Co to jest cash out czyli „Zamknij zakład”? Bukmacherzy z cash out.

Sport jest piękny, bo nieprzewidywalny. To w dużej mierze możliwe niespodzianki powodują to, że ludzie chodzą na stadiony, do hal czy zasiadają przed telewizorami. Gdyby już przed rozpoczęciem meczu wiadomo było kto wygra spotkanie, to oglądanie sportu niemal straciłoby sens. Tak samo jak zakłady bukmacherskie, które nie dawałyby wtedy choćby cienia szansy na wygraną. Przecież nie byłoby takie bukmachera, który pozwoliłby sobie na umieszczenie kursu, który dałby zarobić graczom typującym same „pewniaki” czyli pewne typy bukmacherskie.

Obstawiający nie mają więc łatwego życia. Muszą w ofertach kursowych szukać takich spotkań, które mają ciekawe kursy, które dają szanse zarobku, a przy tym powinny być to wydarzenia, których prawdopodobieństwo zajścia też jest spore. Czasami jest to misja szalenie trudna do zrealizowania. Zmiennych jest do tego tak wiele, że coś co jest oczywiste jeszcze w piątek wieczorem, to w sobotę parę godzin przed meczem traci kompletnie sens. Typerzy bukmacherscy muszą zachowywać zimną krew, a czasami niektóre zakłady trzeba szybko puścić w zapomnienie i zapisać po stronie strat.

Cash out w zakładach bukmacherskich. Na czym polega, jak korzystać, czy to się opłaca?

Jednak większość bukmacherów daje swoim klientom szansę na większą kontrolę nad swoimi kuponami poprzez opcję cashout. Jeden z trenerów zaszokował składem i już postawiony zakład jest zdecydowanie mniej  pewny? Już po kilkunastu minutach meczu widzimy, że sytuacja nie idzie po naszej myśli? A może po prostu zauważyliśmy pomyłkę, bo przecież obstawiając w internecie czasami zdarza się „kliknąć” nie w tę opcję. W takich sytuacjach nie warto załamywać rąk i spisywać na straty całej postawionej stawki. Opcja cashout daje możliwość wcześniejszego zamknięcia zakładu i szansę na zminimalizowanie swoich strat lub też na nieco mniejszą wygraną.

Cash out a anulowanie zakładu

Żeby zrozumieć na czym polega opcja cash out trzeba pamiętać o tym, że nie jest to anulowanie zakładu. Anulować zakładu gracz niemal nie może. Bardzo rzadko zdarzy się tak, że bukmacher pójdzie nam na rękę i anuluje całkowicie nasz zakład, czyli uzna go za niebyły i zwróci nam całą stawkę. Z reguły dzieje się tak tylko w dwóch przypadkach. Jeśli mecz się nie odbył lub jeśli sam bukmacher uzna, że rozstrzygnięcia w meczu były wątpliwe np. pojawiły się informacje dotyczące możliwej korupcji lub zewnętrznego wpływania na wynik. Jednak zawsze są to decyzje bukmachera i sam gracz nie ma wpływu na to czy zakład zostanie anulowany.

Cash out – zasady 

Z cash-out jest zdecydowanie inaczej. To sam gracz podejmuje decyzję czy chce, żeby zakład bukmacherski został wcześniej zakończony, a środki wypłacone na jego konto. Brzmi nieźle i cashout pozwala na skromne wygrane lub minimalizowanie strat. Jednak trzeba pamiętać o tym, że z cashout nie zawsze można skorzystać, bo są sytuacje, w których bukmacherzy nie widzą sensu podawania nam ręki. Mamy trzy mecze na kuponie i wszystkie trzy bliskie są niekorzystnego zakończenia dla nas? Nie łudźmy się. Nie dostaniemy w ramach cashout choćby złotówki. Bo  choć to my decydujemy czy chcemy skorzystać z cash out, to jednak bukmacher decyduje o tym czy w danym momencie opcja jest dla nas dostępna i co najważniejsze, to bukmacherzy decydują ile środków w ramach cash-out pozwolą nam wypłacić. Nasza decyzja sprowadza się do tego czy z cashout skorzystać czy jednak poczekać do końca spotkań i liczyć na to, że pierwotny kupon okaże się zwycięski.

Cash out: ile można wygrać?

O tym jak dużo pieniędzy uda nam się „wyciągnąć” w ramach cash-out decyduje bukmacher. Każdy kupon jest analizowany osobno na podstawie kursów live. Bukmacherzy nie są w stanie fizycznie sprawdzić każdego kuponu i oszacować wygraną przy wcześniejszej wypłacie. Bukmacherom z pomocą przychodzą oczywiście specjalne algorytmy, które na bieżąco zmieniają kursy na żywo, a to jest podstawą przy obliczaniu cashout. Podstawową zasadą cashout w Polsce jest to, że nasza wypłata nie może być niższa niż wpłacona stawka. Wynika to wprost z zapisów ustawy hazardowej, która stanowi o tym, że wygrana graczy nie może być niższa od wpłaconej stawki. 

Bukmacherzy, którzy nie posiadają polskiej licencji nie stosują się do tego i u zagranicznych bukmacherów może zdarzyć się tak, że cash-out będzie mniejszy niż stawka zakładu. W tej sytuacji cashout pozwoli jedynie na ograniczenie strat. Jednak trzeba pamiętać o tym, że gra u bukmacherów, którzy nie posiadają polskiej licencji jest w Polsce zagrożona odpowiedzialnością karno-skarbową. Tylko gra u bukmacherów z polską koncesją jest w Polsce dozwolona i tylko taka gra pozwoli uniknąć kary.

Przykłady cash out

Gracze nie mają wpływu na to ile pieniędzy mogą dostać w ramach cash-out. Nie ma też jednego wzoru, który pomógłby nam to obliczyć. Możemy jednak zauważyć kilka tendencji, których trzymają się bukmacherzy. Weźmy na tapet kupon z trzema wydarzeniami. Co do zasady nie są to już najłatwiejsze kupony do trafienia, ale po dogłębnej analizie i dobraniu ciekawych kursów bukmacherskich i stawki to taki kupon może przynieść nam ciekawe zyski.

Na początek. Już wiemy, że jeden mecz zakończy się naszym niepowodzeniem. Czy możemy liczyć na cashout? Nie. Wielu bukmacherów już w regulaminie zapisuje to, że cash out w takich przypadkach nie przysługuje. Nie możemy się dziwić. Przespaliśmy po prostu moment, w którym należałoby zamknąć wcześniej zakład.

Jeden mecz wygrany, a dwa jeszcze trwają i sytuacja jest remisowa? W takich wypadku można założyć, że bukmacher uruchomi dla nas opcję cash-out. Wygrana? Nie miejmy złudzeń. Będzie większa od stawki, ale raczej o kilka procent, a im bliżej końca meczów, które są „na remis”, tym nasza ewentualna wypłata będzie drastycznie zmalała. 

Co innego jak jedno z tych dwóch spotkań zacznie przechylać szalę na naszą korzyść. Dwa mecze zwycięskie i jeden oscylujący wokół remisu? Tu może być już całkiem niezła wypłata i może zbliżyć się nawet do 50 % pierwotnej wygranej.

A co jeśli już wszystkie mecze są po naszej myśli? Czy dzięki cashout dostaniemy już pełną wygraną? Nie. Dopóki mecze nie zakończą się bukmacher nie wypłaci nam całości. Jeśli obstawiamy mecze piłkarskie i wszystkie „wchodzą” do np. 70 minuty, to bukmacher najpewniej zaproponuje ok. 75 procent wypłaty. Możemy założyć, że z każdą minutą nasza wygrana będzie rosnąć, ale dopóki będzie jakiś mecz, gdzie na naszą niekorzyść podziałać może jedna bramka, to do ostatniej chwili bukmacher nie zaproponuje całości.

Ten ostatni przypadek cashout jest chyba najlepszy dla gracza. To gra nerwów. Jasne, jeśli gracz nie ryzykował gry za wysoką stawkę, to pewnie poczeka do końca i będzie czekał na odbiór pełnej wygranej. Gdy jednak stawka jest znaczna, to pokusa cashout rośnie, bo przecież lepiej zostać z nieznacznie zmniejszoną wygraną niż ze stratą sporej stawki. Ile spotkań zmieniało przecież swój bieg w ostatnich minutach, a nawet w ostatniej akcji.

Podane przykłady nie są w żaden sposób reprezentatywne. Łatwo im zadać kłam pokazując rzeczywiste kupony i propozycje cashout. Zmiennych jest jednak tak wiele, że nie sposób pokazać wszystkich możliwości, bo przecież bukmacher inaczej będzie szacował szansę, gdy np. w ostatnim meczu gra „najlepsza drużyna na świecie” z „najsłabszą ekipą świata”. Postawiliśmy na najlepszych i oni wygrywają? Zapewne cashout zbliży się już niemal do pełnej wypłaty. Postawiliśmy na „słabszych”, a oni niespodziewanie, ale skromnie wygrywają, a do końca 20 minut? Tutaj bukmacher jeszcze będzie ryzykował i będzie liczył, że „najlepsi” strzelą i uratują całą stawkę, więc graczowi w ramach cash-out nie zaproponują bardzo dużo (choć pewnie też i nie mało).

Cashout. Jak zamknąć zakład?

Jak zamknąć zakład bukmacherski w ramach cashout? Nie jest to trudne, choć każdy bukmacher, który proponuje opcję cashout stosuje nieco inne rozwiązania techniczne. Najczęściej gracz po prostu musi odnaleźć swój kupon, który postawił u danego bukmachera. Gdzie się on znajduje? Najczęściej wystarczy wejść w opcję „moje konto” (lub podobną) i tam odszukać „historię zakładów”. Aktywne kupony z reguły wyświetlają się na samej górze historii lub są specjalnie oznaczone. Opcji cashout należy szukać po kliknięciu w dany kupon, a równie często opcja cash-out pojawia się już w podstawowym widoku naszej historii zakładów.

Gdy już widzimy opcję cashout pozostaje nam do zrobienia jedna rzecz – akceptacja kwoty, którą proponuje bukmacher. Oczywiście nie musimy tego robić od razu, możemy się wstrzymać lub też ostatecznie zrezygnować z wcześniejszego zamknięcia zakładu. Jeśli jednak chcemy zamknąć zakład to wystarczy kliknąć w opcję. Bukmacher z reguły zapyta nas jeszcze raz (a w międzyczasie może jeszcze przeliczyć naszą wygraną) i po ostatecznej akceptacji środki znajdą się na naszym saldzie bukmacherskim. Niemal natychmiast po zamknięciu zakładu. Cashout jest nieodwracalny. Gracz nie ma prawa ubiegać się o pierwotną wygraną, gdy zdecyduje się wcześniej zamknąć zakład.

W danym momencie cashout jest niedostępny? To nie oznacza, że po kilku minutach bukmacher nie pozwoli nam jednak na zamknięcie zakładu. Cash out jest zablokowywany z reguły w momencie, gdy w trakcie meczu nagle zmienia się sytuacja np. w meczu piłkarskim dyktowany jest rzut karny. Cashout po krótkiej chwili z powrotem może pojawić się na naszym kuponie.

Jakie zakłady można zamknąć w ramach cash out?

Jakie zakłady można zamknąć? Nie każdy zakład bukmacherski może być objęty cashout. To także zależy od specyficznych zapisów regulaminowych. Najczęściej dostępne w opcji cashout są wszystkie zakłady bukmacherskie akumulowane i singlowe (przedmeczowe i zakłady na żywo). Opcja cashout dostępna jest też zwykle przy zakładach na e-sport, ale na sport wirtualny już z reguły nie. Niemal nigdy nie zdarza się, że zakłady systemowe objęte są cash-out.

Ważna informacja dla graczy, którzy są w trakcie obrotu bonusem. Niestety – większość bukmacherów nie zalicza kuponów po zagraniu cashout do obrotu. Oczywiście, wygrana ląduje na naszym koncie, ale stawka zakładu nie jest brana pod uwagę przy wymaganym obrocie.

Bukmacherzy z cashout

Wiemy już na czym polega opcja cashout oraz jak i kiedy można z niej skorzystać. Którzy bukmacherzy oferują opcję cash out? Wcześniejsze zamknięcie zakładu bukmacherskiego jest możliwe niemal u wszystkich bukmacherów działających w Polsce.

Bukmacherzy z opcją cashout, którzy działają legalnie w Polsce to:

  • STS
  • Fortuna
  • Totolotek
  • forBET (tylko mobilnie)
  • TOTALbet
  • Betclic
  • BETFAN
  • eWinner
  • LVBet
  • PZBuk.

Tak jak wspominaliśmy – nie ma jednej oferty cash-out. Każdy bukmacher nieco inaczej kształtuje taką ofertę. Jednak nie są to bardzo  drastyczne różnice. To bardziej szczegóły, które warto sprawdzić bezpośrednio na stronie bukmachera, żeby uniknąć nieporozumień.

Oferta cash-out bardzo często opisywana jest w dziale „promocje i bonusy”, ale też opis tego narzędzia można znaleźć w specjalnych zakładkach. I tutaj jedna uwaga – cashout to nie to samo co cashback. Nazwy podobne i mogą zmylić mniej doświadczonych graczy. Cashback to inna nazwa zakładu bez ryzyka. W momencie, gdy gracz przegrywa swój zakład w ramach promocji cashback, to stawka takiego zakładu „wraca” na konto bonusowe.

Cashout – czy warto?

To szalenie trudne pytanie. Na pewno opcja cashout powinna być brana pod uwagę przez graczy, którzy grają za duże stawki. To dodatkowy bezpiecznik, który może uratować naszą stawkę, zarówno dla grających przez aplikacje bukmacherskie jak i na komputerach.. Oczywiście pojęcie „dużej stawki” też jest płynne, bo dla każdego z graczy może oznaczać inną kwotę. Gdy chcemy skorzystać z cashout za każdym razem powinniśmy solidnie przeanalizować sytuację na boisku, hali czy korcie. Na pewno jest to dobra opcja dla tych, którzy dokładnie śledzą wydarzenia na swoich kuponach. Dzięki cashout gracze mają większą kontrolę nad swoimi zakładami. 

Minusem jest czas, bo żeby zrobić dobrą analizę oferty jest go mało. Przecież za kilka chwil oferta może zmienić się znacznie. Nie da się ukryć tego, że bukmacherzy chcą zarobić na naszym strachu przed porażką, a działanie pod presją czasu może sprawić, że nie podejmiemy właściwej decyzji. Przecież możemy być naprawdę o mały krok od wielkiej wygranej, którą bukmacher chce zmniejszyć siejąc ziarenko niepewności. 

Po co bukmacherom early cashout?

A jaki jest zysk bukmacherów z opcji cashout? To też ważne pytanie. Najbardziej rzuca się w oczy to, że bukmacher chce zaoszczędzić. Przecież, gdy zakłady idą po myśli gracza to lepiej wypłacić 70% pierwotnej wygranej, a nie całość.

Jednak jest coś jeszcze. Bukmacherzy przecież wypłacają jakieś kwoty, gdy nie wszystko układa się kolorowo dla graczy. Po co to robią? Przecież z każdą minutą szanse na to, że cała pula wpadnie na konto firmy bukmacherskiej zdecydowanie rośnie. Bukmacherzy udostępniają cash-out, bo liczą na lojalność graczy. Choćby mała wypłata środków daje poczucie graczom, że ich los nie jest obojętny bukmacherowi. Bukmacherzy wolą też wypłacić choćby symboliczną wygraną, bo dzięki temu gracz nadal ma środki na swoim koncie i najprawdopodobniej dalej będzie korzystał z oferty tego bukmachera. Przecież gdy gracz „wyzeruje” się do cna, to może na tyle się zniechęcić, że zrezygnuje z kolejnych wpłat. Albo – co gorsze – przejdzie do innego „buka”, bo użyje mniej racjonalnych argumentów np. „ten bukmacher przynosi mi pecha”.

Cashout – FAQ

Co to jest cash out?

Cash out to możliwość wcześniejszego zamknięcia zakładu i wypłacenie mniejszej wygranej niż pierwotnie zakładano.

Czy mogę anulować cash out?

Nie. Jeśli ostatecznie zdecydowałeś się skorzystać z cash-out to nie możesz domagać się pierwotnej wygranej.

Czy na cash out można zarobić?

Tak. Każda wygrana z cash out musi być większa od stawki, więc zawsze wygrasz. Mniej lub więcej, ale wygrasz.

Czy bukmacher ma obowiązek oferowania cash out przy każdym zakładzie?

Nie. Cash out to oferta czasowa i bukmacher przedstawia ją w określonych momentach np. gdy masz już przegrany mecz na kuponie to z cash out raczej musisz się już pożegnać.

Czy jak wypłacę cashout to kupon zalicza się do obrotu bonusowego?

Nie. Kupony cashout nie są wliczane do obrotu.

Czy cash-out należy obrócić?

Nie. Bukmacherzy nie wymagają obrotu wypłaconą kwotą.

Czy wszyscy bukmacherzy w Polsce oferują cashout?

Nie. Jednak zdecydowana większość bukmacherów ma cashout w swojej ofercie.

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hazard może uzależniać. Fortuna, STS, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi