnica tkwi w tym, że najlepsi bukmacherzy traktują punkty naziemne jako formę marketingu. Firmy bukmacherskie nie mają zezwolenia na zakup bilbordów jako przestrzeni reklamowej i nie mogą bezpośrednio promować swoich usług ze względu na zabraniającą tego ustawę. Wykorzystują zatem punkty naziemne jako miejsce, które mogą od zewnątrz obkleić swoim logo z napisem „zakłady bukmacherskie”. Dzięki takiej formie marketingu mogą i pokazać się szerszemu gronu odbiorców i dotrzeć do nowej grupy klientów. Poza tym punkt naziemny do dobry sposób na uwiarygodnienie swojego biznesu. Ludzie wychodzą z założenia, że skoro firmę stać na prowadzenie placówek, oznacza to, że musi to być solidny i wiarygodny bukmacher. Punkty naziemne dodają bukmacherom prestiżu w oczach klientów. Są więc w dzisiejszych czasach traktowane przez właścicieli jako część działań marketingowych.

Rynek naziemnych bukmacherów

Jak wygląda polski rynek bukmacherski, jeśli chodzi o liczbę stacjonarnych punktów, w których można zawierać zakłady? Przyjrzyjmy się temu dokładnie:

Nazwa bukmacheraLiczba punktów naziemnych
Fortuna573
STS440
Totolotek220
Forbet88
Superbet69
LvBet54
Etoto3

Sieć naziemnych punktów bukmacherskich legalnych bukmacherów w Polsce stan na 11.02.2020:

Trzeba wspomnieć o tym, że w Polsce licencje dla zakładów internetowych i oraz stacjonarnych przyznawane są jako dwie oddzielne. Ośmiu wymienionych wyżej bukmacherów ma licencję upoważniającą do prowadzenia punktów naziemnych. Ciekawostką jest fakt, że rumuński Superbet posiadał wyłącznie licencję na prowadzenie naziemnej działalności bukmacherskiej i nie można było u tego bukmachera obstawiać spotkań on-line (od marca 2020r. jest już taka możliwość). Superbet działał odwrotnie niż reszta młodszych bukmacherów. Rozpoczęli od działalności w punktach naziemnych, by później ruszyć z zakładami w wersji online.

Znacznie popularniejszym zabiegiem jest posiadanie licencji na zakłady internetowe, a brak punktów naziemnych. Przykładami tak działających firm są chociażby Totalbet czy stosunkowo nowy na rynku eWinner. Bukmacher Totalbet przymierza się do utworzenia lokali stacjonarnych, ale póki co u tego bukmachera ciągle możemy tylko obstawiać przez internet. Bukmacher ten kusi graczy ciekawą ofertą powitalną, dlatego warto zapoznać się co oferuje nowym graczom proponowany przez Totalbet bonus.

W naszym kraju funkcjonuje obecnie 1581 legalnych punktów naziemnych oferujących zakłady bukmacherskie. Mimo zmniejszenia liczby punktów stacjonarnych, liderem niezmiennie na tej płaszczyźnie pozostaje bukmacher Fortuna, który posiada 573 placówki. Na drugim biegunie znajduje się Etoto, które zaliczyło jednocześnie największy regres jeśli chodzi o prowadzone lokale (wcześniej 44 - teraz tylko 3).. Zaś największy postęp zanotował bukmacher Forbet, który jeszcze w 2018 roku nie posiadał żadnego punktu naziemnego, a teraz ma ich aż 88.

Fortuna na czele

Bukmacher Fortuna najwięcej punktów posiada w południowej części naszego kraju, w pobliżu granicy z Czechami oraz Słowacją, co jest powiązane z tym, że ten bukmacher skupia się na krajach z tego obszaru. Kluczowe rynki dla Fortuny to Czechy, Polska oraz Słowacja. Nieco upraszczając można stwierdzić: czym dalej na północ Polski tym mniej punktów naziemnych Fortuny, zainteresowani mogą sami przyjrzeć się liczbie punktów naziemnych Fortuny w konkretnym miejscu i porównać je z innym. Na stronie Fortuny znajduje się funkcjonalna wyszukiwarka punktów naziemnych, wybór województwa i miasta.

Na ogół naziemne punkty bukmacherskie Fortuny czynne są w następujących godzinach

Punkty bukmacherskie Fortuna (godziny otwarcia)
poniedziałek10:00 – 17:30
wtorek 9:30 – 18:30
środa 9:30 – 18:30
czwartek 9:30 – 18:30
piątek 9:00 – 19:00
sobota 8:30 – 17:30
niedziela 8:30 – 17:00

Osoby zainteresowane godzinami otwarcia konkretnego punktu mogą po jego wybraniu sprawdzić dokładne godziny jego funkcjonowania.

Punkty naziemne bukmachera STS

Ten bukmacher jest głównym konkurentem Fortuny i widać to zarówno po liczbie klientów jak i liczbie prowadzonych w Polsce lokali. Na swojej stronie widnieje informacja o ponad 440 lokalach pod tym szyldem, więc do 1. miejsca jeszcze trochę brakuje.

STS informuje na swojej stronie o:

 • klimatyzacji w lokalu
 • możliwości obstawiania i oglądania sportów wirtualnych
 • transmitowaniu meczów
 • tym czy w lokalu znajduje się terminal samoobsługowy
 • statusie premium

Po wyborze interesującego nas punktu bukmacherskiego STS, wyświetlane są szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia lokalu.

Godziny w których otwarte są punkty naziemne STS są zauważalnie dłuższe niż Fortuny. W tym konkretnym przypadku lokalu zlokalizowanego w Szczecinie punkt czynny jest przez cały tydzień w godzinach 08:00-22:45. Z pewnością dla klietnów dłużej otwarte lokale są bardziej atrakcyjne.

Bonus dla grających w lokalu STS

Oczywistym jest, że większość graczy korzysta z zakładów bukmacherskich przez internet. Istnieje jednak duża grupa klientów, którzy stawiają na tradycję i korzystają z punktów naziemnych. Właśnie dla takich osób STS przygotował bardzo ciekawą promocję. Mianowicie im więcej razy wybiorą się do lokalu bukmachera, tym wyższy bonus otrzymają.

Bukmacher STS przygotował ofertę, dzięki której za odwiedzanie punktów można dostać aż 150 PLN! W tej akcji nagradzana jest regularna gra w punktach naziemnych. Wizyta numer 10, 20 i 25 w miesiącu oznacza bonus w wysokości 10% stawek przegranych kuponów. Warunkiem jest gra za minimalną stawkę 30 PLN, więc nawet przegrane kupony mogą przynieść aż 150 PLN bonusu!

Dla osób, które wolą grać za mniejsze stawki też jest bonus powitalny STS! Jeśli przez 10 dni z rzędu będziesz odwiedzał lokale STS i w każdym z nich zawrzesz zakład za minimum 5 PLN, to otrzymasz równowartości 10 PLN. 20 takich wizyt będzie oznaczało 20 PLN bonusu od STS. Jak widać ten bukmacher nie zapomina o graczach obstawiających zakłady w oldschoolowym stylu.

Totolotek niezmiennie na najniższym stopniu podium

Od sierpnia 2018 roku liczba punktów naziemnych Totolotka zmalała o 35. Jednak cały czas pozwala to na trzecie miejsce pod tym względem wśród najlepszych polskich bukmacherów. Niemal 14% udziałów w rynku lokali stacjonarnych to wystarczająco dużo, żeby być w topowej trójce i nie musieć oglądać się za siebie.

Godziny otwarcia lokali Totolotka prezentują się następująco:

Punkty bukmacherskie Totolotek (godziny otwarcia)
poniedziałek9:30 – 19:00
wtorek 9:30 – 19:00
środa 9:30 – 19:00
czwartek9:30 – 19:00
piątek9:30 – 19:00
sobota 9:30 – 18:00
niedziela9:30 – 16:30

Podobnie jak w pozostałych przypadkach, osoby zainteresowane godzinami otwarcia konkretnego punktu mogą po jego wybraniu dokładnie to sprawdzić.

Podejmij wyzwanie typera w punktach stacjonarnych Totolotka

“Wyzwanie typera” to ranking dla graczy obstawiających zakłady w lokalach naziemnych, posiadających zarejestrowaną kartę Bet Club. Rywalizacja odbywa się od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. Punkty są wynikiem liczby dni z obstawionym kuponem pomnożonych przez liczbę postawionych kuponów.

Na pięciu najlepszych graczy w danym punkcie czekają ciekawe bonusy bukmacherskie (75 zł, 50 zł, 25 zł i dwa razy po 10 zł). Warunkiem otrzymania przez uczestnika nagrody jest uzbieranie przez niego minimum 200 punktów.

Plusy i minusy lokali naziemnych

Tak jak można się domyślać, gra w stacjonarnych punktach bukmacherskich wymaga od gracza większego zaangażowania niż obstawianie przez internet. Z drugiej strony zakłady zawierane w punkcie mogą przynieść także korzyści, których nie odniesie się stawiając on-line, co widać na powyższych przykładach. Jakie są więc zalety i wady punktów stacjonarnych z zakładami bukmacherskim?

Zalety naziemnych punktów bukmacherskich:

 • bonusy przyznawane przez bukmacherów naziemnych są często dużo łatwiejsze w obrocie niż ich internetowe odpowiedniki. Nie odstają przy tym od nich pod względem kwot, więc jest to zdecydowany plus, który może skłonić do chociaż okazyjnego zawierania zakładów w takiej formie
 • bukmacherzy stacjonarni dbają o swoich klientów, przyznając im bonusy za dużą liczbę wizyt w punkcie, zakładów oraz za samą aktywność. Te punkty przekładają się na darmowe zakłady lub drobne upominki. 
 • gracze stacjonarni mają możliwość rywalizacji w turniejach, w których do zdobycia są atrakcyjne nagrody rzeczowe
 • bukmacherzy internetowi wymagają podania danych osobowych i weryfikują tożsamość gracza. W punktach naziemnych nie trzeba się niczym legitymować, a za zakład można zapłacić gotówką

Wady naziemnych punktów bukmacherskich:

 • atutem gry online, jest możliwość obstawiania bez wychodzenia z domu, bez ryzyka, że nie zdążymy zagrać danego typu. Do lokalu trzeba się pofatygować 
 • trzeba dokładnie spisać numer spotkania z oferty, zaznaczyć swój typ i samodzielnie wszystko przeliczyć. Ewentualnie dostaniemy gotowy kurs przy płaceniu, gdzie nie będzie za wiele czasu na podjęcie decyzji, za ile postawić dany kupon.
 • przez internet mamy okazję szybko odbić się za wcześniej nietrafiony typ. W punktach stacjonarnych może to być ciężkie, gdyż przeważnie po postawieniu kuponu, opuszczamy lokal. Powrót do niego w momencie niekorzystnego wyniku, mógłby być nieco uciążliwy.

Jak widać obstawianie w obydwu przypadkach ma swoje lepsze i gorsze strony. Decyzja o tym, który sposób jest lepszy to kwestia indywidualna każdego gracza. Dobrym pomysłem może być obstawianie obiema metodami, w końcu w takim przypadku można liczyć zarówno na bonusy internetowe, jak i te w lokalach.