Systemy bukmacherskie

Systemy bukmacherskie – Jaki jest najlepszy system bukmacherski w 2023?

systemy bukmacherskie
Spis treści
[Rozwiń]

Wiele osób zainteresowanych tematem zadaje sobie pytanie, czy istnieje sposób na pewną wygraną w zakładach bukmacherskich? Jedni powiedzą, że oczywiście, że nie ma, bo gdyby był, to ta branża w kilka dni by upadła. Drudzy w tym samym czasie pochwalą się swoimi pewnymi typami na weekend, które nie mogą nie wejść. Prawda jest taka, że można wyłącznie zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej. Bukmacher niezależnie od typu gracza zawsze ma przewagę. Istnieją jednak systemy, które pozwalają tę przewagę wyraźnie zmniejszyć, a może i przechylić szalę na korzyść stawiającego. Przedstawiamy systemy dzięki, którym być może zaczniecie wygrywać zakłady.

Czym jest system bukmacherski?

Na początku trzeba wyjaśnić sobie czego dotyczy ten tekst. Właściwie to powinien się odnosić do systemu stawkowania, bo system bukmacherski to z góry zdefiniowane zasady doboru stawek na zakłady. Definiuje stawki, ale nie sporty lub wydarzenia, które należy obstawić. Głównym celem systemów stawkowania jest zwiększenie szans typera na wygraną w zakładzie z bukmacherem. Wybór dobrego systemu stawkowania i przestrzeganie jego zasad przy zawieraniu zakładów może podnieść szanse gracza na osiąganie zarobku w zakładach.

Dobry system musi powinien charakteryzować się dwiema rzeczami. Po pierwsze niskim stopniem ryzyka utraty całego kapitału. Po drugie możliwie dużym potencjalnym zyskiem. Jak sama nazwa wskazuje, musi systematyzować obstawianie i umożliwić osiągnięcie zysków - czyli w tym przypadku wygraną. Istnieją prostsze i bardziej zaawansowane systemy. Do zrozumienia jednych i drugich przydatne będzie przyswojenie podstawowych pojęć.

Podstawowe pojęcia systemów bukmacherskich

 • AKO - akumulowany kurs. Przykładowo, zakłady na dwa spotkania na jednym kuponie Legia-Widzew typ 1 kurs 2,0 oraz Polonia-Śląsk typ 1 kurs 2,0 dadzą nam AKO=4 i po takim kursie będzie rozliczana wniesiona stawka na zakład. 
 • Bankroll - kapitał, budżet, który chcemy przeznaczyć na obstawianie w określonym czasie.
 • Kontra - kontra w zakładach bukmacherskich to zagranie minimalizujące straty lub pozwalające wyjść na plus w sytuacji, gdy wcześniej postawiony zakład okazał się błędny.
 • Live (liveodds) - czyli zakłady „na żywo” to możliwość postawienia zakładu już podczas trwania danego wydarzenia sportowego.
 • Singiel - zakład pojedynczy, klasyczny typ na jedno spotkanie na kuponie.
 • Stake - czyli stawka na zakład 
 • Valuebet - wartościowy zakład po kursie wyższym niż wynika to z procentowych szans na jego sukces. Zakład z pozytywną wartością oczekiwaną czyli taki, którego kurs jest według nas wyższy, niż być powinien.
 • Yield - stosunek całkowitego zysku do zainwestowanej w sumie kwoty. Liczymy go w prosty sposób x/y * 100%, gdzie x to jednostki zysku, a y jednostki łącznej ilości jednostek postawionych. Uznaje się, że znakomitym wynikiem jest yield na poziomie 10%, oznaczający, że średnio każdy zakład daje nam zysk w wysokości 10% zainwestowanej w zakład kwoty.
 • Zdarzenie dwudrogowe - Inaczej nazywane dwutorowym lub dwudrożnym. Jest to zdarzenie, które posiada tylko dwa możliwe alternatywne rezultaty. Oznaczane jest w tabeli kursów jako „1 lub 2”. Przykładem takiego zdarzenia może być wynik meczu tenisa ziemnego, gdzie nie ma możliwości remisu.
 • Zdarzenie trzydrogowe - Inaczej nazywane trójdrożnym, trójtorowym. Jest to zakład, który posiada 3 alternatywne wyniki. Przykładem takiego zakładu może być mecz piłki nożnej, gdzie mamy możliwość postawienia na wygraną drużynę numer 1, wygraną drużyny numer 2 lub remis.

Jak grać systemem bukmacherskim?

Na pierwszy rzut oka systemy bukmacherskie mogą się wydawać skomplikowane, ale wcale tak nie jest. Być może ktoś po tym tekście znajdzie swój sposób na najskuteczniejsze granie w zakładach sportowych. Systemy opierają się na typach. Każdy typ jednak powinien być oparty na posiadanej wiedzy o danym meczu i informacjach, które pomagają nam skuteczniej wybierać zdarzenia. Dobierając typy do danego systemu opieraj się na konkretnej analizie i pozyskanych informacjach.

Sztuka typowania w oparciu o strategie i systemy jest w dużej mierze związana z umiejętnym zarządzaniem przez nas budżetem. Nie jest to jednak sztuka prosta, tym bardziej, że zakłady bukmacherskie budzą w graczach bardzo duże i często skrajne, emocje. Jeśli chcemy być bardziej efektywni w naszym typowaniu konieczne jest ustalenie możliwie najbardziej skutecznego systemu gry, który zmaksymalizuje nasze zyski. Regularne zyski w zakładach są możliwe, ale tylko pod warunkiem mądrej i zdyscyplinowanej gry.

Istotnym elementem w grze systemowej jest cierpliwość. Sukcesu nie osiągnie się w ciągu doby. Nie można się spodziewać rezultatów z dnia na dzień, bo system ma przynieść korzyść w dłuższej perspektywie. Osiąganie regularnych zysków nie jest prostym zadaniem i wymaga bardzo dużego nakładu pracy, sporej wiedzy oraz, wspomnianej wyżej, cierpliwości, która pomoże nam osiągnąć zamierzony cel. Pamiętaj przy tym, by nie próbować na siłę odgrywać się po przegranym zakładzie. Zamiast tego, lepiej byś zrobił sobie dzień wolnego i wrócił do gry z chłodną głową. Należy być konsekwentnym w swoich poczynaniach i potrafić myśleć długofalowo. 

Dzięki temu, zyskasz kontrolę nad swoimi wydatkami i zyskami, a w efekcie nauczysz się minimalizować ewentualne straty. Dlatego też, każdy stawiany przez nas kupon należy zapisywać.  Ustal również miesięczny budżet na zakłady i pod żadnym pozorem go nie przekraczaj.

Cechy dobrego systemu bukmacherskiego

Marzeniem każdego gracza zakładów wzajemnych jest regularny i najlepiej duży zysk. Istnieje wiele metod, które na pierwszy rzut oka gwarantują przychody. Jednak z matematycznego punktu widzenia nie istnieje system bukmacherski, który pozwala wygrywać w każdym przypadku.

Dobry system bukmacherski powinien być dopasowany do stopnia zaawansowania gracza. Jeśli jesteś początkującym zawodnikiem, dobrym wyborem będzie skorzystanie z prostego systemu, który łatwo wykorzystać i można bez problemu zrozumieć. W przypadku średnio-zaawansowanych graczy odpowiednim systemem byłby taki, który nie jest zbyt ryzykowny, ale potrafi przynieść jakikolwiek zysk.

Na obrazku widnieją ręce gracza, który obstawia mecze on-line

Starzy wyjadacze skoncentrują się zapewne na zgarnięciu jak największego kawałka tortu, niezależnie od ryzyka. Głównie z tego względu, że będą potrafili i tak się odbić, nawet po przegraniu większej sumy.

Dobry system powinien być przede wszystkim prosty. Idealnie gdyby nie był przesadnie ryzykowny - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Teoretycznie najważniejszą rzeczą jest oczywiście zysk, czyli istota każdego zakładu, więc najlepszym wyjściem byłby regularny dochód, nawet jeśli niezbyt pokaźny.

Rodzaje systemów bukmacherskich (zalety i wady)

Czas przejść do konkretów i pokazać na przykładach jakie systemy bukmacherskie mogą nam dać największe szanse na zysk. Każdy gracz powinien sam wybrać, który jest dla niego bardziej odpowiedni.

SystemWysokość stawkiPrzedział kursówWkład własnyPotencjalny zyskStopień ryzyka
Płaska stawka2-5% budżetu>2.00NiskiŚredniNiski
Progresja Martingale'a1-2% dla pierwszego zakładuok. 3.00NiskiWysokiWysoki
Piętnastka2-5% budżetu2.00-2.20ŚredniWysokiNiski
Modulowany10j = 2% budżetuDowolneŚredniŚredniNiski
System paroli2-5% budżetuok. 2.00NiskiWysokiWysoki
GreenwoodZależy od planowanego zyskuAKO ok. 7.00ŚredniWysokiWysoki
Ciąg Fibonacciego2% budżetuok. 3.00ŚredniŚredniŚredni
Polish Middles5-10% budżetuUnder/overWysokiŚredniNiski
1-3-2-62-5% budżetuok. 2.00ŚredniWysokiNiski
LabouchereZależy od planowanego zyskuok. 2.00ŚredniŚredniŚredni
Stawkowanie procentowe2-5% budżetuDowolneŚredniŚredniNiski
D'Alembert2% budżetuok. 3.00ŚredniŚredniŚredni
Kryterium Kelly'egoWedług wzoruValuebetyŚredniNiskiBardzo niski

Systemy z wymaganym niskim kapitałem

Mało włożyć, a wyjąć dużo. Nie da się? Wręcz przeciwnie, ale do tego potrzeba przede wszystkim czasu. Innymi słowy coś kosztem czegoś. Nie każdy kto decyduje się na grę w zakładach bukmacherskich jest w stanie jednorazowo wyłożyć kilkaset złotych, więc poniżej rozpisujemy systemy, które nie wymagają dużego wkładu własnego.

Progresja Martingale’a - nazywany jest też progresją klasyczną. Strategia wyjęta z rosyjskiej ruletki. Jak działa? Obstawiając zakłady bukmacherskie tym systemem, po każdej przegranej typer podwaja stawkę zakładu, a po każdej wygranej wraca do stawki wyjściowej. Chodzi więc o to, aby szybko nadrobić straty i to z nadwyżką, gdyż „wystarczy”, że któryś z kolejnych zakładów będzie wygrany, a wszelkie wcześniejsze przegrane zostaną zniwelowane. Po tej wygranej gracz wraca do początkowych zasad gry.

Przykład dla kursu 2.00:

Kapitał na grę 150 zł.

Etap I: 10 zł × 2,0 = 20 zł (przegrana)

Etap II: 20 zł × 2,0 = 40 zł (przegrana)

Etap III: 40 zł × 2,0 = 80 zł (WYGRANA)

Zysk końcowy: 80 zł – 70 zł = 10 zł

Zalety:

 • duże prawdopodobieństwo odniesienia zysku
 • nie trzeba analizować obstawianych spotkań

Wady:

 • zaangażowanie dużych środków w porównaniu z osiągniętym zyskiem
 • duże ryzyko utraty kapitału
 • niewielki zysk

Raczej polecany tylko w przypadku, gdy chcemy się szybko odegrać i na tym zakończyć grę. W dłuższej perspektywie również może przynieść zyski, ale niezbyt pokaźne Przy zainwestowaniu wysokich kwot, wygrane mogą okazać się niewystarczająco satysfakcjonujące.

Obrazek przedstawia filiżankę kawy, tablet z meczem futbolu oraz smartfon z aplikacją do obstawiania spotkań

Płaska stawka - najprostszy i najbardziej popularny system stawkowania. Nie angażuje on wielkich środków na grę i polega on na tym, że dla kursów w ustalonych przedziałach stosuje się taką samą stawkę. Ważne jest to, aby pojedynczy zakład nie przekraczał 2–5% całości budżetu przeznaczonego na grę.

Wśród graczy przyjęło się stosować trzy przedziały kursowe:

 • mniejsze niż 2.00
 • między 2.00 i 5.00
 • większe niż 5.00

Przykład:

Kursy mniejsze niż 2.00 

100 zł × 1,5 = 150 zł 

100 zł × 1,8 = 180 zł 

Kursy 2.00–5.00

50 zł × 3 = 150 zł

50 zł × 4 = 200 zł

Kursy większe niż 5.00

25 zł × 6 = 150 zł

25 zł × 8 = 200 zł

Zalety:

 • niewielkie ryzyko bankructwa
 • prostota, dobry system dla początkujących graczy

Wady:

 • małe zyski

Na tle pozostałych systemów stawkowania to bardzo bezpieczny system bukmacherski. Ryzyko przegrania wszystkich pieniędzy przeznaczonych na grę jest tu niewielkie, co wynika przede wszystkim z posługiwania się stawkami w okolicy 2% bankrollu. Jak łatwo policzyć, w ten sposób obstawimy minimum 50 zakładów, a i to tylko w sytuacji, gdy wszystkie będą przegrane. Stosując ten system gry u najlepszych bukmacherów łatwo też zorientować się, czy wybierane typy są w większości trafne, dlatego właśnie jest to tak dobry system bukmacherski dla początkujących, dopiero uczących się graczy. Jednak jako dość bezpieczny system bukmacherski, ma ten mankament, że trudno przy jej użyciu osiągnąć większe zyski.

System paroli - nazywany jest także system anty-martingale. W przeciwieństwie do Martingale’a, w systemie Paroli stawka zostaje zwiększona w przypadku postawienia trafionego kuponu. Zaczynasz z jednym zakładem i podwajasz stawkę przy wygranej lub wracasz do stawki początkowej w przypadku przegranej.

Przykład dla kursu 2.00:

Etap I: 10 zł × 2,0 = 20 zł (przegrana)

Etap II: 10 zł × 2,0 = 20 zł (WYGRANA)

Etap III: 20 zł × 2,0 = 40 zł (WYGRANA)

Etap IV: 40 zł × 2,0 = 80 zł (WYGRANA)

Etap V: 80 zł x 2.0 = 160 zł (przegrana)

Etap VI: 10 zł x 2,0 = 20 zł (WYGRANA)

Bilans końcowy: -10+10+20+40-80+20=0

Zalety:

 • odporność na serię błędnie typowanych kuponów – kwota zakładu jest stała, co pozwala na długą grę
 • system bardzo prosty w zastosowaniu – opiera się na prostym algorytmie, który może być stosowany przez każdego.

Wady:

 • duże ryzyko bankructwa
 • podatność na zmianę stawki w ciągu serii błędnie wytypowanych kuponów. System daje dochody w przypadku serii zwycięstw. Poprzedzający ten etap ciąg porażek może nasunąć grającemu myśl o zwiększeniu kwoty zakładu w celu szybszego odegrania się

Jak widać wyżej, nawet mimo niezłej skuteczności (4/6) i tak nie udaje się osiągnąć zysku. Niektórzy chwalą system Paroli i zaznaczają, że nie wymaga on dużego kapitału, aby rozpocząć grę tą metodą. W końcu stawki rosną relatywnie wolno. Duży minus polega na tym, że przy kiepskiej skuteczności można stracić nawet wszystkie pieniądze zgromadzone do tej pory na koncie.

Systemy bukmacherskie mniejszego ryzyka

Grając u bukmachera na szali kładzie się pieniądze. Często niemałe. Mówią, że bez ryzyka nie ma zabawy, ale czy gracze, którzy go nie lubią, mają w ogóle czego szukać w zakładach? Jasne, że tak. Mniejsze ryzyko to mniejsza wygrana, ale w przypadku częstych małych zwycięstw uzbiera się większa suma, a to już kusząca wizja.

Kryterium Kelly’ego - jest wzorem na matematycznie optymalne zarządzanie pieniędzmi. Istota systemu Kelly’ego sprowadza się do prawidłowego oszacowania wystąpienia danego wyniku i dopasowania optymalnej stawki na to zdarzenie. Inaczej rzecz ujmując, system Kelly’ego wyliczy optymalną stawkę na zakład w zależności od posiadanego kapitału i tego, jaką przewagę w danym zakładzie mamy (oszacowaliśmy) nad bukmacherem. Przy stosowaniu tego systemu powinniśmy wyszukiwać zdarzenia, na które według nas kursy bukmacherskie są zawyżone (valuebet).

Wzór na system Kelly’ego:

Stawka = [ K × ( p × k – 1) ] / (k – 1)

K – kapitał

p – prawdopodobieństwo szans na trafność typu według gracza, ustalone w procentach

k – kurs

Przykład value kurs 2.95, budżet 500 zł

Stawka = [ 500 × ( 40 % × 2.95 – 1) ] / (2.95 – 1) Stawka = [ 500 × ( 1,18 – 1 ] / 1.95 Stawka = [ 500 × 0,18 ] / 1.95 Stawka = 90 / 1.95 Stawka = ~ 46 zł

Przykład value – kurs 1,35, budżet 500 zł

Stawka = [ 500 × ( 80 % × 1.35 – 1 )] / (1.35 – 1) Stawka = [ 500 × ( 1,08 - 1) ] / 0,35 Stawka = [ 500 × 0,08 ] / 0,35 Stawka = 40 / 0,35 Stawka = ~ 114 zł

Zalety:

 • optymalne zarządzanie pieniędzmi
 • maksymalizacja współczynnika tempa wzrostu w długim okresie

Wady: 

 • niezbędna duża wiedza z zakładów bukmacherskich i obstawianych dyscyplin sportowych
 • system dla doświadczonych graczy

Przeznaczony jest dla doświadczonych graczy, którzy potrafią odnaleźć valuebety oraz wykorzystać swoją wiedzę i dostępne statystyki, by poprawnie określić szanse wygranej. Gdy spełnimy powyższe warunki, wzór Kelly’ego pozwoli nam na wyznaczenie optymalnej kwoty z wyjściowego budżetu, którą możemy przeznaczyć na zakład. Równocześnie minimalizuje bankructwo w dłuższej perspektywie gry.

Obrazek przedstawia smartfon z aplikacją bukmachera oraz kartę płatniczą w rękach gracza

Polish Middles - polega na znalezieniu jak największego zbioru wyników, które pokrywają obstawiane przez nas kupony.

Przykładowo rozpatrzmy wydarzenie rodem z NBA: 

Skupimy się na typie łącznej liczbie punktów obu drużyn. Pierwszy kupon stawiamy na liczbę mniejszą niż 185.5, a drugi na sumę większą od 189.5. W przypadku wyników 186,187,188 lub 189 tracimy cały wkład. Ten zbiór nazywamy niesprzyjającym. Polish middles to dokładnie dwa (lub więcej) zakładów, które pokrywają prawie wszystkie wyniki, a te, które nie występują na kuponach, lądują w zbiorze niesprzyjającym.

Zalety:

 • możliwość ocenienia szans powodzenia zakładu już na pierwszym etapie poprzez warunek zyskowności dla kursów.
 • pozwalają osiągać regularne profity, o ile potrafimy je wyszukać oraz odpowiednio oszacować szanse powodzenia.

Wady:

 • przeznaczone są dla doświadczonych graczy
 • spotkanie zakończone wynikiem ze zbioru niesprzyjającego doprowadza do utraty całego wkładu

Polish middles powinniśmy szukać we wszelkiego rodzaju zakładach typu Under i Over oraz w przypadku handicapów. Takie typy występują powszechnie, więc nie powinniśmy mieć problemu z wyszukiwaniem (oczywiście wykorzystując wszelkiego typu wyszukiwarki).

System modulowany - Polega na stawianiu od 1 do 10 jednostek na każdy zakład, przy czym 1j (1 jednostka) ma określoną wartość (pieniężną). Zatem przy wartości 1 jednostki = 1 PLN, gracz może tym systemem postawić od 1 do 10 PLN na pojedynczy zakład.

 • ustalamy całkowity kapitał, który przeznaczamy na grę;
 • określamy, jaką częścią tego kapitału będziemy obstawiać pojedynczy kupon (przyjęło się, że jest to kilka procent, z reguły 2%);
 • następnie dzielimy tak wydzieloną część na dziesięć równych porcji (10j);
 • w zależności od naszego typu obstawiamy spotkanie za tyle porcji, na ile wyceniamy szanse powodzenia typu. Na pewne spotkania stawiamy 7-10j, zaś bardzo ryzykowne 1-3j.

Bezpieczny rozkład doboru kwoty zakładu w zależności tylko od kursu powinien wyglądać następująco:

KursStawka
Do 1.508j-10j
Od 1.51-2.005j-7j
Od 2.01-3.003j-4j
Od 3.01-4.002j
Powyżej 4.001j

Zalety:

 • system bezpieczny
 • długa gra – dobrze prowadzony system pozwala ograniczyć szybką utratę całego kapitału przeznaczonego na grę. Pamiętajmy, że pojedynczy kupon powinniśmy obstawiać kwotą nie większą niż 2% całego dostępnego kapitału, co pozwala na co najmniej 50 niezależnych gier

Wady:

 • konieczna wysoka skuteczność
 • niskie zyski – w porównaniu do innych metod obstawiania (chociażby progresywnych) potencjalne przychody są małe

Stawkowanie modulowane jest systemem w miarę bezpiecznym, ale wymaga od gracza dość dobrej skuteczności typowania. Każdy, kto myśli o obstawianiu zakładów wzajemnych na poważnie, powinien poznać ten system bukmacherski, gdyż jest on najbardziej popularnym systemem stawkowania wśród doświadczonych typerów.

Stawkowanie procentowe - gracz wybiera jaki procent z posiadanego kapitału będzie stawiał na każdy zakład. Ten system bukmacherski uwzględnia fakt, że kwota bankrollu (budżetu gracza) jest zmienna, a więc po każdym rozliczonym zakładzie, w przypadku wygranej kwota ta rośnie, a w przypadku przegranej – maleje. Skoro więc stawka zakładu to określony procent kapitału gracza, to jej kwota także może rosnąć albo maleć.

Przykład (kurs ok. 2.00; bankroll - 1000 zł):

I Etap: stawka 2% - 20 zł (WYGRANA) - 40 zł

II Etap: 2%*(1000+20)=20.4 zł (WYGRANA) - 40.8 zł

III Etap: 2%*(1020+20.8)=20.98 zł (przegrana) - 0 zł

IV Etap: 2%*(1040.8-20.98)=20.4 zł (WYGRANA) - 40.8

Itd.

Zalety:

 • ryzyko bankructwa jest niskie – możliwość rozegrania kilkudziesięciu kuponów
 • dobry system dla początkujących graczy nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również ze względu na możliwość nauki świadomego wyboru spotkań

Wady:

 • niskie profity przy małej kwocie na pojedynczy zakład – standardowe 2% całości daje małe zyski
 • stawki kolejnych zakładów zależą od wcześniejszych, co wymusza stałą kontrolę i weryfikowanie kwoty na następny kupon

Trzeba powiedzieć, że ogólnie stawkowanie procentowe nie jest zbyt zyskownym systemem bukmacherskim. Pomaga bardziej skoncentrować uwagę na posiadanym kapitale, bo gdy gracz przegrywa, jego stawki maleją, a gdy wygrywa, jego stawki rosną.

Systemy bukmacherskie z największym potencjalnym zyskiem

Nie wszyscy gracze zakładów wzajemnych lubią grać zachowawczo. Przez asekurowaną rozgrywkę rozumiemy obstawianie pewnych spotkań (niski kurs) w ilości nie większej niż jedno, maksymalnie dwa na pojedynczym kuponie. Z kolei ryzykowna gra to taka, która daje szansę na wysokie potencjalne zyski, ale też niesie ze sobą bardzo duże szanse bankructwa w krótkim czasie.

System Greenwood - zakłada obstawienie kilku 4-5 spotkań na jednym kuponie, po kursach z przedziału 1.30-1.80, tak, by kurs całego kuponu oscylował w okolicach 7.00.  Do tego dochodzi druga zasada, która tworzy system Greenwood, czyli zwiększanie stawki zakładu po każdej przegranej. Stawka zwiększana jest w taki sposób, aby pokryć koszty wszystkich postawionych zakładów oraz wypracować założony zysk.

Przykład dla kursu ok. 7.00 (zakładana wygrana netto - 100 zł):

Etap I: 16,67 zł x 7.00 = 116,69 (przegrana)

Etap II: 18,82 zł x 7.20 = 135,50 (przegrana)

Etap III: 22,96 zł x 6.90 = 158,42 (przegrana)

Etap IV: 25,97 zł x 7.10 = 184,38 (przegrana)

Etap V: 31,80 x 6,80 = 216,24 (WYGRANA)

Bilans końcowy: -16,67-18,82-22,96-25,97-31.80+216,24= 100.02 zł

Zalety:

 • możliwe spore wygrane
 •  stawki kolejnych zakładów nie zwiększają się gwałtownie.

Wady:

 • szalenie ryzykowny
 • potrzebne pokaźne środki na grę
 • podatność na długie serie porażek
 • wymagana wysoka skuteczność – co najmniej 20%

Greenwood to tzw. jazda bez trzymanki, ryzykując dużym kapitałem. Grając w ten sposób musimy obstawiać zakłady o wysokich kursach, których prawdopodobieństwo poprawnego wytypowania jest naprawdę niewielkie. Trzeba przyznać, że nawet najlepsi gracze mogą polec, grając tą metodą.

System 1-3-2-6 - nazywany także rosnącą progresją. Zakłada, że gracz może wygrać cztery razy z rzędu. System dla tych, którzy chcą osiągnąć szybki zysk w krótkim czasie.

Przykład na kursie 2.00 i bankrollu równym 2 jednostkom:

I Etap: Stawiamy 100 zł (w bankrollu zostaje 100 zł). Jeżeli:

wygramy, to zyskujemy 100 zł (w sumie mamy 300 zł) i przechodzimy do etapu drugiego;

przegramy, to zostajemy z 100 zł i wracamy na start. W przypadku powtórnej porażki kończymy grę (w bankrollu mamy 0 zł).

II Etap: Stawiamy 300 zł (całość kwoty):

w przypadku wygranej zyskujemy 300 zł (w sumie mamy 600 zł) i przechodzimy do etapu trzeciego;

gdy przegramy, kończymy grę (tracimy wszystko).

III Etap: Stawiamy 200 zł (w bankrollu zostaje 400 zł):

gdy uda nam się poprawnie wytypować, to przechodzimy do etapu czwartego (w bankrollu mamy już 800 zł);

w przypadku przegranej kończymy grę (z zyskiem 200 zł).

IV Etap: Ostatni kupon obstawiamy kwotą 600 zł (w bankrollu pozostaje 200 zł):

wygrywamy, kończąc całą grę z całkowitym zyskiem w kwocie 1 200 zł;

przegrywamy i kończymy grę z 200 zł – wychodzimy więc na zero.

Zalety:

 • szansa na wysoki zysk przy niewielkim kapitale
 • duże zabezpieczenie strat

Wady:

 • trudność ukończenia systemu (musimy wygrać cztery razy z rzędu, by uzyskać zamierzony cel
 • na drugim etapie ryzykujemy cały kapitał.

W przypadku umiejętnego dobrania typów i odniesienia sukcesu 4 razy z rzędu, zysk jest duży nawet przy niewielkim wkładzie i przy założeniu poprawnego obstawiania zakładów można powiedzieć, że jest to opłacalny system bukmacherski. Patrząc na inne systemy bukmacherskie o charakterze progresywnym trzeba przyznać, że tu ryzyko jest najmniejsze.

Na obrazku widnieje ołówek w trakcie zaznaczania zdarzenia na kuponie

Piętnastka - inaczej system bezpiecznego podwajania, który składa się z 15 etapów. Gracze obstawiają przeważnie zakłady o kursach 2,00 lub nieco wyższych, stąd w przypadku wygranej uzyskują efekt podwojenia. Ogólnie ten system bukmacherski polega na typowaniu kolejnych zakładów za część wygranej z poprzedniego zakładu i jednoczesnym odkładaniu części wygranej do budżetu. Jeśli w pewnym momencie gracz obstawi zakład błędnie, może kontynuować grę, ponieważ nadal ma środki odłożone w bankrollu.

Przykład (zakładający wyłącznie WYGRANE):

I Etap: 2 zł x 2.00 = 4 zł (2 zł do bankrollu)

II Etap: 2zł x 2.00 = 4 zł

III Etap: 4zł x 2.00 = 8 zł (4 zł do bankrollu)

IV Etap: 4 zł x 2.00 = 8 zł

V Etap: 8zł x 2.00 = 16 zł (8 zł do bankrollu)

VI Etap: 8zł x 2.00 = 16zł

XIII Etap: 128 zł x 2.00 = 256 zł (128 zł do bankrollu)

XIV Etap: 128 zł x 2.00 = 256 zł

XV Etap: 256 zł x 2.00 = 512 zł

Podsumowując ten scenariusz:

wygrana+kwota odłożona=512 zł+256 zł=768 zł

Zalety:

 • prosty w opisie i zastosowaniu
 • można przerwać na każdym etapie, o ile satysfakcjonuje nas dotychczasowy wynik lub nie chcemy więcej ryzykować
 • wkład to tylko 2 zł, więc ewentualna finalna przegrana nie obciąża mocno kieszeni typera

Wady:

 • system wymaga wysokiej skuteczności i nie jest przeznaczony dla początkujących
 • 15 zwycięstw z rzędu to nie lada wyczyn, co znacznie komplikuje sprawę. Wymaga skuteczności na poziomie ⅔

Piętnastka to system bukmacherski prosty w teorii, a jednocześnie wymagający dużego zaangażowania. Nie tylko zmusi nas do samozaparcia i dążenia do zadowalających, wyników ale równocześnie da możliwość nauki tego, co w zakładach wzajemnych jest najważniejsze – analizy każdego spotkania i samodzielnej próby szacowania wyników.

Pozostałe systemy bukmacherskie

Jeżeli wyżej wymienione systemy wydają Ci się za mało dochodowe, albo za bardzo ryzykowne, być może tutaj znajdziesz coś pomiędzy. System dla siebie. W tym podrozdziale znajdą się strategie, które nie charakteryzują się specjalnie wysokim stopniem ryzyka, ale też mogą przynieść zadowalające zyski. Być może tu jest Twój złoty środek?

Ciąg Fibonacciego - Kolejny system gry na progresję, jednak z nieco zmodyfikowanymi stawkami. Tym razem gracz nie podwaja nakładów finansowych z każdym zakładem. Gracz rozpoczyna od stawki 1, a każda następna wartość stawki jest sumą dwóch poprzednich.

Przykład (założenie, że stawiamy remisy po kursie 3,50):

Etap I: 2 zł x 3,50 = 7 (przegrana)

Etap II: 2 zł x 3,50 = 7 (przegrana)

Etap III: 4 zł x 3,50 = 14 (przegrana)

Etap IV: 6 zł x 3,50 = 21 (przegrana)

Etap X: 110 zł x 3,50 = 385 (WYGRANA)

Bilans całkowity: 385-110-68-42-26-16-10-6-4-2-2=99 zł

Zalety:

 • stawki w tej odmianie progresji rosną znacznie wolniej
 • bezpieczniejszy niż system Martingale’a na wyższych etapach

Wady:

 • niezbędny jest duży kapitał do gry
 • należy rozegrać długą serię, by ewentualna wygrana była duża – niewielki zysk przy krótkich seriach

Jeśli wygrasz zakład nie wracasz do początku stawki, tylko cofasz się o jeden poziom. Jeśli wygrasz dwa razy z rzędu – wracasz do początku stawki. Każda porażka przesuwa nas o kolejny poziom do przodu.

Obrazek przedstawia smartfon używany przez gracza chcącego obstawić mecze on-line

Metoda D’Alemberta - połączenie systemu martingale (podwajanie) i systemów z ubezpieczeniem. Stawki zakładów są zwiększane arytmetycznie po każdym przegranym zakładzie i obniżane arytmetycznie po każdym wygranym zakładzie. Kieruje się zasadą mówiącą, że każdy błędny zakład powoduje wzrost wartości stawki następnego zakładu o 1 jednostkę, natomiast każdy trafiony zakład skutkuje pomniejszeniem stawki kolejnego zakładu również o 1 jednostkę. Nigdy natomiast gracz nie może zagrać za kwotę mniejszą od stawki początkowej.

Przykład (dla kursu 2.00):

I Etap: 10 zł - przegrana

II Etap: 20 zł - przegrana

III Etap: 30 zł - WYGRANA

IV Etap: 20 zł - WYGRANA

V Etap: 10 zł (jeśli wygrana, to nadal 10 zł)

Zalety:

 • gracz nie dochodzi szybko do wysokich stawek zakładów
 • wymagana skuteczność przy zakładach z kursem 3,00 to tylko 20%

Wady:

 • Im więcej etapów z błędnie wytypowanymi kuponami, tym więcej zwycięstw musimy odnotować, by wkład został nam zwrócony
 • Przy kursie 2,0 potrzebujemy przynajmniej 50% skuteczności, aby wrócić do poziomu startowego

Stawki w przypadku przegranej zwiększane są arytmetycznie, a nie geometrycznie, dlatego też ich wzrost nie jest tak raptowny, a gracz dysponujący określonym budżetem w przypadku serii niepowodzeń może obstawić większą liczbę zakładów.

System Labouchere’a - zwany inaczej Systemem Odwołania lub malejącej progresji. Jako, że ta forma gry w pierwotnej jej wersji była skonstruowana na potrzeby "ruletki" dotyczy ona grania kursu 2.00. Polega na rozpisaniu kwoty naszego bankrollu na stawki i granie sumy skrajnych stawek.

Przykład:

Pierwszym krokiem jest ustalenie, jaki zysk nas interesuje, po czym rozpisanie go w postaci dowolnej sumy liczb. Jeśli np. chcemy wygrać 100 zł, możemy rozpisać je przykładowo tak:

 • 10 + 15 + 15 + 20 + 40;
 • 5 + 5 + 5 + 35 + 15 + 20 + 15;

Uzyskane w ten sposób liczby zapisujemy w postaci ciągu, czyli dla pierwszego przykładu otrzymamy: 10, 15, 15, 20, 40 – kolejność liczb nie ma znaczenia, ustawiamy je wedle własnego pomysłu. Teraz możemy przystąpić do gry. Pierwszy zakład to suma pierwszej i ostatniej liczby z ciągu, a więc tu będzie to 10 + 40 = 50 i nasz pierwszy zakład będzie właśnie za 50 zł. Jak zwykle możliwe są 2 scenariusze:

 • Zakład jest wygrany. W takim przypadku należy skreślić z naszego ciągu pierwszą i ostatnią liczbę – w przykładzie jest to 10 i 40, po czym aktualny ciąg wygląda 15, 15, 20, a my obstawiamy zakład znów za sumę pierwszej i ostatniej liczby, czyli za 35 zł.
 • Zakład jest przegrany. Wtedy na końcu pierwotnego ciągu dopisujemy sumę, za którą postawiony był przegrany zakład, czyli nasz ciąg będzie teraz wyglądał następująco: 10, 15, 15, 20, 40, 50. Również w tej sytuacji trzeba znów zastosować tę samą zasadę, czyli w tym przykładzie sumujemy 10 oraz 50 i stawiamy zakład za 60 zł.

Jak widać, czy wygrywamy czy przegrywamy, zawsze kolejny zakład wnoszony jest za stawkę równą sumie pierwszej i ostatniej liczby z danego ciągu. Jeśli zakład jest wygrany, ciąg liczb się skraca, a gracz jest coraz bliższy osiągnięcia założonego zysku. Kiedy już na liście wszystkie liczby będą skreślone, gra zostanie zakończona sukcesem. Natomiast każda przegrana powoduje, że ciąg liczb się wydłuża, a cel oddala, gdyż do postawienia mamy coraz więcej zakładów.

Zalety:

 • stawki kolejnych zakładów rosną wolno
 • wymagana jest dość niska skuteczność – około 34% (o ile kursy wynoszą 2,00 lub podobnie)

Wady:

 • wymagane są kursy na poziomie >2.00, a takie typy nie są zbyt bezpieczne
 • zysk jest niewielki w stosunku do ryzyka

Taki system stawkowania może pomóc niedoświadczonemu graczowi uzyskać regularne zyski, o ile jego skuteczność typowania spotkań z kursami w okolicach 2.00 jest na poziomie 34%. Równocześnie musimy przygotować się na serię porażek – tu niestety należy wyposażyć się w odpowiednią ilość pieniędzy.

Jaki system bukmacherski wybrać?

Gracze zastanawiają się czym powinni się kierować przy wyborze odpowiedniego systemu. Dla wszystkich najważniejszym elementem obstawiania jest osiąganie większych zysków niż strat. Każdy gracz ma swoje preferencje, którymi będzie się sugerować przy wyborze danej strategii. Warto jednak przy podjęciu decyzji uwzględnić kilka ważnych czynników.

Pierwszym z nich jest wysokość kapitału początkowego, a więc ilość środków pieniężnych jakimi dysponujemy w momencie rozpoczęcia naszej gry. Jest to o tyle ważne, że niektóre systemy gry wymagają pokaźnego kapitału, a nie każdy gracz może sobie na taki pozwolić. Mierz siły na zamiary i na grę przekaż taką kwotę z jakiej utratą możesz się łatwo pogodzić. 

Wiedza sportowa to kolejny składnik którym powinniśmy się kierować przy wyborze preferowanej przez nas opcji gry. Oczywiście jak w każdym przypadku są systemy bukmacherskie, które wymagają większej lub mniejszej znajomości zagadnień sportowych, jednak samo poleganie na szczęściu nie będzie opłacalne na dłuższą metę. Poza tym ważnym czynnikiem jest samo w sobie zrozumienie konkretnego systemu i umiejętność wprowadzenia go w życie, a nie każdy gracz to potrafi.

Obrazek przedstawia długopis leżący na kartkach z ofertą bukmacherską

Powyższe rozważania nie miałyby jednak sensu, gdyby żaden system nie przynosił odpowiednich profitów. analizując poszczególne strategie gry musimy wziąć pod uwagę również opłacalność naszej "zabawy". Dlatego potencjalna wysokość zysku to jeden z kluczowych elementów bukmacherskich systemów gry.

FAQ - systemy bukmacherskie

Systemy bukmacherskie to sposoby stawkowania zakładów, które mają na celu zwiększenie szansy wygranej.

Jeżeli rozpatrywać skuteczność przez pewne zyski, to tylko umiejętne wyszukiwanie surebetów oraz middle betów da nam gwarancję. Pozostałe systemy bukmacherskie wymagają dobrego typera.

Wszelkie metody progresywne oraz systemy płaskiej stawki czy jej modyfikacje mogą z powodzeniem być stosowane przez rozpoczynających grę w zakładach wzajemnych. Wymagają one jedynie podstawowej wiedzy z dziedziny, w których planujemy obstawiać.

Jeżeli na starcie mamy własny plan gospodarowania zasobami przeznaczonymi na grę oraz wiemy co będziemy obstawiać (czujemy się pewnie), to już mamy system bukmacherski. Granie bez metody, która narzuca porządek i dyscyplinę, może doprowadzić do bankructwa. Oczywiście okazyjne postawienie niedużych kwot nie doprowadzi nas do ruiny, ale jeżeli chcemy pograć dłużej, to lepiej dla nas, gdy mamy plan.

Przede wszystkim musi być łatwo zrozumiały. Skomplikowane zasady systemu utrudnią stosowanie się do niego. Musi być też bezpieczny, żeby zminimalizował szanse gracza na bankructwo.