Zakłady na politykę. Czy warto obstawiać wydarzenia polityczne?

Spis treści
[Rozwiń]

Zakłady bukmacherskie dosyć jednoznacznie kojarzone są ze światem sportu, jednak nie są to jedyne wydarzenia, których wyniki możemy wytypować. Jedną z coraz bardziej popularnych dziedzin typowania jest polityka. Jakie konkretnie wydarzenia można typować i którzy bukmacherzy oferują zakłady na politykę? Sprawdziłem to i zebrałem najważniejsze informacje w tym artykule.

Gdzie obstawiać politykę?

Przeanalizowałem oferty bukmacherów na zakłady na politykę i udało mi się wyróżnić trzech, którzy wiodą prym w tym rodzaju zakładów:

  • zakłady na politykę w Polsce (np. wybory prezydenckie, frekwencja w wyborach)
  • Unia Europejska (np. państwo, które najszybciej opuści UE)
  • Wielka Brytania (np. następny premier)
  • USA (np. zwycięska partia w wyborach prezydenckich)
  • zakłady na politykę w Polsce (np. kandydat Konfederacji na prezydenta)
  • USA (np. kandydat republikanów w wyborach prezydenckich)
  • Unia Europejska (np. kiedy Ukraina oficjalnie dołączy do UE)
  • Słowacja (np. zwycięzca wyborów prezydenckich na Słowacji)
  • USA (zwycięzca wyborów prezydenckich w USA)
  • Czechy (np. zwycięzca wyborów prezydenckich w Czechach)

Powyżej wymieniłem zakłady, które aktualnie w czasie pisania tego artykułu były dostępne u bukmacherów. Jednak sytuacja zmienia się w czasie i np. w Fortunie z pewnością będzie dostępna szeroka oferta na wybory w Polsce, tak jak to było w poprzednich latach. Niemniej śledząc oferty tych bukmacherów na zakłady na politykę w ostatnich latach mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że mają oni najciekawsze oferty.

STS - najpopularniejszy bukmacher w Polsce stawia przede wszystkim na różnorodną ofertę polityczną związaną z naszym krajem. Oprócz standardowych wyników głosowań możemy postawić na frekwencję wyborów lub rezultat procentowy konkretnej partii czy kandydata. Z zagranicznych wydarzeń politycznych możemy stawiać na wybory kanclerza w Niemczech czy też prezydenta we Francji lub USA.

Fortuna - oprócz sporej oferty na aktualne wydarzenia polityczne w Polsce dba też o to, by mieć u siebie zakłady na wybory w innych krajach. Jako że ten bukmacher wywodzi się zza naszej zachodniej granicy, ma m. in. zakłady na wybory prezydenckie w Czechach. Poza tym możemy założyć się o wybory wewnątrzpartyjne w USA jak i amerykańskie wybory prezydenckie.

Z kolei bukmacher Betfan proponuje zakłady, w których wytypujemy przybliżoną datę włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Betfan zasługuje w tym miejscu również na pochwałę, ponieważ obok STS oferuje graczom spory wybór obstawiania wydarzeń politycznych w Polsce, które dotyczą kandydatów na przyszłego Prezydenta RP.

betfan zakłady na politykę

Ponadto przeszukując oferty legalnych bukmacherów pod kątem obstawiania wydarzeń politycznych, moją uwagę przykuła jeszcze jedna, oryginalna propozycja zakładu na politykę. Mianowicie w ofercie Betters, obok zakładów na wybory w USA oraz UK, znajduje się również pytanie, czy Małgorzata Rozenek wejdzie do polityki - i właśnie taki zakład możemy zawrzeć.

Zakłady bukmacherskie - wybory

Obecnie gorącym tematem w świecie polityki są wybory — zarówno wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii czy wybory prezydenckie w Polsce. Są to najczęściej proponowane zakłady u większości bukmacherów, którzy oferują obstawianie wyników wyborów.

Co ciekawe jeśli mowa o wyborach i ich typowaniu, to bukmacherzy nie ograniczają swojej oferty, do liczby głosów i tego kto wygra wybory. Gracze mają znacznie więcej opcji. Przykładowo w Polsce w przypadku obstawiania wyborów prezydenckich w 2020 roku popularnymi zakładami były te na sposób i termin ich przeprowadzenia.

Jeśli chodzi o wydarzenia krajowe i rodzaj zakładów możemy typować przede wszystkim:

 • kandydata PIS w wyborach prezydenckich,
 • kandydata KO w wyborach prezydenckich,
 • kandydata Lewicy w wyborach prezydenckich,
 • kandydata Konfederacji w wyborach prezydenckich,
 • kandydata PSL w wyborach prezydenckich.
sts polityka zakłady

Są to przykładowe zagadnienia, które można obstawiać u bukmachera STS, który zdecydowanie wiedzie prym, jeśli chodzi o możliwości zakładów na politykę. Przed wyborami w Polsce w ofercie STS znajdziemy nawet zakłady under/over lub handicap.

Dodatkowo w STS znalazłem bardzo ciekawą propozycję zakładu: „Czy NBP wprowadzi do obiegu banknot 1000 zł do 30 czerwca 2028 r.?”.

Wchodząc na arenę bardziej międzynarodową, w STS możemy także typować, czy odbędzie się referendum ws. wyjścia Polski z Unii Europejskiej i czy Polska wyjdzie z UE. Ale to nie wszystko — STS umożliwia również zawieranie zakładów dotyczących wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się w przyszłym roku. W tym wypadku możemy obstawić zwycięzcę wyborów, zwycięską partię oraz wytypować kandydatów zarówno demokratów, jak i republikanów.

Wybory prezydenckie - zakłady ze świata

Wracając jeszcze na chwilę do wyborów prezydenckich — w poszukiwaniu możliwości zakładów wśród legalnych bukmacherów trafiłem na ciekawe zakłady związane z wyborami prezydenckimi:

fortuna zakłady polityka
 • na Słowacji (odbędą się w 2024 roku),
 • w Czechach (odbędą się w 2028 roku).

Taką ofertę dla graczy przygotowała Fortuna. Oczywiście w przypadku tego bukmachera także możemy zawierać zakłady związane z wyborami w Stanach.

Bardzo podobną ofertą zakładów bukmacherskich na politykę dysponuje LVBET oraz Betcris. Ten drugi operator zachęca także do wytypowania kolejnych stałych liderów partii po wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii.

Rodzaje zakładów na politykę

Jednak polityka to nie tylko wybory. W tej kategorii możemy odnaleźć wiele innych rozwiązań powiązanych z wydarzeniami politycznymi. W tego typu zakładach specjalizuje się bukmacher BETFAN, który kładzie naciska na dużą różnorodność na tej płaszczyźnie. Przykładowo możemy się tam spotkać z następującymi zakładami:

 • Kiedy oficjalnie Ukraina dołączy do Unii Europejskiej
 • Czy Joe Biden będzie pełnił funkcję prezydenta USA przez całą kandencję
 • Kto następny przeprowadzi referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej

Oferta zakładów na politykę w BETFAN dynamicznie się zmienia i możesz mieć pewność, że zawsze znajdziesz tam coś na czasie. Jeśli nie jesteś jeszcze graczem BETFAN to możesz zarejestrować konto u tego bukmachera z użyciem kodu promocyjnego. Umożliwia on otrzymanie bonusu 200 % na start.

Zakłady bukmacherskie na politykę - świat

W tej kwestii należy ponownie wyróżnić STS, który rozbudował ofertę zakładów bukmacherskich na politykę o wydarzenia na przykład z Wielkiej Brytanii i Australii. Znawcy tematu, lub gracze chcący „spróbować swojego szczęścia w polityce” mogą typować wyniki wyborów powszechnych w UK oraz obstawić, kto zostanie wybranym kolejnym Prime Minister. Mnie zaintrygowała możliwość wytypowania nowego burmistrza Londynu oraz zakłady dotyczące wyborów federalnych w Australii. Bukmacherska oferta polityczna z rozmachem.

Czy warto obstawiać politykę?

Według Grahama Sharpa - rzecznika brytyjskiego bukmachera William Hill - popularność zakładów dotyczących zdarzeń politycznych bardzo szybko wzrasta. W 2016 roku, a dokładnie w czerwcu padł rekord w zakładach odnośnie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W sumie gracze postawili na to aż 127 milionów funtów, a najlepsze jest to, że wcale zwycięzcą nie był faworyt bukmacherów. Twierdzili oni, że Zjednoczone Królestwo zostanie w UE, więc na początku kursy na brexit oscylowały nawet w okolicy 10.00. Był to pierwszy raz od 1980 roku odkąd angielscy bukmacherzy pomylili się we wskazaniu faworyta w wyborach politycznych.

W Polsce za podobny casus można uznać wybory prezydenckie w 2015 roku. Wtedy to o najważniejszy urząd w kraju rywalizowali Bronisław Komorowski oraz Andrzej Duda. Mimo że przed pierwszą turą kursy wskazywały ogromną przewagę Komorowskiego (kurs na jego zwycięstwo wynosił tylko 1,05), to w obydwu turach zwyciężył Duda, na którego początkowo bukmacherzy wystawili kurs ok. 4,75. Tamte wybory jasno pokazują, że tworzący kursy bukmacherskie nie są nieomylni i można wykorzystać ich błędy, by zarobić na zakładach bukmacherskich.

Jak obstawiać politykę?

Jak można już zauważyć, typowanie wydarzeń politycznych nie jest proste, ale wielu osobom udało się zarobić na zakładach z tej dziedziny. Istotna jest tu oczywiście wiedza, choć szczęście także się przyda.

Należy pamiętać, że bukmacherzy odnoszą się do oficjalnych wyników, a nie tych sondażowych, więc musimy czekać na ogłoszenie rezultatu przez Państwową Komisję Wyborczą, a nie sondaże w telewizji.

Żeby dobrze wytypować kandydata lub partię, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • kampanie wyborcze
 • opinie społeczeństwa
 • debaty
 • sondaże przedwyborcze
 • wpadki polityków

Dobre przygotowanie zwiększa nasze szanse na trafny typ.

W przeszłości już mogliśmy się przekonać, że nikt nie jest nieomylny i sondaże, jak i kursy bukmacherskie nie muszą odwzorowywać rzeczywistości. To daje szansę graczowi na zarobienie w zakładach. Kolejnym przykładem takiego wydarzenia są wybory prezydenckie w USA z 2016 roku. Zdecydowanym faworytem bukmacherów była kandydatka demokratów, Hillary Clinton, a mniejsze szanse dawano Donaldowi Trumpowi. Ostatecznie wygrał ten drugi zaskakując ogromną część społeczeństwa.

Podczas obstawiania polityki nie wystarczą same statystyki. Warto jest też patrzeć na podejście ludzi do tematu nie przywiązywanie zbyt wielkiej wagi do tego, co mówią najpopularniejsze media. Może to nad wprowadzić w błąd i prowadzić do porażki w zakładach, a przecież nie to jest naszym celem.

Jak nie obstawiać polityki?

W zakładach sportowych jest kilka podstawowych przykazań, które są znane doświadczonym typerom. Przeważnie są to błędy których należy się wystrzegać, bo przepisu na sukces nikt jeszcze nie odnalazł, a jeśli tak, to prędko się nim nie podzieli. W przypadku zakładów na politykę również należy uważać by nie popełnić jakiejś prostej pomyłki, która może nas kosztować pieniądze.

Obstawiając politykę trzeba uważać na:

 • Kierowanie się małymi kursami bukmacherskimi. Postępując w ten sposób, łatwo zaliczyć wpadkę jak przy wyborach prezydenckich w 2015 roku lub brexicie. 
 • Bezgraniczne zawierzanie sondażom przedwyborczym. Przykładem mogą być wybory w USA w 2016 roku, gdzie wbrew przewidywaniom wygrał Donald Trump.
 • Nie sprawdzanie informacji w kilku różnych źródłach. Jedne media mogą być bardziej stronnicze, a inne starać się manipulować odbiorcami.
 • Stawianie zakładów zgodnie ze swoimi poglądami politycznymi. Tak samo jak w przypadku zakładów sportowych, nie powinniśmy zawsze stawiać na naszą ulubioną drużynę.

Polityka za granicą - zakłady

Krajem, w którym zakłady wzajemne są najpopularniejsze, jest Anglia. To jasne. Wyścigi konne, wyścigi psów, najwięcej lig piłkarskich, wokół których kręci się cały sport w tym państwie. Utarło się przekonanie, że Brytyjczycy ze wszystkiego potrafią stworzyć zakład bukmacherski. Oczywiście w dziedzinie polityki również największy wybór będziemy mieli właśnie tam. William Hill stwarza zagranicznym graczom możliwości do obstawiania praktycznie wszystkich istotnych światowych wydarzeń politycznych.

Przykładowe zakłady w przypadku zagranicznych bukmacherów:

 • Kiedy nastąpi ogłoszenie przez Szkocję niepodległości?
 • Kształt następnego irlandzkiego rządu
 • Największa liczba mandatów w wyborach w Walii
 • Wyniki kolejnych wyborów w Nowej Zelandii
 • Zakłady na wszystkie okręgi wyborcze w Australii
 • Następne państwo, które opuści Unię Europejską
 • Wybory prezydenckie w Polsce i we Francji, a także kanclerza w Niemczech
 • Następny premier Wielkiej Brytanii i wybory burmistrza Londynu
 • Zakłady dotyczące wygranej partii w każdym stanie USA

Oczywiście to tylko przykłady, a rodzajów zakładów u bukmacherów zagranicznych jest bardzo wiele. Być może doczekamy się czasów, w których polscy legalni bukmacherzy pójdą w tym kierunku i wystawią szerszą ofertę na światową politykę.

FAQ - zakłady na politykę

Tak, z bonusu powitalnego możemy oczywiście skorzystać, chcąc obstawiać politykę.

Najpopularniejszym zakładem jest ten na ostateczne zwycięstwo w wyborach. Uznaniem graczy cieszą się zakłady dwudrożne, czyli że coś się wydarzy lub nie. Poza tym często typowanymi rynkami są: frekwencja wyborców, wyniki procentowe i bezpośrednie pojedynki mniej znanych kandydatów.

Biorąc pod uwagę Polskę, to według wyliczeń jest to około 20 000 kuponów to zakłady na wydarzenia polityczne. Nie są to powalające liczby patrząc na liczbę kuponów piłkarskich, ale jak na wydarzenia pozasportowe jest to całkiem nie najgorszy wynik.

Największą liczbę takich zakładów znajdziemy u czterech bukmacherów. STS, Fortuna i LV Bet. Istnieją też bukmacherzy tacy jak TOTALbet i Totolotek, gdzie również znajdziemy wydarzenia z polityki, ale raczej tylko te podstawowe.