Zagraniczni bukmacherzy

Czy bukmacher Bwin jest legalny w Polsce?

Spis treści
[Rozwiń]

Uwaga! Prawdopodobnie już w marcu 2023 bukmacher Bwin zacznie działać legalnie w Polsce. Gdy tylko strona z zakładami Bwin zostanie uruchomiona poinformujemy was o tym w tym artykule.

Bwin to jedna z największych firm bukmacherskich w Europie. Austriacki bukmacher wcześniej znany był pod nazwą „Bet and Win” jednak - jak nietrudno się domyśleć – ze względów marketingowych skrócono nazwę.  

Bukmacher bwin jest dostępny niemal na całym świecie, bo działa poprzez internet. Niemal, bo są miejsca na świecie, w których hazard - w tym zakłady bukmacherskie - pozostaje nielegalny lub – tak jak w Polsce – działalność bukmacherska jest koncesjonowana. W takich miejscach bwin albo nie oferuje swoich usług albo musi najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenie, żeby móc przyjmować zakłady bukmacherskie na terenie danego kraju.

Bwin – w Polsce nielegalny. Jaki bukmacher zamiast bwin?

 • 1500 PLNbonus od depozytu
 • 0 PLN 100 PLNzakład bez ryzyka
 • 60 PLNbonus za zadania
KOD PREZENTST
Kopiuj kod
Odbierz 1660 PLN
 • 600 PLNzakład bez ryzyka
 • 20 PLNfreebet bez depozytu
 • 0 PLN 10 PLNfreebet promocyjny
KOD PREZENTF
Kopiuj kod
Odbierz 630 PLN
 • 1000 PLN 1230 PLNzakład bez ryzyka
 • 2000 PLN 100% od 2. depozytu
 • 0 PLN 50 PLNdodatkowy bonus za 2. depozyt
 • 30 dnigra bez podatku 12%
KOD PREZENTFB
Kopiuj kod
Odbierz 3280 PLN
 • 5000 PLN100% od depozytu
 • 200 PLNzakład bez ryzyka
 • 30 PLN 35 PLNfreebety bez depozytu
KOD PREZENTTB
Kopiuj kod
Odbierz 5235 PLN
 • 500 PLN100% od 1. depozytu
 • 600 PLN50% od 2. depozytu
 • 900 PLN2% od 3. wpłaty x25
 • 20 PLNfreebet bez depozytu
 • 20 PLNbonus na virtuale
 • 20 PLNbonus za aplikację
 • 0 PLN 20 PLNfreebet od depozytu
 • 50 PLNbonus za karnet kibica
 • 33 dnigra bez podatku
KOD PREZENTLV
Kopiuj kod
Odbierz 2130 PLN
 • 200 PLN100% bonus od depozytu
 • 3500 PLNzakład bez ryzyka
 • 20 PLNw aplikacji
 • 0 PLN 34 PLNfreebet
KOD PREZENTSB
Kopiuj kod
Odbierz 3754 PLN

Którzy bukmacherzy są legalni?

Jak już wspomnieliśmy w Polsce wymagana jest licencja na prowadzenie działalności bukmacherskiej i już ok. dwadzieścia podmiotów może proponować polskim graczom kursy na wydarzenia sportowe. Wśród nich nie ma bwin, więc ten bukmacher jest w Polsce nielegalny. Oznacza to, że na terenie Polski nie można zawierać zakładów bukmacherskich na stronie bwin. Warto pamiętać, że obstawianie u nielegalnych bukmacherów zagrożone jest karą przepadku wygranej, a także grzywną, która wyliczana jest w stawkach dziennych. Dlatego nie warto przekraczać prawa i skorzystać z oferty legalnych bukmacherów:

Bwin nie jest na „czarnej liście”

Strona bukmachera może zostać wpisana przez urzędników Ministerstwa Finansów na „czarną listę” firm bukmacherskich, a wiąże się to z nakazem blokowania takiej witryny przez operatorów internetowych. Strona bwin nie jest jednak zablokowana i użytkownicy internetu w Polsce mogą wejść na portal bukmachera. Co więcej strona jest w języku polskim. Dlaczego nie zastosowano blokady? Urzędnicy nie wpisali bukmachera na „czarną listę”, bo zdecydował się on nie pozwalać graczom, którzy mieszkają w Polsce, na założenie konta, a tylko zarejestrowany użytkownik może technicznie zawrzeć zakład bukmacherski. 

Strona więc działa, a obstawiający mogą przeglądać ofertę, sprawdzać kursy czy zaznajomić się z możliwościami kasyna b-win. Interesujący się obstawianiem mogą też sprawdzić wyniki czy statystyki. Dopiero jednak, gdy opuścimy Polskę możemy założyć konto w bwin i wtedy korzystać z pełnej oferty bukmachera.

Wydaje się, że utrzymywanie strony w języku polskim związane jest z promowaniem swojej marki i może mieć związek z tym, że bwin wkrótce będzie dostępny dla graczy z Polski.

Bukmacher bwin – kiedyś „polska” czołówka

Typerzy z nieco większym doświadczeniem pamiętają jednak czas, kiedy obstawianie w bwin, choć nie było zgodne z polskim prawem, to jednak odbywało się bez większych problemów. Co więcej austriacki bukmacher był w czołówce rankingu bukmacherów na polskim rynku. Działo się tak dlatego, że polska ustawa hazardowa była dokumentem niekompletnym. Złośliwi powiedzą, że ustawa była pisana na kolanie, a jeszcze inni szukają spisków. Jednak trudno wyjaśnić to, że choć ustawa nakazywała uzyskanie licencji na przyjmowanie zakładów bukmacherskich, to z drugiej strony nie wprowadzała jasnych, precyzyjnych i co najważniejsze skutecznych mechanizmów, które utrudniałyby działalność bukmacherów bez koncesji. Jeszcze trudniej zrozumieć to, że nielegalni bukmacherzy nic sobie nie robili z obowiązku płacenia podatków w Polsce, a przecież to jeden z głównych powodów koncesjonowania rynku zakładów bukmacherskich. 

Przez wiele lat i bwin wykorzystywał luki w prawie i oferował polskim graczom zakłady bez podatku. Oferta była na tyle atrakcyjna, że zaledwie co dziesiąty zakład bukmacherski w Polsce był zawierany w pełni legalnie i w zdecydowanej większości dotyczyło to bukmacherów stacjonarnych. W internecie Polacy zakładali się nielegalnie, bo niewiele im za to groziło.

Bwin w Polsce od 2020 roku? Szansa jest

Wiele firm bukmacherskich nie zaprzestało obchodzenia przepisów ustawy i nadal ich kursy– przy użyciu specjalnego oprogramowania – są dostępne dla graczy z Polski. Wielu typerów nic nie robi sobie z ryzyka ukarania przez skarbówkę. Blokady domen internetowych? Nielegalne firmy bukmacherskie niemal natychmiast modyfikują jej nazwę i z powrotem pojawia się ona w internetowej przestrzeni. Taka działalność na pewno nie znajduje fanów wśród urzędników, ale jak widać nadal jest skuteczna i blisko połowa zakładów w internecie jest zawieranych nielegalnie. Bukmacher bwin nie przyjmuje jednak w ten sposób zakładów bukmacherskich. Może mieć to związek z tym, że wkrótce zalegalizuje swoją działalność w Polsce. Dlaczego tak sądzimy? Wiele mówi informacja, która prezentowana jest na portalu bukmachera „małym drukiem” i czytamy w niej, że:

- „bwin jest w trakcie ubiegania się o polską licencję. Jesteśmy w stałym kontakcie z polskimi władzami i zgodnie z wymogiem nowego prawa podjęliśmy decyzję o zamknięciu kont wszystkich klientów z Polski. Jednocześnie informujemy, że klienci z środkami na koncie cały czas mogą wypłacić swoje pieniądze. Jesteśmy przekonani, że wkrótce uzyskamy licencję. Będziemy Państwa informować o wszelkich zmianach.”

To na pewno dobre wieści, ale brakuje w tej informacji choćby przybliżonej daty legalnego wejścia bwin na polski rynek. Z dotychczasowej praktyki wynika, że potrzeba około pół roku, żeby zdobyć polską licencję. Zakładamy, że tak doświadczony bukmacher jak bwin nie przekroczy znacznie tego czasu. Bukmacher ma już polską stronę i sądzimy, że od uzyskania koncesji do rozpoczęcia działalności nie powinno upłynąć zbyt dużo czasu. Jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby informować o tym, że bwin będzie legalny w Polsce już od 2020 roku.

Ustawa hazardowa – co musi zrobić bwin by być legalnym bukmacherem w Polsce?

Ustawodawca nakłada naprawdę sporo obowiązków na firmy, które chcą przyjmować zakłady w naszym kraju. Z wielu powodów nie może wzbudzać to wielkich kontrowersji. Rynek zakładów bukmacherskich to specyficzna gałąź rozrywki. Może uzależniać - dlatego urzędnicy traktują obstawianie podobnie do innych używek jak alkohol czy papierosy. Zakłady to też spore pieniądze, więc tylko naiwni mogą myśleć, że nie chodzi o wpływy do państwowej kasy.

Oprócz oczywistego obowiązku opłacania podatków w Polsce bukmacher musi spełnić szereg innych warunków wyszczególnionych w Ustawie Hazardowej np. musi posiadać siedzibę w Polsce lub działać w naszym kraju poprzez przedstawiciela. Wiąże się to też z koniecznością posiadania w Polsce rachunku bankowego, co akurat jest też ważne dla samych graczy, bo przelewy wygranych nie muszą „błądzić” już po całym świecie zanim trafią na konto typerów.

Bukmacherzy starający się o licencję muszą przedstawić odpowiednie zabezpieczenia finansowe oraz oczywiście zapłacić za licencję. Wśród innych obowiązków jest np. weryfikacja klientów (np. chodzi o wiek i miejsce zamieszkania), ale także prowadzenie biznesu w taki sposób, żeby minimalizować ryzyko uzależnień. Stąd wiele obostrzeń dotyczących reklamowania zakładów bukmacherskich.

Mimo że proces uzyskania zezwolenia jest czasochłonny na pewno warunki stawiane przez polską ustawę są jak najbardziej do spełnienia przez tak uznanego bukmachera jak bwin.

Oferta bwin pełna atrakcji

Polski gracz na pewno może żałować, że bwin nie jest legalny w Polsce. Choćby z tego powodu, że z punktu widzenia typera, im większa konkurencja tym bardziej atrakcyjne kursy czy promocje. Patrząc na ofertę bwin na pewno jest ona bardzo bogata, bo składa się z ponad 30 dyscyplin sportowych. Co prawda bwin chwali się kursami na ponad 90 dyscyplin, ale nawet jeśli tak jest to na pewno nie przez cały rok.

Jednak wielu działających w Polsce bukmacherów nie ma się czego wstydzić i listy kursowe ma bardzo podobnie skonstruowane. Bwin na pewno byłby konkurencyjny na rynkach, czyli w dodatkowych zakładach bukmacherskich, które są dodawane do każdego wydarzenia. Ich liczba jest naprawdę imponująca.

Oferta zakładów „na żywo” również z miejsca stałaby się jedną z czołowych w Polsce, ale i tutaj obecnie działające w Polsce firmy bukmacherskie nie zasypiają „gruszek w popiele”.

Klienci bwin mogą też korzystać z transmisji spotkań na stronie internetowej oraz w aplikacji bukmacherskiej bwin. Niestety, na razie jest to niedostępna opcja dla graczy z Polski. Zakładamy, że dopiero, gdy bwin uzyska licencję, to pozwoli polskim fanom sportu na oglądanie spotkań „na żywo”. Trzeba przyznać, że byłaby to jedna z najbogatszych tego typu ofert na polskim rynku bukmacherskim, uzupełniona ciekawymi funkcjami jak cashout.

W ofercie bwin jest też coraz popularniejszy w Polsce e-sport oraz sport wirtualny. Na pewno wybór jest spory, ale i tutaj oko polskiego typera nie zbieleje od nadmiaru nowych możliwości.

Czy kasyno bwin będzie legalne?

Wielu polskich graczy na pewno tęsknym okiem spogląda na zakładki kasyno, kasyno live i poker, które widoczne są na polskojęzycznej stronie bwin. Jednak musimy ich zmartwić. Jeśli nawet bwin uzyska licencję na działalność w Polsce, to nie będzie mogło prowadzić wirtualnego kasyna na terenie naszego kraju. W internetowej przestrzeni nad Wisłą wirtualne kasyno może udostępniać tylko Totalizator Sportowy, czyli państwowy gigant i monopolista w kategorii gier i zakładów liczbowych.

Bwin bonus. Czym bukmacher powita polskiego gracza?

Polscy gracze na pewno będą oczekiwać na atrakcyjne bonusy bukmacherskie i darmowe zakłady. Przecież, jak poinformował sam bukmacher, zlikwidował wszystkie konta polskich graczy, więc gdy wystartuje legalnie na polskim rynku, to każdy jego polski klient będzie tym nowym, którego będzie dotyczyła promocja na start. 

Bwin niewątpliwie jakąś ofertę przygotuje. Jednak czy można spodziewać się czegoś porównywalnego z propozycjami bukmacherów, którzy już działają w Polsce? Trudno powiedzieć i jest to nieco wróżenie z fusów. Dla przykładu Betclic, który nie tak dawno zalegalizował swoją obecność w Polsce, nie zaproponował przesadnie atrakcyjnego bonusu powitalnego. Gracz może liczyć na cashback za pierwszy zakład do 500 zł. Patrząc na propozycję bwin dla niemieckich graczy można przypuszczać, że oferta może być podobna. Bwin w ramach promocji powitalnej w Niemczech oferuje zakład bez ryzyka w maksymalnej kwocie wynoszącej 100 euro. 

Co zanim bwin ruszy w Polsce?

Zanim bwin uzyska polską koncesję na przyjmowanie zakładów bukmacherskich warto przyjrzeć się ofercie legalnych bukmacherów w Polsce. Na liście legalnych bukmacherów w Polsce na początku 2020 roku było już kilkanaście podmiotów. Na pewno nie jest to jeszcze wybór jakiego oczekiwaliby sami gracze, ale jest to już konkurencja na w miarę zadowalającym poziomie. Bwin na pewno może liczyć na sporą rozpoznawalność wśród bardziej doświadczonych graczy, ale będzie musiał zmierzyć się m.in. z polską potęgą bukmacherską, czyli firmą STS, a także pozostałymi bukmacherami legalnie działającymi w Polsce jak np.: Fortuną, Totolotkiem, czy Forbetem lub maltańskim bukmacherem Betclic, który już zalegalizował swoją działalność i od połowy 2019 roku przyjmuje zakłady bukmacherskie od polskich graczy w pełni legalny sposób. 

Poradniki

Lista legalnych bukmacherów w Polsce [MARZEC 2023]
Lista legalnych bukmacherów w Polsce [MARZEC 2023]
W Polsce legalnych bukmacherów mamy dokładnie tylu, ilu możemy znaleźć na oficjalnej liście Ministerstwa Finansów. Jeśli na tej liście nie ma któregoś…
Nowy bukmacher w Polsce 2023

Nowy bukmacher w Polsce 2023

Polski rynek bukmacherski stale się rozwija i dołączają do niego kolejni operatorzy. Gracze zastanawiają się jaki jest nowy bukmacher online na polskim…
Obstawianie meczów. Jak i gdzie zacząć obstawiać mecze online w zakładach bukmacherskich?

Obstawianie meczów. Jak i gdzie zacząć obstawiać mecze online w zakładach bukmacherskich?

Zabierając się za grę u bukmachera każdy z nas-typerów widzi już oczami wyobraźni te gigantyczne sumy, które lada dzień pojawią się w…
zobacz wszystkie