SOLO czy AKO? Jakie kupony warto obstawiać?

SOLO czy AKO
Spis treści
[Rozwiń]

Kupony SOLO i AKO to podstawowe rodzaje zakładów bukmacherskich. Postanowiłem przyjrzeć im się bliżej. Z tego artykułu dowiesz się czym są zakłady SOLO i AKO, jakie są między nimi różnice oraz plusy i minusy obu zakładów.

Czym różnią się od siebie zakłady SOLO i AKO?

Kupony typu SOLO (inaczej single) to po prostu jedno zdarzenie postawione na jednym kuponie. Na przykład: Mamy mecz Real Madryt - FC Barcelona. Gracz obstawia tylko to spotkanie. Załóżmy, że kurs na zwycięstwo Realu wynosi 1.85. Gracz stawia kupon za 10 zł. Wygrana wyniesie zatem 18,50 PLN minus podatek, który wynosi w Polsce 12%. Jest też opcja gry bez podatku - o tym pisaliśmy w innym artykule.

W przypadku kuponów AKO (akumulowanych) sytuacja oczywiście jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ zaliczają się do nich kupony posiadające minimum dwa zdarzenia. Przykładowo, jeżeli chcemy postawić na kilka spotkań w danej kolejce i zwiększyć nasz kurs (który pomnaża się z każdym dorzuconym zdarzeniem) to dodajemy nasze typy do jednego kuponu tworząc w ten sposób zakład łączony.

Aby bardziej obrazowo przybliżyć wam kwestię kuponów AKO i tego jakie mają plusy i minusy, nasz ekspert przygotował materiał wideo, w którym wszystko wyjaśnia w prosty sposób:

Który rodzaj kuponów jest lepszy? Moim zdaniem nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi i postaram się wam to uargumentować w dalszej części artykułu, zaczynając od kuponów solowych.

Kupony SOLO (single)

Jeśli zdecydujesz się postawić na jedno zdarzenie, to statystycznie masz większą szansę na wygraną, niż w przypadku zakładów AKO. Należy jednak pamiętać, że wygrana w takim przypadku będzie raczej niewielka, ponieważ kursy na pojedyncze zdarzenia o wysokim prawdopodobieństwie są dość niskie.

kupon single fortuna

Wiele osób w Polsce (ok. 67%) obstawia spotkania piłki nożnej, najczęściej wybierając najprostszą opcję: zwycięstwo gospodarzy, remis, zwycięstwo gości. Gracz może jednak wybierać też inne zdarzenia, począwszy od handicapów, kończąc na tym, która drużyna jako pierwsza wykona rzut z autu. 

Jak obstawiać kupony SOLO?

Zacznę od kilku porad, o których zawsze warto pamiętać decydując się na obstawianie pojedynczych zdarzeń na kuponie.

 • nigdy nie stawiaj na zdarzenia z kursem poniżej 1.15, ponieważ podatek obrotowy w Polsce wynosi 12%. Oznacza to, że pojedynczy kupon solo z kursem 1.14, nawet w przypadku wygranej, da nam zaledwie “wyjście na zero”. Natomiast wszystkie zdarzenia z mniejszymi kursami spowodują utratę pieniędzy niezależnie od tego czy trafimy z naszym typem.
 • szukaj ciekawych typów podczas zakładów na żywo. O wiele łatwiej jest wtedy przewidzieć i postawić na jedno zdarzenie niż na szybko tworzyć kupon AKO, zwłaszcza gdy na bieżąco śledzimy dane spotkanie. Dodatkowo wiele zdarzeń w ofercie live zwiększa swoje kursy, więc poprawne wytypowanie jednego z nich staje się bardziej opłacalne.
 • obstawienie kuponu solowego jest bezpieczniejsze niż tworzenie łączonych zakładów, dlatego możesz tworzyć je, gdy nie znasz jeszcze dobrze danego sportu. Na początku lepiej wybadać teren prostszymi kuponami i zapoznać się ze specyfiką danych rozgrywek.
 • według mnie dobrym pomysłem jest również stawianie na rynki dotyczące zakładów długoterminowych. Mało osób decyduje się na takie typy, gdyż wiąże się to z długim oczekiwaniem na wynik. Bukmacherzy to wiedzą i niejednokrotnie oferują nieco zawyżone kursy na to kto zwycięży w poszczególnych turniejach oraz ligach. Oczywiście najbardziej opłaca się stawiać na swoich faworytów na jak najwcześniejszym etapie rozgrywek, ponieważ kursy z czasem maleją.
 • podczas wielkich turniejów nie stawiaj singli na faworytów. W trakcie ważnych wydarzeń sportowych zakłady zaczynają stawiać tzw. “niedzielni kibice”, którzy nie znają się tak dobrze na danym sporcie i zazwyczaj zaczynają dopiero obstawianie. Zwykle takie osoby typują na faworytów i obniżają ich kursy (ponieważ bukmacherzy nie chcą być stratni), które stają się mało opłacalne. Tymczasem sport jest nieprzewidywalny i podczas najważniejszych rozgrywek również zdarzają się niespodzianki, które mogą zrujnować wiele pojedynczych “pewniaczków”.

Gdzie obstawiać zakłady singiel?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy bukmacher może w danym momencie posiadać wyższe kursy na to samo zdarzenie, które chcemy umieścić na naszym pojedynczym zakładzie. Dlatego radzę porównywać kursy pomiędzy ulubionymi operatorami zakładów, albo sprawdzać promocje, które je zwiększają. Poniżej przedstawiam kilku bukmacherów, którzy mają tego typu bonusy w swojej ofercie.

 • STS

Bukmacher STS posiada w swojej ofercie dwie propozycje, które znacząco uprzyjemniają stawianie na pojedyncze zdarzenia. Pierwszym z nich jest Superoferta, w ramach której otrzymujemy podwyższone kursy na faworytów na najciekawsze wydarzenia sportowe. Drugi to Hit dnia – podobnie, jak w przypadku Superoferty, to zakłady o podwyższonym kursie, ale wyróżniające tylko najważniejsze i najbardziej wyrównane spotkania sportowe. Obie opcje możemy wykorzystać obstawiając pojedyncze zdarzenia i zwiększając dzięki nim naszą potencjalną wygraną.

zakłady specjalne STS
 • forBET

Kolejnym bukmacherem, który pomoże nam w obstawianiu solowych kuponów jest forBET dzięki swojej promocji TurboKurs, która powstała przy pomocy twórcy TurboKozaka. Każdy Gracz może postawić kupon z TurboKursem za łączną stawkę podaną w opisie zakładu (zazwyczaj 50 PLN) i zgarnąć dzięki temu wyższą nagrodę za swój pojedynczy typ.

forBET turbo kurs
 • Betcris

Betcris zakłady bukmacherskie również posiadają możliwość korzystania z podwyższonych kursów na wybrane zdarzenia dzięki ich promocji Boost Dnia. Zboostowane zakłady mogą mieć określone wymagania dotyczące typu kuponu (SOLO/AKO) lub stawki (50 PLN).

boost kursowy Betcris
 • Fuksiarz

Na koniec podobna promocja, którą przygotował Fuksiarz, czyli Mega Kursy Boost. Tutaj również możemy znaleźć kilka wybranych zdarzeń ze zwiększonymi kursami i postawić na nie kupony. Codziennie powinno ich kilkanaście do wyboru, w zależności od natężenia ważnych wydarzeń sportowych. Bukmacher nie wprowadził żadnego ograniczenia, więc możemy postawić dowolną kwotę na nasz typ.

Boost Fuksiarz

SOLO kupon - plusy i minusy

Przejdę teraz do podsumowania najważniejszych plusów i minusów obstawiania zakładów solowych.

Zalety zakładów SOLO:

 • są proste i przejrzyste - warto od nich rozpocząć przygodę z obstawianiem,
 • statystycznie dają nam większą szansę na wygranie - potrzebujemy  tylko jeden raz prawidłowo wytypować,
 • łatwiej je obstawiać podczas zakładów live,
 • nie trzeba długo czekać - jeśli postawisz na niezbyt odległe, pojedyncze zdarzenie, to od razu po jego rozstrzygnięciu będziesz wiedział czy wygrałeś,
 • można je stawiać bez większej znajomości danego sportu, nadal mając dość spore szanse na zwycięstwo.

Wady zakładów SOLO:

 • posiadają zazwyczaj niski kurs całkowity,
 • musimy postawić więcej, jeśli chcemy wygrać wyższe kwoty,
 • nie opłaca się obstawiać ich na zdarzeniach z bardzo dużym prawdopodobieństwem, ponieważ przy kursach poniżej 1.14 będziemy stratni nawet w przypadku wygranej z powodu podatku,
 • ograniczają możliwości analizowania i tworzenia ciekawszych kuponów.

Kupony AKO

Kupony AKO czyli zakłady akumulowane to takie, na który typujesz w zakładach bukmacherskich minimum 2 zdarzenia. Rodzaj każdego zakładu zależy tylko od Ciebie. Może to być jednocześnie obstawienie zwycięstwa drużyny X, wytypowaniem konkretnej liczby strzelonych bramek itd. Możesz mieszać te zdarzenia,ponieważ na kuponie akumulowanym mogą znajdować się nie tylko podstawowe typy, jak zwycięstwo drużyny, remis drużyny Y i porażka drużyny Z.

kupon ako fortuny

Kupony AKO dają więcej możliwości tworzenia zakładów oraz tworzenia wysokich kursów, które mogą przełożyć się na duże wygrane. Single pod tym kątem nie dają takich możliwości, natomiast musisz pamiętać o tym, że gra na kupony AKO jest zawsze bardzo ryzykowna. Im więcej zdarzeń na naszym kuponie, tym mniejsza szansa na wygraną.

Tego typu kupony możesz obstawiać rzecz jasna u każdego z legalnych bukmacherów. Zakłady akumulowane dają Ci możliwość zarobienia dużo większych pieniędzy. Żeby wygrać sporą gotówkę, nie musisz też grać za jakieś niebotyczne stawki. Często wystarcza np. 10 zł i dodanie na kuponie 4-5 zdarzeń, żeby kurs całkowity kuponu był naprawdę pokaźny. Większość graczy częściej tworzy zakłady akumulowane, niż single.

Rodzaje zakładów AKO

Zanim przejdziemy do porad, to chciałbym jeszcze przedstawić rodzaje zakładów akumulowanych, które mogą posłużyć jako inspiracja do tworzenia kuponów. Nie każdy bowiem lubi stawiać w taki sam sposób, nie istnieje również jedna “złota” metoda obstawiania zakładów łączonych.

Zakłady “double” Kupon zawierający 2 zdarzenia. Najczęściej dobierany tak, aby ogólny współczynnik na zakładzie przekraczał 2.00. Dzięki temu w przypadku wygranej możemy podwoić naszą stawkę i wciąż mieć spore szanse powodzenia.
Zakłady “treble”Podobnie jak wyżej, ale tutaj mamy 3 typy na kuponie. Zwiększa to nasz kurs oraz potencjalną wygraną, ale również ryzyko porażki. Część typerów określa treble jako górną granicę zdarzeń na kuponie i rezygnuje z dodawania większej liczby meczów, ponieważ wynik staje się wtedy zbyt nieprzewidywalny.
Zakłady wielokrotne (większe AKO)Popularne wśród graczy rozpoczynających obstawianie. Tzw. “taśmy”, na których w zależności od oferty bukmacher, może znaleźć się nawet kilkanaście zdarzeń. W ten sposób przy małym wkładzie możemy wygrać naprawdę wielkie sumy, ale należy pamiętać, że każde dodane zdarzenie zmniejsza nasze prawdopodobieństwo wygranej.
Zakłady systemoweInaczej rozpis. Do tego rodzaju zakładów AKO wybieramy kilka selekcji i układamy z nich kombinacje. Na przykład może to być 4 z 6. Oznacza to, że wystarczy trafić tylko 4 z 5 meczów, aby cieszyć się jakąkolwiek wygraną. Naturalnie, jeżeli trafimy wszystkie kombinacje, to za wszystkie również mamy nagrodę. Trzeba jednak pamiętać, że tak “zabezpieczone” zakłady zmniejszają naszą wygraną.

Jeżeli miałbym polecić któryś ze sposobów obstawiania zakładów AKO to byłby to treble. Daje on możliwość dogłębnego przeanalizowania 3 wybranych zdarzeń i połączenia ich razem w celu stworzenia w miarę opłacalnego kursu. Im pewniejsi odnośnie swojej analizy jesteśmy, tym więcej możemy postawić, ale musimy zdawać sobie sprawę, że sport bywa nieprzewidywalny. Aby zwiększyć szanse na zwycięskie kupony AKO przygotowałem kilka porad dotyczących ich obstawiania.

Jak obstawiać kupon AKO?

Przedstawiam propozycje, które zdecydowanie zwiększają szansę powodzenia podczas tworzenia kuponów akumulacyjnych.

 • na początek statystyka, każdy kolejny dodany typ na kuponie (nawet największy pewniaczek) zmniejsza szanse jego powodzenia, dlatego jeśli zależy Ci na wygranej ogranicz ich liczbę i nie dodawaj kilkunastu zdarzeń;
 • szukaj bonusów w ofercie bukmacherów na AKO, totalizatorzy sportowi zwykle posiadają w swoich promocjach te związane z zakładami łączonymi, więc warto to wykorzystać, na pytanie gdzie obstawiać AKO znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu;
 • korzystaj z cash-outu, czyli możliwości wypłacenia pieniędzy w sytuacji, gdy weszło Ci już kilka zdarzeń na kuponie, to naprawdę żaden wstyd odebrać pewne pieniądze jeśli nie jesteśmy pewni czy ostatnie zdarzenia również będą poprawnie wytypowane. Wielu typerów do końca wierzy w swoje kupony i często traci w ten sposób możliwość odebrania wygranej;
 • stwórz swój kupon AKO u kilku bukmacherów i porównaj, który z nich będzie miał najwyższy kurs. To naprawdę nie zajmuje dużo czasu, a potrafi znacząco zwiększyć naszą wygraną;
 • nie tylko wynik, zwróć uwagę również na inne zdarzenia. Mniej popularne typy potrafią mieć wyższe i bardziej opłacalne kursy, a jednocześnie mieć większe szanse powodzenia potwierdzone statystykami. Przykładowo może jakaś drużyna od kilkunastu meczów ma zawsze więcej, niż 8.5 rzutów rożnych w meczu? Możliwości jest bardzo wiele, a niektóre można nawet połączyć razem z wynikiem spotkania;
 • masz największą szansę na wygranie kuponu akumulacyjnego gdy stawiasz na rozgrywki, które dobrze znasz. Niby oczywista porada, ale unikałbym typowania drużyn i lig, o których nie wiesz zbyt wiele, ponieważ typowanie w ciemno na kuponie z wieloma zdarzeniami jest obarczone dużym ryzykiem.

Gdzie obstawiać AKO?

Polscy bukmacherzy oferują bardzo dużo promocji na kupony AKO, dlatego zdecydowałem się zebrać te, które moim zdaniem wydają się najciekawsze.

 • Fortuna

Zacznijmy od Fortuny i jej AKO bonusów. Promocja ta polega na prostej zasadzie:im więcej zdarzeń na kuponie tym wyższy bonus kursowy. Zaczyna się w momencie, gdy dodamy do kuponu 4 zdarzenia, wówczas bonus kursowy wynosi +3%, do kuponu z 18 zdarzeniami lub więcej bonus wynosi +70% przy minimalnym kurs pojedynczego zdarzenia 1.35. Jako dodatkowe udogodnienie ta promocja Fortuny jest automatycznie dodawana do każdego kuponu, po spełnieniu powyższych warunków, więc wystarczy po prostu stworzyć zakład, aby z niej skorzystać.

Bonus AKO Fortuna
 • LVBET

Analogicznie do Fortuny, LVBET oferuje swoją promocję dedykowaną kuponom AKO, czyli LV Kombi BOOST. Stawki się trochę różnią, ale zasada działania jest ta sama. Bukmacher podwyższa kurs całkowity kuponu jeśli ten ma przynajmniej 3 zdarzenia to bonus kursowy wynosi od 3%, a przykładowo na kuponach z 15 zdarzeniami do 75%. Tym razem kurs pojedynczy musi wynosić min. 1.25.

AKO promocja LVBET
 • Superbet

Superbet oferuje graczom Super Bonus. Tworząc zakład, na którym znajdzie się minimum 5 zdarzeń z oferty przedmeczowej zarabiasz więcej. Jeżeli kupon okaże się trafiony, Superbet automatycznie przypisze dodatkową premię w odpowiedniej wysokości. Premia może wynosić od 7% do nawet 100% więcej do wypłaty. Tak wysokiego bonusu na kupony AKO nie ma żaden inny bukmacher, ale żeby go otrzymać musimy postawić na minimum 24 zdarzenia. Tu również współczynnik jest automatycznie naliczany podczas tworzenia kuponu. 

bonus na AKO superbet
 • TOTALbet

TOTALbet ma swojej ofercie regularną grę bez podatku. Zaproponował dodatkowo swoim graczom również boost za dużą liczbę zdarzeń na kuponie. Minimalna liczba spotkań na kuponie, która jest potrzebna do aktywowania bonusu to 3, a kurs na każdym musi wynosić przynajmniej 1.30. Każde następne zdarzenie, które dodamy sprawi, że nasza ewentualna wygrana zauważalnie wzrośnie.

gra bez podatku totalbet

AKO kupony - plusy i minusy

Na koniec podsumowanie zakładów AKO podzielone na najważniejsze zalety i wady.

Zalety AKO:

 • dają bardzo dużo możliwości łączenia różnych zdarzeń z jednego, lub wielu spotkań,
 • pojedyncze kursy nie muszą być wysokie, gdyż całość się akumuluje - można stawiać na “pewniaczki”,
 • wygrane są o wiele wyższe, niż w przypadku pojedynczych kuponów,
 • nie można tego pominąć, zakłady AKO dają zdecydowanie więcej przyjemności podczas ich tworzenia oraz emocji przy sprawdzaniu wyników,
 • nagradzają graczy, którzy posiadają dużą wiedzę na temat danego sportu, lubią go analizować i potrafią przewidywać zdarzenia,
 • więcej promocji u bukmacherów, niż na kupony solowe.

Wady AKO:

 • każde kolejne dodane zdarzenie, to mniejsza statystycznie szansa na wygraną,
 • zakład AKO (oprócz bezpiecznych wersji) wymaga trafienia wszystkich zdarzeń, co często się nie udaje,
 • analizowanie i tworzenie zakładów akumulacyjnych jest czasochłonne,
 • nieraz trzeba posiadać sporą wiedzę na temat kilku formy kilku zespołów, aby prawidłowo przewidzieć zdarzenia, które ich dotyczą, a zdobycie takiej wiedzy trochę zajmuje jeśli nie interesujemy się danym sportem.

Kupon SOLO czy AKO - podsumowanie

Single czy ako? Moim faworytem są zdecydowanie zakłady AKO. Takie zakłady dają dużo frajdy, nie wymagają ogromnych stawek, a więc nadają się idealnie zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy swoją przygodę bukmacherską zaczęli już dawno temu.

Z pewnością każdy rodzaj zakładów znajdzie swoich zwolenników. Tak naprawdę w przypadku, gdy ma być to Twój pierwszy kupon, wtedy radzimy kupon typu single. Wszystkie zakłady bukmacherskie w Polsce oferują oba te rozwiązania, więc tylko od Ciebie zależy gdzie zaczniesz grać. Pamiętaj też, że typów zakładów jest cała masa, więc dobrze byłoby gdybyś odwiedził adres www jednego z bukmacherów i zobaczył przed postawieniem pierwszego kuponu jakie masz opcje.

Czy na pierwsze zakłady otrzymam jakiś bonus/zniżkę?

Oczywiście. Wszystkie zakłady bukmacherskie posiadają unikalną ofertę bonusową. Bukmacher-legalny.pl przygotował dla Ciebie hasło, dzięki któremu zgarniesz naprawdę fajne bonifikaty na swoje pierwsze zakłady. Oznacza to, że zaraz po zarejestrowaniu się u bukmachera, otrzymasz bonus. Ilośc bonusów jest ograniczona, więc czym prędzej wybierz zakłady bukmacherskie oferujące specjalne kody z naszej listy. Jeśli z usług któregoś bukmachera już korzystałeś, dodaj swój komentarz wraz z krótką opinią. Odpowiednia ilość opinii pomaga początkującym graczom w podjęciu decyzji, u którego z nich zacząć swoją przygodę. Dzięki takim opiniom niwelujemy szanse na niezadowolenie kolejnych osób 🙂

FAQ - SOLO czy AKO?

Zakład Single to kupon, na którym gracz umieścił tylko jedno zdarzenie. To oznacza, że wystarczy wytypować jeden mecz poprawnie, aby odebrać wygraną.

AKO to rodzaj zakładu, który zawiera więcej niż jedno zdarzenie. Przy kuponach AKO żadne z wybranych zdarzeń nie może być rozliczone jako przegrane, jeśli chcemy odebrać wygraną. Inne nazwy dla AKO to zakłady kombinowane, akumulowane lub KOMBI.

Niektórzy bukmacherzy oferują dodatkowy bonus od większej liczby zdarzeń na kuponie. Dodając kolejne zdarzenia do swojego zakładu, możemy liczyć na boost, czyli na wyższą ewentualną wygraną.

Z matematycznego punktu widzenia łatwiej jest trafić zakład pojedynczy. W kuponach AKO możemy jednak najczęściej liczyć na wyższą wygraną. Jeśli chcemy częściej wygrywać, grajmy single. Jeżeli polujesz na wyższe wygrane, wybierz AKO.

W swoich ofertach kilku bukmacherów zadbało o boosty dla kuponów AKO. Są to: Fortuna, TOTALbet, Superbet i LVBet.

Promocje na single znajdziemy u: STS, forBET, Betcris i Fuksiarz.