Odpowiedzialna gra

Odpowiedzialna gra w zakładach bukmacherskich ma za zadanie chronić użytkowników przed uzależnieniem od hazardu. Ministerstwo Finansów wymaga od licencjonowanych bukmacherów posiadania na ich stronach regulaminu, który ma obowiązywać już od pierwszego dnia działalności internetowej. Taki regulamin musi zawierać odpowiednie ostrzeżenia przed uzależnieniem, a także informować z czym się ono wiąże i jak je rozpoznawać oraz przed nim zapobiegać. Konieczne jest także podanie kontaktu do miejsc, w których osoby uzależnione mogą uzyskać pomoc. 

Odpowiedzialna gra czyli jak grać bezpiecznie w zakładach bukmacherskich?

Zakłady bukmacherskie są traktowane często jako zabawa, ale przecież każdy gracz bierze w nich udział, żeby wygrywać. Porażki często prowadzą do chęci odegrania się, a to najprostsza droga do wpadnięcia w błędne koło. Jak temu zapobiec? Istnieje kilka sposobów na chronienie się przed uzależnieniem i jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zakładami, możesz skorzystać z poniższych wskazówek.

 • Wyznacz sobie określoną ilość pieniędzy, którą poświęcisz na grę
 • Zadbaj o to, aby były to pieniądze, których nie musisz przeznaczyć na ważniejsze wydatki
 • Potraktuj te środki jako wydane na rozrywkę (np. bilet na koncert lub wyjście do kina)
 • Depozyt u bukmachera nie ma nic wspólnego z inwestycją, więc nie oczekuj, że odzyskasz te pieniądze lub zdołasz je szybko pomnożyć
 • Nie licz na to, że będziesz wygrywał tyle, by nie musieć pracować. Udaje się to tylko nielicznym i dochodzą do tego latami
 • Zakłady traktuj jako rozgrywkę, a nie źródło dodatkowego dochodu
 • Dostosuj stawki do swoich możliwości finansowych
 • Nigdy nie próbuj się odegrać za wszelką cenę
 • Po przegranym zakładzie nie stawiaj od razu następnego, żeby zminimalizować straty lub “się odkuć”
 • Jeśli udało Ci się wygrać, wypłać pieniądze z wygranej i nie przeznaczaj ich na kolejne zakłady
 • Gdy przegrasz wszystkie środki, które założyłeś sobie przeznaczyć na grę na samym początku, odpuść zakłady na jakiś czas
 • Nie pozwól, aby emocje wzięły górę i obstawiaj tylko dokładnie przeanalizowane zdarzenia
 • Nigdy nie obstawiaj pod wpływem alkoholu. Wtedy trudniej o rozsądne wybory, a łatwiej o przegranie sporej ilości pieniędzy.

Powyższe wskazówki stanowią niejako instrukcję zarówno dla początkujących graczy, jak i tych którzy mają już większe doświadczenie w obstawianiu. Chcesz mieć większą kontrolę nad swoimi finansami i środkami, które przeznaczasz na zakłady? Zastosuj się do nich, a zobaczysz, jak pozytywne skutki przyniesie Twoje nowe podejście.

Zakłady bukmacherskie w Polsce

Do powszechnego pozytywnego odbioru zakładów bukmacherskich w naszym kraju jeszcze nam daleko. Wiele osób niechętnie podchodzi do rozmów o zakładach, nie wspominając o obstawianiu samemu. Często zakłady traktowane są ze sporą rezerwą, a część osób uważa je nawet za niebezpieczne i niezgodne z prawem. Prawda jest taka, że to zwykła rozrywka, która ma na celu wywołanie emocji wśród graczy. Trudno o bardziej angażującą rozgrywkę od zakładów sportowych w trakcie obstawianego wydarzenia. Wielu kibiców śledzi poczynania najlepszych drużyn i chce często wykorzystać swoją wiedzę, a zakłady są ku temu dobrą okazją.

Mówią, że wszystko jest dla ludzi, lecz z umiarem. Tak właśnie mają się sprawy w przypadku zakładów bukmacherskich. Jeśli wiesz, kiedy powiedzieć stop, nie będziesz mieć problemu ze zbyt częstym obstawianiem lub z grą za zbyt wysokie stawki. Na początku trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości i podkreślić, że zakłady bukmacherskie u legalnych bukmacherów w Polsce są w zupełności legalne. Dopóki grasz rozsądnie i odpowiedzialnie, nie doznasz żadnych negatywnych wpływów na swoje życie. Zakłady bukmacherskie to bezpieczna rozgrywka, o ile będziesz kontrolował swoje poczynania.

Graj u legalnych bukmacherów

Zacznij od założenia konta u legalnego bukmachera. To podstawowy warunek odpowiedzialnej gry. Jeśli rejestrujesz się u operatora, który funkcjonuje na terenie naszego kraju wbrew prawu, samemu również narażasz się na konsekwencje. Poniżej prezentujemy listę legalnych bukmacherów, którzy mają odpowiednią licencję Ministerstwa Finansów na prowadzenie w Polsce zakładów wzajemnych:

 1. STS
 2. Fortuna
 3. Superbet
 4. Betclic
 5. PZBuk
 6. Fuksiarz
 7. forBET
 8. TOTALbet
 9. LV BET
 10. GoBet
 11. BetX
 12. Betters
 13. Betcris
 14. ComeOn
 15. BETFAN
 16. Etoto

Korzystając z ich usług, możesz mieć pewność, że nie łamiesz w ten sposób żadnych przepisów. Środki którymi dysponują powyższe podmioty pochodzą z legalnych źródeł, więc nie musisz się obawiać o pochodzenie wygranych pieniędzy.

Odpowiedzialni gracze

Odpowiedzialni gracze wyznaczają sobie określone kwoty, które przeznaczają na zakłady bukmacherskie. Do tego często dochodzi limit czasowy lub postanowienie gry tylko w określone dni lub okresy w ciągu roku. Przede wszystkim osoby odpowiedzialne trzymają się swoich postanowień. Nie przekraczają ustalonej kwoty, a poza ustalonymi ramami czasowymi po prostu nie grają.

Jeśli grasz tylko od czasu do czasu, masz większe szanse na to, że nie przekroczysz swoich granic. Jeśli jednak obstawianie zakładów stało się nieodłączną częścią Twojego życia, będzie Ci o to trudniej, a być może już zdarzało Ci się łamać własne zakazy. Ewentualnie nie ustaliłeś swoich limitów i grasz bez żadnej kontroli. Od tego powinniśmy zacząć – od ustalenia swoich możliwości oraz limitów gry.

Ustawa hazardowa i zadania legalnych bukmacherów

Ustawa hazardowa pozwala organizować zakłady wzajemne wyłącznie podmiotom, które uzyskały licencję Ministerstwa finansów. O zezwolenie można się jednak starać tylko wtedy, gdy spełnia się odpowiednie warunki. Przede wszystkim chodzi o kapitał na start określonej wysokości oraz wystarczające zasoby na wypłaty wygranych graczom.

Nowa ustawa hazardowa w Polsce obowiązuje od 1 lipca 2017 roku. Nowelizacja nie przypadła do gustu wielu osobom, wliczając w to zarówno graczy jak i pracowników firm bukmacherskich. Głównym założeniem ustawy było zezwolenie działalności związanej z zakładami bukmacherskimi wyłącznie tym podmiotom, które otrzymają odpowiednią licencję. Warunkiem ubiegania się o nią jest posiadanie siedziby na terenie kraju i odprowadzanie podatków do skarbu państwa. Wszyscy legalni bukmacherzy, których znajdziecie na naszej stronie internetowej, otrzymali zezwolenie Ministerstwa Finansów na prowadzenie tego rodzaju działalności.

Wszyscy wymienieni wyżej bukmacherzy mają prawo organizować zakłady bukmacherskie na terenie Polski. Muszą jednakowo przestrzegać istotnych przepisów.

 • Dbanie o zaangażowanie użytkowników w grę i poszanowanie zasad odpowiedzialnej gry.
 • Odprowadzanie podatków od każdego zakładu (12%)
 • Weryfikacja pełnoletności każdego gracza
 • Zapewnienie bezpieczeństwa danym osobowym otrzymanym od graczy.

Zakłady – jeszcze rozrywka czy już hazard?

Już wiemy, że gra w obstawianie zakładów to nie jest zwykła zabawa. Wiąże się z nią odpowiedzialność i nie jest to dla każdego. Jeśli miewasz lub miewałeś wcześniej kłopoty z samokontrolą, najlepiej znajdź inne hobby. Sprawdź jak odpowiesz na poniższe pytania, bo być może i Ty potrzebujesz pomocy, ale jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy:

 • Kłóciłeś się kiedyś z bliskimi o pieniądze lub zakłady?
 • Obstawiałeś zakłady do chwili, gdy przegrałeś wszystkie pieniądze?
 • Nie mogłeś przestać myśleć o obstawianiu?
 • Nie chciałeś lub nie mogłeś przerwać gry?
 • Szukałeś wymówek na temat swojego uzależnienia od gry?
 • Wydałeś kiedyś zbyt dużą kwotę na zakłady bukmacherskie?
 • Straciłeś ochotę do wykonywania swoich pasji lub spotkań z rodziną/znajomymi?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z zadanych pytań, to znak że należy się nad sobą poważnie zastanowić. 

Jak bronić się przed uzależnieniem od hazardu?

Zakłady bukmacherskie mogą przynieść namacalne korzyści, jednak nie powinno się traktować ich jako opcji stałego dochodu. Marzenia o rychłym zarobku wielkich pieniędzy należy włożyć między bajki, zwłaszcza jeśli do tej pory częściej przegrywałeś niż wygrywałeś lub dopiero zaczynasz obstawiać. Chęć szybkiego zarobienia lub wizja regularnych dochodów z obstawiania to jedne z oznak uzależnienia od hazardu. To bardzo niebezpieczne, choć trudno zauważalne na pierwszy rzut oka zjawisko. Dlatego też przedstawiamy metody rozpoznania objawów uzależnienia oraz porady dotyczące tego, jak się przed nim bronić.

Zapobieganie uzależnieniu

Wielu nieprzyjemnym sytuacjom możemy zapobiec jeszcze zanim się one wydarzą. Oczywiście część osób jest mniej podatna na uzależnienia niż inni, ale warto zapoznać się ze sposobami zapobiegania niż później martwić się o leczenie czy specjalistyczną terapię. Możesz wcześniej sprawdzić samemu czy należysz do grupy bardziej odpornych na hazard czy też powinieneś być bardziej ostrożny przy zakładach bukmacherskich. Jest to niebezpieczna rozrywka, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Spójrz na kilka poniższych zdań i oceń sam czy powinieneś zgłosić się po pomoc.

 • Zdarzało mi się pożyczać lub zabierać komuś pieniądze na grę
 • Wstydzę się przyznać przed bliskimi osobami, że obstawiam zakłady
 • Nie posiadam innych zainteresowań oprócz zakładów bukmacherskich
 • Miewam wyrzuty sumienia z powodu obstawiania

Jeśli któreś z powyższych stwierdzeń do Ciebie pasuje, musisz zdać sobie sprawę, że to objawy popadnięcia w nałóg. Hazard może być niebezpieczny jeśli wymknie się spod kontroli dlatego warto skontaktować się z kimś, kto może Ci pomóc i się na tym zna. Na dole strony znajdziesz odpowiednie placówki, z którymi możesz się połączyć i poprosić o pomoc nawet anonimowo.

Legalni bukmacherzy muszą stosować się do przepisów ustanowionych w Polsce. Zasady odpowiedzialnej gry są jednymi z nich. Należy więc uświadamiać graczy o negatywnych skutkach uzależnienia od hazardu oraz procesie, który do niego prowadzi. Zadaniem legalnych bukmacherów jest działanie mające na celu zapobiegnięcie nieprzyjemnych w skutkach konsekwencjom.

Kontrola rodzicielska w zakładach bukmacherskich

Bukmacherzy online mają większą kontrolę nad tym, kto obstawia zakłady bukmacherskie. Kiedy odbywało się to w punktach stacjonarnych, nie zawsze osoby przyjmujące zakłady pytają o dowód osobisty. W ten sposób osoby nieletnie również mogły korzystać z usług bukmacherów, a to jak wiemy jest niezgodne z prawem. Weryfikacja wieku pomaga uniknąć sytuacji, w której zbyt młode osoby biorą się za obstawianie. Jednak bukmacherzy nie są w stanie wszystkiego kontrolować. Jeśli osoby, które nie mają jeszcze 18 lat posługują się dokumentami osób dorosłych (np. rodziców, dziadków) w celu gry w zakładach, mamy do czynienia nie tylko z uzależnieniem od zakładów, ale również z przestępstwem. Warto mieć pod kontrolą to, co w sieci robią młode osoby. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemności ze strony organów prawa.

Do gry w zakładach bukmacherskich mogą zostać dopuszczone jedynie osoby, które skończyły 18 lat, czyli posiadają status pełnoletnich. Przede wszystkim należy potwierdzić swój wiek i nie można pominąć tego etapu podczas rejestracji. Później następuje weryfikacja ze strony firmy bukmacherskiej. To właśnie w tym celu skonstruowane zostały m. in. formularze rejestracyjne. Weryfikacja potwierdzenia wieku gracza następuje dopiero po przesłaniu odpowiedniego dokumentu tożsamości. Jeśli i wtedy nie ma pewności, co do faktycznego wieku użytkownika, bukmacher może poprosić o specjalne uwiarygodnienie wprowadzonych danych. 

Rejestracja niezbędna do zakładów

Należy przede wszystkim pamiętać, że w zakładach bukmacherskich online konieczna będzie rejestracja konta. Każdy graczy, który obstawia legalnie, podlega weryfikacji danych. Nie ma zatem szansy na pozostanie anonimowym. Jeśli martwisz się o swoje dane osobowe, możesz spać spokojnie. Wszyscy legalni bukmacherzy mają obowiązek zapewnić użytkownikom zabezpieczenie ich danych. Nie mogą ich udostępniać, przy czym zastrzegają sobie podawanie prawdziwych informacji. Weryfikacja tylko wtedy może przejść w pełni pomyślnie. Kluczowy w odpowiedzialnej grze jest proces rejestracji, który ma spełnić jeszcze jedno zadanie bezpieczeństwa. Operator który ma dostęp do odpowiednich danych, może uniemożliwić grę użytkownikom, którzy już kiedyś mieli kłopot z hazardem. 

Porady dla graczy uzależnionych

Ci którzy już wiedzą, że mają problem, mogą w prosty sposób ograniczyć szansę na pogłębienie się nałogu. Jako gracz możesz zawiesić swoje konto na określony czas. Bukmacher wtedy uniemożliwia zalogowanie się przez minimum jedną dobę, więc typer nie może przez ten czas nic obstawić. Po podjęciu takiej decyzji, nie możemy się już z niej wycofać i konto zostanie odblokowane dopiero po tym, jak upłynie czas zawieszenia. Oprócz tego możemy także sami wykluczyć się z zakładów. Takie wykluczenie blokuje nam dostęp do konta na co najmniej trzy miesiące.

Kontrola gry

Dzięki legalnym bukmacherom gracze sami także mogą kontrolować swoją grę. W jaki sposób? Udostępnione są sposoby, które pomagają trzymać rękę na pulsie, a przynajmniej takie zadanie mają w teorii spełnić. Chodzi tu o konkretne limity, które możesz ustawić na początku swojej przygody u najlepszych bukmacherów na rynku. Na co możesz wpłynąć jako gracz?

 • limit czasowy, jaki spędzasz na stronie bukmachera od momentu zalogowania się na konto;
 • maksymalna wysokość stawek przeznaczanych na zakłady bukmacherskie;
 • opcja tymczasowego zawieszenia konta;
 • blokowanie zakładów zawieranych po zredukowaniu środków na koncie do zera;
 • limit wpłacanych kwot na konto bukmacherskie;
 • opcja zamknięcia konta gracza;

Odpowiedzialni bukmacherzy

Istotne jest to, aby bukmacherzy zdawali sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji swojej działalności. Nie tylko gracze muszą mieć świadomość podejmowanego ryzyka, ale sami operatorzy również powinni zwracać na to uwagę. Obecnie możemy powiedzieć, że widzimy starania w dążeniu do uświadamiania graczy. Kilku z największych bukmacherów nawiązało współpracę z fundacją zapewniającą szkolenia z ochrony przed uzależnieniami od gier. Powstał nawet specjalny poradnik dla graczy, który zbierał najcenniejsze wskazówki w jednym miejscu. Jest on ogólnodostępny w sieci, więc każdy gracz, który chciałby się przekonać czy jego podejście do zakładów bukmacherskich jest odpowiednie, może z niego skorzystać.

Graj odpowiedzialnie w zakładach bukmacherskich

Po zapoznaniu się z wszystkimi powyższymi punktami można stwierdzić, że legalni bukmacherzy dbają o to, aby gracze korzystali odpowiedzialnie z ich usług. Daje dostęp do kilku sposobów na bardziej odpowiedzialną grę, więc wiele zależy tutaj też od chęci samych użytkowników. Odpowiedzialni gracze są bardzo istotnym elementem całej tej układanki. Jak powinni podchodzić do sprawy, żeby cała gra odbywała się w zupełności bezpiecznie? Po pierwsze zakłady bukmacherskie nie powinny być traktowane jako metoda na zarabianie. W żadnym wypadku nie może stanowić alternatywnego rozwiązania dla prawdziwej pracy.

Gra w obstawianie nie ma prawa być finansowana ze środków, które powinny być przeznaczone na ważniejsze wydatki. Zakłady bukmacherskie należy traktować jako rozrywkę, więc nie wolno pożyczać pieniędzy na grę od innych. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest kontrolowanie własnych emocji, ale zrównoważone osoby nie powinny mieć z tym problemu. Na koniec warto wiedzieć, że są odpowiednie miejsca, w których możemy uzyskać pomoc związaną z uzależnieniem od hazardu. Kontakt do takich placówek znajdziesz w witrynach legalnych bukmacherów. Pamiętaj aby zawsze grać odpowiedzialnie!

Kontakt dla graczy potrzebujących pomocy

Osoby szczególnie podatne na uzależnienia lub te, które twierdzą, że zauważają u siebie lub u swoich bliskich objawy uzależnienia powinny zgłosić się jak najszybciej po pomoc. W celu pomocy wszystkim takim osobom możemy zadzwonić pod specjalne numery telefonu.

 • 801 889 880
 • 881 488 990

Działa on w każdy dzień tygodnia, jednak wyłącznie w godzinach od 17 do 22. Jeśli zdecydujesz się skontaktować, otrzymasz pomoc profesjonalnego psychologa. Pomoc dla osób uzależnionych od hazardu możemy również uzyskać drogą mailową.

pomoc@anonimowihazardzisci.org

W zależności od tego, która forma kontaktu bardziej Ci odpowiada, możesz się skontaktować ze specjalistami. Pamiętaj, że kontakt jest anonimowy i nikt nie będzie prosił o Twoje dane osobowe. Powyższe telefony są telefonami zaufania, więc również nie masz się o co martwić.

Każde województwo posiada osobną placówkę, w której możemy liczyć na pomoc specjalistów. Poniżej prezentujemy listę ośrodków, świadczących usługi osobom uzależnionym od hazardu.

WojewództwoPlacówkaAdresKontakt
dolnośląskieNZOZ Euro-Medicaul. Wolności 63, 58-260 Bielawatel. 74 833 02 89, 697 518 987
kujawsko-pomorskieOśrodek Terapii i Rozwoju Osobistegoul. Wyspiańskiego 4a, 87-300 Brodnicatel. 56 649 84 27
lubelskieNZOZ Ośrodek Terapii Uzależnieńul. Fabryczna 6 23-204 Kraśniktel. 81 884 53 18, 508 646 459
lubuskiePPL „Źródło” Ośrodek Terapii Uzależnień s.c. Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnieniaul. Bohaterów Warszawy 3, 69-100 Słubicetel. 780 584 248
łódzkieSpecjalistyczne Centrum Psychoterapii i Terapii Uzależnień ProMentalul. 9 maja 24, 97-400 Bełchatówtel. 793 196 474, 793 692 968
małopolskieCentrum Terapii Uzależnień w Gorlicachul. Szpitalna 10a, 38-300 Gorlicetel. 18 352 77 45
mazowieckieMazowieckie Centrum Neuropsychiatrii sp. z o.o. Oddział Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Otwockuul. Kochanowskiego 27/29, 05-400 Otwocktel. 22 779 20 12, 22 468 26 60
opolskieWojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnieniaul. Głogowska 25b, 45-315 Opoletel. 77 455 25 35
podkarpackieSPZOZ w Leżajsku. Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnieniaul. Leśna 22, 37-300 Leżajsktel. 17 240 49 42
podlaskieOśrodek Terapii Uzależnieńul. Kujawska 53/1, 15-680 Białystoktel. 607 117 979
pomorskieSPZOZ Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnieńul. Chrzanowskiego 3/5, 81-338 Gdyniatel. 58 620 88 88
śląskieCentrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej FENIKSul. Barlickiego 15/5 (I piętro), 43-300 Bielsko-Białatel. 604 167 390
świętokrzyskieOśrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 65, 25-432 Kielcetel. 41 368 68 31
warmińsko-mazurskieNZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Dzienny Oddział Terapii Uzależnieńul. Rydygiera 6, 13-200 Działdowotel. 23 697 29 82, 601 974 441
wielkopolskieSPZOZ Zakład Leczenia Uzależnień w Charcicach. Oddział Leczenia UzależnieńCharcice 12, 64-412 Chrzypsko Wielkietel. 61 295 11 13, 61 295 11 29
zachodniopomorskie Ośrodek Terapii Uzależnień. Poraadni Leczenia Uzależnieńul. 1 Maja 11, 72-420 Dziwnówektel. 606 494 846