W sferze internetowej jest ogromna przestrzeń dla każdego, kto chce zacząć robić coś swojego, a co może się spodobać innym. YouTube stał się potężną marką i cały czas rośnie w siłę. Kanałów i filmów jest coraz więcej, więc oczywistym jest, że trudno odnaleźć jakąś wartościową dla siebie treść. Poniżej zestawiamy najpopularniejsze kanały sportowe wraz z dopiskiem kilku słów na temat tego, kogo mogą one zainteresować.
Spis treści
- 1 Kanały Youtube
- 1.1 Kanał sportowy – 246 tys. subów
- 1.2 WeszłoTV – 107 tys. subów
- 1.3 Konrad Shymansky – 228 tys. subów
- 1.4 Trenuj z Krzychem – 1.28 mln subów
- 1.5 Lachu – 912 tys. subów
- 1.6 Footroll – 476 tys. subów
- 1.7 Foot truck – 133 tys. subów
- 1.8 Prawda futbolu – 96,3 tys. subów
- 1.9 Tomasz Ćwiąkała – 80,3 tys. subów
- 1.10 Polsport – 126 tys. subów
- 1.11 Mateusz Mikulak (footgol tv) – 215 tys. subów
- 1.12 Kartofliska – 189 tys. subów
- 1.13 Sport.pl – 121 tys. subów
- 2 Podcasty sportowe
Kanały Youtube
Platforma już bardzo popularna i wciąż zyskująca nowych, aktywnych użytkowników. Ludzie sportu ciekawie zagospodarowali tę przestrzeń w Internecie i możemy łatwo odszukać wartościowe filmy, które spodobają się futbolowym zapaleńcom.
Kanał sportowy – 246 tys. subów
Jeden z najmłodszych i zarazem najprężniej rozwijających się projektów na polskim YouTube. Został stworzony i zorganizowany bardzo profesjonalnie przez znanych dziennikarzy sportowych. Tomasz Smokowski, Mateusz Borek, Krzysztof Stanowski i Michał Pol stworzyli swój własny kanał, który jak na razie robi furorę w polskich mediach, a rozpoznawalność twórców korzystnie wpływa na rozwój kanału.
Poza dyskusjami ekspertów o futbolu, na kanale można znaleźć m.in. ciekawy format pt. Liga PL, gdzie to piłkarze mają głos i żaden z założycieli kanału nie ingeruje w tematykę programu. Daje to znakomitą okazję widzom, żeby dowiedzieć się, jak wygląda piłka nożna od szatni. Bardzo popularne stały się Hejt Parki, gdzie dużą rolę odgrywa interakcja z widzami, którzy mogą dzwonić do studia i rozmawiać z prowadzącymi. Program niejednokrotnie cieszył się ogromną popularnością, a zapraszani goście przyciągali odbiorców zainteresowanych tematyką okołosportową.
Kanał Sportowy stał się znakomitą propozycją, która mimo krótkiego istnienia w polskim Internecie już zdążyła zauważalnie zaznaczyć swoją obecność. Dodatkowo niektóre fragmenty programu zostały popularnymi trendami w mediach, więc wszyscy, którzy chcą być na czasie z tym, co się aktualnie dzieje w social mediach, powinni być na bieżąco z ramówką Kanału Sportowego.
Dla kogo? Właściwie wszystkie osoby interesujące się sportem. Póki co miejsce dla siebie znajdą tam kibice piłki nożnej, boksu, tenisa, sportów walki, a w przyszłości m. in. wyścigów formuły 1. Plany twórców zakładają rozmowy na temat wielu dyscyplin sportowych, więc póki co pozostaje czekać i sprawdzić, w którą stronę to się rozwinie.
WeszłoTV – 107 tys. subów
Kanał należący do największego polskiego portalu poświęconego piłce nożnej czyli weszlo.com. Na YouTube wrzucane są przede wszystkim nagrania z programu pt. Stan Futbolu, w którym raz w tygodniu uczestnicy rozmawiają o piłce i problemach z nią związanych. Dzięki temu programowi, który śledzić można także na antenie TVP Sport, poznacie opinie ekspertów na tematy dotyczące futbolu. Niejednokrotnie w Stanie Futbolu odbywały się rzeczowe dyskusje, które ukazywały różne punkty widzenia na aktualności ze świata piłki nożnej.
Poza tym popularnym formatem jest Liga Minus, która stworzona została na przeciwwagę dla Ligi Plus z Canal+. W tym programie bez ogródek podsumowuje się wydarzenia na polskich boiskach i co istotne bez zbędnego słodzenia. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które lubią mieć rzeczywisty obraz naszej ligi, a przy okazji chcą oglądać materiały w których pojawia się dużo wątków humorystycznych.
WeszłoTV cieszy się sporym uznaniem wśród oglądających i zdecydowana większość komentarzy użytkowników jest przychylna produkcjom na kanale. Poza wymienionymi wyżej największą furorę robi nowy program zatytułowany “Słowak z Dzesięciu”. Jest to coś w rodzaju parodii teleturnieju i według widzów jest tak dobry, że nie chcieli powrotu futbolu, a woleli kolejne odcinki programu.
Dla kogo? Osób, które lubią gdy rzeczy nazywa się po imieniu i nie chcą upiększania polskiej piłki, gdy wcale nie stoi na dobrym poziomie
Konrad Shymansky – 228 tys. subów
kanał tworzony przez Konrada Szymańskiego, na którym możemy oglądać content związany z piłką nożną. Głównie są to filmy zawierające ciekawostki i informacje, np. o tym skąd się wzięły przydomki drużyn. Dużą popularnością cieszą się filmy ukazujące wydarzenia boiskowe, takie jak rozmowy piłkarzy w trakcie meczu.
Dla kogo? Osoby chcące poznać ciekawostki ze świata piłki nożnej.
Trenuj z Krzychem – 1.28 mln subów
To kanał jednego z najlepszych, a na pewno najbardziej rozpoznawalnego przedstawiciela freestyle footballu w Polsce. Mistrz świata, czyli Krzysztof Golonka, prezentuje na nim sztuczki z piłką, a także pokazuje jak je wykonać. Oprócz tego nagrywa różnego rodzaju zabawy piłkarskie, do których zaprasza gościnnie znane osoby, którymi nie są tylko piłkarze, ale też np. raperzy lub reprezentanci sceny e-sport.
Dla kogo? Osób chcących nauczyć się sztuczek piłkarskich lub sprawdzić jak znane osoby radzą sobie z wyzwaniami sportowymi
Lachu – 912 tys. subów
Kanał, na którym autor zamieszcza przede wszystkim materiały z gry FIFA, ale także różne piłkarskie wyzwania i filmy z prawdziwego boiska. Jeżeli interesujesz się piłką nożną w realnej odsłonie, ale także grami komputerowymi z nią związanymi, to jest to kanał dla ciebie.
Dla kogo? dla graczy Fify, którzy poza grami komputerowymi lubią realną grę na świeżym powietrzu. Prawdopodobnie content kierowany głównie do młodszych internautów.
Footroll – 476 tys. subów
autor kanału pisze, że jest to najczęściej oglądany program o piłce nożnej na polskim YouTube. Co więcej zaznacza, że jest to kanał dla kibiców szukających piłkarskich emocji w luźnym ujęciu. Oprócz filmików z wyjazdów na mecze, wrzucane są utwory muzyczne, przeróbki, parodie itp. jednak znalazło się też miejsce na zwyczajną rozmowę na temat piłki.
Dla kogo? Osób, które traktują piłkę z przymrużeniem oka i nie podchodzą do niej śmiertelnie poważnie. Jednak użytkownicy chcący dowiedzieć się czegoś ciekawego również mogą znaleźć coś dla siebie.
Foot truck – 133 tys. subów
Seria wywiadów prowadzona przez byłych współpracowników kanału Łączy Nas Piłka, czyli Łukasza Wiśniowskiego i Kubę Polkowskiego. Prowadzący w luźnej atmosferze przeprowadzają rozmowy ze znanymi i mniej znanymi osobami związanymi z polską piłką. Poza tym również przez program przewinęli się zagraniczni goście jak np. Peter Schmeichel.
Dla kogo? Zainteresowani kulisami piłki nożnej i ciekawymi historiami z życia piłkarzy, trenerów oraz działaczy. Dla osób lubiących połączenie luźnej atmosfery z ciekawymi kwestiami dotyczącymi futbolu.
Prawda futbolu – 96,3 tys. subów
kanał autorski Romana Kołtonia, czyli komentatora Polsatu Sport. Jak pisze sam autor, futbol żyje z dyskusji o nim, a kibice żyją z dyskusji o futbolu. Główną częścią kanału są oczywiście wywiady, jednak Kołtoń również odnosi się do sytuacji w ligach zagranicznych i polskiej Ekstraklasie.
Dla kogo? osoby dla których bardziej liczy się co ma do powiedzenia gość programu. Poza tym oczywiście dla tych, którzy szukają wywiadów z ludźmi sportu.
Tomasz Ćwiąkała – 80,3 tys. subów
kanał dziennikarza sportowego Canalu+, który omawia i komentuje bieżące wydarzenia ze świata piłki. Najczęściej tematyka kręci się wokół ligi hiszpańskiej, od której Ćwiąkała jest ekspertem, ale pojawiają się też odcinki na inne interesujące tematy.
Dla kogo? osoby, którym zależy na merytorycznym podejściu do piłki. Dużo danych, dopracowane komentarze do konkretnych sytuacji. Dla ludzi chcących orientować się w środowisku piłkarskim.
Polsport – 126 tys. subów
Kanał Michała Pola, którego transmisje na żywo były swego czasu hitem internetu. Dziennikarz dzięki interakcji z widzami na czacie zbudował swoją markę, a jego streamy cieszą się sporą oglądalnością. Poza vlogami Michała Pola, na kanale znajdują się również relacje ze spotkań z widzami, wywiady z gwiazdami futbolu, a także filmy z turnieju AMP futbolu.
Dla kogo? dla ludzi lubiących rozmowę w luźnej atmosferze oraz uczestniczyć w niej na żywo. Michał Pol nie unika odpowiedzi na żadne tematy, więc osoby ceniące szczerość, znajdą coś dla siebie.
Mateusz Mikulak (footgol tv) – 215 tys. subów
kanał oczywiście o piłce nożnej, na którym znajdziemy różne ciekawostki i historie piłkarzy. Przykładowo losy piłkarzy, którzy dziś należą do najlepszych na świecie lub skąd biorą się nazwy stadionów. Można otrzymać odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, nad którymi zastanawiamy się dopiero po zapoznaniu się z pytaniem postawionym w tytule.
Dla kogo? dla ludzi, którzy lubią poznawać różne ciekawostki na temat klubów i piłkarzy.
Kartofliska – 189 tys. subów
kanał Radosława Rzeźnikiewicza, który jeździ na mecze niższych lig piłkarskich w Polsce i za granicą. Sam autor pisze o swoim kanale, że jest efektem jego podróży. Był na meczach w 44 krajach, a w swoich materiałach humorystycznie podchodzi do sportu w wykonaniu amatorów. Najpopularniejszymi rodzajami publikacji są Ósma Liga Mistrzów, czyli magazyn rozgrywek B-klasy oraz Jak nie zwiedzać, czyli przewodnik po tym, jak nie eksplorować miast w trakcie zwiedzania.
Dla kogo? dla ludzi lubiących humorystyczne ujęcie amatorskiej piłki. Kanał, na którym mało co brane jest na poważnie, a całość ma charakter bardzo swobodny.
Sport.pl – 121 tys. subów
kanał jednego z największych portali sportowych w Polsce. Najbardziej rozpoznawalnymi formatami na kanale są Sekcja Piłkarska, F1, KSW i Wilkowicz sam na sam, gdzie redaktor naczelny sportu przeprowadza wywiady ze znanymi postaciami polskiego sportu.
Dla kogo? dla osób chcących poznać komentarze o aktualnych problemach polskiej piłki przedstawionych w dyskusji między kilkoma osobami. Poza tym dla ludzi lubiących wywiady z ludźmi polskiego futbolu.
Podcasty sportowe
Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują podcasty, czyli materiały, które mają cieszyć przede wszystkim nasz słuch. W Polsce mamy kilka sportowych podcastów, na które warto zwrócić uwagę. Oto one:
Futbol i cała reszta
Podcast w radiu newonce, w którym Przemysław Rudzki wraz z Arkadiuszem Sitarzem przeprowadzają długie rozmowy ze znanymi twarzami. W skład ich wchodzą:
- czołowe postacie polskiej piłki (Boniek, Saganowski, Mielcarski);
- dziennikarstwa sportowego (Szpakowski, Twarowski, Ćwiąkała);
- a nawet pasjonatami związanymi z innymi branżami np. aktorami (Lubaszenko, Królikowski).
Dla kogo? dla osób lubiących wywiady z popularnymi osobami, które przepytywane są zarówno pod kątem piłkarskim, jak i pozasportowym
Historie z boiska
Pierwszy w Polsce podcast o piłkarskich historiach pod narracją Konrada Szymańskiego. Autor opowiada o hisoriach znanych piłkarzy w formacie pt. Legendarni (Ronaldo, Cantona, Cruyff), a także przybliża kulisy popularnych wydarzeń ze świata piłki (afera Calciopoli, przekręt po krakowsku).
Dla kogo? osoby nie znające dogłębnie historii piłkarskich legend oraz istotnych wydarzeń, które wpłynęły na obecny kształt piłki nożnej.
Weszło FM
Nie trzeba wiele dodawać, bo wszyscy wiemy, że jest to najlepsze radio sportowe w Polsce. Gdyby jednak ktoś o tym zapomniał lub nie wiedział, to szybko zostanie o tym poinformowany. Dziennikarze portalu Weszło, mają swoje dedykowane audycje, a każda z nich jest poświęcona innej tematyce, oczywiście związanej ze sportem. Na antenie radia omawiane są często mniej popularne ligi i dyscypliny, więc każdy sympatyk bardziej niszowych tematów sportowych znajdzie tu coś dla siebie.
Zdecydowanie jest to najbardziej różnorodna stacja, która cieszy się szerokim gronem odbiorców. Łatwo też śledzić swoje ulubione audycje, gdyż mimo mnóstwa programów, radio ma swoją stałą ramówkę. Niezależnie czy ktoś lubi słuchać o lidze angielskiej, niemieckiej, włoskiej, polskiej i czy w ogóle interesuje się piłką nożną. Tworzone materiały potrafią zainteresować słuchaczy i możemy się dowiedzieć dzięki nim bardzo wielu ciekawych rzeczy.
Dla kogo? osoby zainteresowane mniej popularnymi dyscyplinami oraz ligami piłkarskimi, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem
2 angry men
Dziennikarze i komentatorzy stacji Eleven Sports oraz eksperci od włoskiej Serie A prowadzą wywiady z różnymi osobistościami ze świata piłki nożnej. Gośćmi audycji są np. byli trenerzy (Jacek Gmoch, Andrzej Strejlau), działacze (Bogusław Leśnodorski, Jarosław Królewski), byli piłkarze (Michał Żewłakow, Sebastian Mila), jeszcze aktywni piłkarze (Ariel Borysiuk, Radosław Majewski) i wielu innych. Poruszane są nie tylko tematy stricte związane z piłką, ale także te ze sfery osobistej, więc goście są skłonni otworzyć się przed słuchaczami w tych wywiadach.
Dla kogo? osoby zainteresowane osobistymi wyznaniami istotnych osób z polskiego futbolu.
Calcio Merito
Skoro już jesteśmy przy fanach włoskiego futbolu, nie może zabraknąć tutaj Calcio Merito. Jest to kanał wieloplatformowy dla kibiców Serie A od… kibiców Serie A! Widoczni są już na Facebooku, Twitterze i Instagramie, jednak główna działalność opiera się na YouTubowych podcastach i osobnej stronie internetowej. Robi wrażenie, gdyż nazwa nie jest przypadkowa i rzeczywiście możemy tu doszukać się wielu merytorycznych dyskusji, ciekawostek i najnowszych informacji. Calcio Merito dopiero tak na dobrą sprawę rozpoczyna swoją działalność na większą skalę, ale już wielu odbiorców wróży temu projektowi świetlaną przyszłość.
Dla kogo? przede wszystkim dla osób zafascynowanych ligą włoską, lecz nie tylko na tym najwyższym poziomie. Niższe ligi też objęte są stałą obserwacją, dlatego chcąc dowiedzieć się więcej o piłce we Włoszech, to odpowiednie miejsce.
Podsumowując
Kanałów czy podcastów jest całe mnóstwo, ale dzięki temu zestawieniu nie musisz już się przebijać przez nie wszystkie. Warto jednak śledzić tę scenę, bo coraz więcej uznanych osób z branży sportowej decyduje się na rozpoczęcie działalności w Internecie. Pamiętajmy, że nie zawsze liczba subskrypcji czy wyświetleń odwzorowują jakość przekazywanej treści, a poza podcastami czy wideo na Youtube, warto iść dalej i zobaczyć filmy czy seriale z bukmacherką i hazardem. Obecnie nie ma co marnować czasu na materiały, które nam nie odpowiadają, więc mamy nadzieję, że powyższy spis okaże się pomocny.
Poradniki
