Co obstawiać

Zakłady na politykę. Czy opłaca się obstawiać wydarzenia polityczne?

Obrazek przedstawia rękę wrzucającą głos do urny wyborczej
Spis treści
[Rozwiń]

Większość ludzi się nią nie interesuje, a co poniektórzy twierdzą nawet, że ich nie dotyczy. Polityka jest dziedziną, w której trudno być stale na bieżąco, ale stale nas otacza, więc warto przynajmniej śledzić najważniejsze wydarzenia. Teraz warto również z innego powodu, bo bukmacherzy umożliwili swoim graczom obstawianie wydarzeń związanych z polityką. Co można typować u bukmacherów czy warto zawierać zakłady na zdarzenia polityczne i gdzie można to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Polityka - zakłady bukmacherskie

Regularnie mamy do czynienia z wyborami. Czy to wybory parlamentarne, prezydenckie, lokalne czy do europarlamentu. Możliwości jest dużo i są to wydarzenia cykliczne, więc bukmacherzy wpadli na pomysł, żeby zagospodarować również ten obszar na zakłady bukmacherskie. Poza polityką w Polsce można też obstawiać np. wybory w innych krajach. Największą popularnością poza naszym krajem cieszą się wybory prezydenckie w USA. Co ciekawe jeśli mowa o wyborach i ich typowaniu, to bukmacherzy nie ograniczają swojej oferty, do liczby głosów i tego kto wygra. Gracze mają znacznie więcej opcji.

Przykładowo w Polsce w przypadku obstawiania wyborów prezydenckich w 2020 roku popularnymi zakładami były te na sposób i termin ich przeprowadzenia. Oprócz tego możemy próbować odgadnąć:

 • jaka będzie frekwencja ludzi biorących udział w głosowaniu;
 • albo który z mniej znanych kandydatów lepiej wypadnie w bezpośrednim starciu z innym, równie popularnym konkurentem.

Jak widać jedne wybory mogą wiązać się z wieloma rodzajami zakładów

Rodzaje zakładów na politykę

Jednak polityka to nie tylko wybory. W tej kategorii możemy odnaleźć wiele innych rozwiązań powiązanych z wydarzeniami politycznymi. W tego typu zakładach specjalizuje się bukmacher BETFAN, który kładzie naciska na dużą różnorodność na tej płaszczyźnie. Przykładowo możemy się tam spotkać z następującymi zakładami:

 • Kto następny przeprowadzi referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej?
 • Kto zostanie kandydatem partii demokratów w USA?
 • Czy do dnia 20.05.2020 r. nastąpi zmiana Najwyższego Przywódcy Korei Północnej?
 • Czy do końca 2020 r. Szymon Hołownia założy własną partię polityczną?
 • Czy w 2020 roku dojdzie w Polsce do rządów mniejszościowych?

Gdzie obstawiać politykę?

Na polskim rynku bukmacherskim jeszcze nie wszyscy operatorzy przekonali się do przeprowadzania zakładów politycznych. Inni z kolei zainteresowani są tylko aktualnie najpopularniejszymi wydarzeniami ze sceny politycznej, bo widzą, że jest przy tym spore zainteresowanie. Istnieje jednak kilku bukmacherów, którzy wyraźnie przodują w tym aspekcie i odstają od konkurencji.

Fortuna - oprócz sporej oferty na aktualne wydarzenia polityczne w Polsce, Fortuna dba też o to by mieć u siebie zakłady na wybory w innych krajach. Jako że ten bukmacher wywodzi się zza naszej zachodniej granicy, ma m. in. zakłady na wybory prezydenckie w Czechach. Poza tym możemy założyć się o wybory wewnątrzpartyjne w USA jak i amerykańskie wybory prezydenckie.

 • Kwota z kodem bukmacher-legalny.pl 1145 zł
KOD PREZENTF
ODBIERZ 630 PLN

STS - najpopularniejszy bukmacher w Polsce stawia przede wszystkim na różnorodną ofertę polityczną związaną z naszym krajem. Oprócz standardowych wyników głosowań możemy postawić na frekwencję wyborów lub rezultat procentowy konkretnej partii czy kandydata. Z zagranicznych wydarzeń politycznych możemy stawiać na wybory kanclerza w Niemczech czy też prezydenta we Francji lub USA.

 • Kwota z kodem bukmacher-legalny.pl 1299 zł
KOD PREZENTST
ODBIERZ 1660 PLN

LV Bet - tu również nie przeszli obojętnie obok polityki. Poza wydarzeniami popularnymi w Polsce możemy również znaleźć oferty z innych krajów takich jak Australia, Wielka Brytania czy USA. Widocznie w LV Becie lubią kraje anglojęzyczne i to do nich przywiązują sporą wagę.

 • Oferta z kodem bukmacher-legalny.pl 1590 zł
KOD PREZENTLV
ODBIERZ 2130 PLN

Są także inni bukmacherzy, u których obstawimy politykę, ale raczej tylko w jej najpopularniejszym wydaniu. Nadchodzące wydarzenia ze świata polityki obstawimy również u takich bukmacherów jak Betclic, TOTALbet i Totolotek. Warto zaznaczyć, że u bukmachera eWinner mamy możliwość zaproponowania custom bet, czyli własnego zakładu. Jeżeli zdecydujemy się obstawiać politykę i rozsądnie podejdziemy do sprawy, eWinner na pewno z chęcią nam to umożliwi. Dodatkowo, możemy wykorzystać nasz kod promocyjny eWinner odblokowujący najwyższy bonus dla nowych graczy.

Czy warto obstawiać politykę?

Według Grahama Sharpa - rzecznika brytyjskiego bukmachera William Hill - popularność zakładów dotyczących zdarzeń politycznych bardzo szybko wzrasta. W 2016 roku, a dokładnie w czerwcu padł rekord w zakładach odnośnie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W sumie gracze postawili na to aż 127 milionów funtów, a najlepsze jest to, że wcale zwycięzcą nie był faworyt bukmacherów. Twierdzili oni, że Zjednoczone Królestwo zostanie w UE, więc na początku kursy na brexit oscylowały nawet w okolicy 10.00. Był to pierwszy raz od 1980 roku odkąd angielscy bukmacherzy pomylili się we wskazaniu faworyta w wyborach politycznych.

W Polsce za podobny casus można uznać wybory prezydenckie w 2015 roku. Wtedy to o najważniejszy urząd w kraju rywalizowali Bronisław Komorowski oraz Andrzej Duda. Mimo że przed pierwszą turą kursy wskazywały ogromną przewagę Komorowskiego (kurs na jego zwycięstwo wynosił tylko 1,05), to w obydwu turach zwyciężył Duda, na którego początkowo bukmacherzy wystawili kurs ok. 4,75. Tamte wybory jasno pokazują, że tworzący kursy nie są nieomylni i można wykorzystać ich błędy, by zarobić na zakładach bukmacherskich.

Jak obstawiać politykę?

Jak można już zauważyć, typowanie wydarzeń politycznych nie jest proste, ale wielu osobom udało się zarobić na zakładach z tej dziedziny. Istotna jest tu oczywiście wiedza, choć szczęście także się przyda. Należy pamiętać, że bukmacherzy odnoszą się do oficjalnych wyników, a nie tych sondażowych, więc musimy czekać na ogłoszenie rezultatu przez Państwową Komisję Wyborczą, a nie sondaże w telewizji. Żeby dobrze wytypować kandydata lub partię, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Kampanie wyborcze, opinie społeczeństwa, debaty, sondaże przedwyborcze i różne wpadki polityków, bo te zdarzają się przecież nierzadko. Dobre przygotowanie zwiększa nasze szanse na trafny typ.

W przeszłości już mogliśmy się przekonać, że nikt nie jest nieomylny i sondaże, jak i kursy bukmacherskie nie muszą odwzorowywać rzeczywistości. To daje szansę graczowi na zarobienie w zakładach. Kolejnym przykładem takiego wydarzenia są wybory prezydenckie w USA z 2016 roku. Zdecydowanym faworytem bukmacherów była kandydatka demokratów, Hillary Clinton, a mniejsze szanse dawano Donaldowi Trumpowi. Ostatecznie wygrał ten drugi zaskakując ogromną część społeczeństwa.

Podczas obstawiania polityki nie wystarczą same statystyki. Warto jest też patrzeć na podejście ludzi do tematu nie przywiązywanie zbyt wielkiej wagi do tego, co mówią najpopularniejsze media. Może to nad wprowadzić w błąd i prowadzić do porażki w zakładach, a przecież nie to jest naszym celem.

Jak nie obstawiać polityki?

W zakładach sportowych jest kilka postawowych przykazań, które są znane doświadczonym typerom. Przeważnie są to błędy których należy się wystrzegać, bo przepisu na sukces nikt jeszcze nie odnalazł, a jeśli tak, to prędko się nim nie podzieli. W przypadku zakładów na politykę również należy uważać by nie popełnić jakiejś prostej pomyłki, która może nas kosztować pieniądze.

Obstawiając politykę trzeba uważać na:

 • Kierowanie się małymi kursami bukmacherskimi. Postępując w ten sposób, łatwo zaliczyć wpadkę jak przy wyborach prezydenckich w 2015 roku lub brexicie. 
 • Bezgraniczne zawierzanie sondażom przedwyborczym. Przykładem mogą być wybory w USA w 2016 roku, gdzie wbrew przewidywaniom wygrał Donald Trump.
 • Nie sprawdzanie informacji w kilku różnych źródłach. Jedne media mogą być bardziej stronnicze, a inne starać się manipulować odbiorcami.
 • Stawianie zakładów zgodnie ze swoimi poglądami politycznymi. Tak samo jak w przypadku zakładów sportowych, nie powinniśmy zawsze stawiać na naszą ulubioną drużynę.

Najpopularniejsze zakłady na politykę

U bukmacherów możemy się spotkać z zakładami związanymi z wyborami różnej rangi.

 • Można łatwo odnaleźć w ofertach te do parlamentów lub samorządowych, czy wyborów prezydenckich. W przypadku zagranicznych krajów są to np. wybory stanowe lub poszczególnych okręgów;
 • Najpopularniejszym zakładem jest oczywiście typ na końcową wygraną. Jednak gracze często stawiają też na liczbę ważnych głosów oddanych w wyborach, frekwencję głosujących lub procentowy wynik partii czy kandydata;
 • W ofercie znajdziemy nawet zakłady under/over lub handicap;
 • Poza tym możemy typować to ile komitetów wyborczych zasiądzie w Sejmie;
 • Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się wybory samorządowe, a więc tam dostaniemy najwęższą ofertę zakładów;
 • Oprócz tego można się natknąć na zakłady związane z referendami, ale to bardzo rzadko, bo dotyczą one najważniejszych kwestii w państwie;
 • Często mamy do czynienia z zakładami dwudrożnymi, czyli takimi gdzie próbujemy odgadnąć, że coś się zdarzy lub nie. Jak widać istnieje dość sporo możliwości obstawiania polityki.

Poityka za granicą - zakłady

Krajem, w którym zakłady wzajemne są najpopularniejsze, jest Anglia. To jasne. Wyścigi konne, wyścigi psów, najwięcej lig piłkarskich, wokół których kręci się cały sport w tym państwie. Utarło się przekonanie, że Brytyjczycy ze wszystkiego potrafią stworzyć zakład bukmacherski. Oczywiście w dziedzinie polityki również największy wybór będziemy mieli właśnie tam. William Hill stwarza zagranicznym graczom możliwości do obstawiania praktycznie wszystkich istotnych światowych wydarzeń politycznych.

Przykładowe zakłady w przypadku zagranicznych bukmacherów:

 • Kiedy nastąpi ogłoszenie przez Szkocję niepodległości?
 • Kształt następnego irlandzkiego rządu
 • Największa liczba mandatów w wyborach w Walii
 • Wyniki kolejnych wyborów w Nowej Zelandii
 • Zakłady na wszystkie okręgi wyborcze w Australii
 • Następne państwo, które opuści Unię Europejską
 • Wybory prezydenckie w Polsce i we Francji, a także kanclerza w Niemczech
 • Następny premier Wielkiej Brytanii i wybory burmistrza Londynu
 • Zakłady dotyczące wygranej partii w każdym stanie USA

Oczywiście to tylko przykłady, a rodzajów zakładów u bukmacherów zagranicznych jest bardzo wiele. Być może doczekamy się czasów, w których polscy legalni bukmacherzy pójdą w tym kierunku i wystawią szerszą ofertę na światową politykę.

FAQ - zakłady na politykę

Tak, z bonusu powitalnego możemy oczywiście skorzystać, chcąc obstawiać politykę.

Najpopularniejszym zakładem jest ten na ostateczne zwycięstwo w wyborach. Uznaniem graczy cieszą się zakłady dwudrożne, czyli że coś się wydarzy lub nie. Poza tym często typowanymi rynkami są: frekwencja wyborców, wyniki procentowe i bezpośrednie pojedynki mniej znanych kandydatów.

Biorąc pod uwagę Polskę, to według wyliczeń jest to około 20 000 kuponów to zakłady na wydarzenia polityczne. Nie są to powalające liczby patrząc na liczbę kuponów piłkarskich, ale jak na wydarzenia pozasportowe jest to całkiem nie najgorszy wynik.

Największą liczbę takich zakładów znajdziemy u czterech bukmacherów. STS, Fortuna i LV Bet. Istnieją też bukmacherzy tacy jak TOTALbet i Totolotek, gdzie również znajdziemy wydarzenia z polityki, ale raczej tylko te podstawowe.