hero

Skoki narciarskie – zakłady i kursy bukmacherskie

Spis treści
[Rozwiń]

Sezon zimowy w Polsce kojarzy się ze wzrostem zainteresowania skokami narciarskimi. Popularność zyskują wówczas zakłady na skoki. Jeśli chcecie sprawdzić kursy na Puchar Świata, poznać typy bukmacherskie, wiedzieć, co warto obstawiać i na co zwracać uwagę przy stawianiu zakładów na skoki, wszystko znajdziecie poniżej.

PŚ w skokach narciarskich - kursy bukmacherskie na klasyfikację generalną 2023/24

W czasie trwania sezonu skoków narciarskich bukmacherzy wprowadzają do oferty zakłady długoterminowe na zwycięzcę całego sezonu Pucharu Świata. Jak zatem prezentują się kursy bukmacherskie na klasyfikację generalną Pucharu Świata 2023/24? Poniżej kursy u bukmachera Fortuna.

ZawodnikKurs
Stefan Kraft
Ryoyu Kobayashi
Andreas Wellinger
Anze Lanisek
Halvor Egner Granerud
Karl Geiger
Daniel Tschofenig
Timi Zajc
Piotr Żyła
Dawid Kubacki
Skoki narciarskie kursy bukmacherskie na Puchar Świata 2023/2024 - kursy aktualizowane co 20 minut

Jak widać, Fortuna daje największe szanse na zwycięstwo w Pucharze Świata Stefanowi Kraftowi, który znakomicie radzi sobie w tym sezonie. Kurs na Krafta wynosi 1.30. Drugim kandydatem do zwycięstwa, według bukmachera, jest Ryoyu Kobayashi - kurs 4.00. Na trzecim miejscu Fortuna typuje Andreasa Wellingera - kurs 7.50.

Jeśli chciałbyś obstawiać skoki w Fortunie to warto założyć konto u tego bukmachera z naszym kodem promocyjnym Fortuna. Otrzymasz wówczas najwyższy pakiet bonusów na start, w tym trzy zakłady bez ryzyka.

Skoki narciarskie - promocje bukmacherskie

Niektórzy bukmacherzy przygotowują specjalne promocje na konkretne zawody w ramach Pucharu Świata, ale również długoterminowe akcje dla graczy. Znajdziesz je na górze artykułu, jeśli będą dostępne.

Przy okazji promocji warto wspomnieć też o Superprzewadze w Superbet.

Po raz pierwszy w historii w konkursach indywidualnych o Puchar Świata będzie obowiązywała Superprzewaga, sztandarowa promocja Superbet, w ramach której przy określonej przewadze danej drużyny czy zawodnika, kupony w wybranych dyscyplinach są rozliczane jako wygrane, niezależnie od końcowego rezultatu. I tak klienci, którzy obstawią np. wygraną Kamila Stocha w Kuusamo, będą mogli cieszyć się z wygranej już po pierwszej serii, jeżeli nasz mistrz będzie prowadził z przynajmniej trzypunktową przewagą, nawet gdyby w drugiej serii obniżył loty.

Puchar Świata w skokach narciarskich 2023/24

W sezonie 2023/24 Pucharu Świata dołączono do kalendarza zawody w Szczyrku, co sprawiło, że wraz z zawodami w Zakopanem i Wiśle powstał polski turniej. Ambicje organizatorów są wysokie, chcą pójść w ślady prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni czy norweskiego Raw Air.

Konkursy w naszym kraju odbędą się w dniach 13-20 stycznia, bezpośrednio po rywalizacji w TCS. Czy to jeden z kluczowych celów dla naszej kadry na nadchodzący sezon w obliczu braku imprez mistrzowskich oprócz Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich?

Cieszymy się, że zawody Pucharu Świata odbędą się również w Szczyrku. Na pewno głównym celem dla skoczków będą Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich, jednak zawodnicy trenują po to, aby osiągać jak najlepsze wyniki przez cały sezon. Każdy z zawodników ma inne cele na sezon, ale każdy z nich chce wygrywać to naturalne. Oprócz Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich będziemy walczyli również o dobre wyniki w Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air oraz w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i Pucharu Narodów, a także w naszym polskim turnieju – mówi Małysz.

Skoki narciarskie zakłady - gdzie obstawiać?

Oferta na zakłady na skoki narciarskie jest dostępna u większości bukmacherów, ale nie wszystkich. Skupiając się na tych, którzy mają zakłady na skoki wybraliśmy trzech, którzy mają najlepszą ofertę.

Fortuna skoki narciarskie

Fortuna skoki narciarskie

Przez wiele lat bukmacher Fortuna był sponsorem Polskiego Związku Narciarskiego, a dokładniej reprezentacji Polski w skokach narciarskich. W sezonie 2022/23 Fortuna przestała współpracować z PZN, co nie oznacza, że oferta uległa pogorszeniu. Bukmacher nadal trzyma wysoki poziom. Czym wyróżnia się oferta Fortuny na skoki narciarskie?

  • Bogata oferta rynków zdarzeń - dotyczy to zarówno zakładów przedmeczowych, jak i live; kilkadziesiąt rynków na kwalifikacje i konkurs to norma w Fortunie; można typować między innymi, na którym miejscu zawodnik zakończy konkurs (zwycięzca, top 2, top 3 itp.), H2H, zakłady TAK/NIE
  • Bardzo dobre zakłady na żywo - Fortunę wyróżnia przede wszystkim szybka reakcja na bieżące wydarzenia na skoczni; kursy zmieniają się dynamicznie
  • Rozbudowane zakłady długoterminowe - Fortuna jako jeden z pierwszych bukmacherów wstawia do oferty zakłady długoterminowe na zbliżający się sezon skoków i w czasie sezonu na bieżąco je aktualizuje; można typować nie tylko zwycięstwo danego zawodnika w PŚ czy miejsce, które zajmie, ale również warianty H2H
  • Promocje na konkursy - od czasu do czasu Fortuna przygotowuje też promocje, w których przyznaje bonusy za poprawnie wytypowane zakłady (np. bonus 200 PLN za wygrany zakład na 3. Polaków w TOP 10 konkursu w Zakopanem)
  • Zakład bez ryzyka 600 PLN
  • Bonus bez depozytu 20 PLN
  • Freebet za kod 10 PLN
  • Bonus za kupon 5 PLN

Superbet skoki narciarskie zakłady

Superbet skoki narciarskie

W sezonie 2022/23 bukmacher Superbet zajął miejsce Fortuny zostając bukmacherem PZN. Umowa, na mocy której bukmacher jest oficjalnym partnerem reprezentacji Polski w skokach narciarskich obowiązuje przez dwa sezony. Taka umowa zobowiązuje i dlatego Superbet zdecydowanie poprawił ofertę na skoki, dzięki czemu znalazła się w TOP 3 bukmacherów na skoki narciarskie.

  • BOOSTY kursowe - niemal na każdy konkurs Pucharu Świata w Superbet znajdziemy promocję kursową dla nowych graczy; rejestracja z naszym kodem promocyjnym Superbet umożliwia wówczas otrzymanie bonusu 200 PLN za postawienie wygranego zakładu na skoki wskazanego w promocji
  • Rozbudowana oferta zakładów H2H - przed zbliżającym się konkursem Superbet uzupełnia ofertę o zakłady H2H, które można uznać za jedną z najbogatszych wśród bukmacherów; ponadto rynki H2H dotyczą również zakładów długoterminowych
  • Zakłady długoterminowe - w sekcji "zakłady specjalne" znaleźć można również ofertę na skoki; są to zakłady na klasyfikację generalną, kto lepszy (H2H) i okazjonalnie inne zakłady
  • Freebet z kodem 34 PLN
  • Zakład bez ryzyka 3500 PLN
  • Bonus od wpłaty 200 PLN
  • Bonus mobile 20 PLN

STS skoki narciarskie

Trzecim bukmacherem jakiego polecamy do typowania zakładów na skoki narciarskie jest STS. To jeden z pierwszych bukmacherów, którzy wprowadzili do oferty zakłady na skoki i jest z nimi kojarzony. Czym wyróżnia się oferta STS?

  • szeroka oferta rynków na kwalifikacje - można typować zakłady H2H na kwalifikacje, zwycięzce, miejsce zawodnika (zwycięzca, 1-3 itp.)
  • zakłady specjalne na skoki - poza często spotykanymi zakładami na klasyfikację generalną w STS można typować wiele innych zakładów specjalnych, na przykład te poświęcone Polakom (najlepszy Polak w grupie "młodszych", osiągnięcia Polaków w klasyfikacji generalnej itp.)
  • wiele zakładów terminowych - mało który bukmacher ma taki wybór rynków na konkursy PŚ, można typować między innymi: zwycięzcę konkursu, zakłady H2H, zwycięzcę serii, handicap punktowy, awans do TOP 30.

Sporadycznie STS udostępnia również promocje na konkursy Pucharu Świata, w których można otrzymać bonusy za zakłady na skoki narciarskie.

  • Zakład bez ryzyka za kod 100 PLN
  • Bonusy od depozytów 1500 PLN
  • Bonus za zadania 60 PLN

Skoki narciarskie zakłady bukmacherskie - rodzaje i rynki

Tak jak i w innych dyscyplinach możemy obstawiać zdarzenia z różnych obszarów danego sportu. Nie tylko sam wynik. Jakie rynki zdarzeń można typować w skokach narciarskich w zakładach prematch na dany konkurs?

  • zakłady na zwycięzcę - klasyczne zakłady, które znajdziemy u każdego bukmachera; zwykle takie zakłady możemy typować w kwalifikacjach i na sam konkurs; teoretycznie najprostszy zakład, ale trzeba wziąć pod uwagę, że chodzi o skoki narciarskie a duży wpływ na ich wyniki mają warunki pogodowe co sprawia, że wytypowanie zwycięzcy nie jest takie proste
  • zakłady H2H - drugi najpopularniejszy rynek; polega na wytypowaniu lepszego zawodnika z dwóch zaproponowanych przez bukmachera skoczków (czyli tego, który zajmie wyższe miejsce)
  • zakłady na miejsce w konkursie - w tym rynku zadaniem gracza jest wytypowanie przedziału pozycji, na której znajdzie się skoczek; zwykle mamy do wyboru przedziały: 1-3, 1-6 lub 1-10; jest to zdecydowanie pewniejsza opcja do typowania, z większą szansą na wygraną; oczywiście kursy są niższe niż w przypadku zakładu na zwycięzcę
  • zakłady na pierwszą serię - część bukmacherów wzbogaca ofertę o zakłady na miejsce lub przedział, w jakim znajdzie się zawodnik po pierwszej serii skoków; to ciekawa, dodatkowa opcja do typowania
  • zakłady na konkursy drużynowe - często konkurs indywidualny jest poprzedzony zawodami drużynowymi; można wówczas typować reprezentację, która zwycięży dany konkurs lub zakłady H2H - kto wyżej (np. Polska - Japonia)

W skokach możemy klasycznie wytypować zwycięzcę konkursu oraz skoczków, którzy znajdą się na podium zawodów. Istnieje również opcja obstawienia miejsca zajętego przez konkretnego zawodnika poprzez skorzystanie z widełek. Przykładowo Dawid Kubacki zajmie miejsce od 1-3, gdyż jest skoczkiem ze światowej czołówki. W przypadku mniej znanych zawodników opłaca się również typowanie dalszych miejsc np. 1-6, 1-10, 1-30. W tym ostatnim wariancie chodzi o wejście do drugiej serii konkursu, czyli o to czy skoczek nie odpadnie po swoim jednym skoku.

U polskich bukmacherów znajdziemy również zakłady na naszych zawodników. Często obstawia się ilu Polaków zakwalifikuje się do drugiej serii konkursu lub ilu z nich zakończy zawody w pierwszej dziesiątce rankingu. Gracze polecają zdecydowanie obstawianie zakładów na skoki narciarskie na żywo.

Największym zainteresowaniem cieszą się zakłady z serii pojedynków. Tak zwane head to head określa zakład na to, który z pary skoczków lepiej wypadnie w danym konkursie. Duety dobierane są pod kątem potencjału zawodnika, więc bukmacherzy starają się oferować jak najbardziej wyrównane pary. Najczęściej będą to więc skoczkowie, którzy podobnie prezentują się ostatnimi czasy lub zajmują bliskie lokaty w klasyfikacji generalnej.

Zakłady specjalne na skoki narciarskie

Niektórzy bukmacherzy (jak ci, których poleciliśmy wyżej) wzbogacają ofertę na skoki o zakłady specjalne. Jakie zakłady można wytypować? Oto przykłady:

  • ilu Polaków znajdzie się w 2. serii
  • czy zostanie pobity rekord skoczni (lub kto pobije rekord skoczni)
  • czy awansuje do konkursu (to zakład przed kwalifikacjami do konkursu, można w nim typować konkretnego zawodnika)
  • ilu Polaków znajdzie się w TOP 10 (lub TOP 6)

Często bukmacherzy Superbet i Fortuna przygotowują również boosty kursowe na skoki narciarskie. Są one przeznaczone dla nowych graczy, którzy postawią swój pierwszy kupon na skoki, na wskazany przez bukmachera zakład. Może to być na przykład typ na trzech Polaków w TOP 10 konkursu lub na Polaka w TOP 3 konkursu. Za poprawne wytypowanie zakładu można otrzymać bonus nawet 200 PLN.

Co warto obstawiać w skokach?

Co warto stawiać w zakładach bukmacherskich, jeśli chodzi o skoki? Klasycznego zwycięzcę konkursu, gdy mamy kilku głównych kandydatów do zwycięstwa. Jeśli znamy faworytów możemy się pokusić o wytypowanie tego czy któryś z nich znajdzie się na podium. Wtedy jest to pewniejsze niż stawianie na końcowe zwycięstwo. W przypadku mniej popularnych skoczków warto obstawiać to, czy zakwalifikują się oni do drugiej serii. Słabsi zawodnicy mają z tym problem, więc możemy odszukać ciekawe kursy.

Gdzie oglądać skoki narciarskie?

Typowanie zakładów live na skoki narciarskie ułatwia śledzenie zawodów na żywo. Niestety, żaden z bukmacherów nie posiada transmisji live ze skoków narciarskich.

Konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2022/23 można oglądać na żywo na antenie Eurosport i TTV. Oglądanie skoków online jest możliwe w serwisie Player.pl. Polskie konkursy cyklu PŚ (konkursy w Wiśle i Zakopanem) są transmitowane na antenie TVP.

Obstawianie skoków narciarskich - porady

Podczas zawodów w skokach narciarskich występuje mnóstwo zmiennych, które mogą mieć wpływ na wynik. Ostatecznie decydująca jest forma skoczka, ale poniższe elementy również warto brać pod uwagę, zwłaszcza jeśli myślimy o zakładach na skoki narciarskie.

Zakłady na skoki narciarskie - na co zwrócić uwagę?

Siła wiatru

Najistotniejsza będzie oczywiście siła wiatru oraz to, w którym kierunku wieje. To on w głównej mierze przesądza o losach danego skoku czy nawet całego konkursu. Warunki pogodowe mogą sprzyjać lub nie i choć przyznawane są punkty za okoliczności w jakich został oddany skok, to i tak nie zawsze są one współmierne do rzeczywistych utrudnień lub ułatwień. Istnieją również zawodnicy, którzy potrafią się dopasować do konkretnych warunków. Z drugiej strony nie można oddać w pełni skoczkowi punktów za niesprzyjające mu wiatry. Ważna jest również belka startowa. Jej wysokość również wpływa na rezultaty, ale ona może akurat być zmieniana nawet w trakcie konkursu.

Wysokość skoczni

Oczywiście wpływa ona na to, jak dalekie skoki mogą oddawać zawodnicy w trakcie konkursu. Niektórzy skoczkowie potrafią lepiej spisywać się na niewielkich skoczniach, a inni będą brylować na tak zwanych mamutach. W przypadku różnych rozmiarów skoczni inaczej trzeba się przygotować do konkursu, a także istotne są takie elementy jak mocne wybicie i odpowiednie wyjście z progu. Najważniejsze jak to nie raz podkreślano jest jednak oddanie dwóch dobrych i równych skoków w obydwu seriach.

Profil skoczni

Oprócz wysokości skoczni ważny będzie również jej profil. Tutaj musimy poznać indywidualne umiejętności poszczególnych zawodników, jeśli chcemy wykorzystać ten aspekt w zakładach. Nie każdy bowiem tak samo potrafi wyczuć odpowiedni moment na wyjście z progu, czyli wybicie się. Zawodnicy różnią się również między sobą, gdy już są w powietrzu. Ma na to wpływ trajektoria lotu i fakt jak zachowują się na wysokości. Oczywiście trzeba też brać poprawkę na lądowanie. Nie każdy zawodnik potrafi stylowo zakończyć skok, a to bardzo ważny element przy punktacji dla sędziów.

Miejsce konkursu

W sporcie jak w życiu ważnym czynnikiem jest doświadczenie. Skoczkowie, którzy są już w tej branży od lat oczywiście będą wypadać lepiej od swoich młodszych kolegów po fachu. Ważne jest również to, w którym miejscu rozgrywane są zawody. To jasne, że o wiele łatwiej skacze się przed własną publicznością, więc np. jeżeli konkurs ma miejsce w Zakopanem, to warto postawić na polskich skoczków. To naturalne również dlatego, że na tej skoczni odbyli wiele treningów i po prostu lepiej będą wiedzieli jak się zachować na tym obiekcie.

Najlepsi skoczkowie narciarscy

Do każdego konkursu skoków narciarskich przystępuje wielu zawodników. Czołówka w trakcie sezonu wygląda jednak zazwyczaj podobnie, choć wiadomo że raz lepiej spisze się jeden zawodnik, a w kolejnych zawodach inny. To normalne w sporcie. Jednak jest kilku skoczków, którzy rok w rok plasują się w czołówce i należą do najlepszych w swojej dyscyplinie. Oto zestawienie najlepszych skoczków narciarskich ostatniej dekady.

Halvor Egner Granerud

Skoczek z Oslo jest od kilku sezonów liderem norweskiej kadry. W Pucharze Świata zadebiutował w 2015 roku. W tym samym sezonie zdobył złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów w drużynie. Od tamtej pory, osiągał ogromne sukcesy, a największym z nich było zdobycie Kryształowej Kuli w sezonie 2020/2021. W 2020 roku w Planicy zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata w lotach w drużynie i srebrny indywidualnie. W sezonie 2022/2023 wygrał TCS. Norweg ma potencjał, by dominować na skoczniach w kolejnych latach.

Stefan Kraft

Stefan Kraft to od lat najlepszy austriacki skoczek. W Pucharze Świata występuje od 2012 roku, rok po zajęciu drugiego miejsca na IMŚ. Dwukrotny zwycięzca Pucharu Świata w sezonach 2016/2017 i 2019/2020, ma na koncie również dwie małe Kryształowe Kule za loty narciarskie. 30-latek zdobył łącznie trzy złote i dwa brązowe medale MŚ indywidualnie. Jest również zwycięzcą ZIO w Pekinie w zawodach drużynowych. Mimo upływu lat, Stefan Kraft regularnie zajmuje czołowe lokaty w najróżniejszych zawodach i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w najbliższych sezonach.

Anze Lanisek

Zawodnik z Lublany to obecnie największa nadzieja słoweńskich skoków narciarskich. Jego pierwszym wielkim sukcesem był brązowy medal MŚ w 2021 na skoczni normalnej.  Z kolei premierową wygraną w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2021/2022, na skoczni w Ruce. Lanisek czyni jednak regularne postępy i już w kolejnym sezonie włączył się do walki o zdobycie Kryształowej Kuli, a do tego zajął 3. miejsce w TCS. Warto dodać, że w 2022 roku w Vikersund zdobył złoty medal MŚ w lotach, w zawodach drużynowych.

Ryoyu Kobayashi

Skoczek z “Kraju kwitnącej wiśni” uznawany jest za jednego z najbardziej utalentowanych zawodników w stawce Pucharu Świata. W sezonach 2018/2019 i 2021/2022 wygrywał klasyfikację generalną Pucharu Świata i Turniej Czterech Skoczni. W 2022 roku w Pekinie sięgnął po dwa medale ZIO – złoty na skoczni normalnej i srebrny na dużej. Ma na koncie również wygrane w zawodach Raw Air, Willingen Five, Planica 7 i Titisee-Naustadt Five. Chociaż w sezonie 2022/2023 nieco obniżył loty, należy spodziewać się, że jeszcze nie raz włączy się do walki o Kryształową Kulę.

Dawid Kubacki

Urodzony w 1990 roku nowotarżanin to obecnie najrówniej skaczący polski zawodnik. W swojej bogatej karierze osiągał niebagatelne sukcesy, takie jak dwa brązowe medale Zimowych Igrzysk Olimpijskich (indywidualny i drużynowy); złoty medal indywidualny na MŚ w 2019 roku oraz złoty medal i dwa brązowe medale w drużynie na zawodach tej samej rangi; wygrana w TCS w sezonie 2019/2020 oraz dwa brązowe medale w MŚ w lotach. Dawid Kubacki jest jak wino – skacze coraz również i skuteczniej. W sezonie 2022/2023 walczy o trumf w Pucharze Świata.

Skoki narciarskie zakłady - rodzaje skoczni

Skocznie narciarskie różnią się między sobą rozmiarem oraz różnego rodzaju technicznymi parametrami. Istnieje kilka typów skoczni, które wyróżnia ich rozmiar, odległość punktu K, czy ogólna punktacja. Wyróżniamy skocznie małe, średnie, normalne, duże oraz mamucie. 

Skocznie małe

Mała skocznia narciarska posiada wielkość od 20-49 metrów, a jej punkt konstrukcyjny wynosi od 20 do 44 metrów. W Polsce posiadamy aż 12 takich obiektów, jednak oficjalną licencję FIS na organizację profesjonalnych zawodów mają tylko dwie skocznie w Niemczech i w Rumunii. Na tego rodzaju obiektach trzeba dobrze czuć podjazd. Skoczek musi idealnie dopasować moment wybicia, bo w trakcie lotu nie będzie możliwości na żadne poprawki, ani nadrabianie błędów.

Średnie skocznie

Średnia skocznia posiada wielkość od 50-84 metrów, a jej punkt konstrukcyjny wynosi od 45 do 74 metrów. W Polsce istnieją 4 takie obiekty. Najpopularniejszym jest Skalite, czyli kompleks w Szczyrku. Wrażenie z pewnością robi austriacka skocznia w Bischofshofen, gdzie rekord skoczni należy do Dawida Kubackiego. Zdarza się, że średnie skocznie mylone są z normalnymi, ale profesjonalni skoczkowie znakomicie odróżniają takie obiekty. Krótszy rozbieg i mniej czasu na skorygowanie pozycji w locie z pewnością dają się we znaki. 

Skocznie normalne

Normalna skocznia narciarska posiada punkt konstrukcyjny usytuowany między 75 a 100 metrem. Jest ona często mylona z średnią skocznią narciarską. Różnice między nimi, a średnimi obiektami nie są duże, ale w skokach da się je zauważyć np. przy odległościach na jakie skaczą zawodnicy. Największymi normalnymi skoczniami są Alpensia Jumping Park w koreańskim Pjongczangu, niemiecki Adler-Skistadion w Hinterzarten oraz austriacka Casino Arena w Tyrolu.

Duże skocznie

Duża skocznia narciarska posiada punt konstrukcyjny między 100 a 169 metrem zeskoku. W Polsce znajdują się 2 duże skocznie. Tą słynniejszą jest oczywiście Wielka Krokiew w Zakopanem, którą każdy Polak co najmniej raz w życiu musi zobaczyć. Popularnymi lokalizacjami z dużymi skoczniami są norweskie Lillehammer, japońskie Sapporo, fińskie Kuusamo oraz niemieckie Garmisch-Partenkirchen. To właśnie tam w Nowy Rok odbywa się Turniej Czterech Skoczni. Popularne jest również włoskie Predazzo oraz szwajcarski Engelberg.

Skocznie mamucie

Nazewnictwo już samo w sobie robi wrażenie. Największa, mamucia skocznia narciarska posiada punkt konstrukcyjny powyżej 170 metra zeskoku. Na całym świecie istnieje tylko pięć czynnych “mamutów”, na których co 2 lata organizuje się mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Są to norweskie Vikersund i słoweńska Planica (największe skocznie świata). Mamucie skocznie znajdują się również w Austrii, Niemczech i Czechach. Na tego typu obiektach skok trwa najdłużej, ale też same zjazdy bywają bardziej męczące. Tylko najwytrwalsi skoczkowie będą w stanie poradzić sobie w takich warunkach.

Najlepszymi bukmacherami do obstawiania skoków narciarskich są: Fortuna, Superbet i STS. Posiadają oni najbogatszą ofertę na zakłady i często oferują promocje na skoki.

Sezon rozpoczyna się pod koniec listopada i trwa zwykle do ostatniego weekendu marca. Tym razem początek datuje się na 21 listopada, a koniec na 28 marca.

Jak najbardziej. Wtedy najczęściej obstawia się zakład bliżej/dalej określonej przez bukmachera odległości danego skoku.

Najczęściej obstawiane są tzw. widełki, czyli określony przedział miejsc, na jakich dany skoczek zakończy konkurs. Popularne są również zakłady typu „kto lepszy” czyli który zawodnik zakończy zawody na wyższej lokacie.

Przede wszystkim warunki atmosferyczne i rozmiar skoczni na której odbywa się konkurs. Ważna będzie też oczywiście forma poszczególnych zawodników.