zakłady bukmacherskie na golf
Spis treści
[Rozwiń]

Golf kojarzony jest głównie ze sportem luksusowym o kilkusetletniej tradycji, sięgającej średniowiecznej Anglii. Czy ta dziedzina sportu ma grono fanów również w Polsce? Czy golf jest chętnie obstawiany w zakładach bukmacherskich? 

Zakłady na golfa - zasady gry 

Przed przystąpieniem do obstawiania golfa warto nieco lepiej poznać jego zasady gry. Przede wszystkim jest to sport indywidualny. W golfa gra się rundę osiemnastodołkową (lub krótszą). Głównym celem zawodników jest szybkie zaliczenie dołka przy możliwie jak najmniejszej liczbie uderzeń. Zaliczenie każdego dołka rozpoczyna się od wybicia piłki z podstawki, a kończy, kiedy piłka trafia do danego dołka. Podczas każdego uderzenia gracz gra na takim polu, jakie zastał oraz piłką tak, jak leżała. Są jednak wyjątki, kiedy gracz może grać piłką z innego miejsca. Przewidywany wynik punktowy lub liczba par (od trzech do sześciu uderzeń) są z góry wyznaczone dla każdego dołka. Gracze mogą uzyskać jeden z niżej wymienionych wyników: 

Liczba uderzeńWynik
Cztery poniżej parCondor
Trzy poniżej par Albatross
Dwa poniżej parEagle
Jeden poniżej parBirdie
Zgodny z parPar
Jeden powyżej parBogey
Dwa powyżej parDouble Bogey

Są dwa systemy punktacji w golfe. Gracze mogą grać na uderzenia, czyli „stroke play”. Polega to na obliczaniu całkowitej liczby uderzeń na rundę. Rzadziej stosowanym systemem jest natomiast gra na dołki czyli „match play”. Golfiści punktują wówczas każdy dołek indywidualnie, a wygrywa zawodnik, który zwycięży największą liczbą dołków.

Zakłady bukmacherskie na golfa

Zakłady bukmacherskie na golfa nie są w Polsce tak popularne jak np. w Anglii. Zdecydowana większość polskich bukmacherów oferuje jednak zakłady na golfa. Co więcej, wyznaczone przez nich kursy są bardzo zachęcające. Rejestrując konto u bukmachera, nie zapomnijcie skorzystać z dedykowanego kodu promocyjnego, dzięki któremu bonus będzie miał większą wartość. Obstawiając zakłady bukmacherskie, gracz ma do wyboru kilka rodzajów zakładu. Wszystkie rodzaje możemy obstawiać zarówno przedmeczowo, jak i na żywo

Typowanie zwycięzcy 

Najczęściej obstawiany jest zwycięzca turnieju. Gracz można typować zwycięzcę danego dnia i całego turnieju, to zazwyczaj najbardziej opłacalny zakład. Szanse na poprawne wytypowanie zwycięzcy nie są jednak wysokie. Dlaczego? Do zawodów przystępuje nawet około 100 graczy, wytypowanie zwycięzcy spośród tak dużej liczby świetnych zawodników jest sporym wyzwaniem. 

Typowanie H2H 

Kolejnym popularnym zakładem jest H2H, czyli head to head. Ten rodzaj zakładu miał swoje początki w wyścigach konnych. Typowanie H2H jest dedykowane sportom indywidualnym, a w szczególności wszystkich form wyścigów. Polega na porównywaniu ze sobą wyłącznie dwóch zawodników. Wyniki pozostałych konkurentów nie są w tym zakładzie istotne. H2H jest prostym zakładem, od którego mogą zacząć nowicjusze zakładów na golfa. 

Under/over

Innym wariantem oferowanym przez bukmacherów jest zakład under/over. Dokonuje się go zwykle na podstawie statystyk. Polega na obstawieniu, czyli liczba uderzeń lub zdobytych dołków będzie niższa/wyższa od podanej wartości. Próg ustalony jest z góry przez bukmachera.  

Handicap

W ofercie zakładów bukmacherskich za granicą często występują zakłady typu handicap. Jednak u polskich bukmacherów ten rodzaj zakładu nie jest zbyt popularny. Obecnie żadne z legalnych, polskich bukmacherów nie oferuje zakładu na handicap w dyscyplinie sportowej, jaką jest golf. Zadaniem handicapu jest tzw. wyrównanie szans, czyli dawanie słabszym zawodników “forów”. Poprzez handicap stwarza się sztuczną sytuacji, kiedy przez rozgrywkami zawodnicy ma określoną przewagę punktów (z reguły +5 uderzeń). Wyróżnia się wiele rodzajów handicapów, m.in. handicap azjatycki, czy europejski. Każdy, kto planuje obstawiać golda powinien zwrócić uwagę na zakłady typu handicap ze względu na wysokie kursy oferowane przez bukmacherów.  

Gdzie obstawiać zakłady na golfa? 

Choć golf nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, to najlepsi bukmacherzy mają go w swojej ofercie. Typerzy zainteresowani obstawieniem tej dyscypliny sportu nie powinni mieć problemu z wyborem odpowiedniego bukmachera. Poniżej zamieszczamy zestawienie bukmacherów, którzy oferują ciekawe kursy na golf.

 • W dn. 20.07.2020 r. u bukmachera STS nie ma żadnych zakładów na golf.

  • The Memorial Tournament
  • Workday Charity Open
  • Charles Schwab Challenge
  • Travelers Championship
  • US Open 2020
  • US PGA Championship
  • British Masters 2020
  • US PGA Championship
  • US Open 2020
  • US Masters
  • Open Championship
  • Puchar Solheim
  • British Masters 2020
  • PGA Money List 2019/20
  • US Open 2020
  • Ryder Cup 2020
  • PGA Championship
  • US Master
  • Mistrzostwa Price Cutter Charity
  • US Open
  • British Masters
  • Bearwood Lakes Ladies Open
 • Obecnie dostępny jest tylko jeden zakład na zdarzenie, które będzie miało miejsce 4.09.2021 – turniej Solheim Cup 2021.

Podczas rejestracji konta u wybranego przez siebie bukmachera warto pamiętać o skorzystaniu z kodu promocyjnego, który zwiększa wartość bonusu powitalnego. Kod promocyjny PZBUK zwiększa wartość promocji o 200 zł!

Jak obstawiać golfa? 

Tak jak i w przypadku innych dyscyplin sportowych, nie ma gotowej recepty na to, jak obstawiać, żeby wygrywać. Osoby o większym doświadczeniu w zakładach bukmacherskich na pewno się ze mną zgodzą, że w miarę zdobywania doświadczenia, nasze szanse na wysokie wygrane rosną. Jest jednak kilka aspektów turniejów golfowych, na które warto zwrócić uwagę podczas typowania.

Znajomość zawodników 

Ogólnie przyjętą zasadą jest to, że nie powinniśmy obstawiać dyscyplin, na których się nie znamy. Im większa jest nasza wiedza, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się obstawić poprawnie. Również w przypadku obstawiania golfa powinniśmy obstawiać tych zawodników, których karierę obserwujemy. Warto być na bieżąco ze wszystkimi turniejami i formą zawodników. W zależności od mocnych i słabych stron zawodnicy mają lepsze lub gorsze predyspozycje do gry, co zawsze przekłada się na ich wyniki w różnych turniejach. Na wygrany zakład może wpłynąć wiedza insiderska, każdy zawodnik ma bowiem swoje ulubione pole i turniej. Mając taką wiedzę, łatwiej nam wytypować zwycięzcę. Dobrze jest także obserwować zawodników na ich prywatnych profilach social media. Często spontanicznie dodane przez nich posty powiedzą nam więcej o formie i szansach zawodnika niż jakiekolwiek statystyki. 

Statystyki z poprzednich turniejów

Podstawowymi wskaźnikami, które można wciąż pod uwagę, są średnia punktacja i dokładność uderzeń. Wytrawni gracze, specjalizujący się w obstawianiu golfa, sprawdzają bardziej zaawansowane statystyki np. dotyczące dalekich uderzeń, informacje o liczbie zagrań na green we właściwej liczbie uderzeń oraz o liczbie uderzeń oddanych bezpośrednio na fairway. Choć nie zawsze statystyki wyłonią nam zwycięzcę turnieju, to na pewno warto z nich korzystać. W połączeniu z innymi informacjami, mogą stanowić dobrą wskazówkę. Zawierając zakłady na najważniejsze turnieje golfowe, należy przeanalizować przebieg poprzednich edycji. Pamiętajmy jednak, że nie możemy polegać ani na statystykach, ani historii spotkań. Zawsze bierzmy pod uwagę czynnik nieprzewidywalności.

Prestiż turnieju i pula nagród

Oczywistym jest, że dla każdego gracza prestiż turnieju ma ogromne znaczenie. Pula nagród jest dodatkową motywacją do tego, aby zawodnicy dali z siebie wszystko. Pamiętajmy więc o tym, że najlepsi zawodnicy mogą odpuścić sobie mniej istotne turnieje, podczas gdy golfiści o niższych kwalifikacjach wziąć muszą walczyć o dostanie się do turnieju wyższej rangi. Największym zainteresowaniem cieszą się rozgrywane corocznie cztery największe turnieje (The Masters, US Open, The Open i PGA Championship), a także imprezy z cyklu PGA Tour, European Tour i Puchar Rydera. Golf kobiet ma swoje odpowiedniki dla wszystkich wymienionych turniejów.

Warunki pogodowe

Nawet najbardziej precyzyjne prognozy pogody czasem zawodzą. Jest to element, na który nikt nie ma wpływu. W przypadku golfa nawet niewielki deszcz, czy wiatr, może przesądzić o wyniku turnieju. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z predyspozycjami graczy. Dla zawodnika z mocniejszym uderzeniem silny wiatr będzie stanowił spore utrudnienie. Z kolei mokra trawa utrudni zadanie graczom, którzy wykonują uderzenie z doskonałą precyzją. 

Pomyłki oddsmakerów 

Choć oddsmakerzy mylą się niezwykle rzadko, to jednak pomyłki się zdarzają. Warto więc wypatrywać najczęściej popełnianych błędów po stronie bukmachera, tj. pomyłki kursowe, czy wystawienie różnych kursów na te same wydarzenia. Zakłady bukmacherskie oferują ogromne ilości zdarzeń, pomyłki są więc nieuniknione. 

Wpływ przypadku w obstawianiu golfa

Niewątpliwie, im większa liczba czynników wpływających na wynik, tym trudniejsze jest jego wytypowanie. Golf charakteryzuje się wysoką przypadkowością. Pogoda to jedynie jeden z wielu czynników, jakich typerzy powinni się obawiać. Nie zapominajmy, że turnieje w golfa są zazwyczaj kilkudniowe, więc każdy zawodnik może grać w odmiennych warunkach. Pola golfowe także mają różne nawierzchnie, a położenie pinów, które określają cele golfistów, są zmieniane w każdej rundzie. Dodatkowo, porównując golf do innych rodzajów zakładów bukmacherskich, liczba potencjalnych zwycięzców turniejów jest większa. Jak widzimy, na wynik turnieju golfowego wpływa duża liczba zmiennych losowych, nic więc dziwnego, że zakłady golfowe wyróżniają się wysokimi kursami. 

Transmisje golfowe u legalnych bukmacherów

Wielu bukmacherów na rynku oferuje live streaming online z najciekawszych wydarzeń sportowych, dzięki czemu gracz może oglądać spotkanie, które obstawił na żywo. Wystarczy wejść na stronę internetową bukmachera lub jego aplikację mobilną. Poziom i ilość transmitowanych wydarzeń jest zachęcająca, wśród nich znajdziemy również turnieje golfowe.

Zakłady bukmacherskie na golf - podsumowanie 

Golf błędnie uważa się za sposób na rekreację dla bogatych leniwych. Jest to dyscyplina sportowa o ciekawej historii i rozbudowanych zasadach. Ze względu na ekskluzywność tego sportu, jak i obowiązek przestrzegania zasad savoir-vivre, nie jest on sportem popularnym. Warto jednak zapoznać się z dyscypliną sportową, jaką jest gra w golfa, chociażby na potrzeby obstawiania zakładów bukmacherskich. Faktem jest, że bukmacherzy oferują zwykle wysokie kursy na zakłady na golfa. Rozumiejąc specyfikę gry w golfa i znając podstawy jego obstawiania, możemy zdobyć satysfakcjonujące wygrane.