Rynek bukmacherski w Polsce [2024]

rynek bukmacherski w Polsce
Spis treści
[Rozwiń]

Rynek bukmacherski jest bardzo specyficzny ze względu zasady, które na nim panują. Z jednej strony liczba legalnych bukmacherów rośnie. Z drugiej zaś zdarzają się sytuacje, gdy któryś z nich kończy działalność. Przeanalizowałem obecny stan i w tym artykule przedstawię najważniejsze informacje o rynku bukmacherskim.

Rynek bukmacherski w Polsce - aktualna sytuacja

Ustawa  z 2017 roku wiele zmieniła na rynku bukmacherskim. Przed tym okresem firmy, które były zarejestrowane w Polsce nie mogły liczyć na taki udział w rynku. Jest to jedna z bardziej restrykcyjnych ustaw w Europie. Ze względu na wysokie podatki większość bukmacherów zagranicznych do dziś nie zdecydowała się na powrót działalności w naszym kraju.

Pomimo tego konkurencji nie brakuje. Gracze mogą wybierać ze sporej liczby bukmacherów. Dodatkowo obecnie firmy mogą uczciwie ze sobą konkurować na takich samych zasadach. Poniżej prezentuję pełną listę legalnych bukmacherów w Polsce.

Legalni bukmacherzy w Polsce

Nazwa podmiotuNazwa bukmachera
E-TOTO Zakłady BukmacherskieSp. z o.o.ETOTO
FORTUNA online zakłady bukmacherskieSp. z o.o.Fortuna
STS S.A.STS
Traf - Zakłady WzajemneSp. z o.o.Traf Online
BWIN POLAND S.A.Totolotek
LV BET Zakłady BukmacherskieSp. z o.o.LVBET
SUPERBET Zakłady BukmacherskieSp. z o.o.Superbet
TOTALBET ZAKŁADY BUKMACHERSKIE Sp. z o.o.TOTALbet
forBET Zakłady BukmacherskieSp. z o.o.forBET
Cherry Online Polska Sp. z o.o.PZBuk/ComeOn
BEM Operations LimitedBetclic
BetFan Sp. z o.o.BETFAN
BetX PolskaSp. z o.o.BetX
BETCRIS POLSKASp. z o.o.Betcris
GO BET Sp. z o.o.GoPlusBet
BukmacherskaSp. z o.o.Fuksiarz
Silesia EntertainmentSp. z o.o.Betters
GM Gaming LimitedBetway

Jak zmienił się rynek bukmacherski w Polsce w ostatnich latach?

W ostatnim czasie doszło do pewnych przetasowań. Pojawił się Betway, bukmacher ComeOn oraz BWIN, który jest w posiadaniu licencji na działanie Totolotka. Ten zaś kończy swoją działalność 28 grudnia 2023 roku. Możliwe zatem, że po tym czasie BWIN stanie się kolejnym bukmacherem, który wróci do Polski ze swoją ofertą. Na tę chwilę trudno jednak stwierdzić czy i ewentualnie kiedy tak się stanie.

Dodatkowo działalność zakończyli:

  • eWinner,
  • Noblebet,
  • Bestbet.

Liderzy na rynku bukmacherskim w Polsce

Choć wydaje się, że wszyscy bukmacherzy czerpią zyski to nie do końca tak jest. Wiele firm w ostatnim czasie musiało pogodzić się ze stratami. Zapewne m.in. to było powodem wycofania się eWinnera 31 marca 2023 roku.

Sprawdziłem zyski i straty bukmacherów za 2021 i 2022 rok, które poniżej prezentuję.

BukmacherZysk/strata za 2021 rokZysk/strata za 2022 rok
ETOTO-22,9 mln zł-25,6 mln zł
Fortuna31,9 mln zł81,6 mln zł
STS153,3 mln zł139,8 mln zł
Traf Online992 tys. zł914 tys. zł
Totolotek-4,3 mln zł-4,1 mln zł
LVBET-6,4 mln zł-4,6 mln zł
Superbet-84,5 mln zł-121 mln zł
TOTALbet-15,5 mln zł-11,6 mln zł
forBET3,4 mln zł-8 mln zł
PZBuk/ComeOn-1,7 mln zł-2,3 mln zł
Betclic112 tys złbrak danych
BETFAN3,6 mln zł-2,6 mln zł
BetX-3,6 mln zł-2,5 mln zł
Betcris-3,7 mln zł-10,3 mln zł
GoPlusBet-1,1 mln zł-7,1 mln zł
Fuksiarz-14,2 mln zł-14,6 mln zł
Betters-1,1 mln zł-555 tys. zł
eWinner-20,9 mln zł-21,1 mln zł

Jak widać zdecydowana większość serwisów musi mierzyć ze stratą. Na czele znajdują się zakłady bukmacherskie Superbet, który wydawałoby się powoli przebija się do czołówki legalnych bukmacherów. W praktyce tak jest, jednak ponosi on straty związane z promocją i reklamą.

Bukmacherzy z największym przychodem w 2022 roku [mld zł]

Z drugiej strony Superbet znajduje się w czołówce pod kątem osiągniętego przychodu w 2022 roku.

największy przychód 2022 bukmacherzy

Bukmacherzy z największym zyskiem w 2022 roku [mln zł]

Biorąc pod uwagę 2022 rok najwięcej namieszał mundial w grudniu. To dzięki niemu STS czy Fortuna mogły liczyć na spore zyski w ostatnim kwartale. Podczas Mistrzostw Świata w Katarze STS miał blisko pół miliona aktywnych klientów!

największe zyski bukmacherzy 2022

Bukmacherzy z największą stratą w 2022 roku [mln zł]

Po dobrym 2021 roku ze stratą muszą mierzyć się forBET i BETFAN. Ten drugi polski bukmacher niedawno uruchomił jednak nową aplikację, więc część kosztów mogła być po prostu niejako inwestycją w technologię. W poniższym wykresie nie uwzględniłem eWinnera, ponieważ zakończył on już swoją działalność.

największe straty 2022 bukmacherzy

Punkty stacjonarne bukmacherów

Gracze coraz radziej decydują się na grę w punktach stacjonarnych. Przez to ich liczba maleje. Można odnieść wrażenie, że tylko najwięksi bukmacherzy w Polsce w dalszym ciągu stawiają na lokale naziemne. Liderują Fortuna i STS. Co ciekawe do tego grona niedawno dołączyli GoPlusBET i BETFAN.

BukmacherLiczba punktów stacjonarnych
Fortuna475
STS395
GoPlusBet101
BETFAN93
LVBET21

Na rządowej liście bukmacherów, którzy mają licencję na organizowanie zakładów stacjonarnie znajdują się jeszcze Traf Online, BetX i Superbet. W przypadku tego ostatniego jest to już pozostałość po przeszłości. Niedawno Superbet zdecydował się na zamknięcie swoich lokali.

Jakie sporty najczęściej obstawiają gracze w Polsce?

Gracze najczęściej wybierają dyscypliny sportowe ze względu na swoje preferencje i zainteresowania. Nie jest więc zaskoczeniem, że obstawianie meczów futbolowych stanowi 72% wszystkich zawieranych zakładów. Piłka nożna jest najchętniej uprawianą, oglądaną, a także obstawianą dziedziną sportu.

Obok piłki nożnej na podium uplasowały się zakłady na siatkówkę i koszykówkę. Popularność konkretnych dyscyplin wśród graczy ma duży wpływ na dostępną ofertę przygotowywaną przez bukmacherów.

Z jakich urządzeń gracze najczęściej obstawiają zakłady?

Z racji tego, że w zakładach obstawiają głównie osoby młode rośnie zainteresowanie aplikacjami bukmacherów. W związku z tym wszyscy bukmacherzy oferują swoim graczom apki. Poza tym wielu z nich stale pracuje nad nimi. Przykładem może być STS, który stale dokłada dodatkowe funkcje. Bukmacher BETFAN niedawno całkowicie zmienił swoją aplikację stając się jeszcze bardziej konkurencyjny.

Niektórzy bukmacherzy oferują specjalne bonusy w apce, by zachęcić do jej pobrania. Przykładem są Superbet i LVBET. Takie działanie ma na celu zwiększenie bazy stałych klientów. Bonus przyciąga nowych graczy, a zalety aplikacji przekonują do ich pozostania na dłużej.

Promocje u bukmacherów

Każdy bukmacher online w Polsce oferuje promocje dla nowych użytkowników. Ma to na celu zachęcić do założenia konta. Może to sprzyjać sytuacji, w której gracze przechodzą od jednego do drugiego serwisu w celu wykorzystania bonusu. W żadnym stopniu nie można się temu dziwić.

Dzięki temu, że obecnie można wybierać spośród kilkunastu serwisów klienci chętnie sprawdzają to, co oferuje każda nowa firma. Atrakcyjny bonus powitalny tym bardziej zachęca do skorzystania z usług bukmachera.

Legalni bukmacherzy w Polsce - warunki

Bukmacherzy przed wejściem na polski rynek muszą spełnić kilka wymagań. Czasami można usłyszeć głosy z branży, że przepisy w naszym kraju należą do najbardziej rygorystycznych w Europie. Jakie warunki musi spełnić bukmacher, by mógł legalnie działać w Polsce?

  • kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 2 mln zł,
  • posiadanie siedziby w Polsce,
  • podmiot działający jako spółka z o.o. lub spółka akcyjna,
  • strona internetowa z polską domeną - .pl.

Rynek bukmacherski - walka z szarą strefą

Nowelizacja ustawy hazardowej wymierzyła cios w stronę nielegalnych bukmacherów. W jaki sposób egzekwuje się jej postanowienia? Domena, w ramach której przyjmowane są nielegalne zakłady, zostaje umieszczona Rejestrze domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Następnie operator internetowy zobligowany jest do jej zablokowania w ciągu 48h, przekierowując połączenie na stronę internetową prowadzoną przez Ministra Finansów.

Ze względu na niską skuteczność tego przeciwdziałania, od 2019 na operatorów mogą być nałożone stosowne kary, kiedy w określonym terminie nie zablokują witryn z listy zakazanych. Kolejnym działaniem jest blokowanie przepływów finansowych między polskimi bankami a nielegalnymi zakładami bukmacherskimi.

Z prowadzonych przez resort finansów analiz wynika, że systematycznie zmniejsza się liczba nielegalnych firm z szarej strefy na rynku zakładów wzajemnych online. Problem jednak nadal istnieje i wciąż należy prowadzić działania zmierzające ku zminimalizowaniu liczby nielegalnych bukmacherów. Podjęły się tego dwa stowarzyszenia zrzeszające legalne spółki, przyjmujące zakłady wzajemne. Są to: Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPPFB) oraz Stowarzyszenie na Rzecz Likwidacji Szarej Strefy Zakładów Wzajemnych w Polsce – „Graj Legalnie”. Ich głównym celem jest także budowanie pozytywnego wizerunku branży bukmacherskiej w Polsce oraz ochrona przed nieuczciwą konkurencją.

Jak rozpoznać nielegalnego bukmachera?

Nielegalni bukmacherzy nie znajdują się na oficjalnej rządowej liście bukmacherów działających w Polsce. Jeśli zatem nie masz pewności, czy dany serwis jest legalny warto sprawdzić jego obecność na tej liście. Należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą zdradzić, że masz do czynienia z nielegalnych bukmacherem:

  • brak domeny .pl,
  • dostęp do strony bukmachera jest możliwy tylko z włączonym VPN-em,
  • w adresie strony znajdują się losowe cyfry,
  • serwis nie funkcjonuje w 100% w języku polskim.

Bukmacherzy w Polsce - podatki

Przed nowelizacją ustawy gracze chętniej obstawiali w zagranicznych serwisach ze względu na brak podatku. Dziś już taka sytuacja nie ma miejsca. Sami bukmacherzy chętnie zmieniliby sposób rozliczenia podatkowego. Możliwe, że zmniejszyłoby to wpływ wspomnianej szarej strefy.

Obecnie obowiązują dwa podatki. Pierwszy z nich liczony jest od stawki i wynosi 12%. Drugi to 10%. Jest on odejmowany od wygranej, która jest wyższa niż 2280 zł. Podatek 12% u bukmacherów w Polsce dotyka zatem wszystkich graczy.

Firmy starają się zachęcić swoich klientów i nieraz oferują możliwość gry bez podatku dzięki specjalnym promocjom. Te są dostępne stale w ofercie jak np. w TOTALbet lub są oferowane czasowo jak w Fortunie.

Rynek bukmacherski w Polsce - FAQ

Aktualnie na polskim rynku działa 19 bukmacherów internetowych.

Podatek w przypadku zakładów bukmacherskich w Polsce wynosi 12 %. Jest on odliczany od każdej kwoty postawionej na zakłady. Wynika on z obowiązującego w Polsce prawa.

Rynek zakładów bukmacherskich w Polsce jest wart ponad 26 mld złotych.