Systemy bukmacherskie

Surebety i valuebety w zakładach bukmacherskich

Spis treści
[Rozwiń]

Surebet u bukmachera. Czym jest zakład arbitrażowy?

Pewny zysk w zakładach bukmacherskich? Ktoś powie, że to niemożliwe. My jednak wskazujemy sposoby, by zwiększyć szanse na wygraną. Wiedząc czym jest Surebet, czyli „pewny zakład” oraz Valuebet dowiecie się jak szukać zakładów bukmacherskich dających pewny zysk.

System bukmacherski surebet

Zakłady bukmacherskie to nie tylko możliwość jeszcze pełniejszego uczestniczenia w wydarzeniach sportowych  dzięki dodatkowej dawce emocji, ale przede wszystkim jest to sposób na wygraną pieniężną. Najlepiej wysoki zysk przy minimum ryzyka. Cóż, jednak każdy wie, że nie tylko w bukmacherce jest to niemal niemożliwe. Każda inwestycja, która ma przynieść profity potrzebuje cierpliwości i dobrego zarządzania. Tak samo jest przy zakładach bukmacherskich. Ci, którzy chcą dużo zarobić, najlepiej przy niskiej stawce, muszą wiedzieć, że na dłuższą metę tak nie da się wygrać. Jeden, dwa, może trzy kupony - przy wielkiej dozie szczęścia - można tak wygrać. Jednak gra bez strategii czy systemu w dłuższej perspektywie nie przyniesie graczowi zysku. Surebet przyniesie zysk zawsze i jest to jeden z najbardziej skutecznych systemów bukmacherskich. Oczywiście ma też swoje wady.

Czym jest surebet? 

Samo tłumaczenie z języka angielskiego mówi wiele, bo surebet to po polsku „pewny zakład”. Dużo rzadziej używaną nazwą jest zakład arbitrażowy.

Na czym jednak polega ów zakład arbitrażowy?

Surebety to zawarcie serii takich zakładów, które niezależnie od wyniku spotkania, zawsze przyniesą graczowi zysk.

Jak to możliwe?

Gracz musi postawić przeciwstawne zakłady. Jeśli w konkretnej dyscyplinie nie ma remisów, to wystarczą dwa zakłady. Jeśli są remisy i wynik może być „trzydrogowy”, to należy postawić trzy różne zakłady. Oczywiście, kursy bukmacherskie na dane wydarzenia są różne, więc należy też umiejętnie dobrać stawki, tak aby ostatecznie nasza seria zakładów przyniosła zysk. W ekonomii teoria, która opiera się na takich założeniach nazywa się arbitrażem, więc stąd też nazwa zakład arbitrażowy

Surbet – gdzie zagrać?

Granie przeciwstawne i dobranie odpowiednich stawek jest kluczem.

Ale czy zagranie surebeta jest możliwe u tego samego bukmachera?

Nie, pomijając bardzo rzadkie błędy samego bukmachera, nie można zagrać serii zakładów, które mają znamiona surebeta u tego samego bukmachera.

Dlaczego?

 • Listy kursowe są tak dobierane, żeby nie dać szansy graczowi na znalezienie zakładu surebet;
 • czasami też w regulaminach bukmacherów jest zakaz obstawiania przeciwstawnego tego samego meczu;
 • bądź po prostu bukmacher ustali taki limit stawki, który sprawi że surebet nie będzie opłacalny.

Dlatego postawienie zakładu arbitrażowego jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy konta u co najmniej kilku bukmacherów. Różnice kursowe pomiędzy legalnymi bukmacherami w Polsce nie są duże, ale jednak są i to pozwala na odnalezienie w ofercie bukmacherów takich kursów, które są pewnym zakładem.

Trudno sobie wyobrazić zagrywanie surebeta u bukmachera stacjonarnego. Kursy zmieniają się tak szybko, że możemy nie zdążyć się przemieścić pomiędzy punktami bukmacherskimi. Chyba, że zagramy jeden kupon w lokalu, a drugi obstawimy za pomocą aplikacji bukmacherskiej. Wydaje się jednak, że jest to tylko mnożenie sobie kłopotów. 

Przykłady surebetów

Przykład 1:

Wiemy, że surebety mogą na pierwszy rzut oka wyglądać na skomplikowaną sprawę, więc przygotowaliśmy kilka przykładów, które jeszcze dokładniej wyjaśnią o co w tym wszystkim chodzi.

Najprostszy, ale zarazem w prawdziwej grze bukmacherskiej niemożliwy do zagrania. Opisuje jednak bardzo dokładnie o co chodzi w zakładach arbitrażowych (Dla czystości przykładu nie wzięliśmy pod uwagę podatku):

 1. Jeden bukmacher „pomylił się” i wystawił zakład bukmacherski na orła za 2,10, a drugi na reszkę również za 2,10;
 2. Gramy więc u jednego bukmachera za 100 złotych na orła (możliwa wygrana 210 złotych) i u drugiego bukmachera 100 złotych na reszkę (również możliwa wygrana 210 złotych);
 3. Pomijamy możliwość tego, że moneta zatrzyma się na krawędzi, więc na pewno przynajmniej u jednego bukmachera wygramy;
 4. Łączna stawka to 200 złotych, wygrana to 210 złotych, a więc jesteśmy 10 złotych „do przodu”.

Dlaczego taki zakład jest nierealny? Zaznaczyliśmy na wstępie, że bukmacher „pomylił się” wystawiając kurs 2,10. Dlaczego? Bo prawdopodobieństwo „pół na pół” bukmacher powinien wycenić na 2,0 (pomijamy marżę bukmacherską). Przy rzucie monetą na pewno nie popełniłby takiego błędu, ale już przy szacowaniu prawdopodobieństwa w zdarzeniach sportowych jest tyle zmiennych, że takie „błędy” są możliwe i szanse jednej bądź drugiej mogą być „źle wycenione”. I to jest szansa dla naszych surebetów.

Przykład 2:

Pierwszy przykład to było ukazanie surebetów w bardzo akademicki sposób, a jak znaleźć je w realnej grze? Weźmy na tapet wybrany kursy na to samo spotkanie np. tenisowy mecz Rafa Nadal – Dominic Thiem. Jeden z najlepszych w rankingu bukmacherów wystawia kursy 1,33 i 3,20, a drugi ocenia, że mecz nie jest rozgrywany na „mączce”, więc szacuje szanse na 1,60 i 2,20. 

Jeśli postawimy 100 złotych na Nadala po wyższym kursie (1,6) wygramy 160 złotych. Ile należy postawić na Thiema po kursie 3,2, żeby nasz zakład był surebetem? Należy podzielić wygraną z pierwszego kuponu przez wyższy kurs na Thiema (tj. 160 złotych /  3,2) i daje nam to 50 złotych.

Nasza łączna suma stawek to 150 złotych, ale w przypadku zarówno zwycięstwa Nadala jak i Thiema możemy wygrać 160 złotych, więc mamy 10 złotych wygranej. Daje to zysk ok. 6,5 % względem postawionej stawki. To naprawdę niezły surebet. 

W przykładzie pominęliśmy jednak podatek.

Przykład 3:

Surebet w meczach piłkarskich? Zdecydowanie jest to znacznie bardziej skomplikowana sprawa i tak naprawdę wyłapać zakład arbitrażowy „gołym okiem” przez początkującego gracza to niemal misja straceńcza. Dla przykładu wzięliśmy mecz Barcelony i Realu. Odnaleźliśmy najwyższe kursy u legalnych bukmacherów i kształtują się one następująco: 3,10 – 2,90 – 3,30.

Czy tym razem jest to surebet? Tak, jednak wzór, który pokazuje jak obliczyć stawki takiego zakładu arbitrażowego jest dość skomplikowany. Wynika z niego, że chcąc postawić surebet nasze stawki na trzy przeciwstawne zakłady powinny wynosić: 49,86 i 53,30 oraz 46,84 złotych. Przyjęliśmy też, że chcemy zainwestować taką samą sumę stawek jak w drugim przykładzie, czyli 150 złotych.

Jaki będzie nasz zysk? Nieważne jakim wynikiem zakończy się „Klasyk” gracz będzie „do przodu” o 4,57 zł., więc wzbogaci się o ok. 3% względem stawki. Niewiele? Przypomnijmy, że jest to pewny zysk. 

Widzimy jednak, że konieczność wyłożenia pieniędzy na kolejny zakład (na remis) sprawia, że nasz zysk jest ok. dwa razy mniejszy.

Kalkulator surebetów

Jednak jeśli nadal chcesz grać surebety na zakłady piłkarskie (lub inne dyscypliny gdzie możliwy jest remis) to warto skorzystać z kalkulatorów surebet. Nie musisz bowiem wyliczać skomplikowanych wzorów, a jedynie podstawiasz liczby – kursy i łączną sumę stawek, którą chcesz zainwestować. Kalkulator surebet natychmiast wyliczy ci jakie musisz zagrać stawki na konkretny zakład i ile procent wyniesie twój zysk z surebet. 

Kalkulator surebetów w bardzo szybki sposób sprawdzi też czy dany zakład rzeczywiście jest surebetem. Sprawne oko doświadczonego bukmachera dość szybko potrafi wyłapać szansę na surebet, ale bez sprawdzenia tego w kalkulatorze surebetów nie da się po prostu zagrać zakładu arbitrażowego.

Czy jest jakieś ryzyko?

Wszystko brzmi pięknie. Niewielki zysk, który może nie rzuca na kolana, ale gdy obstawiamy regularnie surebety mogą one przynieść graczom naprawdę niezłą wypłatę. Przede wszystkim jest to zysk pewny, więc możemy być spokojni o nasze pieniądze. Nie mylicie się, jest tu jednak jakieś „ale”. I to nie jedno. Nasze pieniądze są względnie bezpieczne, gdy uda nam się zawrzeć już zakłady arbitrażowe. Przed samym postawieniem kuponów czeka na nas trochę nerwów i kilka pułapek:

 • Odnalezienie surebet nie jest proste. Potrzeba sporo czasu i doświadczenia w czytaniu i analizowaniu list kursowych, żeby odnaleźć teoretyczny surebet. Następnie należy sprawdzić swoje wyliczenia np. poprzez kalkulator surebet.
 • To wszystko zabiera czas, a kursy są płynne. Mogą zmieniać się niemal co chwilę i gdy nawet odnajdziemy surebet i postawimy pieniądze u jednego bukmachera, to u drugiego kurs w tym czasie może zmienić się na naszą niekorzyść i ograniczymy zysk lub nawet stracimy szansę na choćby minimalną wygraną z surebet.
 • Mamy niezawodny internet? Do czasu. Nie chcemy być w skórze tego, który poprzez choćby niewielką awarię techniczną straci szanse na złożenie surebet. W przypadku zakładów arbitrażowych refleks liczy się bardzo mocno i choć gracz może go zachować, to jednak „złośliwość rzeczy martwych” również należy brać pod uwagę przy zawieraniu surebetów.
 • Możemy nadziać się także na limity. Bukmacher „wyczuje” (de facto robią to już skomplikowane algorytmy), że nasz zakład jest tym arbitrażowym i może nie zgodzić się na zakład po proponowanej stawce i wprowadzi limit zmniejszający stawkę np. o połowę. Wtedy nasz surebet można wyrzucić do kosza, a jeśli u drugiego bukmachera postawiliśmy już pierwszą część zakładu arbitrażowego, to musimy drżeć o końcowe rozstrzygnięcie.

Szczególnie jest to uwaga do tych, których nie satysfakcjonują zyski rzędu np. 10 złotych i poprzez zwiększenie stawek chcą wygrać od razu 100 złotych lub więcej. „Pewny zakład” kusi tym, że jego trafienie jest „pewne”, więc teoretycznie nie tracimy nic zwiększając stawkę. Procentowo zysk jest taki sam, ale kwotowo może znacznie bardziej działać na wyobraźnie. Jednak im wyższe stawki, tym większe prawdopodobieństwo, że bukmacher na zakład się nie zgodzi i wprowadzi limit. Od tego nie ma odwołania. W teorii nie powinniśmy się bać zakładów za ok. 100 złotych, ale bukmacherzy dokładnie śledzą historię naszych gier, więc – o ile wyczują w nas profesjonalistę – mogą i taki zakład zablokować.

 • Możemy natrafić na zwrot zakładu, czyli rozliczyć zakład po kursie 1,0. To jest to czego żaden gracz nie lubi, ale każdy musi się z tym liczyć. Bukmacherzy w swoich regulaminach zaznaczają, że mogą w każdej chwili anulować zakład. Rozpiętość powodów, kiedy mogą tak uczynić jest tak duża, że w skrócie można to zamknąć jednym słowem – zawsze. Bukmacher nie będzie się jakoś bardzo mocno tłumaczył. Może po prostu skwitować, że popełnił błąd przy wystawieniu kursów i unieważnia zakład. Stawkę oczywiście nam zwróci, ale gdy aktywny jest kupon u drugiego bukmachera (i przegramy ten zakład), to musimy liczyć się ze stratą i porażką naszego surebet. 

Zwrot może zostać dokonany też przy kreczu, bukmacherzy również inaczej podchodzą do np. dogrywek. Za każdym razem musimy sprawdzić w regulaminie zakładu jak zostanie on rozliczony w takich przypadkach.

 • W podawanych przykładach pomijaliśmy podatek, który wynosi 12% od każdej stawki postawionej u legalnych bukmacherów w Polsce (wyjąwszy grę bez podatku u bukmachera). Zdecydowanie zmniejsza to szansę na znalezienie surebetów i jeszcze mocniej ogranicza i tak przecież niewielki zysk na zakładach arbitrażowych. Oczywiście nadal jest to możliwe, ale trzeba wykazać się jeszcze większą cierpliwością. Przypomnijmy jednak, że tylko gra u legalnych bukmacherów w Polsce jest dozwolona. Obstawianie u bukmacherów bez polskiej koncesji może skutkować przepadkiem wygranej oraz wysoką karą grzywny. 

Valuebet czyli Zakład value

Innym sposobem na powiększenie szans na wygraną jest obstawianie zdarzeń z kursami posiadającymi value, czyli wartość dodaną przez bukmachera do szacowanego prawdopodobieństwa zajścia tego zdarzenia.

Do znalezienia value w zakładach będziemy potrzebowali kursu bukmachera i prawdopodobieństwa zajścia zdarzenia.

Prawdopodobieństwo i kursy bukmacherskie są liczone na podstawie:

 • poprzednich wyników drużyn, zawodników – w przypadku meczu dwóch drużyn bierze się pod uwagę wyniki, jakie osiągnęły grając ze sobą
 • wyniki w grach u siebie i na wyjeździe
 • obecną formę drużyn i poszczególnych ich zawodników
 • absencje i urazy, które mogą mieć wpływ na grę całej drużyny

Mając kurs dla danego zdarzenia, musimy jeszcze oszacować prawdopodobieństwo jego zajścia. Nie jest to łatwe, a bukmacherzy na ogół korzystają ze specjalnych programów komputerowych by je wyliczyć.

My, jako gracze możemy wyszukać metody by je wyliczyć bądź próbować sami je oszacować. Jeżeli wybierzemy tę drugą opcję, ważne jest, aby nie sugerować się wartością kursu, który wystawił bukmacher.

Wyliczanie valuebet

Aby sprawdzić czy dany zakład posiada wartość value i warto go postawić, należy skorzystać z poniższego wzoru:

Prawdopodobieństwo/100 x kurs = value

Po wyliczeniu wartości value z tego wzoru należy przyrównać ja do 1. Jeżeli wartość ta jest większa od 1 to mamy do czynienia z value tego zakładu i wiemy, że warto go obstawić.

Powiedzmy, że obliczyliśmy że prawdopodobieństwo wygranej drużyny A wynosi 60%, a kurs wyliczony przez bukmachera to 1.90 to podstawiając do naszego wzoru:

60%/100 x 1.90 = 1.14

W ten sposób wiemy, że mamy 14% wartości value, czyli 14% przewagę na wyliczeniami bukmachera, co zwiększa nasze szanse na wygraną. Daje nam to informację, że taki zakład można obstawić.

Zakład value vs surebet. Czym się różnią?

Znalezienie i wyliczenie zakładu value, czyli wartościowego dla nas zakładu to jeden ze sposobów na zwiększenie naszych szans na wygraną u bukmachera. Zakład taki nie daje jednak 100% pewności, że nasz zakład będzie wygrany, ponieważ zakłady bukmacherskie nigdy nie dają takiej pewności. Sport zawsze będzie nieprzewidywalny i musimy o tym pamiętać za każdym razem, kiedy zamierzamy postawić nasz zakład.

A więc odpowiednie value podnosi prawdopodobieństwo wygranej w zakładzie. Natomiast surebet da nam 100% pewności, że za postawioną stawkę nasz zakład będzie wygrany.

Surebety powstają przez pomyłkę bukmacherów przy wyliczaniu przez niego prawdopodobieństwa zajścia zdarzenia.

Surebet jest dla nas atrakcyjnym zakładem pod warunkiem, że wszystko pójdzie po naszej myśli, czyli postawiony zakład zostanie przyjęty przez obu bukmacherów, mecz odbędzie się zgodnie z planem i nie otrzymamy limitów u żadnego z bukmacherów.

Zarabianie na zakładach bukmacherskich to trudne zajęcie, wymagające od gracza zaangażowania, pewnej wiedzy sportowej i bukmacherskiej oraz pewnych cech psychicznych, jak panowanie nad emocjami, stopniowanie ryzyka podczas obstawiania oraz umiejętności analitycznych.

Jeśli myślisz o zarabianiu na zakładach, powinieneś przede wszystkim opracować swój budżet, który chcesz na ten cel przeznaczyć oraz zapoznać się z bonusami bukmacherskimi, bo zdobyć fundusze na start. W jego ramach musisz również określić część środków, które będziesz mógł stracić i zachować część, które absolutnie muszą pozostać na Twoim koncie w celu zapewnienia stabilności i płynności finansowej.