Jak grać

Poradnik dla początkujących graczy zakładów bukmacherskich. Co muszę wiedzieć?

poradnik dla początkujących graczy zakładów
Spis treści
[Rozwiń]

Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi, stworzyliśmy specjalny poradnik, który objaśni najważniejsze podstawy. Z tego tekstu dowiesz się jak obstawiać zakłady, jakie są ich rodzaje i w jaki sposób grać u bukmacherów. Poniżej dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o podstawach zakładów bukmacherskich.

Czym są zakłady bukmacherskie?

Jeżeli dopiero trafiłeś na naszą stronę i chcesz się dowiedzieć, jak grać u bukmachera, to najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie czym właściwie są zakłady bukmacherskie. To rodzaj zakładu pomiędzy graczem, a bukmacherem, a więc zawierany jest pomiędzy dwiema stronami. Co składa się na taki zakład?

 • wybrane zdarzenie lub kilka zdarzeń
 • stawka
 • ewentualna wygrana
 • współczynnik podatku
 • realna kwota za jaką gracz obstawia

Klasyczny zakład bukmacherski obstawiany jest w formie kuponu. Zawiera on wszystkie powyższe elementy, z których większość jest na pewno jasna. Jednak u legalnych polskich bukmacherów obowiązuje podatek, który zmniejsza stawkę, za którą tak naprawdę gramy. Dzieje się tak na skutek podatku od obrotu, który opłacają gracze przy każdym zawartym zakładzie.

Zakłady bukmacherskie pozwalają wygrać określoną ilość pieniędzy za trafne wytypowanie zdarzeń z oferty bukmachera. Mogą to być np. mecze piłki nożnej, igrzyska olimpijskie, a nawet wybory polityczne. Wybór jest naprawdę spory, a niektórzy bukmacherzy dają możliwość stworzenia swoich własnych propozycji zakładów, których nie ma w ofercie.

Jak założyć konto w zakładach bukmacherskich?

Chcąc obstawiać zakłady bukmacherskie przez Internet, będziesz musiał założyć konto u wybranego bukmachera. Rejestracja została uproszczona tak, aby każdy gracz mógł w kilka chwil przejść od razu do gry. Proces zakładania konta maksymalnie skrócono, w celu usprawnienia obstawiania zakładów. Co zrobić, żeby założyć konto u bukmachera?

 • Wybierz swojego bukmachera, u którego chcesz założyć konto. Możesz wykorzystać w tym celu ranking legalnych bukmacherów.
 • Następnie skorzystaj z linku przekierowującego lub wpisz w wyszukiwarkę adres strony internetowej wybranego bukmachera.
 • Po skorzystaniu z linku, automatycznie zostaniesz przekierowany do formularza rejestracyjnego. Jeśli wpisywałeś ręcznie, kliknij w przycisk z napisem “rejestracja” znajdujący się na górze strony.
 • Następnie trzeba podać podstawowe dane osobowe, które umożliwią założenie konta. Są to: imię, nazwisko, adres e-mail, nr telefonu i PESEL. Wymagane jest również utworzenia hasła do konta.
 • Zaznaczamy oświadczenia o znajomości regulaminu oraz wyrażamy chęć otrzymania bonusu powitalnego.
 • Kończymy rejestrację poprzez przycisk “zarejestruj” i potwierdzamy aktywację konta przy użyciu linku otrzymanego na e-mail lub SMS.

Twoje konto jest już aktywne, jednak musisz pamiętać, że to wersja tymczasowe. Przeszedłeś przez szybką rejestrację i możesz już obstawiać zakłady, jednak jeżeli będziesz chciał wypłacić swoją wygraną, będzie trzeba przejść na konto stałe. 

Przejście z konta tymczasowego na konto stałe

Konto tymczasowe będzie aktywne przez około miesiąc, a więc 30 dni. Jeśli nie przekroczysz limitu stawek (najczęściej to 5000 zł), możesz obstawiać zakłady bez konta stałego. Nie będzie można jednak dokonać wypłaty wygranych pieniędzy. Jak więc przejść na konto stałe? Potrzebna będzie weryfikacja konta i danych gracza. W tym celu należy podać numer konta bankowego oraz przesłać skan dokumentu tożsamości.

Ważne aby konto bankowe było przypisane do tych samych danych, które należą do osoby posiadającej konto bukmacherskie. Przesłany dokument musi być wyraźny, aby bukmacher mógł zweryfikować prawdziwość danych. Bezpieczeństwo jest stawiane w tej branży bardzo wysoko, więc takie procedury to po prostu konieczność. Dokumentem może być np. dowód osobisty lub paszport. A czy można grać bez dowodu? Tak, ale tylko przez wspomniane 30 dni, w których obowiązuje konto tymczasowe. Możesz na nim dokonywać wpłat depozytów, korzystać z bonusów i obstawiać zakłady bukmacherskie. Po tym czasie będzie trzeba założyć konto stałe.

Jak postawić zakład?

Wiesz już czym są zakłady bukmacherskie, ale jak postawić taki zakład? To nic skomplikowanego. Najpierw musisz odszukać w ofercie zdarzenie, które Cię interesuje. Oczywiście jeśli interesujesz się sportem będzie Ci łatwiej, ale dla kompletnych laików również są proste sposoby obstawiania. Bukmacherzy mają w swoich witrynach wyszukiwarki zdarzeń, gdzie wystarczy wpisać nazwę zespołu lub nazwisko zawodnika, którego mecz Cię interesuje. Niektórzy gracze wolą na przykład wyszukiwać zdarzenia samemu, kiedy na przykład chcą sprawdzić, co ciekawego jest do obstawienia. Wystarczy, że z rozwijanej listy wybierasz dyscyplinę, kraj i rozgrywki, żeby do dyspozycji mieć wszystkie dostępne wydarzenia do obstawienia. Na stronach bukmacherów mecze i turnieje uporządkowane są w taki sposób, żeby prościej było się poruszać po zakładach bukmacherskich. Dla tych, którzy szukają jasnej odpowiedzi, opisujemy wszystko krok po kroku.

jak postawić zakład
 • Wejdź na stronę swojego bukmachera i zaloguj się na konto.
 • Dokonaj wpłaty na swoje konto bukmacherskie. Jeśli środki już się na nim znajdują, pomiń ten krok.
 • Odszukaj zdarzenie, które chcesz obstawić za pomocą wyszukiwarki lub korzystając z panelu znajdującego się po lewej stronie.
 • Wybierz z dostępnych zdarzeń, co chcesz obstawić i dodaj mecz do swojego kuponu.
 • Jeśli dodałeś już wszystkie mecze, które chciałeś obstawić, dobierz stawkę, którą chcesz przeznaczyć na zakład.
 • Po dobraniu stawki, kliknij przycisk “OBSTAW KUPON”.
 • Gotowe, Twój zakład czeka na rozliczenie.

Sam proces trwa zazwyczaj krótko, a wprawieni typerzy potrafią zawierać wiele zakładów w krótkim odstępie czasu. Jeśli nie masz jeszcze konta u żadnego z bukmacherów, koniecznie wykorzystaj kod promocyjny STS. Pozwoli Ci na odebranie najlepszego możliwego bonusu u najpopularniejszego bukmachera w Polsce.

Bonusy bukmacherskie dla nowych graczy

Jako nowy gracz możesz otrzymać szereg bonusów za założenie konta u bukmachera. W ten sposób bukmacherzy nagradzają nowych użytkowników, którzy zdecydowali się skorzystać z ich usług. Jakie bonusy może otrzymać nowy gracz?

 • bonus od depozytu - to podstawowy rodzaj bonusu, dzięki któremu gracz otrzymuje najczęściej podwojenie swojej pierwszej wpłaty
 • zakład bez ryzyka - dzięki temu bonusowi gracz może otrzymać zwrot stawki po przegranym pierwszym zakładzie
 • freebet - inaczej darmowy zakład, czyli po prostu środki które otrzymuje gracz od bukmachera na zakłady

Do tego dochodzą różne bonusy dodatkowe, które mogą zaoferować nam bukmacherzy. Przykładowo bonus za ściągnięcie aplikacji lub możliwość gry bez podatku na start. Na co należy zwrócić uwagę przy bonusach bukmacherskich jako nowy gracz?

Po pierwsze trzeba sprawdzić, co dokładnie oferuje bukmacher. Jeśli jest to 100% bonusu od pierwszej wpłaty, to do jakiej maksymalnej kwoty. Warto również sprawdzić warunki obrotu bonusem. Otrzymana kwota podlega wymaganiom dotyczącym liczby obrotów i minimalnego kursu, który zalicza się do obrotu. W przypadku zakładu bez ryzyka należy pamiętać, że od kwoty, którą postawimy, odciągany jest podatek od zakładów. W tym przypadku trzeba będzie więc postawić nieco więcej, żeby móc otrzymać maksymalny bonus cashback. Freebety również nie są przyznawane ot tak. Jeśli chcesz wypłacić otrzymaną kwotę, musisz najpierw dokonać obrotu, a czasami nawet kilku. Sprawdź też czy Twoje zakłady spełniają warunki kursowe gry za freebet. Generalnie warto najpierw zaznajomić się z regulaminami i wymaganiami bukmachera, zanim skorzystamy z oferowanych bonusów.

Co można obstawiać u bukmachera?

Do dyspozycji graczy, którzy pytają co można obstawiać u bukmachera jest wiele różnych zakładów. Najczęściej są to oczywiście mecze piłkarskie, bo to one cieszą się największą popularnością. Do wyboru mamy jednak z reguły pomiędzy 20-30 dyscyplinami, więc każdy gracz z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jednak to nie jedyne, co możemy typować u polskich bukmacherów. Dostępne są również sporty wirtualne, gry elektroniczne, wydarzenia polityczne, show biznes i wiele innych. Zakłady bukmacherskie nie kończą się już tylko na sporcie. Rozwój tej branży spowodował, że dziś praktycznie nie ma rzeczy, o którą nie moglibyśmy się założyć. Gracze nawet sami mogą u niektórych bukmacherów składać swoje propozycje obstawianych zdarzeń. Pod tym względem zakłady bukmacherskie są bardzo elastyczne.

Kursy bukmacherskie - jak je odczytywać?

Najważniejsza część zakładów bukmacherskich to kursy. Dzięki nim ostatecznie możemy się dowiedzieć, ile możemy wygrać. Jeśli nie wiesz jak je odczytywać, to musisz na początku wiedzieć, że kursy odwzorowują przekonanie bukmachera, odnośnie prawdopodobieństwa wystawionego zakładu. Kursy bukmacherskie w Europie są prezentowane w formie liczb dziesiętnych, czyli tych po przecinku (np. 2,36). W innych regionach świata możemy się spotkać z innymi zapisami, ale to już nieco wyższa szkoła jazdy.

Jeśli jakieś zdarzenie jest pewne, prawdopodobieństwo wynosi 1. Im bliżej jedynki, tym więc większa szansa, że dane zdarzenie może wystąpić. Jako początkujący gracz zwróć uwagę, że wysokie kursy są z reguły przypisane do mniej prawdopodobnych zdarzeń, jak na przykład zwycięstwo drużyny z niższej ligi z topową ekipą w kraju. Nie oznacza to jednak, że nie ma opcji na takie zdarzenie. Sukces w zakładach bukmacherskich opiera się na dobraniu takich kursów, które mają szansę wystąpienia i jednocześnie mogą nam zapewnić wysoką wygraną.

jak odczytywać kursy bukmacherskie

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Wiesz już czym są zakłady bukmacherskie i jak je obstawiać. Teraz pora poznać różne rodzaje zakładów. Istnieją cztery podstawowe typy, które możemy rozróżnić są to zakłady:

 • przedmeczowe
 • na żywo
 • pojedyncze
 • kombinowane

Każdy z nich charakteryzuje się czym innym, więc warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami, żeby wiedzieć, jakie ma się możliwości u bukmachera. Poniżej prezentujemy każdy z rodzajów zakładów, aby ułatwić Ci rozeznanie na rynku bukmacherskim.

Przedmeczowe

Jak sama nazwa wskazuje, zakłady przedmeczowe to te, które obstawiamy przed spotkaniami. Jeszcze się one nie rozpoczęły, co oznacza, że możemy z reguły się do nich dłużej przygotować. Gracze poświęcają ten czas na analizę i często obstawiają mecze np. przed nadchodzącym weekendem. To wtedy odbywa się najwięcej spotkań piłkarskich i innych rozgrywek sportowych. Żeby skorzystać z zakładów przedmeczowych, należy je postawić jeszcze przed godziną rozpoczęcia danego meczu. Po pierwszym gwizdku nie będzie można już skorzystać z zakładów przedmeczowych.

Na żywo

Obstawianie meczów, które trwają to właśnie zakłady na żywo. Wielu typerów lubi w trakcie oglądanego spotkania, po prostu je obstawić. Inna nazwa na ten rodzaj typów to zakłady live. To są zakłady, które obstawiamy już w momencie trwającego meczu. Kursy bukmacherskie są tutaj zmienne i mogą się różnić w miarę upływu czasu i przebiegu wydarzeń na boisku. Często możemy obstawić, co wydarzy się następne w trwającej grze, a więc do naszej dyspozycji jest teoretycznie więcej zakładów niż w przypadku obstawiania przedmeczowego. Warto pamiętać, że nie u wszystkich bukmacherów dozwolone jest łączenie zakładów przedmeczowych i tych na żywo.

Single

Ten rodzaj zakładu nazywany jest inaczej pojedynczym. Stosują go gracze, którzy typują wyłącznie po jednym meczu na swoich kuponach i skupiają się na dokładnej analizie obstawianego spotkania. Granie singli jest z punktu widzenia gracza najbardziej korzystne, ponieważ musi on trafić tylko jeden typ. Jeśli chcesz obstawiać skutecznie, skup się najpierw na trafnym typowaniu zakładów pojedynczych.

AKO

AKO, zakłady akumulowane, multi, kombinowane… to wszystko synonimy dla zakładów złożonych z więcej niż jednego zdarzenia na kuponie. Wybierając kilka meczów lub zdarzeń, kursy bukmacherskie znajdujące się na Twoim kuponie są pomnażane. W ten sposób ewentualna wygrana jest zauważalnie wyższa niż, gdybyśmy każdy z meczów obstawiali osobno. Ważne podczas obstawiania kuponów AKO jest to, że każdy typ musi być trafiony, jeśli zamierzasz odebrać wygraną.

rodzaje zakładów

Żeby rozpocząć obstawianie zakładów bukmacherskich online, potrzebne Ci będzie konto u wybranego bukmachera. W tym celu, skorzystaj z jednego z naszych kodów promocyjnych i postępuj zgodnie z instrukcjami na naszej stronie lub stronie bukmachera.

Po rejestracji musisz dokonać depozytu. To nic innego jak wpłata środków na konto. W tym celu wejdź na swój profil, a następnie w zakładkę z wpłatami. Postępuj według wskazówek, a wpłacenie środków jest tylko kwestią kilku chwil.

Jeśli interesuje Cię jeden mecz, odnajdziesz go najłatwiej za pomocą wyszukiwarki w witrynie bukmacherskie. Wystarczy, że wpiszesz nazwę konkretnego zespołu i będziesz miał do dyspozycji jego najbliższe mecze.

Jeśli szukasz dodatkowych instrukcji do zakładów bukmacherskich lub interesują Cię bardziej zaawansowane elementy obstawiania, zajrzyj do poradników na stronie Bukmacher-Legalny.pl. Dobrym pomysłem mogą być również rozmaite fora bukmacherskie, których wiele znajdziesz w internecie.