dane osobowe u bukmachera
Spis treści
[Rozwiń]

Co bukmacherzy wiedzą na nasz temat? Ochrona prywatności i danych osobowych graczy jest jednym z głównych obowiązków bukmacherów. W jaki sposób się z niego wywiązują? Czy możemy czuć się bezpieczni o nasze dane? Sprawdziłem to i opisuję w poniższym artykule.

Zakłady bukmacherskie a dane osobowe – co warto wiedzieć?

Temat danych osobowych u bukmacherów to prawdopodobnie niezbyt popularny i lubiany aspekt obstawiania zakładów, który jest jednak niezbędnym elementem gry. Wynika to między innymi z prawnej regulacji ochrony danych osobowych szczegółowo rozpisanych w RODO. Najlepsi bukmacherzy tak jak i pozostałe przedsiębiorstwa były zobowiązane do tego, by wdrożyć nowe regulacje dotyczące ochrony danych swoich klientów. 

Ponadto bukmacherzy mają obowiązek chronić dane osobowe klientów, zgodnie z art. 15d ust. 5 i 6 ustawy hazardowej. Dokładny sposób przechowywania oraz archiwizacji danych określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 18 maja 2017 r. w sprawie sposobu oraz zakresu archiwizacji danych, związanych z urządzanymi grami hazardowymi przez Internet.

Na wstępie warto pamiętać, że:

wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych podczas rejestracji konta gwarantuje nam ich ochronę i jest to obowiązek, który spoczywa na każdym bukmacherze i innym podmiocie gospodarczym, który wymaga od użytkownika podania jakichkolwiek danych.

Dodatkowo warto pamiętać, że dane osobowe są przechowywane, zgodnie z prawem, przez okres 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego od ich archiwizacji.

Bukmacher – jakie dane osobowe?

Jeśli chodzi o ochronę danych osobowych, kluczowe jest rozróżnienie danych zwykłych i szczególnych (nazywanych również danymi wrażliwymi). Od tego zależy bowiem dopuszczalność przetwarzania danych oraz metody ich przechowywania, jakie firma musi zastosować w celu ochrony.

Zakłady bukmacherskie przetwarzają:

  • Dane identyfikacyjne - zbiór danych umożliwiających identyfikację, czyli imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, nick, nr tel., numer PESEL, jeśli został przydzielony, seria i numer dowodu osobistego lub paszportu, obywatelstwo.
  • Informacje kontaktowe - dane, dzięki którym bukmacher może pozostać w stałym kontakcie z klientem, czyli nr telefonu lub adres e-mail. Poprzez e-mail bukmacher może informować klienta o organizowanych promocjach lub zmianach w funkcjonowaniu serwisu. Oczywiście po uzyskaniu stosownej zgody gracza.
  • Dane finansowe - numer konta bankowego, zamaskowany numer karty płatniczej, szczegóły płatności (kwota, tożsamość płatnika i inne dane dotyczące transakcji). Podanie tych danych gwarantuje realizowanie zleceń płatniczych klientów.
  • Dane dostępowe - najczęściej login i hasło, umożliwiają one dostęp do konta gracza, a w tym do jego danych finansowych i identyfikacyjnych, dane o obstawionych zakładach i grze.

Rozwijając temat danych dostępowych. Bukmacher zbiera dane o działaniach klienta w obrębie jego witryny, korzystaniu z jego produktów i usług. Obejmuje to historię gry klienta, wygrane i preferowane gry, kwoty zakładów. Te dane umożliwiają lepsze spersonalizowanie materiałów reklamowe, które będą odpowiadały zainteresowaniom klienta.

Warto pamiętać jeszcze o innych danych. Gracze obstawiający zakłady online podczas logowania do bukmachera, automatycznie wysyłają swój adres IP. Jeśli klient wyraził zgodę w przeglądarce na pliki cookies, to wyśle również informacje o innych odwiedzanych przez niego stronach internetowych. Pliki te służą m.in. do dostosowania zawartości stron www do preferencji użytkownika, optymalizacji procesu korzystania z nich oraz tworzenia statystyk, które pozwalają na zrozumienie, w jaki sposób klient korzysta z serwisu bukmachera. 

Szczegółowe informacje na temat rodzaju danych archiwizowanych przez poszczególnych bukmacherów można sprawdzić na stronie internetowej wybranego operatora - w sekcji Polityka prywatności. W zakładce tej na stronie zakładów bukmacherskich Fortuna znajdziesz też informacje jakie jako gracz masz prawa w stosunku do swoich danych.

fortuna prawa gracza

Dlaczego bukmacher wymaga danych osobowych?  

Zakłady bukmacherskie mają uzasadnione powody, dla których muszą przeprowadzić weryfikację tożsamości gracza. Przede wszystkim sprawdzają, czy osoba zakładająca konto w ich serwisie jest pełnoletnia. Ponadto, wykluczają osoby podszywające się pod kogoś, kim nie są, próbując wyłudzić np. dodatkowe promocje dla nowych użytkowników.

Przedłożenie dokumentu tożsamości jest niezbędne do tego, aby obstawiać zakłady bukmacherskie online. Postanowiliśmy dopytać się o tę kwestię najdłużej działającego na rynku polskim bukmachera, czyli Totolotka.

“Spółka TOTOLOTEK S.A. w Warszawie jest podmiotem, działalność którego reguluje m.in. ustawa z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych i zgodnie z jej art. 15 d ust.3, jako podmiot urządzający gry hazardowe przez sieć Internet, jest obowiązany prowadzić, w czasie rzeczywistym, w urządzeniu archiwizującym usytuowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, archiwizację wszelkich danych związanych z urządzaną grą hazardową, w tym wymienianych między tym podmiotem a uczestnikiem gier hazardowych, pozwalających na ustalenie przebiegu i wyniku gier hazardowych oraz przeprowadzanych transakcji wynikających z tych gier oraz danych niezbędnych do identyfikacji uczestnika gier hazardowych.” Dawid Rokicki reprezentujący bukmachera Totolotek

STS - dane osobowe

Legalnie działający bukmacherzy tacy, jak STS wymagają zamieszczenia skanu dowodu osobistego – jest to metoda weryfikacji wieku gracza – zgodnie z prawem udział w zakładach bukmacherskich mogą brać tylko osoby pełnoletnie. Dodatkowo proces ten zapobiega podszywaniu się pod nie prawdziwą tożsamość.

Operator zakładów bukmacherskich STS argumentuje ten zapis na swojej stronie internetowej w następujący sposób:

sts dowód osobisty regulamin

Nie tylko jako gracze, ale również użytkownicy Internetu powinniśmy pamiętać, że zgodę na przetwarzanie danych osobowych można w każdej chwili wycofać lub zmienić – jeśli jest taka potrzeba lub najzwyczajniej mamy na to ochotę. Ale po kolei.

Zakładając konto w STS należy w pierwszej kolejności podać adres email, hasło, którym będziemy posługiwać się podczas logowania do konta oraz numer telefonu w celu identyfikacji przy pomocy wiadomości SMS. Już na tym etapie operator wymaga oświadczenia o byciu pełnoletnim, czyli prawnie dopuszczonym do gier hazardowych.

zgody sts rejestracja

Już w pierwszym kroku rejestracji konta możemy wyrazić (lub nie) zgodę na otrzymywanie informacji o promocjach, konkursach itp. Zgodę tą można w każdej chwili wycofać wchodząc na swoim koncie w zakładkę „dane osobowe”:

sts zgody marketingowe

W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o podanie podstawowych danych osobowych i wyrazimy zgodę na ich przetwarzanie.

Jaki bukmacher bez dowodu?

Wiele zapytań w sieci dotyczy możliwości rejestracji konta bez konieczności zamieszczania fotokopii dowodu osobistego. I jest to prawdą. Możesz założyć konto u bukmachera bez wysyłania skanu dowodu, ale:

  • konto to będzie umożliwiało tylko wpłacanie depozytów i stawianie zakładów,
  • nie będziesz mógł wypłacić wygranych,
  • będzie ograniczone czasowo.

Zatem po upływie pewnego czasu wysłanie zdjęcia dowodu i tak będzie konieczne. Wszyscy bukmacherzy umożliwiają rejestrację konta bez dowodu osobistego.

Jeśli natrafisz jednak na bukmachera, który nie weryfikuje wieku gracza przy pomocy dokumentu tożsamości, należy podejść z najwyższą ostrożnością do zakładania konta i wpłaty jakiejkolwiek sumy pieniędzy – może się bowiem okazać, że jest to bukmacher działający nielegalnie, bez niezbędnego zezwolenia Ministra Finansów. Więcej na temat bukmacherów bez dowodu piszemy w osobnym artykule.

Jak zmienić dane u bukmachera?

Na przykładzie operatora STS przekonałem się, że zmiana swoich danych osobowych jest bardzo prosta. Po udanej rejestracji i aktywacji zweryfikowanego konta, panel związany z danymi prezentuje się tak:

dane osobowe sts

Wszystkie dane widoczne na screenie powyżej możemy zmienić przy pomocy jednego kliknięcia „Edytuj”. Jeśli mowa o pozostałych danych osobowych, jak imię i nazwisko lub numer dowodu osobistego – tu będziemy potrzebować pomocy działu obsługi klienta – taka zmiana ponownie wiążę się z weryfikacją gracza i jego wieku.

Ochrona danych osobowych u bukmachera

Nasze dane wrażliwe, na których przetwarzanie zgodziliśmy się podczas zakładania konta u operatora zakładów bukmacherskich, są chronione dokładnie w taki sam sposób, jak robią to inne instytucje i organizacje. Każdy podmiot, który operuje danymi osobowymi, zobowiązany jest do posiadania odpowiednich narzędzi i rozwiązań technicznych, które gwarantują pełną ochronę wrażliwych danych swoich klientów i kontrahentów. Nie inaczej jest w przypadku bukmacherów.

Na swoim przykładzie doszedłem więc do wniosku, że skoro nie odczuwam panicznego strachu przed użyciem swoich danych podczas zakupów online, nie powinienem też obawiać się ich wycieku na swoim koncie u wybranego bukmachera. Jest to tylko niezbędny krok – podobnie jak podanie adresu do wysyłki, który umożliwia pełne korzystanie z interesujących mnie usług.

Dlaczego powinno się obstawiać zakłady tylko u legalnych bukmacherów? 

Jak udowodniliśmy to w artykule, konieczność podania prawidłowych danych podczas rejestracji konta w zakładach bukmacherskich nie jest wymysłem bukmachera. Obowiązująca Ustawa Hazardowa reguluje, jakie dane i jak długo bukmacher musi przechowywać. Bukmacherzy, którzy prowadzą swoją działalność w sposób uczciwy i legalny, są zobowiązani do przestrzegania wszystkich postanowień tejże ustawy. W przeciwnym razie odebranoby im zezwolenie nadane przez Ministra Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych. Dane osobowe są więc przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności, którą każdy bukmacher musi opublikować na swojej stronie internetowej. Ponadto, bukmacherzy stosują zaawansowane technologicznie środki bezpieczeństwa, takie jak certyfikat SSL, czy firewall. Podsumowując, obstawiając zakłady legalnych bukmacherów, możemy być pewni, że nasze dane są przetwarzane zgodnie z polskim prawem.

FAQ

Poza standardowymi danymi osobowymi i teleadresowymi gracz musi podać numer swojego konta bankowego oraz przesłać wyraźne zdjęcie lub skan dowodu tożsamości.

Wszystkie zakłady bukmacherskie, które działają legalnie, czyli na podstawie otrzymanej licencji od Ministra Finansów, muszą stosować się do obowiązującej w Polsce ustawy hazardowej. Ustawa ta wymaga od legalnych operatorów bukmacherskich np. by opracowali procedurę weryfikacji ukończenia 18. roku życia przez rejestrujących się graczy.

Wszyscy legalni bukmacherzy stosują odpowiednie środki techniczne, aby w bezpieczny sposób szyfrować dane osobowe graczy.

Legalne zakłady bukmacherskie będą je archiwizować przez następne 5 lat, ponieważ są zobowiązane do zapewnienia dostępu organom Krajowej Administracji Skarbowej do danych dotyczących gracza przez okres 5 lat liczony od końca roku kalendarzowego. Po upłynięciu 5 lat bukmacherzy usuwają dane.