Co obstawiać

League of Legends – zakłady bukmacherskie

Spis treści
[Rozwiń]

Obstawianie wydarzeń e-sportowych? Jeszcze nie tak dawno nie istniał sam e-sport, co dopiero mówić o typowaniu takich wydarzeń. Bukmacherzy jednak nie śpią i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do tego, by zaoferować swoim klientom coś ekstra. A, że świat esportu od wielu lat rośnie w siłę, to nie mogło być inaczej. Dzisiaj każdy legalny polski bukmacher posiada w swojej ofercie przynajmniej podstawowe wydarzenia esportowe do obstawiania. Są i tacy, jak np. STS czy LV BET, u których ta oferta jest naprawdę bardzo bogata. O możliwościach w typowaniu e-sportu już pisaliśmy. Dzisiaj skupimy się na jednej z najpopularniejszych gier w świecie esportu, czyli na LoLu - League of Legends.

LoL, czyli najpopularniejsze MOBA

League of Legends osiągnęła status gry… legendarnej. Ale od początku. Inspiracją do powstania tej pozycji z gatunku Multiplayer Online Battle Arena (strategia czasu rzeczywistego, która polega na rywalizacji dwóch drużyn na mapie) był dodatek do gry Warcraft III: The Frozen Throne – Defense of the Ancients (DotA). Jako samodzielny produkt LoL pojawiła się w 2009 roku. Od tego momentu tytuł ten w imponującym tempie zdobywa nowych zwolenników. Szacuje się, że obecnie ma ponad 111 milionów aktywnych graczy, którzy generują roczny przychód w wysokości prawie 1,5 miliarda dolarów

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że twórca LoL, firma Riot Games, funduje stypendia dla drużyn na amerykańskich oraz kanadyjskich uczelniach. Zawodnicy LoL w 2013 roku uzyskali w USA urzędowy status sportowców, co uprawnia tych, niemających amerykańskiego obywatelstwa do uzyskania wizy pobytowej na okres 5 lat. 

O tym, że fenomen LoL nie słabnie, a wręcz przeciwnie, wciąż rozkwita, nie uchodzi uwadze gamingowych ekspertów, którzy przyznali temu tytułowi The Game Awards 2019 w kategoriach najlepszej gry e-sportowej, a także najlepszego e-sportowego eventu (za Mistrzostwa Świata w 2019 roku). 

Zasady gry w LoL

Reguły, które rządzą rozgrywką w League of Legends po bliższym zapoznaniu się, przestają sprawiać wrażenie zagmatwanych. 

 • W każdym pojedynku uczestniczą dwie drużyny. Każda z nich składa się z pięciu graczy, którzy wcielają się w jedną z ponad 135 postaci (champions) podzielonych na 6 klas zróżnicowanych pod względem cech wpływających na charakter rozgrywki: assassin (zabójca), mage (mag), fighter (wojownik), marksmen (strzelec), tank (czołg), support (wsparcie).
 • W głównym trybie gry, czyli Summoner's Rift, celem każdej z ekip jest zniszczenie nexusa drużyny przeciwnej. Nexus jest strukturą zlokalizowaną w samym centrum bazy danej drużyny. Chronią go nie tylko gracze, ale także inne obiekty, jak np. wieżyczki czy stwory sterowane przez komputer. Same bazy znajdują się na przeciwległych końcach mapy, po jej przekątnej. Są od siebie oddzielone strefami dżungli, w których znajdują się dodatkowe postacie-boty – baron oraz dragon (smok) – których zabicie przynosi drużynie profity.

Rywalizacja w meczu kończy się w momencie odniesienia przez daną drużynę trzech zwycięstw (wygrania trzech rund).

LoL - League of Legends w ofercie legalnych bukmacherów

Wydarzenia związane z League of Legends można obstawiać u najpopularniejszych bukmacherów legalnie działających w Polsce. Szczególną uwagę warto poświęcić doświadczonym markom, które na polskim rynku funkcjonują już od dłuższego czasu i ich oferta zakładów e-sportowych stale się poszerza. Mowa tutaj chociażby o STS, Fortunie czy LVbet. 

  • specjalne kursy na LoL
  • LEC LoL
  • G2 / Fnatic
  1560 PLN
  1660 PLN
  • specjalne oferty na LoL
  • turnieje w Chinach
  • streamy z meczów
  2110 PLN
  2130 PLN
  • stała oferta na LoL
  • handicapy
  • LEC LoL
  625 PLN
  635 PLN
  • Boost na kursy
  • Bardzo bogata oferta
  • Ogromna ilość wydarzeń
  200 PLN
  • przyzwoita oferta na LoL
  • atrakcyjny bonus na start
  • fajna aplikacja
  605 PLN
  615 PLN
  • stała oferta na LoL
  • niezłe kursy
  • przyzwoity bonus
  1400 PLN
  1420 + 172 PLN

Uznane na polskim rynku firmy bukmacherskie dają możliwość obstawiania nie tylko wydarzeń z dużych turniejów (League of Legends World Championship – mistrzostwa świata), ale także z regionalnych rozgrywek ligowych (np. League of Legends European Championship – liga europejska) czy pucharowych (np. League of Legends Supercopa Entel – puchar ameryki łacińskiej).

Oczywiście warto na bieżąco śledzić ofertę bukmacherów, którzy mogą wprowadzać do swojej oferty zupełnie nowe wydarzenia związane z LoL, tym samym odpowiadając na ciągły rozwój tej popularnej gry. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obstawianiem LoL, dobrym punktem wyjścia będą darmowe zakłady (freebety) oferowane przez niektórych bukmacherów, które pozwalają „wdrożyć się” w grę bez ryzyka utraty środków z depozytu. Przykładem bukmachera, u którego możemy praktycznie bez żadnych konsekwencji pobawić się w obstawianie jest eWinner.

Obstawiaj LoLa w eWinner bez ryzyka!

W zakładach eWinner możesz postawić swój pierwszy zakład bez żadnego ryzyka. Wpłacasz do 176,14 PLN i nawet jeśli przegrasz, to bukmacher zwróci Ci stawkę minus podatek (12%). Tak więc otrzymasz zwrot w wysokości 150 PLN. Z naszym kodem PREZENT otrzymasz zakład bez ryzyka wyższy o 5 PLN.

LoL – dostępne rynki i opcje zakładów

Złożoność rozgrywki w LoL gwarantuje wielość różnych opcji na zakłady. 

Podstawowym wariantem zakładów na wydarzenia w LoL jest zakład na zwycięstwo danej drużyny. Można także obstawiać zwycięstwo w konkretnych rundach, dokładny wynik, a także zwierać zakłady dające handicap dla którejś z ekip. Sumy to z kolei opcja, która pozwala na postawienie swojego typu odnośnie prawdopodobnej długości danego meczu, czyli określenia, ile zostanie w nim rozegranych rund. 

LoL daje również możliwość obstawiania zdarzeń bezpośrednio niezwiązanych z końcowym wynikiem. Mowa tutaj chociażby o zakładzie o to, która drużyna jako pierwsza zabije smoka, zdobędzie barona albo zniszczy wieżę. Inną opcją z tej kategorii jest zakład na tzw. pierwszą krew, czyli o to, która strona jako pierwsza zada obrażenia swoim rywalom. 

Kolejnym wariantem są zakłady długoterminowe na zwycięzców całych turniejów/rozgrywek albo osiągnięcie przez daną ekipę konkretnego w nich etapu.

 • 100 PLN 110 PLN zakład bez ryzyka
 • 5 PLNfreebet bez depozytu
 • 500 PLN 50% od 2. depozytu
KOD PREZENTEN
Kopiuj kod
Odbierz 615 PLN

Obstawianie wydarzeń w LoL

Przed rozpoczęciem typowania wydarzeń w LoL niezbędne jest zapoznanie się z terminologią oraz mechanizmem gry. Takie pojęcia jak nexus czy inhibitor nie mogą być graczowi obce. Powinien on wiedzieć, jakie korzyści drużynie da zabicie smoka czy zniszczenie wieży. Aby pojąć reguły rozgrywki w LoL warto samemu w niego zagrać albo obejrzeć streamy profesjonalnych graczy.

Każdy typer wchodzący w nową dla siebie dyscyplinę powinien również określić swój budżet, który będzie obejmował koszty nauki, czyli możliwych potknięć wynikających z braku praktyki.

Tak samo jak w przypadku wydarzeń ze świata tradycyjnego sportu, przy obstawianiu LoL dobrze sprawdzi się wnikliwe śledzenie wszelkich sytuacji, które mogą oddziaływać na przebieg pojedynku/imprezy, na którą chcemy wnieść zakład. Mowa tutaj np. o składach, w jakich wystąpią drużyny (kwestia tego, czy nie doznały personalnego osłabienia), a także prawdopodobnej dyspozycji konkretnych zawodników, wynikającej ze zdarzeń z ich codziennego życia – np. czy na dany mecz/turniej musieli w krótkim czasie dotrzeć z drugiego końca świata, co może negatywnie wpłynąć na ich formę. O takim podstawowym elemencie typowania wszelkich rywalizacji jak analiza statystyk (np. wyniki ostatnich spotkań, dotychczasowych pojedynków obu drużyn) nie trzeba przypominać żadnemu graczowi.

Jeśli chodzi o same czynniki i zmienne, które należy brać pod uwagę podczas typowania wydarzeń w LoL, to oprócz umiejętności i formy żywego gracza istotne są także zdolności oraz charakterystyka postaci, w którą wciela się w grze. Profesjonalni gracze zazwyczaj w każdym meczu wybierają te same postacie, co pozwala przewidzieć składy na długo przed rywalizacją, którą chcemy obstawić. To z kolei jest podstawą do prób przewidzenia zachowań zawodników na mapie. Dobry typer dogłębnie analizuje atuty i słabości postaci wybranych przez obie drużyny. Ma to szczególne znaczenie przy obstawianiu opcji typu „kto pierwszy zabije smoka”. Na przykład postać Olafa świetnie sprawdza się w szybkim eliminowaniu tego stwora, więc jeśli dany zawodnik go wybrał, to warto wziąć pod uwagę obstawienie, że to jego drużyna jako pierwsza będzie miała na koncie głowę smoka. 

Obstawianie LoL mogą komplikować posunięcia producenta gry, czyli firmy Riot Games. Zdarza się, że podczas sezonu dokonuje ona zmian np. jeśli chodzi o dostępność postaci, co często wpływa na konieczność zmiany strategii przez drużyny.   

Największe imprezy LoL

Zdecydowanie największą międzynarodową imprezą League of Legends jest League of Legends World Championship, czyli Mistrzostwa Świata organizowane przez samą Riot Games nieprzerwanie od 2011 roku. Czempionat rozegrany w 2018 roku w południowokoreańskim Inczon pod względem liczb przeszedł do historii e-sportu. Ceremonię otwarcia oglądało przeszło 90 milionów widzów na całym świecie, a finałowe rozgrywki przyciągnęły ich ponad 200 milionów. Pula nagród wyniosła prawie 6,5 miliona dolarów, z czego nieco ponad 2,4 miliona zgarnęła zwycięska ekipa Invictus Gaming (Chiny).

Do innych międzynarodowych cyklicznych turniejów należą Mid-Season Invitational (MSI) oraz League of Legends All Star (ASE). Oprócz tego typu eventów w trybie ciągłym odbywają się rozgrywki ligowe. Podzielone są na trzy poziomy. Najwyższy składa się z 12 profesjonalnych lig z całego świata. Do najmocniejszych należą:

 • europejska League of Legends European Championship (LEC),
 • północnoamerykańska League of Legends Championship Series (LCS),
 • chińska League of Legends Pro League (LPL)
 • koreańska League of Legends Champions Korea (LCK).

Wielość rozgrywek LoL sprawia, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że w danym momencie zabraknie eventów, na które będzie można wnieść zakład. 

Gdzie oglądać transmisje z zawodów w LoL?

Transmisje ze zmagań w League of Legends można odnaleźć na stronach internetowych legalnych polskich bukmacherów. Mowa tutaj chociażby o STS i jego STS TV. Oprócz tego mecze można oglądać także na popularnych platformach streamingowych – YouTube (np. kanał LoL Esports) oraz Twitch (np. kanał Riot Games). Ciekawą opcją jest również śledzenie rozgrywek w gamingowym kanale telewizyjnym Polsat Games, który jest dostępny na platformach satelitarnych oraz w ofercie kablówek. Przewagą transmisji telewizyjnych jest profesjonalny, ekspercki komentarz, który pozwoli szybciej przyswoić tajniki League of Legends tym, którzy dopiero wchodzą do tego świata. 

Podsumowanie – dlaczego warto obstawiać wydarzenia LoL

Niesłabnąca popularność i niewytracający impetu rozwój League of Legends sprawia, że kolejni bukmacherzy wprowadzają możliwość obstawiania wydarzeń związanych z tą grą. To bardzo przyszłościowy kierunek także dla samych graczy, którzy mogą cieszyć się bogactwem opcji zakładów. Specyfika LoL złożoność tej gry, sprawia, że na wydarzenia z nią związane oferowanych jest wiele rynków zakładów bukmacherskich

Ponadto LoL wyróżnia się dużą dynamiką pojedynków, w których często dochodzi do niesamowitych zwrotów akcji. Te emocje można zwielokrotnić poprzez wniesienie zakładów bukmacherskich na swoich faworytów.