Systemy bukmacherskie

Handicap azjatycki. Co to jest i na czym polega?

Spis treści
[Rozwiń]

Handicap – to jeden z najbardziej lubianych dodatkowych zakładów proponowanych przez bukmacherów. Skąd taka popularność handicapów? Nie da się ukryć, że chodzi o wyższe kursy bukmacherskie. Przecież wiele zakładów bez handicapów po prostu nie opłaca się grać. Często też chodzi o to, żeby przechytrzyć bukmacherów. Typerzy po szczegółowej analizie są czasami przekonani do tego, że jakiś wynik jest bardzo prawdopodobny, a  po zagraniu kursu z handicapem jest to jeszcze bardziej korzystne. W bukmacherskim świecie istnieją dwa handicapy. Ten najpopularniejszy na polskim rynku to handicap europejski. Drugi handicap to handicap azjatycki, który jest nieco bardziej skomplikowany, ale to tylko pozory, bo krok po kroku wyjaśnimy na czym polega ten wymyślony w Indonezji sposób gry.

Co to jest handicap?

Jednak zacznijmy bardziej ogólnie. Czym w ogóle jest handicap? Na pewno kilka słów wyjaśnień należy się graczom, którzy dopiero zaczynają przygodę z obstawianiem zakładów bukmacherskich. Handicap to słowo ze sportowego słownika, które jest często używane. To nic innego jak przewaga, uprzywilejowanie, ułatwienie. Ktoś ma przewagę własnego boiska, ktoś gra z jednym zawodnikiem więcej, ktoś odpoczywał nieco dłużej przed kolejnym spotkaniem. To wszystko są handicapy i choć każdy obstawiający sport musi brać pod uwagę takie sytuacje przy analizie spotkań, to jednak handicap w zakładach bukmacherskich to trochę co innego. Handicap bukmacherski jest to bowiem stworzenie sztucznej sytuacji, w której już przed meczem jakaś drużyna czy zawodnik, ma określoną przewagę bramek, punktów, setów czy gemów (w zależności od dyscypliny sportowej). Już na starcie meczu szanse ekip są wyrównywane, a przez to kursy diametralnie różnią się od tych proponowanych w podstawowej formie. 

Handicapy urozmaicają rozgrywkę i sprawiają, że wiele spotkań jest chętniej typowanych przez graczy. Dość sporo meczów bez handicapów byłoby po prostu odrzucanych przez graczy, bo wysokość kursów nie byłaby atrakcyjna. To problem dla bukmacherów, bo doskonale o tym wiedzą, że wielu okazjonalnych typerów gra mecze drużyn, które najczęściej ogląda w telewizji. Nie trudno zgadnąć, że bardzo często są to ekipy najlepsze z możliwych, które bardzo rzadko przegrywają i kursy na ich zwycięstwa są niskie. Dopiero zagranie kursu z handicapem pozwala na większy zysk i co niemniej ważne jeszcze większe emocje przy oglądaniu meczu. 

Handicap europejski

Zanim skupimy się na handicapie azjatyckim powiedzmy na czym polega ten najpopularniejszy w naszym kraju, czyli nazywany europejskim. To handicap, który polega na dodawaniu lub odejmowaniu jednej stronie goli lub punktów (w zależności od zasad danego sportu). W handicapie europejskim gracz może nadal typować na trzy sposoby – zwycięstwo gości lub gospodarzy albo postawić na remis. To główna różnica pomiędzy handicapami europejskimi i azjatyckimi, bo w tym drugim przypadku - jak dokładnie wyjaśnimy – nie ma możliwości typowania remisu.

Handicapy azjatyckie

Handicapy azjatyckie dla wielu graczy są pojęciem trudnym i mglistym. Nic bardziej mylnego, bo tzw. „azjany” powstały po to, żeby ułatwić zawieranie zakładów bukmacherskich. Szczególnie chodzi o sporty w których może dochodzić do remisu. Handicapy azjatyckie powstały głównie z myślą o kibicach piłki nożnej, bo tam pada najwięcej remisów. Również bardzo popularny hokej jest „narażony” na remisy. „Azjany” mają ułatwić podejmowanie decyzji i teoretycznie sprawić, że gracz ma 50% szans na trafienie, jak w tenisie czy koszykówce (tu oczywiście są remisy, ale to marginalne zjawisko). 

Grafika przedstawia dwie szale oddające analogie obstawiania handicapu azjatyckiego w bukmacherce

Remis nie ma zakładu

To jeden z najpopularniejszych zakładów bukmacherskich, który jest zarazem handicapem azjatyckim. „Draw no bet”, „remis-zwrot” czy „DNB”, to oznaczenia tego rodzaju zakładu bukmacherskiego. Zasada jest prosta i banalna. Jeśli w meczu, który jest typowany przez gracza padnie remis, to firma bukmacherska zwróci graczowi stawkę takiego zakładu. Nikt nie przegrywa, nikt nie wygrywa. Jest to jedyny handicap, który sztucznie nie zmienia szans żadnej ze stron. Nikomu nic się nie dodaje, nikomu nic się nie odejmuje. 

Jak kształtują się kursy takich zakładów? Sprawdźmy na przykładzie bardzo popularnej w Polsce ligi angielskiej. Mecz Arsenal kontra Chelsea, czyli dwóch dość wyrównanych ekip i co widać po podstawowych kursach –  1 = 3; x = 3,50; 2 = 2,3. A co się stanie jeśli za remis dostaniemy zwrot? Kursy kształtują się następująco: zwycięstwo Arsenalu to 2,1, a Chelsea 1,75.

A co jeśli w meczu jest zdecydowany faworyt już na starcie np. gdy Manchester City gra z Sheffield United (1,25; 6; 10)? Wtedy kursy bez remisu mogą wyglądać tak: City – 1,10 a Sheffield 7,50. Oczywiście są to przykładowe kursy i mogą one kształtować się różnie w zależności od analizy przeprowadzonej przez analityków bukmacherskich.

Zakład „remis-zwrot” przez wielu bukmacherów nie jest nawet oznaczany jako handicap i czasami nawet nie jest zlokalizowany w sekcji „handicapów”. Jednak niemal zawsze znajduje się w ofercie dodatkowych zakładów na dane spotkanie.

Handicap pojedynczy (np. +1. -2)

To rodzaj handicapu azjatyckiego (inaczej nazywany „całościowym”), gdzie dodaje się do wyniku meczu przewagę jednej ze stron lub odejmuje się coś faworytowi np. jedną lub dwie bramki. 

Jeśli zagramy na zespół, który ma handicap +1, to każde jej zwycięstwo i każdy remis daje nam wygrany kupon. Co jeśli jednak się stanie, jeśli jedną bramką wygra drużyna, której na starcie odjęliśmy jednego gola, czyli mamy wirtualny remis? W takim wypadku – podobnie jak przy zakładzie DNB – bukmacher zwróci nam stawkę zagraną na kupon z takim zakładem. 

Handicap połówkowy (-0,5; +1,5)

Ten azjatycki handicap z góry eliminuje możliwość remisu. Nawet jeśli w realnym meczu padnie, to i tak poprzez dodanie bądź odjęcie co najmniej 0,5 punktu (lub gola) będziemy mieli wirtualnego zwycięzce. Dlatego na liście kursowej będziemy mieli w takim przypadku dwie możliwości. Albo zwycięstwo gospodarzy albo gości. 

Handicap ćwiartkowy (-0,25; +0,75)

Nie da się ukryć, że wśród handicapów azjatyckich jest on najbardziej skomplikowanym. Po pierwsze stawka w takim zakładzie jest dzielona na dwie równe części i w praktyce nasz jeden kupon, to tak naprawdę dwa niezależne od siebie zakłady bukmacherskie. Jest to poniekąd połączenie handicapu połówkowego jak i całościowego. 

Do pełnego wyjaśnienia tego handicapu potrzebny jest przykład. Gracz obstawia mecz pomiędzy Anglią i Francją i decyduje się na handicap -0,25 postawiony na Wyspiarzy. Kurs na Anglię wynosił 1,6 a na Francję 2,30.

Handicap „-0.25” postawiony na Anglię oznacza postawienie połowy stawki z zakładu na handicap azjatycki „0” ( zakład bez remisu, czyli ćwiartkę wyższy od pierwotnego) oraz połowy stawki na handicap połówkowy „-0.5” (ćwiartkę niższy niż początkowy).

Co to oznacza dla naszego kuponu i ewentualnych wygranych przy zakładzie za 100 złotych (dla ułatwienia pomińmy podatek)? 

• przy zwycięstwie Anglii jedną bramką  gracz wygrywa 160 złotych (zysk 60 zł), bo oba handicapy  („DNB” oraz połówkowy) są pozytywnie rozstrzygnięte;

• przy remisie połowa stawki (50 zł) jest zwracana graczowi, ponieważ handicap „0” przy remisie daje zwrot, a połowa stawki (50 zł) jest przegrana, bo handicap -0.5 nie został rozstrzygnięty korzystnie. Gracz więc „wychodzi na zero”;

• przy wygranej Francji gracz przegrywa całość, ponieważ oba handicapy „0” i „-0.5” są rozstrzygnięte niekorzystnie dla gracza.

Azjatyckie gole – suma azjatycka

Jeszcze jednym z handicapów zaliczanych do tych azjatyckich jest handicap związany z liczbą bramek w meczu – czyli suma azjatycka (inaczej: azjatycka linia goli, azjatyckie gole).

Podobnie jak ćwiartkowy handicap azjatycki ten rodzaj zakładów jest dzielony na dwa pojedyncze zakłady. Jak? Weźmy dla przykładu bardzo popularny zakład na sumę azjatycką, czyli ponad 1,75 bramki na mecz. Co to oznacza? Połowa stawki takiego zakładu „idzie na zakład” ponad 1,5 gola na mecz, a połowa stawki na ponad 2 gole na mecz. Aby być pewnym wygranej całości w meczu muszą paść trzy gole. Jeśli padną dwa gole to zakład over 1,5 jest wygrany, natomiast za zakład over 2,0 gracz otrzymuje zwrot. W przypadku, gdy w meczu padnie jeden gol lub wcale nie będzie bramek, to zakład jest oczywiście przegrany.

Analogicznie postępuje się z innymi liniami goli w handicapie azjatyckim.

Dlaczego warto grać handicapy azjatyckie?

Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim zwiększamy swoje szanse na wygraną. Już na starcie wiemy, że remis w meczu nam nie zaszkodzi, więc teoretycznie prawdopodobieństwo na wygraną kuponu z meczem piłkarskim rośnie z ok. 33% na 50% (przy założeniu pełnej losowości zdarzeń).

Inną sprawą jest wysokość kursów. Co do zasady handicapy azjatyckie są nieco korzystniej wyceniane przez bukmacherów. Przecież i dla nich azjatycki handicap to nieco mniejsze ryzyko. Dlatego, żeby zachęcić graczy do obstawiania takich handicapów stosują nieco niższe marże niż w przypadku standardowych zakładów bukmacherskich

Przy stosowaniu handicapu „przeciwko” faworytowi kurs na teoretycznie lepszą drużynę jest wyższy. Oczywiście bierze się to z mniejszych szans na zwycięstwo, ale często nadal jest to gra warta świeczki. 

Dlatego warto pamiętać, że jeśli już decydujemy się na grę z handicapem (europejskim lub azjatyckim), to wymaga to od gracza zdecydowanie bardziej szczegółowej analizy meczu, który chce się obstawiać.

Gdzie szukać handicapów azjatyckich?

Zainteresowanych handicapami trzeba odesłać do oferty kursowej działających w Polsce legalnych bukmacherów. Kursy z handicapem znajdziemy, gdy klikniemy w dodatkową ofertę przygotowaną do każdego meczu znajdującego się na liście kursowej.

Mniej lub bardziej szczegółowa oferta handicapów europejskich znajduje się u każdego bukmachera, u którego można składać zakłady w Polsce.

Nieco gorzej wygląda oferta na handicapy azjatyckie. Polski gracz znajdzie u każdego legalnego bukmachera zakłady „remis-zwrot”. Nie jest on bardzo często nawet zaznaczy jako zakład z handicapem.

 • 1500 PLNbonus od depozytu
 • 100 PLNzakład bez ryzyka
 • 60 PLNbonus za zadania
KOD PREZENTST
Kopiuj kod
Odbierz 1660 PLN
 • 600 PLNzakład bez ryzyka
 • 20 PLNfreebet bez depozytu
 • 10 PLNfreebet promocyjny
KOD PREZENTF
Kopiuj kod
Odbierz 630 PLN
 • 1230 PLNzakład bez ryzyka
 • 2000 PLN 100% od 2. depozytu
 • 50 PLNdodatkowy bonus za 2. depozyt
 • 30 dnigra bez podatku 12%
KOD PREZENTFB
Kopiuj kod
Odbierz 3280 PLN
 • 1000 PLNzakład bez ryzyka
 • 50 PLNfreebet
KOD NIEWYMAGANY
Kopiuj kod
Odbierz 1050 PLN
 • 110 PLN zakład bez ryzyka
 • 5 PLNfreebet bez depozytu
 • 500 PLN 50% od 2. depozytu
KOD PREZENTEN
Kopiuj kod
Odbierz 615 PLN
 • do +66% wygranej na AKO bonus King Size
KOD WKRÓTCE!
Kopiuj kod
Załóż konto
 • 5000 PLN100% od depozytu
 • 200 PLNzakład bez ryzyka
 • 35 PLNfreebety
KOD PREZENTTB
Kopiuj kod
Odbierz 5235 PLN
 • 1500 PLN100% od 1. depozytu
 • 1500 PLN1% od 2. depozytu z kursem x.50
 • 333 PLNzakład bez ryzyka
 • 20 PLNfreebet bez depozytu
 • 20 PLNfreebet od depozytu
 • 50 PLNbonus za karnet kibica
 • 33 dnigra bez podatku
KOD PREZENTLV
Kopiuj kod
Odbierz 3423 PLN
 • 200 PLN100% bonus od depozytu
 • 3500 PLNzakład bez ryzyka
 • 20 PLNw aplikacji
 • 34 PLNfreebet
KOD PREZENTSB
Kopiuj kod
Odbierz 3754 PLN

Inne azjatyckie handicapy? Tak naprawdę pełną ofertę na handicapy azjatyckie ma tylko dwóch bukmacherów. Co ciekawe są to bukmacherzy z tej samej stajni, bo zarówno LVBet jak i NobleBet są powiązane właścicielsko. W ofercie tych bukmacherów znajdziemy nie tylko zakłady „DNB”, ale też handicapy ćwiartkowe czy połówkowe, a także na azjatycką liczbę goli.

Pozostali bukmacherzy? Najczęściej w swojej ofercie albo nie mają w ogóle handicapów azjatyckich (poza „remis nie ma zakładu”), albo oferują tylko handicap połówkowy (jak np. PZBuk, eWinner, Forbet, Betfan, Etoto czy Milenium).

Na pewno dostępność handicapów azjatyckich w Polsce jest dużo mniejsza niż w przypadku gry poza naszym krajem. Jednak należy pamiętać, że z terenu Polski można zawierać zakłady tylko u bukmacherów z polską koncesją. Gra u nielegalnych bukmacherów jest zagrożona odpowiedzialnością karną. 

Bukmacher z najlepszą ofertą na handicap azjatycki


FAQ – handicap azjatycki

Handicap azjatycki polega na tym, że po dodaniu przewagi jednej drużynie niweluje się możliwość wystąpienia remisu.

Z punktu widzenia gracza bardziej opłacalne są handicapy azjatyckie. Stosując je ograniczamy się do wyboru spośród dwóch, a nie, jak w przypadku handicapów europejskich, trzech opcji (odpadają remisy).

Handicap to wirtualne dodanie przewagi jednej z rywalizujących drużyn lub zawodnikowi.

„Draw no bet”, „DNB”, „remis nie ma zakładu”, to nazwy handicapu, który oznacza, że w przypadku remisu graczowi zwraca się stawkę zakładu.

Inaczej handicap całościowy. Czyli do wyniku meczu dodaje się lub odejmuje pewną wartość całkowitą. Jednak w przypadku remisu – np. gdy zespół z odjętą bramką wygra jednym golem – stawka zakładu jest zwracana.

Jednej ze strony dodaje się lub odejmuje się co najmniej pół gola (lub półtora itd.) co oznacza, że nie ma możliwości remisu i gracz ma do wyboru tylko kurs na zwycięstwo jednej lub drugiej strony.

Każdy legalny bukmacher w Polsce ma w swojej ofercie handicapy. Najczęściej są to jednak tylko handicapy europejskie lub handicap „remis nie ma zakładu”. Najszerszą ofertę handicapów azjatyckich mają w Polsce LVBet i NobleBet.

Poradniki

Obstawianie meczów. Jak i gdzie zacząć obstawiać mecze online w zakładach bukmacherskich?
Obstawianie meczów. Jak i gdzie zacząć obstawiać mecze online w zakładach bukmacherskich?
Zabierając się za grę u bukmachera każdy z nas-typerów widzi już oczami wyobraźni te gigantyczne sumy, które lada dzień pojawią się w…
Bukmacher Milenium – historia jednego z najbardziej rozpoznawalnych operatorów w Polsce

Bukmacher Milenium – historia jednego z najbardziej rozpoznawalnych operatorów w Polsce

Bukmacher Milenium przez lata wpisywał się w krajobraz zakładów sportowych w naszym kraju i bardzo długo cieszył się dobrymi opiniami wśród samych…
Bukmacherzy bez podatku ✅ Wygrywaj 12% więcej u wybranych buków

Bukmacherzy bez podatku ✅ Wygrywaj 12% więcej u wybranych buków

Bukmacherzy bez podatku – to hasło jest wyszukiwane przez graczy bardzo często. W Polsce podatki od gier mocno utrudniają zakłady bukmacherskie, ale…
zobacz wszystkie