Spis treści
[Rozwiń]

Czy wiesz, że Expekt to dziś Betclic?

W 2009 roku Betclic wykupił Expekt i od tego czasu działają wspólnie jako Betclic.

Krótka historia nielegalnych (dziś) zakładów bukmacherskich Expekt

Nieco starsi czytelnicy naszego serwisu z pewnością dobrze kojarzą ten brand. Obok zakładów bukmacherskich Unibet i Bwin to jedna z pierwszych zagranicznych firm bukmacherskich, która weszła na Polski rynek. Historia firmy Expekt sięga mniej więcej roku 2000.

To firma o skandynawskich, a dokładnie szwedzkich korzeniach. Trudno w to dzisiaj uwierzyć, ale Expekt był nie tylko sponsorem Górnika Zabrze, Cracovii Kraków, ale uwaga jednym ze sponsorów piłkarskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Dziś STS, a kiedyś Expekt.

Ambasadorem brandu był sam Zbigniew Boniek. Bez wątpienia Expekt był jednym z najbardziej szanowanych przez graczy brandów bukmacherskich, słynął z solidnej oferty, dobrych kursów i profesjonalnego traktowania graczy. Wielu starszych graczy z czwórką z przodu zaczynało swoją przygodę z internetowymi zakładami bukmacherskimi właśnie od zakładów wzajemnych Expekt.

Za pośrednictwem serwisu archive.org można cofnąć się w czasie, powyżej prezentujemy screen ze strony Expekt zakłady bukmacherskie z roku 2007. Wówczas Expekt bukmacher był jednym z liderów polskiego rynku bukmacherskiego. Dziś Expekt nie działa. Dlaczego? Ponieważ jest w Polsce nielegalny, a tylko legalny bukmacher to taki, u którego jest sens grać.

Dziś lata świetności ten bukmacher ma już dawno za sobą, zarówno w naszym kraju jak i Europie. Jednak swego czasu ten mający skandynawskie korzenie bukmacher online założony przez dwóch kolegów Conniego Gesara i Christiana Haupta buk w swoim portfolio ambasadorów posiadał między innymi oprócz wspominanego już Zbigniewa Bońka, takie gwiazdy światowej piłki nożnej i sportu jak Fredi Bobić z Niemiec, Glen Stronmberg.

Dobrze znany także w Polsce były selekcjoner reprezentacji Danii Seep Piontek, Jari Rantanen z Finlandii, zwycięzca WSOP, czyli gwiazda pokerowych stolików Scotty Nguyen. Ambasdorem tego brandu był także znany z show „gem, set and Mats” legendarny Mats Willander, Egil Olsen czy gwiazda piłkarskich mistrzostw świata w 1990 we Włoszech, Kameruńczyk Roger Milla. Należy przyznać, że była to niesamowicie mocna ekipa.

Expekt opinie wygłaszane na forach bukmacherskich na początku tego wieku były w przeważającej opinii pozytywne, bukmacher ten znany był z szerokiej oferty i dobrych kursów. Już wówczas oferował narzędzie o nazwie Betting Challenge, które pozwalało graczom w ramach serwisu Expekt.com zapraszać kolegów i znajomych i zakładać się we własnej grupie o wyniki meczów, funkcjonalność bardzo zbliżona do tak popularnych w wielu zakładach pracy konkursów typerskich w czasie trwania Euro czy World Cupu.

Zdecydowanie kilkanaście lat temu Expekt zakłady bukmacherskie były jednym z najszybciej rozwijających się zakładów bukmacherskich w Europie, szacowano iż około 2 miliony graczy zdecydowały się zarejestrować na tej stronie bukmacherskiej, sam serwis dostępny był 23 językach świata.

Pokerowy przełom

Jednym z momentów przełomowych tej firmy był rok 2005, kiedy to firma zdecydowała się zmienić sieć pokerową której była częścią o nazwie Prima i przenieść klientów do tworzonej przez założycieli Expekta sieci pokerowej Tain. W 2005 roku Expekt miał około 40% udziałów w rynku szwedzkim, decyzja o zmianie okazała się strategicznym błędem.

Zmiana zaowocowała dużymi problemami technicznymi w  przepustowość, sieć Tain nie poradziła sobie z tysiącami nowych graczy. Przez kilka tygodni w Expekcie borykano się z gigantycznymi problemami technicznymi. 12 miesięcy później w związku z trwającymi problemami w sieci Tain szefostwo Expekta zdecydowało się o migracji do innej sieci iPoker.

Ostatecznie wielu ekspertów uznaje, że był to swoisty początek końca tego brandu, a największym wygranym okazała się firma Unibet w której rozpoczęli grać niezadowoleni gracze Expekta.

W 2008 właściciele Expekta zdecydowali się wystawić firmę na sprzedaż, nabywcą została grupa Mangas Gaming, do przejęcia doszło wiosną 2009 roku. Według doniesień medialnych cena oscylowała w pobliżu 125 milionów Euro.

Grupa ta w swoim portfolio oprócz opisywanego brandu posiada także Bet-at-home oraz BetClic. Niestety dla Expekta przejęcie skandynawskiej firmy przez francuski kapitał zaowocowało kolejnymi problemami. Różnice w podejściu do zarządzania firmą między Francuzami, a Skandynawami były na tyle duże iż po przejęciu około 70% kierownictwa odeszła lub została poproszona o odejście.

Opisywany brand stracił swoją autentyczność, pod względem technicznym zaczął mocno przypominać BetClic. Uwaga nowych właścicieli została skupiona właśnie na Bet-at-home i BetClic kosztem bukmachera online do którego dedykowaliśmy dzisiejszy tekst.

Co zatem poszło nie tak? Dlaczego wszystko się wywróciło w Polsce?

Jak to w takich sytuacjach bywa, jeżeli nie wiadomo o co chodzi, wtedy chodzi o pieniądze. Firma zakłady bukmacherskie Expekt nie działa zbyt dobrze i zostaje przejęta przez francuską grupę BetClic Group. Nie znamy naturalnie wszystkich szczegółów, ale wyraźnie widać, że nowi właściciele nie do końca mieli pomysł na ten uznany brand. Jak to często w przypadku fuzji bywa zabrakło jasne wizji jak odmiennie spozycjonować zakłady bukmacherskie Expekt i BetClic.

Wedle naszej wiedzy Expekt nie działa poprawnie i przeżywa kryzys nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, ze Skandynawią włącznie. Przysłowiowym gwoździem do trumny była zeszłoroczna zmiana ustawy hazardowej w Polsce, z nieoficjalnych informacji wynika, że BetClic Group ubiega się o licencją dla brandu BetClic, natomiast prawie na pewno nie złożono wniosku o licencję dla Expekt.

Updatujemy niniejszy tekst w grudniu 2018 roku i rzeczywiście nasze przypuszczenia okazały się zasadne, Betclic.pl otrzymał polską licencję, natomiast praktycznie pewne jest, że o takową nie ubiegano się dla opisywanego tu buka. Expekt nie działa obecnie legalnie.

Co to oznacza? Powolny, upadek brandu. Grają w nim gracze, którzy z powodów historycznych ufają temu brandowi, a nie mają ochoty płacić wysokiego 12% podatku od obrotu i wolą grać nielegalnie. Jest to niezbyt rozsądne, bo istnieje wielu legalnych bukmacherów, których oferta jest bardzo różnorodna, kursy konkurencyjne, a bonusy bukmacherskie – atrakcyjne.

Nie brakuje im niczego, za co można by lubić Expekta – wiele metod płatności, bukmacherskie zakłady na żywo (zakłady live), aplikacje mobile czy obstawianie online mają już praktycznie wszystkie legalne firmy bukmacherskie. Do tego taki bonus powitalny, tzw. bonus na start (np. freebet, który może być jeszcze bardziej kuszący poprzez kod promocyjny) często jest kroplą przelewającą czarę i samo istnienie Expekta w pamięci typerów przestaje mieć znaczenie. Poza tym jeśli chodzi o Expekt bonus nie ma znaczenia. Podobnie warunki obrotu bonusem bukmacherskim. Zwyczajnie nie warto grać tam, gdzie urządzanie zakładów sportowych nie przebiega zgodnie z prawem i obowiązującą w Polsce Ustawą Hazardową, nawet jeśli pierwszy zakład bez ryzyka brzmi świetnie.

Nie nam oceniać takie zachowania, każdy jest bowiem kowalem swojego losu, niemniej jedno wiemy na pewno Expekt w kwietniu 2018 roku jest w Polsce nielegalnych bukmacherem. Skąd ta pewność?

expekt-ustawa

Całe trzy strony tego niechlubnego rejestru prowadzonego przez polskie Ministerstwo Finansów zawierają wpisy o Expekt. Aktualnie zarządzającym tym brandem nie brakuje co prawda pomysłów na przenoszenie serwisu na kolejne domeny typu: Expekt.bet, Expekt.biz, Expekt.eu, m.expekt.website, Expekt.mobi, ale po prawdzie uwypukla to tylko aktualny smutny obraz tego brandu.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wiosną 2018 roku Expekt nie działa zgodnie z prawem, jest brandem nielegalnym w Polsce i będzie powoli dogorywał. Szkoda, ale umarł król, niech żyje nowy król. Bukmacherzy w Polsce z łatwością wypełnili tę lukę.

Sytuacja na dziś w Expekt

Dziś liderem bukmacherskiego rynku i w pełni legalnym bukmacherem w Polsce jest STS, a tuż za nim plasuje się Fortuna. Bukmacher STS podobnie jak niegdyś Expekt sponsoruje piłkarską reprezentację Polski w piłce nożnej.

Kiedy aktualizujemy, odświeżamy ten tekst w grudniu 2018 potwierdzają się nasze smutne przypuszczenia. Kiedy próbujemy wejść na stronę Expekt.com z polskiego adresu IP naszym oczom ukazuje się następujący komunikat.

Expekt.com jest serwisem internetowym, który jest wykorzystywany do organizowania nielegalnych zakładów bukmacherskich online. Smutny los spotkał tego uznanego niegdyś bukmachera, tak jak wspomnieliśmy niewiele jest firm bukmacherskich, które mogą sobie pozwolić na sponsorowanie piłkarskiej reprezentacji Polski, a opisywany bukmacher online był właśnie jednym ze sponsorów naszej kadry.

Od wiosny do końca listopada urzędnicy polskiego Ministerstwa Finansów dodali kilka kolejnych wpisów dotyczących tego bukmachera.

3912     m.expekt.one                    2018-10-31 09:20:03 UTC

3911     hu.expekt.one                   2018-10-31 09:19:44 UTC

3910     expekt.one                          2018-10-31 09:19:27 UTC

3909     eu.expekt.one                   2018-10-31 09:19:04 UTC

2386     www.expekt.info              2018-07-16 13:34:26 UTC

2385     expekt.info                          2018-07-16 13:33:52 UTC

2382     m.expekt.info                    2018-07-16 13:32:07 UTC

2381     eu.expekt.info                   2018-07-16 13:30:51 UTC

Kierujący tym brandem starają się obejść polskie regulacje prawne i przenoszą serwis na kolejne strony takie jak, Expekt.info, Expekt.one. Kreatywności nie brakuje, ale są to jak najbardziej działania niezgodne z polskim prawem.

Należy przypomnieć iż polskie prawo zobowiązuje także dostawców Internetu do blokowania w ciągu kilkudziesięciu godzin od umieszczenia przez pracownika Ministerstwa Finansów na rejestrze nielegalnych stron hazardowych dostępu do takiej witryny.

Firmom pośredniczącym w płatnościach grożą wysokie kary za współpracę z nielegalnymi podmiotami dlatego żaden z wiarygodnych operatorów płatności nie współpracuje z nielegalnymi w Polsce bukmacherami.

Z naszej strony zdecydowanie odradzamy grę na nielegalnych stronach bukmacherskich. Dla zdecydowanej większości graczy, gra w zakładach bukmacherskich powinna stanowić rozrywkę, a nie sposób na przysporzenie sobie problemów prawnych.

Legalnych stron bukmacherskich przybywa

Podmioty, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów bukmacherskich w Internecie  - stan na grudzień 2019.

Bazując na fakcie iż już kilka stron bukmacherskich otrzymało stosowne pozwolenie w 2018, kolejne licencje są tylko kwestią czasu i zakłady sportowe, gdzie wykorzystamy nasze typy bukmacherskie, będą coraz bardziej liczne. Obstawianie wydarzeń sportowych to wspaniałe hobby i większy wybór na rynku jest tylko z korzyścią dla gracza.

Na bieżąco będziemy informować naszych czytelników o nowych podmiotach i w razie potrzeby edukować z zakresu stanu prawnego, choć mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu większość wątpliwości w zakresie legalności danego podmiotu bukmacherskiego została rozwiana.

Jaka strona zamiast Expektu?

  • Atrakcyjne promocje dla stałych graczy
  • Prosty bonus za rejestrację
  • Znakomita aplikacja na urządzenia mobilne
  3720 PLN
  3754 PLN
  • sprawdzony bukmacher
  • wysokie kursy
  • aplikacja mobilna
  620 PLN
  630 PLN
  • aplikacja mobilna
  • oferta live
  • kasyno 'Betgames'
  1560 PLN
  1660 PLN
  • Wysokie kursy live
  • Liczne promocje dla graczy
  • Najprostszy bonus na start
  3000 PLN
  3280 PLN
  • Sporty wirtualne
  • Duża różnorodność dyscyplin
  • ciekawa oferta na piłkę nożną
  5230 PLN
  5235 PLN
  • Szeroka oferta na piłkę nożną
  • Jedyny bonus 200% od wpłaty
  • Bonus za polecenie znajomego
  150 PLN
  • Sponsor znanych polskich klubów
  • Transmisje e-sport
  • Ciekawa promocja dla posiadaczy karnetów
  2110 PLN
  2130 PLN
  • oferta e-sport
  • sporty wirtualne
  • oryginalne promocje
  345 PLN
  375 PLN
  • Ciekawa oferta powitalna
  • Możliwość szybkich wypłat
  • Opcja tworzenia własnych zakładów
  605 PLN
  615 PLN
  • wysoki bonus powitalny
  • zakład bez ryzyka
  • niezły bonus od depozytu
  800 PLN
  1000 PLN
  • Regularna gra bez podatku
  • Wybór bonusu
  • Bonus za aplikację
  1520 PLN
  1545 PLN
  • Bonus powitalny bez obrotu
  • Cashback bez końca
  • Early Payout
  500 PLN
  • liczne promocje
  • kursowy boost na mecze
  • szeroka oferta
  1400 PLN
  • Najlepsza oferta na KSW
  • Funkcjonalna aplikacja mobilna
  • Ciekawe promocje dla stałych klientów
  1050 PLN
  1060 PLN
  • Doświadczony bukmacher
  • Wysokie kursy na ligi piłkarskie
  • Program lojalnościowy
  0 PLN
  • bogata oferta
  • przejrzysty layout
  • aplikacja mobilna
  200 PLN

Bukmacher Expekt - najczęściej zadawane pytania

Expekt został zakupiony przez bukmachera Betclic.

Najlepszą ofertę mają STS, Fortuna i BETFAN. Zachęcamy do zapoznania się z rankingiem bukmacherów.

Lista legalnych bukmacherów dostępna jest na naszej stronie a także na rządowej stronie ministerstwa finansów w zakładce zakładów wzajemnych i gier hazardowych przez internet.

Poradniki

Lista legalnych bukmacherów w Polsce [MARZEC 2023]
Lista legalnych bukmacherów w Polsce [MARZEC 2023]
W Polsce legalnych bukmacherów mamy dokładnie tylu, ilu możemy znaleźć na oficjalnej liście Ministerstwa Finansów. Jeśli na tej liście nie ma któregoś…
Nowy bukmacher w Polsce 2023

Nowy bukmacher w Polsce 2023

Polski rynek bukmacherski stale się rozwija i dołączają do niego kolejni operatorzy. Gracze zastanawiają się jaki jest nowy bukmacher online na polskim…
Obstawianie meczów. Jak i gdzie zacząć obstawiać mecze online w zakładach bukmacherskich?

Obstawianie meczów. Jak i gdzie zacząć obstawiać mecze online w zakładach bukmacherskich?

Zabierając się za grę u bukmachera każdy z nas-typerów widzi już oczami wyobraźni te gigantyczne sumy, które lada dzień pojawią się w…
zobacz wszystkie