Jak bukmacherzy rozliczają krecze w tenisie?

Spis treści
[Rozwiń]

Krecz to dość częste zjawisko w tenisie ziemnym, które przytrafia się nawet graczom ze ścisłej światowej czołówki. Mimo iż są postrzegane negatywnie, czasami mogą okazać się korzystne dla graczy. Jak rozliczają krecze w tenisie najlepsi bukmacherzy online? Postanowiłem to sprawdzić.

Krecz w Superbet - przejrzyste zasady

  • proste zasady rozliczania kreczu w tenisie
  • stawki zakładów anulowanych zostają zwrócone
  • zakłady nierozstrzygnięte w chwili przerwania meczu (ale takie, które mogły się rozstrzygnąć) zostają rozliczone jako ważne
  3720 PLN
  3755 + 400 PLN

Bukmacher Superbet uwzględnił zasady rozliczania meczów zakończonych kreczem w rozdziale 5., punktu A.4 i punktu C.3 swojego regulaminu zakładów wzajemnych online. Zasady są proste i można sprowadzić je do krótkiego opisu zawartego na jednej z podstron tego buka.

W skrócie, gdy mecz tenis rozpocznie się, ale nie zakończy, wszystkie rodzaje zakładów na dany mecze zostają automatycznie anulowane, z wyjątkiem zakładów, które zostały rozstrzygnięte do momentu przerwania spotkania.

Superbet krecz - przykład 1:

Jeśli mecz zakończył się w 2. secie, wszystkie zakłady na 1. set zostają rozliczone zgodnie z jego rezultatem.

Stawki z zakładów anulowanych zostają zwrócone. Z kolei zakłady nierozstrzygnięte w chwili przerwania meczu, ale według zasad gry w tenisa ziemnego mogły rozstrzygnąć się wyłącznie w jeden sposób, zostają rozliczone jako ważne. Mogą to być m.in. zakłady na liczbę gemów poniżej/powyżej w secie lub spotkaniu.

Superbet krecz - przykład 2:

Jeśli gracz obstawił zakład na powyżej 9,5 gema w 1. secie, a mecz został zakończony przy stanie 5:4, zakład zostanie rozliczony jako wygrany, ponieważ jasne jest, że gdyby mecz toczyłby się dalej, zakład na over zostałby pokryty. Jednocześnie w przypadku opcji poniżej – zakłady zostałby rozliczony jako przegrany.

Oznacza to, że w przypadku bukmachera Superbet korzystniej rozstrzygane są zakłady na overy gemowe i setowe. Zgoła inne podeście ma bukmacher STS, którego regulamin w przypadku kreczów opisałem poniżej.

Podsumowując, proste zasady, które często są korzystne dla gracza, to powód, dla którego warto wybrać bukmachera Superbet, jeśli obstawiasz tenis ziemny i liczysz się z możliwością rozstrzygnięcia meczu przez krecz.

Jeżeli zainteresowała cię oferta bukmachera Superbet, to polecam zarejestrować u niego konto, najlepiej z Superbet kodem promocyjnym PREZENTSB. Dzięki temu uzyskasz dodatkowy freebet o wartości 34 PLN, który jest dostępny po dokonaniu rejestracji i wpłaceniu min. 50 PLN. Uzyskany freebet możesz przeznaczyć na dowolne zakłady z oferty sportowej (przedmeczowej i na żywo), przykładowo z oferty na turnieje wielkoszlemowe, takie jak US Open.

Krecz w tenisie w STS

Bardzo szczegółowo do tematu meczów rozliczanych jako krecz podchodzi bukmacher STS. W swoim regulaminie uwzględnił liczne punkty, w których odnosi się do poszczególnych typów zakładów. Główne założenie jest jednak proste i brzmi następująco:

„W sytuacji gdy mecz tenisowy zakończy się kreczem bądź dyskwalifikacją któregoś z zawodników wszystkie typy zakładów zostaną anulowane, za wyjątkiem zakładów, które zostały już rozstrzygnięte w czasie trwania meczu do momentu przerwania zdarzenia. Na przykład zakłady na Wyniki Pierwszego Seta będzie ważny pod warunkiem zakończenia pierwszego seta. Stawki z anulowanych w takich okolicznościach zakładów zostaną zwrócone (…)”

Poszczególne zakłady na mecze zakończone kreczem w STS rozliczane są w sposób następujący:

 1. Kto wygra następnego gema: rozliczenie zakładu po kursie 1.00, jeśli gem nie został dokończony z jakichkolwiek powodów.
 2. Kto wygra bieżącego seta: rozliczenie zakładu po kursie 1.00, jeśli set nie został dokończony z jakichkolwiek powodów.
 3. Prawidłowy wynik bieżącego seta: rozliczenie zakładu po kursie 1.00, jeśli set nie został dokończony z jakichkolwiek powodów.
 4. Zakład na wynik setach: rozliczenie zakładu w oparciu o dokładny wynik w setach w meczu. Anulowanie i rozliczenie zakładów po kursie 1.00, jeśli nie rozegrano regulaminowej liczby setów.
 5. Liczba setów: rozliczenie zakładu w oparciu o liczbę setów rozegranych w meczu. Anulowanie i rozliczenie zakładów po kursie 1.00, jeśli nie rozegrano regulaminowej liczby setów.
 6. Liczba gemów w meczu poniżej/powyżej: zakład rozliczony, jeśli wartość graniczna zakładu zostaje przekroczona. Przykładowo, jeśli mecz zostanie zakończony przy stanie 6-4, 2-6, 2-2 (22 gemy) zakłady na powyżej 21,5 gema zostaną rozliczone jako wygrane, natomiast na poniżej 21,5 gema – przegrane. Zakłady na liczbę gemów przekraczającą liczbę rozegranych, rozliczone będą jako nieważne. Zasady rozliczania są więc inne niż w Superbet.
 7. Liczba gemów w secie poniżej/powyżej: zakład rozliczony, jeśli wartość graniczna zakładu zostaje przekroczona. Przykładowo, jeśli set zostanie zakończony przy stanie 5-4, zakłady na poniżej 8,5 gema rozliczone są jako przegrane, natomiast na powyżej – wygrane. Co ważne, w przeciwieństwie do zasad w Superbet, mecze np. na powyżej 9,5 gema będą nieważne, nawet jeśli musiałyby być ewentualnie rozegrane.
 8. Wynik następnego gema: jeśli kontuzjowany tenisista serwuje, zakłady zostaną rozstrzygnięte po kursie 1.00, niezależnie od rezultatu.
 9. Liczba gemów w meczu parzysta/nieparzysta: zakład rozliczany w oparciu rozegraną o liczbę gemów w meczu.
 10. Liczba gemów w secie parzysta/nieparzysta: zakład rozliczany w oparciu o rozegraną liczbę gemów w secie.

Zasady rozliczania meczów w STS są przemyślane i wydają się całkiem sprawiedliwe. Niemniej, gracze, którzy decydują się obstawiać overy gemowe w secie lub meczu skorzystają bardziej, obstawiając mecze w Superbet.

Tenis krecz - co to jest?

Słowo krecz pochodzi od francuskiego zwrotu „crever”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza pękać albo zginać się.

Krecz w tenisie ziemnym to sytuacja, gdy któryś z zawodników nie jest w stanie kontynuować spotkania. Może to być spowodowane kontuzją, skurczami mięśni, chorobą lub wycieńczeniem organizmu.

Zawodnicy mogą ogłosić krecz i wycofać się ze spotkania, jeśli dalsza gra okupiona była bólem lub byłaby zagrożeniem dla ich zdrowia. Z reguły to właśnie zawodnicy podejmują decyzję o kreczu, jednak może ona nastąpić również przez zalecenia od lekarza lub trenera, jeśli wiąże się z ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia.

Krecz praktycznie zawsze oznacza eliminację zawodnika i jego automatyczne odpadnięcie z turnieju, na skutek wycofania się. Jeśli zawodnik skreczuje w trakcie meczu, wynik odnotowany w trakcie wycofania się przez niego zostaje oficjalnie zapisany jako ostateczny rezultat spotkania, jednak nawet jeśli kreczujący miał przewagę setową i/lub gemową będzie w tym meczu przegranym.

Co ważne, krecze zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom i zawodniczkom. Za przykład można dać Igę Świątek, która podczas turnieju w Rzymie w 2023 roku skreczowała w meczu ćwierćfinałowym przeciwko Jelenie Rybakinie.

W przypadku zakładów bukmacherskich krecz może okazać się korzystny lub niekorzystny dla gracza. Jeśli obstawione przez ciebie spotkanie nie układa się po twojej myśli, krecz może pozwolić na rozliczenie zakładu po kursie 1.00 i pozostanie kuponu w grze. W przypadku kreczu, gdy mecz przebiegał pod dyktando naszego faworyta, z reguły stracimy po prostu kurs z obstawionego zdarzenia. Zasada wygląda następująco — z reguły przerwany z powodu kontuzji mecz, to krecz i zwrot.

Mecze przerwane z innych powodów

Krecz to nie jedyny powód, dla którego mecze mogą być przerwany. Innym częstym powodem zawieszenia spotkania są warunki powodowe, takie jak ulewne deszcze. Są one często spotykane m.in. podczas Wimbledonu, który rozgrywany jest na deszczowych Wyspach Brytyjskich.

W tym wypadku, z reguły, bukmacherzy utrzymują zakłady przez określony w regulaminie czas (na ogół 24 godziny), aż do momentu wznowienia zakładu lub podania oficjalnego wyniku. Tę samą zasadę większość bukmacherów przyjmuje w przypadku zmiany harmonogramu spotkań. Należy do nich m.in. bukmacher Superbet.

Jak bukmacherzy rozliczają krecz przed a w trakcie spotkania?

Legalni bukmacherzy wszystkie walkowery, które miały miejsce:

 • przed spotkaniem rozliczają jako zwrot;
 • Jeżeli jednak zawodnik oddaje mecz walkowerem podczas spotkania, wówczas traktowane jest to jako krecz.
 • Jeżeli w meczu tenisowym rozegrana zostanie nawet jedna piłka, wówczas mecz rozliczany jest na niekorzyść zawodnika, który kreczował. Oznacza to, że przegrywa on spotkanie.
 • Jeżeli zakończy się już pierwszy set spotkania, nadal zawodnik kreczujący przegrywa u bukmacherów spotkanie. Legalni bukmacherzy, w sytuacji kiedy w meczu ukończone zostaną dwa sety, nadal rozliczają zakład na niekorzyść zawodnika, który kreczował.
 • Jeżeli krecz miał miejsce w pierwszym albo drugim secie, wówczas zwracana jest cała stawka, a krecze od trzeciego seta liczone są na niekorzyść tego zawodnika.

Jak jest rozliczany krecz podczas obstawiania na żywo (live)?

Jak rozliczane są obstawiane mecze na żywo? Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że jeżeli postawiony zakład jest już w pełni wygrany lub przegrany, to zostaje on przez każdego bukmachera rozliczony. Jeśli jednak jest on nadal otwarty, wówczas można liczyć na zwrot środków.

Przed postawieniem zakładów warto upewnić się, że konkretny bukmacher właśnie w powyższy sposób rozlicza krecze. Mogą się bowiem zdarzać wyjątki. Każdy z nich musi jednak o tym informować w swoim regulaminie.

Krecz tenis - zakłady bukmacherskie - FAQ

Krecz w tenisie oznacza wycofanie się jednego z zawodników na skutek kontuzji, choroby lub innej niedyspozycji, która nie pozwala mu na kontynuowanie gry.

W przypadku kreczu spotkanie nie może zostać dokończone za sprawą niedyspozycji jednego z zawodników, więc nie ma możliwości dokończenia go w innym terminie. Dlatego też zawodnik, który skreczował, automatycznie odpada z turnieju, a jego rywal przechodzi do następnej rundy.

Zasady rozliczania kreczy u legalnych bukmacherów są w większości zbliżone i różnią się jedynie w szczegółach. Najczęściej zakończenie meczu przez wycofanie się zawodnika w trakcie meczu, np. z powodu kontuzji, zakład zostaje anulowany i rozliczony po kursie 1.00.