Jak grać

Jak zacząć grać w zakładach bukmacherskich?

Spis treści
[Rozwiń]

Zakłady bukmacherskie to temat bardzo szeroki. Stosunkowo niewielu jest graczy, o których można powiedzieć, że osiągnęli w tej dziedzinie poziom ekspercki - w skrócie, są na zakładach „do przodu”. Każdy z nich zaczynał jednak od poziomu początkującego i wraz z nabieraniem doświadczenia zaczął osiągać sukcesy w typowaniu. W naszym artykule czerpiemy z doświadczeń ekspertów od obstawiania. Zapoznaj się z ich wskazówkami, żeby dowiedzieć się, jak grać u bukmachera i osiągnąć wyższy level w tej dziedzinie.

Jak zacząć grać u bukmachera? Najpierw wybierz operatora

Zanim przejdziemy do szczegółów tego, jak grać u bukmachera, zajmijmy się jeszcze bardziej podstawową kwestią. Pierwszym krokiem, który każdy gracz musi wykonać na początku swojej przygody z bukmacherką, jest wybór odpowiedniego bukmachera. Poniżej, wskazaliśmy kilka kryteriów, którymi gracz powinien kierować się przy podejmowaniu tej decyzji:

 • oferta powitalna – kwestia bardzo ważna, aczkolwiek nie przez wszystkich doceniana. Bonusy na start pozwalają uzyskać dodatkowe środki, często równe (a nawet większe) wpłacanemu przez nas depozytowi. Dzięki nim nasze szanse na powodzenie w typowaniu stają się większe.
 • kursy bukmacherskie – każdy wprawiony typer wie, że wyższe kursy oznaczają wyższe wygrane. Dlatego też przy wyborze bukmachera należy w dużej mierze kierować się wysokością oferowanych przez niego kursów bukmacherskich. Kursy uzależnione są przede wszystkim od marży jaką ustala bukmacher na dane zakłady. Wyższa marża oznacza niższe kurs, a co za tym idzie niższe wygrane. Poza marżami, kursy mogą być zależne m. in. od promocji na AKO.
 • oferta dyscyplin i zakładów – dobry bukmacher powinien również posiadać szeroki wybór dyscyplin i zakładów, które można u niego obstawiać. Dlatego też, wzięcie pod lupę jego oferty jest bardzo ważne, w szczególności, jeśli nie interesuje nas wyłącznie typowanie podstawowych dyscyplin sportowych. Warto sprawdzić, czy bukmacher posiada nie tylko dobre zakłady przedmeczowe, ale i zakłady terminowe, specjalne i live.
 • promocje stałe i okolicznościowe – znajdziemy je praktycznie u każdego legalnego polskiego bukmachera. Jeśli jednak szukamy naprawdę wartościowych ofert, to warto, by bukmacher posiadał takie promocje jak gra bez podatku, boosty na zakłady akumulacyjne, oferty specjalne na najważniejsze wydarzenia, promocje cashback czy program lojalnościowy. Jak wiadomo, im więcej promocji u buka, tym lepiej dla gracza.
 • funkcje dodatkowe – do najważniejszych funkcji dodatkowych z pewnością zaliczyć należy w pierwszej kolejności transmisje meczowe, które czynią obstawianie znacznie ciekawszym, w szczególności w przypadku zakładów na żywo. Inne istotne funkcje to gry karciane, sporty wirtualne, statystyki, match tracker czy cashout. Funkcje te znajdziemy co prawda u większości buków, jednak mogą one różnić się jakością.
 • aplikacja mobilna – w dzisiejszych czasach, każdy szanujący się bukmacher powinien posiadać solidną aplikację bukmacherską. Chociaż zdecydowana większość buków rzeczywiście ma apki w swojej ofercie, to już z ich wykonaniem i działaniem bywa różnie. Dobra aplikacja powinna posiadać wszystkie funkcje dostępne na stronie, a do tego mieć możliwości personalizacji, szybkie logowanie i działać szybko i płynnie.
 • legalność – jest to warunek nadrzędny. Niezależnie od tego, na którego bukmachera się zdecydujesz, koniecznie musi on posiadać licencję na prowadzenie legalnej działalności w Polsce. Korzystanie z usług bukmacherów bez licencji wiąże się z wysokimi karami finansowymi, a przy tym nie masz gwarancji czy będziesz mógł wypłacić swoje wygrane. Polecanych legalnych operatorów zakładów znajdziesz w naszym rankingu bukmacherów.

Rekomendowani bukmacherzy

Poniżej, podaliśmy trzech bukmacherów, którzy spełniają zdecydowaną większość lub wszystkie warunki, które polecamy wziąć pod uwagę, jeżeli chcesz zacząć grać u bukmachera .

Fortuna

Jeden z największych i najbardziej cenionych bukmacherów w naszym kraju. Wyróżnia go bardzo bogata oferta na piłkę nożną, tenis ziemny i MMA. Bukmacher ten ma w swojej ofercie również ogromną liczbę transmisji, m. in. na topowe ligi piłkarskie, gale UFC, mecze NBA i NHL. Dużą zaletą tego buka jest również znakomita aplikacja mobilna.

Klienci bukmachera Fortuna mogą liczyć również na atrakcyjne promocje, takie jak gra bez podatku w ramach Happy Hours, podwyższone kursy w ramach Superoferty+, typer Ekspert+ czy promocje tymczasowe, takie jak Farciarz lub Dokładka. Nowi gracze mogą zyskać zakład bez ryzyka o wartości do 300 PLN. Dzięki temu, możesz sprawdzić możliwości Fortuny, a jeśli twój zakład okaże się przegrany – otrzymasz zwrot stawki. Do tego wykorzystując u bukmachera Fortuna kod promocyjny możesz odebrać też freebet o wartości 10 PLN, którego nie ma w podstawowej ofercie bukmachera.

 • do 100 PLNbonus na mecz Legia - Zagłębie
 • 10 PLNfreebet za kod promocyjny
 • 20 PLNfreebet bez depozytu
 • 5 PLNbonus za kupon
 • 300 PLNzakład bez ryzyka
KOD PREZENTF
Kopiuj kod
Odbierz 335 + 100 PLN

Superbet

Superbet to, podobnie jak Fortuna, jeden z największych bukmacherów w Europie Środkowo-wschodniej. Firma ta od kilku lat oferuje swoje usługi również dla klientów z Polski. Do największych zalet tego buka należą świetna aplikacja, wysokie kursy, rozbudowana oferta na piłkę nożną i koszykówkę oraz liczne transmisje, do których oglądania wystarczy zalogować się na konto.

Jeśli chcesz wypróbować możliwości tego bukmachera, to polecamy zarejestrować konto używając w Superbet kod promocyjny o treści PREZENTSB. W ten sposób, zostaniesz uprawniony do uzyskania freebetu o wartości 35 PLN. Freebet możesz wykorzystać na dowolne zakłady z oferty tego buka.

 • 300 PLNbonus za gola Wisły z KF Llapi
 • 35 PLNfreebet
 • 10 PLNfreebet na każdą kolejkę Ekstraklasy
 • 200 PLN100% bonus od depozytu
 • 3500 PLNzakład bez ryzyka
 • 20 PLNw aplikacji
KOD PREZENTSB
Kopiuj kod
Odbierz 3755 + 300 PLN

forBET

forBET to jeden z najpopularniejszych polskich bukmacherów. Chociaż dysponuje znacznie mniejszym budżetem niż STS, Fortuna czy Superbet, oferuje m. in. atrakcyjne kursy na popularne dyscypliny sportowe. Ponadto, nie brakuje u niego ciekawych promocji, takich jak MaxiZysk. forBET ma również niezłą aplikację mobilną oraz dobre zakłady live. Jednym słowem – jest to naprawdę solidny bukmacher.

Jeśli zdecydujesz się na usługi tego bukmachera, to polecamy zarejestruj się wykorzystując w forBET kod promocyjny. Dzięki temu, zwiększysz wartość zakładu bez ryzyka w forBET do 1230 PLN zamiast standardowych 1000 PLN. Pozwoli ci to dokładnie przetestować możliwości tego buka, a do tego Twoje szanse na wygrane z kuponów wzrosną.

 • 300 PLNbonus na mecz Śląsk - Lechia
 • 1000 1230 PLNzakład bez ryzyka
 • 50 PLNdodatkowy bonus za 2. depozyt
 • 2000 PLN100% od 2. depozytu
 • 30 dnigra bez podatku 12%
KOD PREZENTFB
Kopiuj kod
Odbierz 3580 PLN

Jak zacząć grać w zakładach bukmacherskich – podstawowe pojęcia, które musisz znać

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi, powinieneś zapoznać się z paroma podstawowymi pojęciami, które opisaliśmy poniżej. Stanowią one absolutną podstawę, dzięki której zrozumiesz, jak grać u bukmachera.

Kupon

Jest to papierowy lub wygenerowany elektronicznie wykaz zakładów, na które gracz postawił pieniądze. Każdy kupon ma swoją potencjalną wartość – jest nią kwota, którą jako typerzy możemy wygrać. Wartość wygranej wyliczana jest według wzoru:

stawka – (podatek (12%) x stawka) x zdarzenie 1 x zdarzenie 2 x zdarzenie 3… = wygrana

Bukmacherzy oferują możliwość obstawiania kuponów pojedynczych (SOLO), wielokrotnych (AKO) lub blokowych (systemowych). Różnią się one liczbą zdarzeń oraz sposobem rozliczania.

Kursy bukmacherskie

Kursy bukmacherskie to tak naprawdę odzwierciedlenie szans na wystąpienie danej opcji, np. wygranie spotkania przez jedną z drużyn. Im niższy kurs, tym większe szanse na wystąpienie danej opcji, ale jednocześnie wiąże się to z niższymi potencjalnymi wygranymi. Z kolei wyższy kurs dotyczy z reguły opcji mniej prawdopodobnej. Typując ją, można co prawda zarobić więcej, jednak obstawienie tej opcji wiąże się z większym ryzykiem (przynajmniej według oceny analityków bukmachera).

Stawka

Stawka jest to kwota za jaką gracz obstawia kupon. Jest ona pomniejszona o wartość podatku, który w Polsce wynosi 12%. Stawka to kwota bazowa, przez którą przeliczane są kolejne zdarzenia.

Rynki

Rynki bukmacherskie to, najprościej rzecz ujmując, opcje jakie możemy obstawić na dane spotkanie. Bukmacherzy pozwalają obstawiać takie rynki jak:

 • zakład na wynik meczu (1X2 lub 12),
 • podwójna szansa,
 • zakład na liczbę bramek/punktów,
 • handicapy, w tym również handicapy azjatyckie,
 • dokładny wynik spotkania,
 • obie drużyny strzelą bramkę/zdobędą punkt,
 • połowy/tercje/kwarty,
 • strzelec bramki.

Oferty rynków na poszczególne spotkania może się znacznie różnić u poszczególnych legalnych bukmacherów online. Rozstrzał może być bardzo duży – od około 100 do nawet ponad 500 rynków.

Podatek bukmacherski

Jak już wspomniałem, podatek od każdego zakładu obstawionego u legalnych polskich bukmacherów wynosi 12%. Dodatkowo, przy wygranych na kwotę min 2280 PLN, nakładany jest podatek od wygranej o wartości 10%.

Jak grać u bukmachera – poradnik dla początkujących

Poniżej, prezentujemy kilka porad, od których warto rozpocząć swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. Dzięki niem o wiele łatwiej będzie ci zacząć grę u bukmachera.

 • Obstawiaj zdarzenia z niższymi kursami – jeśli jesteś początkującym typerem, polecamy byś pierwsze zakłady obstawiał na zdarzenia o niskim poziomie ryzyka. Dlatego też, wybieraj zdarzenia proste, z niewysokimi kursami. Mogą to być zakłady na zwycięzcę meczu (1X2) lub na podwójną szansę. W tym drugim wypadku, gracz typuje zwycięzcę spotkania lub remis, co znacznie zwiększa jego szanse na pozytywne rozliczenie kuponu.
 • Pamiętaj, że większa liczba zdarzeń zmniejsza twoje szanse – zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa, każde kolejne zdarzenie na kuponie wyraźnie zmniejsza szanse gracza na wygraną. Nie powinno więc dziwić, że głównym źródłem dochodu bukmacherów są zakładu akumulacyjne (AKO), które składają się z co najmniej dwóch zdarzeń. Jeśli więc Twoim głównym celem jest wypracować zysk, to powinieneś skupić się przede wszystkim na obstawianiu zakładów pojedynczych (SOLO). Tutaj dowiesz się więcej o kuponach SOLO i AKO.
 • Korzystaj z bonusów powitalnych i kodów promocyjnych – bonusy na start to doskonały sposób na zwiększenie swoich szans w nierównej walce z bukmacherem. Mimo iż gracz ma przy rejestracji możliwość zrezygnowania z tej opcji, my polecamy, by za każdym razem z niej skorzystać. Pamiętaj również o podaniu kodu promocyjnego, niezależnie od tego, którego bukmachera wybierzesz. W ten sposób
  zwiększysz wartość oferty powitalnej lub uzyskasz dodatkowe bonusy.
 • Ustal budżet i trzymaj się go – doświadczeni gracze wiedzą jak istotne jest trzymanie się ustalonego budżetu. W ten sposób, minimalizujemy ryzyko wysokich przegranych i oddalamy się od całkowitego bankructwa. Trzymanie się limitu pozwoli nam również uchronić się przed poważnymi konsekwencjami uzależnienia od hazardu.
 • Przeprowadź research przed każdym meczem – każdy typ jaki zawrzesz na swoim kuponie powinien być poprzedzony dokładną analizą. Dlatego też, tak ważne jest, by znaleźć wiarygodne źródło statystyk. Weź pod uwagę możliwie jak największą liczbę zmiennych – w ten sposób znacznie zwiększysz swoje szanse na wygraną!
 • Doskonal swoją wiedzę – nie poprzestawaj na naszym poradniku. Żeby osiągać sukcesy w typowaniu na dłuższą metę, należy cały czas się doskonalić. Rozwijaj swój słownik bukmacherski o nowe terminy. Sprawdź, czym są systemy bukmacherskie, valuebety, surebety, strategie Fibonacchi lub Martignale. Pamiętaj, że im większą wiedzę posiadasz, tym większe masz szanse na wygraną!
 • Graj odpowiedzialnie – ostatnia, ale być może najważniejsza porada. Niezależnie od tego, jak dobrze powodzi ci się w typowaniu, powinieneś liczyć się ze negatywnymi skutkami uprawiania hazardu. Najgorszą konsekwencją jest oczywiście, w skrajnych przypadkach, uzależnienie. Jego konsekwencje mogą być bardzo poważne, dlatego też, tak istotne jest pozostawać świadomym na to, z jakim ryzykiem wiąże się typowanie. Jeśli nie uda ci się przed nim przestrzec, nie bój się zgłosić o pomoc do psychologa lub instytucji pomocowych.

Bonusy powitalne u bukmacherów

Bukmacherskie bonusy powitalne są stałą częścią ofert bukmacherów online, praktycznie od momentu zalegalizowania ich w naszym kraju. Poszczególni bukmacherzy prześcigają się w wystawianiu jak najkorzystniejszych i najoryginalniejszych ofert. Ofert na start mogą przyjmować różne formy i wartości. Są wśród nich między innymi:

 • bonusy od depozytu – gracz otrzymuje środki bonusowe będące równe lub mniejsze niż wartość depozytu (np. 100%, 50%, 25%),
 • zakłady bez ryzyka – możliwość obstawienia bezpiecznego zakładu. Jeśli okaże się przegrany, gracz otrzyma zwrot całej stawki lub jej części.
 • freebety – czyli darmowe zakłady. Gracz otrzymuje możliwość obstawienia zakładu o określonej wartości, po spełnieniu wymagań dotyczących kuponu.
 • gra bez podatku – niektórzy bukmacherzy (tacy jak forBET) umożliwiają obstawianie zakładów bez podatku w ramach oferty powitalnej, przez określoną liczbę dni.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z danej oferty powitalnej, warto dokładnie poznać jej zasady. Zwłaszcza, jeżeli dopiero dowiadujesz się, jak zacząć grę u bukmachera, bo bywają one mocno skomplikowane. Z reguły, gracz ma za zadanie wykonać obrót bonusem bukmacherskim o wartości depozytu, bonusu lub w skrajnych przypadkach zarówno depozytu i bonusu, zanim będzie mógł wypłacić środki. Obrót musi zostać wykonany określoną ilość razy kuponami, które spełniają wymagania dotyczące liczby zdarzeń i kursów. Dlatego też, zapoznanie się z zasadami promocji pozwoli nam uniknąć frustracji, gdy np. nie będziemy mogli od razu wypłacić wygranej.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z oferty powitalnej, to zdecydowanie polecam rejestrację z jednym z kodów promocyjnych z naszej strony. Kody te uprawniają do dodatkowych bonusów, takich jak np. freebety. Mogą one również zwiększyć wartość podstawowego bonusu u bukmachera. Warto dodać, że kody bonusowe to często jedyny sposób na uzyskanie bonusu bukmacherskiego o maksymalnej wartości. Treść kodu podajemy w formularzu rejestracyjnym u bukmachera. Może również zostać przypisany do niego automatycznie, po kliknięciu w link afiliacyjny.

Jak dokonać wpłaty do bukmachera?

Masz już konto? W takim wypadku następnym krokiem, żeby grać u bukmaschera, jest wpłata depozytu, czyli środków, z których będziesz obstawiać zakłady. Dokonanie wpłaty u dowolnego polskiego bukmachera jest czynnością niezwykle prostą. Wyjaśnimy tę czynność na przykładzie polecanego przez nas bukmachera Superbet.

 • Zaloguj się na konto.
 • Kliknij w przycisk „WPŁATA”.
 • Wprowadź kwotę jaką chcesz wpłacić i potwierdź klikając w przycisk „WPŁATA”.
 • Wybierz metodę płatności – my wybraliśmy kod BLIK.
 • Podaj 6-cyfrowy kod BLIK.
 • Zatwierdź operację w aplikacji mobilnej swojego banku.

Lista dostępnych metod płatności u poszczególnych bukmacherów może w znacznym stopniu się różnić. Klienci polskich buków mogą skorzystać między innymi z:

 • kart VISA i MasterCard,
 • kodów BLIK,
 • przelewów bankowych, tradycyjnych i błyskawicznych (m. in. Przelewy24),
 • bramek płatniczych (m. in. DotPay, Tpay czy PayU),
 • portfeli elektronicznych (m. in. PayPal, Skrill, Neteller, PaymentIcon, Apple Pay, Google Pay).

Wybór jest więc bardzo szeroki I w zależności od tego, z której z metod korzystamy na co dzień, warto sprawdzić czy dany bukmacher posiada ją w swojej ofercie.

Jak zacząć grać zakłady u bukmachera – 7 porad

Podsumujmy teraz najważniejsze informacje dotyczące tego, jak grać u bukmachera. Początek przygody z zakładami bukmacherskimi można opisać w kilku prostych krokach:

 • Zapoznaj się z naszym rankingiem bukmacherów - znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat legalnych buków.
 • Wybierz bukmachera – otwórz konto u bukmachera, którego oferta najbardziej ci odpowiada.
 • Ustal budżet - odłóż trochę pieniędzy, na których stratę możesz sobie pozwolić, zanim zaczniesz obstawiać.
 • Wybierz sport, który chcesz obstawiać – powinna być to dyscyplina lub dyscypliny, na których temat masz największą wiedzę.
 • Sprawdź, jak działają kursy bukmacherskie – obstaw kupon i sprawdź na jakiej zasadzie działają kursy.
 • Poznaj popularne opcje zakładów – zapoznaj się z najpopularniejszymi rynkami bukmacherskimi i opcjami na nie.
 • Dowiedz się, jak wypracować zysk na zakładach sportowych – gdy już poznasz podstawy, nie poprzestawaj na nich – cały czas doskonal swoją wiedzę na temat typowania.

Jak zacząć grać w zakładach bukmacherskich - FAQ

Najpierw, wybierz bukmachera – najważniejsze informacje na ich temat znajdziesz w naszym Rankingu bukmacherów. Następnie, zarejestruj i zweryfikuj konto, wpłać depozyt, zdobądź bonus i zacznij obstawiać interesujące cię mecze!

Przy wyborze bukmachera warto kierować się naszymi rekomendacjami. Wybierz buka z dobrą ofertą powitalną, wysokimi kursami, bogatą ofertą zakładów, solidną aplikacją i świetnymi dodatkowymi funkcjami, takimi jak transmisje. Bukmacherami najlepiej spełniającymi te kryteria są Superbet i Fortuna.

Podstawowe terminy, które gracz powinien znać to m. in. kupon AKO i SOLO, stawka, kurs bukmacherski, rynek bukmacherski, bonus powitalny czy podatek bukmacherski. Znajdziesz je opisane w naszym artykule.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi, to polecamy obstawiać rynki z niskim poziomem ryzyka, takie jak podwójna szansa (1X, 12, X2) czy zakłady na bramki (np. over 0,5; under 3,5). Zdarzenia o wyższym kursie polecamy obstawiać na zakładach pojedynczych (SOLO).

Kluczem do sukcesu w zakładach bukmacherskich jest nie tylko wiedza na temat sportu, ale również konsekwencja. Dlatego też, tak ważne jest, aby na początek ustalić budżet i trzymać się go!