nieTypowa strefa

Najpopularniejsze gry sportowe. W co grają miłośnicy sportu?

najlepsze-gry-sportowe
Spis treści
[Rozwiń]

Gry sportowe mają to do siebie, że często są bardzo dynamiczne. Twórcy stoją więc często przed dużym wyzwaniem, żeby zapewnić graczom realistyczną rozrywkę na najwyższym poziomie. Wraz z upływem czasu i postępem technologii realizm stał się obowiązkiem, a nie urozmaiceniem. Dziś mamy dostęp do wielu tytułów, które zachwycą nawet tych najbardziej wymagających. Jednak na przestrzeni lat również graliśmy w znakomite tytuły i to nawet kiedy grafiką znacznie odbiegały od nowoczesnych gier. Jakie są najlepsze gry sportowe w historii?

Piłka nożna

Najpopularniejszy sport ma również największe grono fanów jeśli chodzi o gry komputerowe. Najlepsza forma rozrywki dla fanów futbolu oprócz oglądania meczów to oczywiście granie samemu. Jednak niektórzy bardziej niż kopać piłkę wolą sterować zawodnikami, którzy to robią. Gracze osiągają już tak wysokie umiejętności, że organizowane są turnieje e-sportowe, które można obstawiać. Przyjrzyjmy się najlepszym grom piłkarskim.

FIFA

Nie ma osoby w świecie sportu, która nie słyszałaby o Fifie. Jest to z pewnością najpopularniejsza gra piłkarska na świecie i ma ona mnóstwo zwolenników. Na rynku nieprzerwanie od 1994 roku, kiedy to pojawiła się pierwsza wersja gry od EA Sports. Dopiero w 2003 roku Fifa wyszła w polskiej wersji językowej, a przełom nastąpił w wersji 06. Wtedy to dodano polskich komentatorów i polską Ekstraklasę. Popularność gry rosła z każdym rokiem, a dużą rolę odegrały w tym oficjalne licencje rozgrywek i klubów. Sama nazwa gry musiała zostać wykupiona od światowej organizacji piłki nożnej, żeby można jej było używać. Gra rozwijała się przez długi czas i wraz z rozwojem technologii była systematycznie ulepszana.

Początkowo można było grać tylko pojedyncze mecze. Z czasem pojawiły się rozgrywki ligowe i pucharowe. Później doszedł tryb kariery menadżera, w którym prowadzimy klub, a następnie kariera zawodnika, gdzie kierujemy przygodą jednego piłkarza. W najnowszych odsłonach gry furorę robią rozgrywki online i FUT, czyli Fifa Ultimate Team. Dzięki rozgrywaniu meczów i pojedynkowaniu się z innymi graczami otrzymujemy środki na rozbudowę własnej drużyny. Wraz z popularyzacją rozgrywek online ten tryb stał się najczęściej używanym w całej grze. Fifa od niepamiętnych czasów rywalizuje z Pro Evolution Soccer, ale dzięki oficjalnym licencjom osiąga znacznie lepsze wyniki sprzedażowe.

Pro Evolution Soccer

Odwieczny rywal Fify i również popularna gra piłkarska. Firma Konami rozpoczęła wcześniej swoją przygodę z tworzeniem gier piłkarskich, ale nie zadbała o licencje, które nadałyby grze realizmu. Chociaż grywalność była wspaniała, to niektórym graczom mogły przeszkadzać zmienione nazwy klubów czy też zawodników. Początkowo swobodne mecze można było rozgrywać wyłącznie reprezentacjami, a drużyny klubowe zarezerwowane były na tryb Master League, czyli kariery. Dopiero w późniejszych wersjach zadbano o przynajmniej częściowe licencje dla zespołów oraz rozgrywek.

Masa graczy przyznawała, że PES jest pod względami motoryki gry oraz realizmu meczów lepszy od konkurencji, ale braki licencyjne powodują, że rozgrywka traci swój urok. Każdy kolejny rok sprawia, że rywalizacja Pro Evolution Soccer i Fify wchodzi na nowy poziom. Często zdarza się, że raz gracz wybierze Pro Evo, a raz Fifę, więc walka o gracza i klienta w jednym się w tym przypadku nie kończy.

Football Manager

Kto z kibiców nie bawi się w trenera przed meczami lub w ich trakcie? Właśnie każdy z nas lubi ustalić swoją wersję składu ulubionego zespołu, a gdy mecz się rozpoczyna podpowiadamy zawodnikom co mają robić, mimo iż wiemy, że nas nie słyszą. Gracze z żyłką do prowadzenia drużyny znakomicie odnajdują się w Football Managerze, który początkowo znany był pod nazwą Championship Manager. W przeciwieństwie do powyższych gier, tu nie mamy pada w rękach i nie wpływamy na to, jak zachowają się poszczególni zawodnicy. Jest to gra oparta bardziej na strategii piłkarskiej i filozofii prowadzenia klubu. Nie każdy będzie fanem takiego rozwiązania, ale faktem jest, że FM podbił serca graczy na całym świecie.

Jeśli komuś przypadnie do gustu, istnieje spore ryzyko, że pochłonie go bez reszty. Powstają całe społeczności, które dyskutują między sobą o Football Managerze, młodziutkich talentach, doprowadzeniu angielskiego klubu amatorskiego do Premier League lub wygraniu Ligi Mistrzów z polskim zespołem. Nie ma tu określonego poziomu trudności i rozgrywka w dużym stopniu zależy od umiejętności gracza. Twórcy rok w rok starają się oddać grze jak największy realizm i trzeba przyznać, że rozwój tej pozycji jest łatwo zauważalny, a gracze co rusz mają do dyspozycji jakieś nowości.

Sporty walki

Czy to boks czy mieszane sztuki walki, bijatyki zawsze były w cenie jeśli chodzi o gry komputerowe. Wraz z rozwojem MMA i wzrostem popularności tego sportu zaczęły pojawiać się gry bazujące na walkach w klatkach. Boks nie musiał tak długo czekać na jakościowe gry związane z szermierką na pięści. Tu z pewnością historia samej dyscypliny, jak i gier bokserskich jest znacznie dłuższa.

UFC

Fani mieszanych sztuk walki musieli się uzbroić w cierpliwość, by na rynku pojawiła się gra wideo opierająca się na walkach MMA. Pierwszą w pełni licencjonowaną grą było UFC Undisputed z 2009 roku, a fakt że tytuł szybko sprzedał dwa miliony egzemplarzy pokazał, że gracze czekali na tego rodzaju grę. W efekcie ruszyły prace nad sequelem i rok później mieliśmy już drugą, a potem nawet i trzecią część gry. Swoją szansę zwęszyło tu EA Sports, które postanowiło przejąć pałeczkę i pociągnąć tę serię dalej.

Od 2014 roku wychodzi więc wersja EA Sports UFC i obecnie mamy do czynienia już z czwartą odsłoną gry. Twórcy starają się ulepszać swój produkt i obecnie możemy swobodnie grać w realistyczne walki w klatkach i pojedynkować się zarówno ze znajomymi, jak i przeciwko rywalom sterowanym przez komputer. Nie mogło oczywiście też zabraknąć trybu kariery, gdzie prowadzimy swojego wojownika do największych triumfów i mistrzowskich pasów. 

Fight Night

Najpopularniejsza gra bokserska, jaka kiedykolwiek pojawiła się na rynku. Niedościgniony wzór i tytuł, który niestety nie został kontynuowany. Pierwsza odsłona Fight Night wyszła w 2004 roku, rok później mieliśmy już drugą część, a w 2006 EA Sports wydało Fight Night Round 3. Seria sprawdzała się znakomicie i gracze chętnie zasiadali do konsoli, żeby trochę poboksować. Najlepsi zawodnicy, realistyczny system gry i możliwość dokopania koledze ze szkoły. Fight Night miał wszystko, czego potrzebowaliśmy, więc trzy lata później doczekaliśmy się czwartej części tej gry bokserskiej. Mało kto mógł wtedy oczekiwać, że będzie to już końcówka tej serii. W 2011 roku hitem stał się Fight Night Champion i nazwa rzeczywiście była adekwatna do rozgrywki. Do tego tryb fabularny sprawił, że wraz z grą, kupowało się właściwie film, bo historia była tak dobrze dopracowana, że mieliśmy wrażenie, iż jest to kolejny film o Rockym. Niestety EA Sports nie zdecydowało się później na kontynuacje i wydaje się, że odbyło się to kosztem UFC, którym w tym czasie zajęli się twórcy.

Co parę miesięcy dochodzą słuchy, że Fight Night ma powrócić w wielkim stylu, ale póki co EA chyba nie ma specjalnie planu na odpowiednie przygotowanie gry. Sprzedaż musiałaby przynieść zyski, a żeby tak się stało wymagane są licencje i prawa wizerunkowe bokserów. W każdym razie miejmy nadzieję, że ta seria jeszcze nie umarła i EA Sports postanowi w końcu zaryzykować. W końcu każda dotychczasowa wersja gry zachwycała graczy, więc może i tym razem byłoby podobnie.

Sporty zimowe

Popularne tylko w niektórych krajach, ale w Polsce z pewnością należą do najważniejszych dyscyplin. W sportach zimowych mieliśmy wielu reprezentantów odnoszących sukcesy, ale z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Justyną Kowalczyk mało kto może się równać. Kto z nas nie chciał sprawdzić, jak to by było oddać jeden skok na mamucie i jeździć po najpiękniejszych miejscach zimą. Dzięki poniższym pozycjom - gracze mogą!

Deluxe Ski Jump

Legenda starych pecetów, która swoją prostotą bije na głowę niejedną współczesną grę. Deluxe Ski Jump to gra poświęcona skokom narciarskim, ale w takim wydaniu, o jakim teraz możemy jedynie pomarzyć. Po raz pierwszy zetknęliśmy się z nią w lipcu 1999 roku, a jej autorem był Fin - Jussi Koskela. DSJ do dziś uważany jest za najlepszy symulator lotów narciarskich dzięki swojej niezłożoności. Odwzorowane z sumiennością prawa fizyki, łatwe sterowanie i niewielkie wymagania sprzętowe. Tak mało potrzeba, aby stworzyć legendarną grę. Prawdopodobnie wersja DSJ 2 była najlepszą wersją gry, gdyż to ostatnia dwuwymiarówka, z którą mieliśmy do czynienia. Później doszły usprawnienia graficzne, przez które niestety gra utraciła swój klimat. Dzięki temu jednak z góry wiadomo, do której części warto wracać wraz ze startem zimowego sezonu skoków.

Steep

Góry należą do graczy. Jazda na snowboardzie po najsłynniejszych trasach i grafika pozwalająca na arcyciekawe wrażenia wizualne. Steep został wydany przez Ubisoft pod koniec 2016 roku, a założeniem gry były zawody w sportach zimowych. Snowboarding, narciarstwo alpejskie, loty na paralotni i wingsuiting. Zdecydowanie jest co robić! Podróże po Alpach czy nawet Alasce, gdzie nigdy nie brakuje śniegu, a narciarskim szlakom nie ma końca. Wspaniałe lokalizacje i krajobrazy są znakomitym dopełnieniem rozgrywki. W tej zaś możemy jeździć samemu, bądź pojedynkować się z innymi graczami. Zjazdy w Steepie nie są jednak zwykłym szusowaniem, tu mamy do wyboru specjalistów od ekstremalne szybkiej i pełnej tricków jazdy. Na dodatek możemy tworzyć własne trasy, ale trzeba wystrzegać się upadków, bo te mogą być bardzo bolesne.

Hokej

W naszym kraju jest to na pewno mniej popularny sport, ale to głównie ze względu na brak większych sukcesów. Polskie drużyny hokeja na lodzie nie budzą takiego zainteresowania, jak zespoły zagraniczne. NHL jest ligą o globalnej sławie, do której chce trafić każdy hokeista świata. Nie jest to proste, jak się można domyślić, jednak dzięki poniższej grze, każdy może zagrać w NHL.

NHL

Jak się można domyślić najpopularniejsze sporty muszą mieć swoje elektroniczne odpowiedniki u najpopularniejszych producentów. EA Sports ma monopol na hokej na lodzie i od wielu, wielu lat wypuszcza na rynek gry pod szyldem NHL. Po raz pierwszy hokejowa gra ukazała się pod nazwą NHL Hockey w 1991 roku. Od tamtej pory oczywiście tytuł przeszedł masę rewolucji i dziś obchodzi swoje 20-lecie. Rozgrywka w NHL opiera się na połączeniu elementów symulacji, strategii i gier zręcznościowych. Gracze mają możliwość sterowania zawodnikami na lodowisku, ale też ustalania strategii drużyny. Prawdziwy podziw budzą tryby kariery, które są dopracowane w każdym szczególe, a ogromna baza danych i pełne licencje urozmaicają rozgrywkę.

Oprawa graficzna i dźwiękowa stoją na najwyższym poziomie, a prezentowane lodowiska i system meczowy sprawiają wrażenie realnego meczu. Nic dziwnego, skoro sposób przedstawiania boiskowych wydarzeń czerpie z prawdziwych transmisji telewizyjnych, a komentują je zawodowcy, którzy zasiadają do spotkań NHL. Kolejne odsłony nie przynoszą wielu nowości, co najwyżej niewielkie usprawnienia techniczne i aktualizację składów i ten model, jak najbardziej się sprawdza.

Tenis

Najpopularniejszy sport indywidualny na świecie nie może się obejść bez gier wideo. Tenis ziemny jest sportem bardzo dynamicznym, ale od długiego czasu tworzone są gry o tej tematyce, lepsze lub gorsze. Przed wami dwa tenisowe tytuły, które na pewno warto sprawdzić.

Tennis World Tour

Gra wydana na komputery i PlayStation 4 przez studio Breakpoint pod wodzą pana Andre, który był odpowiedzialny za Top Spin 4, który uznaje się w branży za jedną z najlepszych gier tenisowych. Nikt więc nie jest zaskoczony, że Tennis World Tour jest swoistą kontynuacją tej serii. Znakomicie prezentuje się realizm gry, a współczesna technologia umożliwiła na dopracowanie mechaniki, która dotąd nie była możliwa. W tej grze znajdziemy ponad 30 licencjonowanych zawodników. Gracz ma możliwość różnych stylów gry, a na wynik wpływa też strategia przygotowań przedmeczowych.

AO Tennis 2

Inna seria symulacji tenisa ziemnego. Projekt powstał przy współpracy z Tennis Australia co pozwoliło wiernie odwzorować w pełni licencjonowany turniej Australian Open. Tu mamy do czynienia z tysiącem prawdziwych zawodników i rozbudowaną mechaniką rozgrywki. Widać to w fizyce ruchów tenisistów oraz piłki, a także pogodzie czy nawierzchni. AO Tennis ma także własny edytor rozgrywki, dzięki czemu możemy po swojemu ustawić wszystkie elementy gry. W AOT2 możemy grać samemu lub z innymi graczami, a wart sprawdzenia jest na pewno tryb kariery, w którym prowadzimy młodego tenisistę po szczeblach rankingów. Na pochwałę zasługuje także grafika gry.

Samochodowe

Ryk silników i zapach spalonej gumy. W zestawieniu gier sportowych nie może zabraknąć miejsca dla sportów motorowych. Jest mnóstwo graczy, którzy interesują się samochodami, a wyścigi to ich drugie imię. Tych tytułów z pewnością nie trzeba im przedstawiać, a i mniej wprawieni na pewno o nich słyszeli.

Gran Turismo

Seria Gran Turismo była skazana na sukces już od momentu wydania pierwszej odsłony gry w 1997 roku. Sprzedano wtedy w sumie 70 milionów kopii gry, więc Polyphony Digital może być z siebie dumne. Do dyspozycji graczy jest ogromna baza samochodów oraz dróg i trybów rozgrywki. Najważniejszym i najbardziej dopracowanym elementem jest kariera, gdzie tworzymy swojego kierowcę i rozwijamy jego umiejętności oraz ulepszamy auta. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, twórcy zadbali o możliwość wzięcia udziału w wyścigach NASCAR, pojeżdżenia na torze z Top Gear oraz na gokartach. Możemy też sprawdzić się w roli menadżera drużyny, w której zadbamy o kierowców swojego teamu. W grze znajdziemy ponad tysiąc samochodów zwykłych oraz ekskluzywnych. Dostępne są także prawdziwe trasy. Na wyróżnienie zasługują efekty graficzne i wpływ pogody na rozgrywkę. Robi wrażenie.

F1

Seria Formuły 1 kontynuowana jest od wielu lat i w 2020 roku nie zabrakło kolejnej odsłony. Pojawiły się nowe tory oraz bolidy, ale najważniejszy był tryb gry o nazwie My Team. Możemy dzięki niemu wykreować własną drużynę wyścigową. Dla wielu ważnym czynnikiem sukcesu tego tytułu był powrót opcji gry z kolegą na jednym ekranie. Do dyspozycji mamy w pełni licencjonowaną grę z ponad 20 trasami do wyboru. W rozgrywce zawarto też wyścigi w Formule 2, gdzie również możemy zacząć swoją karierę. F1 2020 posiada pełną realizmu oprawę graficzną, a użytkownicy mają do dyspozycji możliwość dopasowania gry do indywidualnych preferencji.

Koszykówka

Wracając do sportów drużynowych, nie jest łatwo stworzyć dobrą grę sportową. Zwłaszcza, gdy dyscyplina jest bardzo dynamiczna i dzieje się mnóstwo  krótkim odstępie czasu. Takim sportem z pewnością jest koszykówka, ale nie ma wątpliwości, że basket doczekał się godnego reprezentanta w świecie wirtualnym.

NBA2K

Pierwszy raz mogliśmy zagrać w kosza na konsolach w listopadzie 1999 roku. To już 21 lat odkąd wydawana jest gra z koszykówką w roli głównej i inne produkcje nie mają do niej podjazdu. Najważniejszym aspektem jest fakt, że gra od 2K jest w pełni licencjonowana. Realizm bazujący na poruszaniu się, wyglądzie i umiejętnościach zawodników został perfekcyjnie odwzorowany, co sprawia że mecze na ekranie wyglądają jak prawdziwe. Satysfakcja z gry jest ogromna, a do wyboru mamy multum różnych trybów gry. To powoduje, że nie można się nudzić grając w NBA2K (którąkolwiek wersję). 

Inne

Gry sportowe to nie tylko dyscypliny, które znamy z telewizji. Mamy do czynienia z wieloma innymi rodzajami aktywności, które nie muszą być dyscyplinami olimpijskimi czy też przyciągać tłumy kibiców. Sport pozostaje sportem, więc mamy dla Was jeszcze kilka propozycji.

Tony Hawk

Gra o jeździe na deskorolce nie może odnieść sukcesu? Seria Tony Hawk udowodniła, że to nieprawda. W 1999 roku na platformach graczy po raz pierwszy zagościła gra o skatingu. Okazało się, że dziesięć lat później dalej każdy rozpoznawał postać Tony’ego Hawka, a kultura skateboardingu rozkwitła na tyle, że Activision co roku wydawało kolejną wersję gry i nie zamierzało przestać! Najnowszego Hawka otrzymaliśmy w 2020 roku na Playstation 4 i XBOX One i był to wielki powrót. Po znakomitym początku, Tony Hawk znacznie obniżył loty, ale najnowsza odsłona może zwiastować gwałtowne odbicie się od dna. Trzeba przyznać, że jak na dość unikalną tematykę gier Tony Hawk trzyma się całkiem nieźle. Dzięki tej grze możemy robić rzeczy, o jakich nawet się nam nie śniło. Polecamy nie tylko fanom deskorolki.

Warto też pamiętać, że jeśli szukamy chwili wytchnienia to warto zagrać w gry online dostępne w przeglądarkach. W trakcie pracy pozwolą na chwilę relaksu, a ich rozmaity wybór sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.