Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

Dostępne u bukmachera zakłady na wydarzenia sportowe, wyrażone są w postaci kursów. Są one fundamentalnym elementem w tej branży. Nie ma mowy o skutecznych zakładach, gdy nie rozumie się na czym polegają kursy, co wyrażają i jak działają. W tym tekście wyjaśniamy czym są, kto je sporządza i w jaki sposób mogą pomóc graczom. 

Czym są kursy bukmacherskie?

Wysoki, niski, pewniak. To tylko niektóre określenia na kurs bukmacherski. Każdy rezultat wydarzenia sportowego ma swoje odwzorowanie w cyferkach pod nazwą drużyny lub zawodnika.To najprościej mówiąc szanse jakie daje bukmacher na dane zdarzenie. Kursy bukmacherskie przydają się do ustalenia dwóch rzeczy:

  • oszacowanie potencjalnej wygranej dla gracza
  • wyrażenie prawdopodobieństwa zajścia jakiegoś zdarzenia

Bukmacherzy posługują się kursami, bo taki sposób przedstawienia potencjalnej wygranej jest bardziej czytelny dla typujących. Wystarczy pomnożyć stawkę przez kurs, żeby poznać potencjalną wygraną. Stawianie na kursy, a nie na procenty jest też bardziej zachęcające dla typera.

Kursy bukmacherskie mogą prezentować się różnie, w zależności od prawdopodobieństwa padnięcia konkretnego rezultatu. Im niższy kurs, tym większa szansa, że konkretny rezultat będzie miał miejsce na boisku/korcie. Analogicznie wyższy kurs oznaczać będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że padnie określony wynik meczu.

Kto zajmuje się ustalaniem kursów bukmacherskich?

Trafna wycena wydarzeń jest dla każdego bukmachera kluczem do osiągnięcia zysku. Ogólnie mówiąc, bukmacher ocenia jakie szanse na zwycięstwo w meczu ma konkretny zespół lub jaka jest szansa na remis.

Ustalaniem kursów na wydarzenia bukmacherskie zajmują się oddsmakerzy. Kursy powstają przez dłuższy czas, a nie po kilku kliknięciach. W szeregach firm bukmacherskich znajdują się analitycy sportowi (oddsmakerzy), którzy charakteryzują się ogromną wiedzą na temat danej dyscypliny sportowej i potrafią analizować oraz korzystać z rachunku prawdopodobieństwa. Ich praca polega na wykreowaniu takich kursów, które będą jednocześnie korzystne dla bukmachera i atrakcyjne dla graczy.

obrazek przedstawia rysunkowy smartfon, oraz kobietę na drabinie i mężczyznę analizującego wynik

Jak bukmacher ustala kurs?

Oddsmakerzy porównują setki tysięcy danych i poddają je analizie w specjalistycznych programach komputerowych. Posiłkują się statystykami historii spotkań pomiędzy drużynami, zestawieniem formy z ostatnich meczów, bilansem wygranych u siebie/na wyjeździe. Pod uwagę brane są również takie okoliczności jak forma kluczowych graczy, kontuzje w zespole, ustawienia taktyczne, a więc masa różnych składowych ma wpływ na ostateczną prezencję kursu bukmacherskiego.

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy jedna osoba ustalała kursy bukmacherskie. Do tej pracy używane są obecnie specjalne programy komputerowe, które oprócz wyliczania kursów, uwzględniają także marżę ustaloną przez bukmachera na daną grupę wydarzeń.

Choć to ludzkie oko czuwa nad danymi wprowadzanymi do programu, wynikami analiz i ich rzetelnością, to nie ma jednego człowieka odpowiedzialnego za zatwierdzanie kursów. To zadanie powierzone nowoczesnym technologiom, które we współpracy z oddsmakerami tworzą kursy bukmacherskie.

Podatek bukmacherski

Jeżeli zdecydujemy się na grę u legalnego bukmachera, od każdej postawionej kwoty odliczany jest podatek w wysokości 12% (w Polsce tyle wynosi podatek od gier hazardowych).

Przykładowo, chcemy postawić 100 zł u bukmachera STS na zwycięstwo Realu Madryt w meczu z Valencią (kurs 1.60) oraz na remis Sevilli z Villarrealem (kurs 3.80).Kurs całkowity będzie zatem wynosił: 1.60 x 3.80 = 6.08. Stawka naszego kuponu wynosi 100 zł, więc podatek 12% z kwoty 100 zł, jak łatwo wyliczyć, wynosić będzie 12 zł. W takim przypadku nasz kurs zostaje pomnożony przez 88 zł (100 zł – 12 zł). 6.08 x 88 zł = 535,04 zł.

Dodatkowy podatek w wysokości 10% odliczany jest również w przypadku jednorazowej wygranej powyżej 2 280 zł. Popularną zagrywką graczy jest w takim przypadku rozbijanie stawek na kilka kuponów, tak, aby wygrana na każdym z nich była mniejsza niż 2 280 zł.

Pozostając przy powyższych przykładowych typach, jeśli chcielibyśmy postawić na nie 500 zł, lepszym pomysłem byłoby podzielenie stawki na dwa kupony po 250 zł. W ten sposób gracze unikają dodatkowego opodatkowania.

Przeliczanie kursów bukmacherskich

Kiedy zakładamy się za pieniądze, warto wiedzieć jak szacować swoje szanse, a więc też jak przeliczać kursy bukmacherskie. Sprawdzenie jak procentowo prezentują się nasze szanse, pozwoli szybciej i dokładniej zidentyfikować wartościowy zakład, a więc bardzo korzystną dla typera rzecz.

W Polsce najczęściej spotykane są kursy dziesiętne, czyli takie jak pokazane w powyższym przykładzie. Jak już wiadomo, aby oszacować swoją wygraną, wystarczy pomnożyć stawkę przez kurs. A jak przeliczyć swój kurs na prawdopodobieństwo danego wydarzenia?

Znając kurs wystawiony przez bukmachera, można łatwo obliczyć prawdopodobieństwo wygranej w tym zdarzeniu – i odwrotnie. Przekalkulowanie kursu dziesiętnego na prawdopodobieństwo jest bardzo proste. Wystarczy wykonać następujące działanie:

1/kurs wydarzenia * 100% = prawdopodobieństwo

Kurs na wygraną Realu z Valencią wynosi 1.60, więc prawdopodobieństwo tego wydarzenia to niecałe 59%, więc dosyć sporo.

Wykonując takie obliczenia musisz mieć jednak na uwadze to, że wynik nie będzie pokazywał faktycznego prawdopodobieństwa z powodu marży bukmacherskiej. Możesz więc dokonać takich samych obliczeń dla wszystkich opcji zakładu (np. w 1X2) i to, co wyjdzie ponad 100% będzie wysokością marży bukmachera – da Ci to ogólny obraz tego, jakie jest faktycznie prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia.

Zmiany kursów bukmacherskich

Bukmacherzy wychodzą z propozycją kursu na dane zdarzenie sportowe z myślą, że osiągną zysk. Nie ważne jakie wyniki obstawią gracze, oferujący zakład stawia sobie za cel zarobek. Jeśli przy konkretnym wydarzeniu typy graczy na każdy możliwy rezultat rozłożą się nierówno, najlepsi bukmacherzy zdecydują się dostosować kursy, aby zachować równowagę postawionych zakładów.

Przykładowo, aby nakłonić graczy do postawienia większej kwoty, obniżą kurs na jeden z wyników. Działa to też w drugą stronę, gdy bukmacher chce zniechęcić typera do zawarcia zakładu na wynik, który może przynieść mu stratę. Wtedy zwyczajnie zwiększy kurs na inny rezultat.  Możliwe jest też, że sam bukmacher błędnie oszacuje kurs na jakiś mecz, ale taka sytuacja nie zdarza się często.

obrazek przedstawia zaciśniętą pięść oraz smartfon z typami na żywo, a w tle mecz na laptopie

Załóżmy na przykład, że gracz, który zazwyczaj ryzykuje duże sumy pieniędzy (raz wygrywa, a raz przegrywa) obstawia 10 000 złotych na mecz Premier League. W takiej sytuacji bukmacher może powstrzymać się od zmiany kursów pomimo ryzyka poniesienia strat, licząc na to, że akurat ten gracz podjął błędną decyzję.

Jeśli jednak gracz, któremu udaje się regularnie zdobywać przewagę nad bukmacherem w zakładach na NHL stawia 10 000 złotych na hokej, bukmacher może podjąć decyzję o skorygowaniu kursów w oparciu o tę właśnie informację.

Który bukmacher oferuje najwyższe kursy?

1
1300 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Najlepsza oferta na KSW i transmisji live
 Betgames czyli wirtualne kasyno
 Najszybsze wypłaty

1279 PLN
2
1255 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Mistrzostwa typerów z nagrodami
 Świetne warunki obrotu bonusami
 Happy hours" bez podatku

1100 PLN

1145 PLN
3
1245 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Bez podatku na więcej niż 3 zdarzeń
 Ambasadorem jest Mariusz Pudzianowski
 Duża oferta zakładów specjalnych i rozrywki

3100 PLN
4
1102 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 3 bonusy od pierwszych 3 depozytów
 Ambasadorem jest Marcin Gortat
 Możliwość stworzenia Custom Bet

1170 PLN
5
1012 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Szeroka oferta & Betclic TV
 Najwyższy cashback na rynku
 Ponad 9 mln klientów w Europie

500 PLN

530 PLN
6
874 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Najlepszy program lojalnościowy
 Brak limitu na wygrane
 Dostępne transmisje NBA

600 PLN

700 PLN
7
832 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Świetna oferta na niższe ligi i żużel
 Bonus urodzinowy dla graczy
 Betmarket - podglądaj kupony innych

2000 PLN

2150 PLN
8
757 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Nowa aplikacja mobilna (grudzień 2019)
 Śledzenie zdarzeń na żywo (LiveTrack)
 Szeroka oferta na e-sporty i virtuale

3000 PLN

3170 PLN
9
699 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Specjalny bonus na aplikację mobilną
 Sponsor tytularny Pucharu Polski
 Na rynku od 1992 roku

1149 PLN
10
643 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Najwyższy bonus na polskim rynku
 Gra bez podatku
 Szeroka oferta na sporty wirtualne

5000 PLN

5040 PLN
11
621 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 50 zł dla kibiców wybranych klubów
 Sponsor Wisły Kraków
 Wypłaty w 10 minut

1500 PLN

1520 PLN
12
321 głosów
Kursy bukmacherskie. Czym są, jak działają i kto je ustala?

 Duży wybór w zakładach live
 Szczegółowe statystyki meczów
 Ambasador Jerzy Dudek

600 PLN

600 PLN

Kursy przedmeczowe vs kursy na żywo

Zakłady bukmacherskie można podzielić według czasu ich obstawiania. Istnieje możliwość postawienia kuponu przed meczem, czyli do momentu jego rozpoczęcia lub na żywo, czyli od momentu, w którym mecz się rozpoczął.

Typowanie obu rodzajów zakładów znacząco się różni: kiedy w zakładach przedmeczowych masz dużo czasu na przemyślenie swojego typu (porównanie statystyk, formy, informacji o składzie), obstawianie na żywo polega na szybkim połączeniu posiadanej już wiedzy z refleksem i intuicją.

Wielu graczy zastanawia się czy bardziej opłaca się obstawiać przedmeczowo, czy live? Jeżeli porównujemy kursy przed meczem i potem na żywo, można zauważyć, że kursy na żywo są nieco wyższe. Dzieje się tak z jednej prostej przyczyny. Obstawianie zdarzeń w trakcie meczu jest trudniejsze i bardziej ryzykowne. Spore znaczenie ma także to, jakie są oczekiwania wobec obu drużyn/ zawodników oraz jak ostatecznie przebiega mecz.

FAQ

  1. Co to jest kurs bukmacherski?

Kurs to szansa jaką daje bukmacher na dane wydarzenie. Im niższy kurs, tym bardziej prawdopodobne, że coś się wydarzy.

2. Kto ustala wysokość kursu bukmacherskiego?

Robią to oddsmakerzy, którzy dzięki specjalnym programom komputerowym tworzą możliwe kursy. Bazują przy tym na mnóstwie danych odnośnie spotkań, drużyn, zawodników i wielu innych składowych.

3. Dlaczego moja wygrana jest mniejsza niż sugeruje to kurs?

Dzieje się tak ze względu na podatek bukmacherski. W naszym kraju jest to 12% od wniesionego zakładu, więc jeśli postawisz 100 zł na dany zakład, Twój realny wkład będzie wynosił 88 zł.

4. Lepiej obstawiać zakłady przed meczem czy na żywo?

Porównując kursy przed meczem i te na żywo, można zauważyć, że kursy live są nieco wyższe. Teoretycznie obstawianie bieżących wydarzeń jest trudniejsze i wymaga większego skupienia, ale z drugiej strony jeśli ma się możliwość oglądania np. obstawionego meczu i obserwuje się boiskowe wydarzenia, łatwiej wyciągać wnioski.

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hazard może uzależniać. Fortuna, STS, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi