Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

Istotnym elementem zakładów sportowych jest obstawianie meczów na żywo. Różni się ono od klasycznego typowania przed meczem i według ekspertów jest od niego trudniejsze. W tym momencie można sobie zadać pytanie, czy opłaca się więc w ogóle inwestować w to swój czas i pieniądze? Należy zaznaczyć, że wyższy stopień trudności wiąże się z wyższymi możliwymi wygranymi, więc wielu uważa, że jest to gra warta świeczki.

Istota zakładów na żywo

Przede wszystkim, zakłady na żywo wymagają zupełnie innej strategii niż zakłady przedmeczowe. Ta zależna jest od konkretnego sportu i przebiegu wydarzeń. Dochodzi tutaj mnóstwo zmiennych, na które trzeba reagować znacznie szybciej niż w tradycyjnym obstawianiu. To główny czynnik, który trzeba brać pod uwagę, a który zniechęca sporą część graczy do zakładów LIVE.

Znalezienie wartościowych zakładów nie jest łatwe. Znalezienie wartościowych zakładów na żywo jest jeszcze bardziej utrudnione ze względu na presję czasu. Niekiedy kilka sekund może zadecydować o przegapieniu znakomitej okazji, a czasem wręcz przeciwnie. Można zdążyć zawrzeć zakład tuż przed drastycznym spadkiem kursu i cieszyć się wyższą wygraną.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją pewne systemy bukmacherskie, które są wykorzystywane przez doświadczonych graczy. Jednak w zakładach LIVE prezentują się one zgoła inaczej niż w typowaniu przedmeczowym. W dużych firmach każdego miesiąca odbywa się analiza rynków które przynoszą straty z zakładów „na żywo”. To pokazuje, jak poważnie są traktowane tego rodzaju zakłady.

Kluczowe elementy obstawiania na żywo

Przejdźmy do najważniejszej części tekstu, w której wymienimy najważniejsze segmenty grania zakładów LIVE. Pierwszą zasadą, której należy przestrzegać obstawiając zakłady na żywo, jest nieprzywiązywanie się do tylko jednej strategii. Zakłady na żywo oferują znacznie więcej możliwości obstawiania niż zakłady pre-match, ze względu na kilka kluczowych czynników:

 1. Czas – kursy zmieniają się w miarę upływu meczu i nie zawsze odzwierciedlają realistyczną szansę na wystąpienie jakiegoś zdarzenia lub jego brak.
 2. Zmiany warunków – takie jak deszcz / śnieg, urazy, czerwone kartki, zmiany w formacji, zmiany nastawienia itd.
 3. Początkowe kursy – jest to najczęstszy i potencjalnie najbardziej opłacalny czynnik dla graczy. Umiejętność rozpoznania faktu, że początkowe kursy (lub obecne kursy) nie odzwierciedlają faktycznych działań na boisku w danym czasie, można zamienić na wartościowy zakład. W ten sposób można znaleźć kilka okazji w trakcie jednego meczu.

Jak dobrze obstawiać na żywo?

Aby opanować element czasu, potrzebne jest doświadczenie w zakresie zmian kursów na żywo. Dodatkowo przyda się dobra umiejętność oceny wartościowego zakładu. Czy akcja rozgrywa się pod bramką? Która jest minuta meczu? Któraś drużyna gra w osłabieniu lub któraś prowadzi 1:0? I pytanie, które należy zadać od razu po uzyskaniu odpowiedzi, na poprzednie – czy kursy są odpowiednie w tym czasie? Gracz musi wiedzieć, dlaczego niektóre kursy w danym momencie nie są prawidłowe, a dlaczego inne są. W teorii wydaje się to proste, jednak w praktyce wymaga odpowiedniego wyczucia.

Biorąc pod uwagę zmiany warunków, musisz znać drużyny – jaka jest ich motywacja po otrzymaniu czerwonej kartki. Wyrzucenie jednego zawodnika z boiska nie oznacza automatycznie, że przeciwnik zdobędzie bramkę. Oznacza to po prostu, że w ciągu kilku minut po tym, okoliczności i szanse zostają zmienione, a typer musi się zorientować, czy zmiana kursów odzwierciedla rzeczywistą sytuację na boisku, czy też nie.

Gdyby wziąć pod lupę kursy początkowe, nie można skupiać się dokładnie na cyfrach odwzorowujących kursy na dane zespoły lub zawodników. Trzeba pamiętać o planie gry drużyny. Czy zacznie grać z kontrataku, jak dobrze w tej chwili wygląda ich obrona. Czy potrafi stwarzać zagrożenie, czy akcje w ogóle się nie zazębiają i zespół mocno się męczy. Trzeba tylko zacząć zauważać szczegóły. Tylko i aż, bo to nie musi być takie proste jak się wydaje.

W tenisie, rozważ język ciała jakiegoś gracza, czy gracz wygląda na zrezygnowanego, czy walczy do upadłego o każdą piłkę? Czynnik mentalny często decyduje o wygranej lub przegranej, szczególnie w sportach indywidualnych, takich właśnie jak tenis. Zwracanie na to uwagi może w ostatecznym rozrachunku zacząć przynosić zyski.

Żeby nauczyć się rozpoznawać te możliwości, trzeba oglądać mecze, które się obstawia. Wiedza pochodzi z doświadczenia, więc na początek zalecana jest tutaj metoda prób i błędów przy niskich stawkach.Nie ma jednej konkretnej rady, która uczy tego, na co postawić w konkretnej minucie określonego meczu.

Najlepszy sport do obstawiania live

Przykładem zastosowania powyższych wskazówek niech będzie jeden z najdynamiczniejszych sportów indywidualnych jakie można obstawiać na żywo u najlepszych legalnych bukmacherów. Chodzi oczywiście o tenis. Oprócz tego, że tenis stoi na drugim miejscu w hierarchii zakładów sportowych (za piłką nożną), dynamika gry oraz szybkie zmiany wartości kursów w trakcie powodują, że staje się on fascynującym sportem do obstawiania na żywo.

W czasie obstawiania tenisa na żywo należy przyjąć coś podobnego do strategii obstawiania tenisa dla zakładów przedmeczowych, ale potencjalnie znacznie bardziej dochodowego.

W czasie meczu stawiamy zakłady na wygrane serwy gracza serwującego w turniejach ATP i przegrane serwy zawodniczki serwującej w turniejach WTA. Oczywiście możesz zastosować zakłady live system całkowicie na odwrót, jeśli akcja rozwija się w inny sposób. Jeśli zauważysz słabo serwującego gracza, który serwuje na dobrego „returnera” w ATP, możesz postawić na tego drugiego. Zanim wykona się pierwszy ruch, trzeba wiedzieć dwie rzeczy:

 1. Który z graczy jest dobrym serwującym, a który serwuje źle, to samo dotyczy graczy returnujących.
 2. Zawsze musimy poczekać, aż kilka punktów zostanie rozegranych w meczu lub secie, ponieważ kiedy jeden gracz zaczyna grać w określony sposób, jest wysoce prawdopodobne, że będzie kontynuował ten rozpęd i będzie grał w ten sam sposób, przynajmniej do końca tego seta.

Jak widać, nie ma w tym przypadku bardzo wielu zmiennych.

Sprzyjającym faktem jest to, że można powtórzyć ten zakład do 10-15 razy w jednym meczu, ale warto też przestać obstawiać w odpowiednim momencie. Tenis to sport indywidualny, a siła psychiczna graczy wzrasta i maleje podczas trwania meczu. Czasami denerwują się, czasami stają się zbyt zrelaksowani po zdobyciu jakiejś przewagi, czasami miażdżą przeciwników w ciągu 1 godziny. Ważne jest, aby przerwać obstawianie następnego zwycięzcy, gdy przeciwnik zacznie wygrywać punkty lub gdy przeciwnik zacznie nagle tracić punkty. Koniec każdego seta zwykle ma miejsce, gdy stosunek „mocy” pomiędzy dwoma graczami zaczyna się zmieniać, więc unikaj stawiania zakładów na pierwsze kilka punktów w każdym secie.

Który bukmacher ma najlepszą ofertę live?

Wiadomo już co jest istotne w graniu zakładów na żywo, na jakie rzeczy zwracać uwagę podczas gry i jaki jest najlepszy sport do stawiania live. Ale gdzie teraz wykorzystać tę wiedzę w praktyce? Wielu bukmacherów w Polsce  oferuje zakłady na żywo, ale nie wszyscy. Poniżej znajdują się bukmacherzy z najlepszą ofertą live na rynku:

1
1300 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Najlepsza oferta na KSW i transmisji live
 Betgames czyli wirtualne kasyno
 Najszybsze wypłaty

1279 PLN
2
1255 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Mistrzostwa typerów z nagrodami
 Świetne warunki obrotu bonusami
 Happy hours" bez podatku

1100 PLN

1145 PLN
3
1245 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Bez podatku na więcej niż 3 zdarzeń
 Ambasadorem jest Mariusz Pudzianowski
 Duża oferta zakładów specjalnych i rozrywki

3100 PLN
4
1102 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 3 bonusy od pierwszych 3 depozytów
 Ambasadorem jest Marcin Gortat
 Możliwość stworzenia Custom Bet

1170 PLN
5
1012 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Szeroka oferta & Betclic TV
 Najwyższy cashback na rynku
 Ponad 9 mln klientów w Europie

500 PLN

530 PLN
6
874 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Najlepszy program lojalnościowy
 Brak limitu na wygrane
 Dostępne transmisje NBA

600 PLN

700 PLN
7
832 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Świetna oferta na niższe ligi i żużel
 Bonus urodzinowy dla graczy
 Betmarket - podglądaj kupony innych

2000 PLN

2150 PLN
8
757 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Nowa aplikacja mobilna (grudzień 2019)
 Śledzenie zdarzeń na żywo (LiveTrack)
 Szeroka oferta na e-sporty i virtuale

3000 PLN

3170 PLN
9
699 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Specjalny bonus na aplikację mobilną
 Sponsor tytularny Pucharu Polski
 Na rynku od 1992 roku

1149 PLN
10
643 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Najwyższy bonus na polskim rynku
 Gra bez podatku
 Szeroka oferta na sporty wirtualne

5000 PLN

5040 PLN
11
621 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 50 zł dla kibiców wybranych klubów
 Sponsor Wisły Kraków
 Wypłaty w 10 minut

1500 PLN

1520 PLN
12
321 głosów
Obstawianie na żywo. Czy warto grać zakłady Live?

 Duży wybór w zakładach live
 Szczegółowe statystyki meczów
 Ambasador Jerzy Dudek

600 PLN

600 PLN

Czy warto stawiać na żywo?

Na koniec wypadałoby odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie. Warto obstawiać na żywo, oglądając spotkanie w tym samym czasie. Jest to niejako wartość dodana, którą można wykorzystać w zakładach bukmacherskich, bo samo obstawianie na chybił trafił nie ma sensu w dłuższej perspektywie. Niemniej, jeśli gracz zastosuje się do podanych wskazówek, bardzo prawdopodobne, że staną się one pomocne podczas długofalowej gry.

Zalety i wady obstawiania na żywo

+++Plusy +++

 • możliwość szybkiej reakcji na bieżące wydarzenia
 • powtarzanie tego samego zakładu kilka razy w jednym meczu (możliwość kilkukrotnego zarobku na tym samym wydarzeniu)
 • często wyższe kursy w trakcie spotkania niż przed jego rozpoczęciem

—Minusy—

 • konieczna umiejętność szybkiego podejmowania decyzji
 • większe ryzyko popełnienia błędu
 • blokowane zdarzenia – jeśli bukmacherzy zauważą, że jedna drużyna przeważa lub może paść gol, zamyka zakłady – nie możemy w takiej chwili zagrać danego zdarzenia
Gdzie mogę obstawiać mecze na żywo?

Wszyscy legalni bukmacherzy online w Polsce posiadają ofertę na wydarzenia sportowe na żywo.

Jakie sporty obstawiać na żywo?

Najlepszym sportem do obstawiania LIVE jest tenis. To bardzo szybka i dynamiczna dyscyplina, która sprzyja zakładom na żywo.

Jaki jest najlepszy bukmacher do obstawiania LIVE?

Najlepszą ofertę „na żywo” mają STS oraz Fortuna, ale warto przyjrzeć się także pozostałym na rynku i podjąć decyzję samemu.

Hazard może uzależniać. Fortuna, STS, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi