Co obstawiać

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie. Co i gdzie obstawiać?

zakłady-skoki-narciarskie
Spis treści
[Rozwiń]

Sezon zimowy w Polsce kojarzy się z przerwą od innych sportów i wzrostem popularności skoków narciarskich. Wiele innych krajów nie może się pochwalić takim zainteresowaniem w skokach, a u nas co roku mnóstwo ludzi śledzi zawody Pucharu Świata i innych. Sukcesy Adama Małysza i Kamila Stocha mocno wpłynęły na rozwój skoków narciarskich i wzrost popularności tej dyscypliny w Polsce. Co za tym idzie zakłady na skoki również często są zawierane. Jeśli chcecie wiedzieć, co warto obstawiać i na co zwracać uwagę przy stawianiu zakładów na skoki, wszystko znajdziecie poniżej.

Najlepsi skoczkowie narciarscy

Do każdego konkursu skoków narciarskich przystępuje wielu zawodników. Czołówka w trakcie sezonu wygląda jednak zazwyczaj podobnie, choć wiadomo że raz lepiej spisze się jeden zawodnik, a w kolejnych zawodach inny. To normalne w sporcie. Jednak jest kilku skoczków, którzy rok w rok plasują się w czołówce i należą do najlepszych w swojej dyscyplinie. Oto zestawienie najlepszych skoczków narciarskich ostatniej dekady.

Stefan Kraft

27-letni Austriak zaliczył ponad 70 razy miejsce na podium w Pucharze Świata. Uważany przez ekspertów za specjalistę od kończenia zawodów w czołowej trójce. Wygrał mistrzostwo świata, Turniej Czterech Skoczni i dwukrotnie Kryształową Kulę. Z racji wieku ma szansę jeszcze mocno poprawić swoje wyniki, a już robią one ogromne wrażenie. Kraft z reguły prezentuje wysoką i równą formę przez cały sezon i nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Potrafi się zaadaptować do każdej skoczni, co czyni go jednym z najlepszych skoczków narciarskich.

Gregor Schlierenzauer

Kiedyś wspaniały zawodnik i notoryczny lider klasyfikacji, dziś mocno obniżył loty i nie znajduje się już tak często w czołówce. Jednak z racji tego, że analizujemy ostatnią dekadę, musimy wziąć pod uwagę wiele sukcesów Schlieriego. Zgarnięte dwa Złote Orły za TCS, a także Kryształowa Kula i dwie Małe Kryształowe Kule. Przez długi czas jego kariera była pasmem sukcesów, ale w ostatnich latach wyhamowały ją kontuzje i wypalenie. Raczej nie ma co liczyć, że nawiąże do dawnych triumfów. 

Thomas Morgernstern

Prawdziwy gigant tej dyscypliny. Już na początku tej dekady zanotował wpaniałe wyniki, wygrywając swoją drugą Kryształową Kulę oraz Turniej Czterech Skoczni. Regularne zdobywanie ponad 1000 punktów w klasyfikacj generalnej Pucharu Świata po prostu musi robić wrażenie. Podobnie jak w przypadku kolegi wyżej, w karierze przeszkodziły mu kontuzje. Groźny upadek pokrzyżował plany o zdominowaniu skoków na długie lata. Jeszcze liczniejsze sukcesy zapisywał sobie przed 2010 rokiem, więc jak najbardziej może mówić o udanej karierze.

Kamil Stoch

Według wielu ekspertów Kamil Stoch jest najlepszym skoczkiem minionej dekady. W zasadzie jakby podliczyć sukcesy polskiego zawodnika, to prawdopodobnie również doszlibyśmy do takiego wniosku. Nieważne czy patrzymy na zawody Pucharu Świata czy Turniej Czterech Skoczni. Możemy też wziąć pod uwagę jedno i drugie, a i tak Stoch wciąż będzie najlepszy. Nic dziwnego, skoro wygrał 36 razy w Pucharze Świata i zgarnął dwukrotnie Kryształową Kulę. Do tego mistrzostwo świata indywidualne i drużynowe, złoto olimpijskie, dwa triumfy w TCS… Kamil w pełni sobie zasłużył na porównania do Adama Małysza. 

sukcesy-kamila-stocha

Ryoyu Kobayashi

Japończyk to talent czystej wody i objawienie od 2018 roku. Popisał się oryginalną techniką lotu i niesłychaną łatwością do zaadaptowania do otaczających warunków. Nawet bardziej doświadczeni skoczkowie próbowali się na nim wzorować, co już o czymś świadczy. Kobayashi stał się utrapieniem dla konkurencji i kolejne zwycięstwa przychodziły mu z dużą łatwością. Młody zawodnik mógł nie do końca zdawać sobie sprawy z rangi swoich osiągnięć, a przynajmniej sprawiał takie wrażenie. Zgarnął już Kryształową Kulę, Małą Kryształową Kulę i wygrał Turniej Czterech Skoczni. Przed nim zapewne jeszcze niejeden wielki sukces.

Peter Prevc

Rodzina Prevców dostarcza swoich skoczków bardzo licznie, ale najbardziej utytułowanym z nich jest Peter. Chyba nie ma lepszego zawodnika ze Słowenii w historii skoków narciarskich. Trafił jednak na silnego rywala w postaci Severina Freunda, o którym za chwilę. To ostatecznie Prevc był najdłużej dominatorem skoków w tej dekadzie. Wygrał aż 15 konkursów Pucharu Świata, Małą Kryształową Kulę za skoki na skoczniach mamucich, Turniej Czterech Skoczni i zdobył mistrzostwo świata w lotach. Na podium zawodów stawał aż 22 razy i sam zawiesił sobie wysoko poprzeczkę. Być może aż za wysoko, bo teraz będzie mu trudno nawiązać do tych sukcesów.

Severin Freund

Niemieckiemu skoczkowi do pełni szczęścia brakuje tylko sukcesu indywidualnego na Igrzyskach Olimpijskich i zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni. To są główne cele Freunda na pozostałą część kariery. Na karku 32 lata, więc trzeba się spieszyć. Wtedy być może uda mu się przebić popularnością swoich rodaków - Martina Schmitta oraz Svena Hannawalda, którzy na początku XXI wieku należeli do światowej czołówki skoków nariciarskich. W 2015 roku Freund przebił się do topu klasyfikacji Pucharu Świata i trzykrotnie stawał na podium “generalki”. To właśnie wtedy pokonał Petera Prevca w wyścigu po Kryształową Kulę, a zdecydowała liczba wygranych konkursów, bo punktów obaj skoczkowie mieli tyle samo.

Zawody drużynowe w skokach narciarskich

W takiej dyscyplinie jak skoki przeważnie myślimy o indywidualnych popisach jednak mamy tu również do czynienia z zawodami drużynowymi. Poszczególne kraje wystawiają swoje reprezentacje i rywalizują o Puchar Narodów. Kadra złożona jest z czterech skoczków, którzy oddają po dwa skoki. W każdej rundzie skacze jeden zawodnik z każdego kraju i na tym kończy się pierwsza seria, do której może się zgłosić nieograniczona liczba drużyn. W drugiej serii bierze już udział tylko osiem najlepszych zespołów i odbywa się ona na takich samych zasadach co pierwsza. Polska ekipa skoczków jest uznawana za bardzo mocną. Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Maciej Kot zaliczają się do faworytów zawodów drużynowych, więc warto brać ich pod uwagę podczas obstawiania.

Obstawianie skoków narciarskich

Oglądanie skoczków podczas oddawania skoków może być bardzo wciągające. Właściwie czas przy oglądaniu konkursu może upływać bardzo szybko, pomimo że nie jest to przesadnie widowiskowa dyscyplina. Podczas zawodów występuje mnóstwo zmiennych, które mogą mieć wpływ na wynik. Ostatecznie decydująca jest forma skoczka, ale poniższe elementy również warto brać pod uwagę, zwłaszcza jeśli myślimy o zakładach na skoki narciarskie.

Siła wiatru

Najistotniejsza będzie oczywiście siła wiatru oraz to, w którym kierunku wieje. To on w głównej mierze przesądza o losach danego skoku czy nawet całego konkursu. Warunki pogodowe mogą sprzyjać lub nie i choć przyznawane są punkty za okoliczności w jakich został oddany skok, to i tak nie zawsze są one współmierne do rzeczywistych utrudnień lub ułatwień. Istnieją również zawodnicy, którzy potrafią się dopasować do konkretnych warunków. Z drugiej strony nie można oddać w pełni skoczkowi punktów za niesprzyjające mu wiatry. Ważna jest również belka startowa. Jej wysokość również wpływa na rezultaty, ale ona może akurat być zmieniana nawet w trakcie konkursu.

Wysokość skoczni

Oczywiście wpływa ona na to, jak dalekie skoki mogą oddawać zawodnicy w trakcie konkursu. Niektórzy skoczkowie potrafią lepiej spisywać się na niewielkich skoczniach, a inni będą brylować na tak zwanych mamutach. W przypadku różnych rozmiarów skoczni inaczej trzeba się przygotować do konkursu, a także istotne są takie elementy jak mocne wybicie i odpowiednie wyjście z progu. Najważniejsze jak to nie raz podkreślano jest jednak oddanie dwóch dobrych i równych skoków w obydwu seriach.

Profil skoczni

Oprócz wysokości skoczni ważny będzie również jej profil. Tutaj musimy poznać indywidualne umiejętności poszczególnych zawodników, jeśli chcemy wykorzystać ten aspekt w zakładach. Nie każdy bowiem tak samo potrafi wyczuć odpowiedni moment na wyjście z progu, czyli wybicie się. Zawodnicy różnią się również między sobą, gdy już są w powietrzu. Ma na to wpływ trajektoria lotu i fakt jak zachowują się na wysokości. Oczywiście trzeba też brać poprawkę na lądowanie. Nie każdy zawodnik potrafi stylowo zakończyć skok, a to bardzo ważny element przy punktacji dla sędziów.

Miejsce konkursu

W sporcie jak w życiu ważnym czynnikiem jest doświadczenie. Skoczkowie, którzy są już w tej branży od lat oczywiście będą wypadać lepiej od swoich młodszych kolegów po fachu. Ważne jest również to, w którym miejscu rozgrywane są zawody. To jasne, że o wiele łatwiej skacze się przed własną publicznością, więc np. jeżeli konkurs ma miejsce w Zakopanem, to warto postawić na polskich skoczków. To naturalne również dlatego, że na tej skoczni odbyli wiele treningów i po prostu lepiej będą wiedzieli jak się zachować na tym obiekcie.

Podział na skocznie i kto jakie lubi

Skocznie narciarskie różnią się między sobą rozmiarem oraz różnego rodzaju technicznymi parametrami. Istnieje kilka typów skoczni, które wyróżnia ich rozmiar, odległość punktu K, czy ogólna punktacja. Wyróżniamy skocznie małe, średnie, normalne, duże oraz mamucie. 

Skocznie małe

Mała skocznia narciarska posiada wielkość od 20-49 metrów, a jej punkt konstrukcyjny wynosi od 20 do 44 metrów. W Polsce posiadamy aż 12 takich obiektów, jednak oficjalną licencję FIS na organizację profesjonalnych zawodów mają tylko dwie skocznie w Niemczech i w Rumunii. Na tego rodzaju obiektach trzeba dobrze czuć podjazd. Skoczek musi idealnie dopasować moment wybicia, bo w trakcie lotu nie będzie możliwości na żadne poprawki, ani nadrabianie błędów. W rumuńskim Rasnovie na K-35 rekord skoczni dzierży trzech zawodników. Schlierenzauer, Kraft i Schmid skoczyli po 103 metry.

Średnie skocznie

Średnia skocznia posiada wielkość od 50-84 metrów, a jej punkt konstrukcyjny wynosi od 45 do 74 metrów. W Polsce istnieją 4 takie obiekty. Najpopularniejszym jest Skalite, czyli kompleks w Szczyrku. Wrażenie z pewnością robi austriacka skocznia w Bischofshofen, gdzie rekord skoczni należy do Dawida Kubackiego. Zdarza się, że średnie skocznie mylone są z normalnymi, ale profesjonalni skoczkowie znakomicie odróżniają takie obiekty. Krótszy rozbieg i mniej czasu na skorygowanie pozycji w locie z pewnością dają się we znaki. 

Skocznie normalne

Normalna skocznia narciarska posiada punkt konstrukcyjny usytuowany między 75 a 100 metrem. Jest ona często mylona z średnią skocznią narciarską. Różnice między nimi, a średnimi obiektami nie są duże, ale w skokach da się je zauważyć np. przy odległościach na jakie skaczą zawodnicy. Największymi normalnymi skoczniami są Alpensia Jumping Park w koreańskim Pjongczangu, niemiecki Adler-Skistadion w Hinterzarten oraz austriacka Casino Arena w Tyrolu. Co ciekawe na wszystkich rekordy dzierżą Japończycy. W Korei Południowej i Austrii najdalej skakał Ryoyu Kobayashi, zaś w Niemczech jego bardziej doświadczony kolega - Noriaki Kasai.

Duże skocznie

Duża skocznia narciarska posiada punt konstrukcyjny między 100 a 169 metrem zeskoku. W Polsce znajdują się 2 duże skocznie. Tą słynniejszą jest oczywiście Wielka Krokiew w Zakopanem, którą każdy Polak co najmniej raz w życiu musi zobaczyć. Obecnym rekordzistą na tym obiekcie jest Japończyk Yukia Sato. Popularnymi lokalizacjami z dużymi skoczniami są norweskie Lillehammer, japońskie Sapporo, fińskie Kuusamo oraz niemieckie Garmisch-Partenkirchen. To właśnie tam w Nowy Rok odbywa się Turniej Czterech Skoczni. Popularne jest również włoskie Predazzo oraz szwajcarski Engelberg.

Skocznie mamucie

Nazewnictwo już samo w sobie robi wrażenie. Największa, mamucia skocznia narciarska posiada punkt konstrukcyjny powyżej 170 metra zeskoku. Na całym świecie istnieje tylko pięć czynnych “mamutów”, na których co 2 lata organizuje się mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Są to norweskie Vikersund i słoweńska Planica (największe skocznie świata). Rekordy dzierżą na nich kolejno Stefan Kraft i Ryoyu Kobayashi. Mamucie skocznie znajdują się również w Austrii, Niemczech i Czechach. Co ciekawe żaden zawodnik nie dzierży rekordu na więcej niż jednym obiekcie. W Tauplitz najdalej skoczył Peter Prevc, Oberstdorfie Daniel-Andre Tande, a w Harrachovie Thomas Morgenstern i Matti Hautameki. Na tego typu obiektach skok trwa najdłużej, ale też same zjazdy bywają bardziej męczące. Tylko najwytrwalsi skoczkowie będą w stanie poradzić sobie w takich warunkach.

sezon-skoków-narciarskich

Rodzaje zakładów na skoki narciarskie

Tak jak i w innych dyscyplinach możemy obstawiać zdarzenia z różnych obszarów danego sportu. Nie tylko sam wynik. W skokach możemy klasycznie wytypować zwycięzcę konkursu oraz skoczków, którzy znajdą się na podium zawodów. Istnieje również opcja obstwienia miejsca zajętego przez konkretnego zawodnika poprzez skorzystanie z widełek. Przykładowo Kamil Stoch zajmie miejsce od 1-3, gdyż jest skoczkiem ze światowej czołówki. W przypadku mniej znanych zawodników opłaca się również dalsze miejsca np. 1-6, 1-10, 1-15 czy nawet 1-30. W tym ostatnim wariancie chodzi o wejście do drugiej serii konkursu, czyli o to czy skoczek nie odpadnie po swoim jednym skoku.

U polskich bukmacherów znajdziemy również zakłady na naszych zawodników. Często obstawia się ilu Polaków zakwalifikuje się do drugiej serii konkursu lub ilu z nich zakończy zawody w pierwszej dziesiątce rankingu. Gracze polecają zdecydowanie obstawianie zakładów na skoki narciarskie na żywo. Mamy również dostęp do zakładów z działu poniżej/powyżej, gdzie odgadujemy czy dany zawodnik skoczy bliżej czy dalej od określonego pułapu metrowego.

Największym zainteresowaniem cieszą się zakłady z serii pojedynków. Tak zwane head to head określa zakład na to, który z pary skoczków lepiej wypadnie w danym konkursie. Duety dobierane są pod kątem potencjału zawodnika, więc bukmacherzy starają się oferować jak najbardziej wyrównane pary. Najczęściej będą to więc skoczkowie, którzy podobnie prezentują się ostatnimi czasy lub zajmują bliskie lokaty w klasyfikacji generalnej.

Gdzie obstawiać skoki narciarskie

Zawody w skokach w sezonie zimowym odbywają się właściwie w każdy weekend. To dobra okazja do tego, aby obstawić skoki i zarobić trochę grosza. W Polsce skoki narciarskie są bardzo popularne, więc praktycznie każdy bukmacher posiada w swojej ofercie zakłady na skoki narciarskie. Kursy znane są już wcześniej, ale do rozpoczęcia zawodów mogą się często zmieniać. Dodatkowo możemy obstawiać konkursy w trakcie ich trwania, a więc mamy do czynienia z obstawianiem na żywo. Najlepiej zawierać zakłady u bukmachera Fortuna, który przez wiele lat jest oficjalnym sponsorem Polskiego Związku Narciarskiego. Obstawiając w Fortunie wspierasz polski sport. Jeżeli więc zastanawiałeś się gdzie możesz obstawić skoki narciarskie, wybierz Fortunę. Na pewno się nie zawiedziesz.

Co warto obstawiać w skokach?

Skoki narciarskie są w Polsce bardzo popularne, więc nic dziwnego, że dużo osób je obstawia u bukmachera. Z tego względu oferta na tę dyscyplinę powinna być dopracowana i możliwie największa, by zapewnić graczom wygodniejszy wybór. Co warto stawiać w zakładach bukmacherskich, jeśli chodzi o skoki? Klasycznego zwycięzcę konkursu, gdy mamy kilku głównych kandydatów do zwycięstwa. Jeśli znamy faworytów możemy się pokusić o wytypowanie tego czy któryś z nich znajdzie się na podium. Wtedy jest to pewniejsze niż stawianie na końcowe zwycięstwo. W przypadku mniej popularnych skoczków warto obstawiać to, czy zakwalifikują się oni do drugiej serii. Słabsi zawodnicy mają z tym problem, więc możemy odszukać ciekawe kursy.

Sezon rozpoczyna się pod koniec listopada i trwa zwykle do ostatniego weekendu marca. Tym razem początek datuje się na 21 listopada, a koniec na 28 marca.

Jak najbardziej. Wtedy najczęściej obstawia się zakład bliżej/dalej określonej przez bukmachera odległości danego skoku.

Najczęściej obstawiane są tzw. widełki, czyli określony przedział miejsc, na jakich dany skoczek zakończy konkurs. Popularne są również zakłady typu „kto lepszy” czyli który zawodnik zakończy zawody na wyższej lokacie.

Przede wszystkim warunki atmosferyczne i rozmiar skoczni na której odbywa się konkurs. Ważna będzie też oczywiście forma poszczególnych zawodników.

Poradniki

Obstawianie meczów. Jak i gdzie zacząć obstawiać mecze online w zakładach bukmacherskich?
Obstawianie meczów. Jak i gdzie zacząć obstawiać mecze online w zakładach bukmacherskich?
Zabierając się za grę u bukmachera każdy z nas-typerów widzi już oczami wyobraźni te gigantyczne sumy, które lada dzień pojawią się w…
Bukmacher Milenium – historia jednego z najbardziej rozpoznawalnych operatorów w Polsce

Bukmacher Milenium – historia jednego z najbardziej rozpoznawalnych operatorów w Polsce

Bukmacher Milenium przez lata wpisywał się w krajobraz zakładów sportowych w naszym kraju i bardzo długo cieszył się dobrymi opiniami wśród samych…
Bukmacherzy bez podatku ✅  Wygrywaj 12% więcej u wybranych buków

Bukmacherzy bez podatku ✅ Wygrywaj 12% więcej u wybranych buków

Bukmacherzy bez podatku – to hasło jest wyszukiwane przez graczy bardzo często. W Polsce podatki od gier mocno utrudniają zakłady bukmacherskie, ale…
zobacz wszystkie