Polski rynek bukmacherski rok po wprowadzeniu nowelizacji ustawy

O tym jak wygląda rynek legalnych bukmacherów w Polsce w maju 2018 roku

Mija rok od wprowadzenia nowelizacja ustawy hazardowej. Co się zmieniło? Kto jest największym wygranym nowej sytuacji rynkowej? Jaka jest przyszłość przed rynkiem legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym opracowaniu.

legalni-bukmacherzy-ustawa-po-roku

Najwięksi wygrani

Największymi wygranymi są zmian zachodzących na rynku są podmioty, które w przeszłości toczyły nierówną (podatkowo) walkę z bukmacherami nie płacącymi podatków w Polsce. Legalny bukmacher STS chwali się 47% udziałem rynkowym, co prawda trudno to jednoznacznie zweryfikować, ale z pewnością jest to lider rynkowy. Na drugim miejscu mocno usadowiła się mająca czeskie korzenie Fortuna. Ostatnie miejsce na podium przypadło Totolotkowi. STS.pl pozycjonuje się jako bukmacher narodowy, stąd sponsoring piłkarskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ambicją zarządzających tym bukmacherem jest nie być kojarzonym ze sponsoringiem jednego klubu piłkarskiego, stąd rezygnacja z obecności na koszulkach tak popularnego w Polsce Lecha. Efortuna wybrała nieco inną drogę i postawiła na bycie głównym, koszulkowym sponsorem najpopularniejszego klubu w Polsce czyli Legii Warszawa, warto jednak pamiętać o tym, że Legia jest klubem który się albo kocha, albo nienawidzi, jest to klub, który ma najliczniejsze grono antyfanów, żaden inny klub w Polsce nie wzbudza takich emocji jak Legia.

Kto może namieszać na rynku bukmacherskim w Polsce?

Na razie na polski rynek nie udało się wejść żadnemu z kluczowych graczy na rynku europejskim. Żadna z takich firm jak Bet365, Ladbroks, William Hill, Bwin, Unibet czy Sportingbet nie otrzymała lokalnej licencji. Dlaczego? Jest to spowodowane łamaniem, czy jak to kto woli niejednoznacznymi regulacjami prawnymi w Polsce w minionych latach. Licencję (na razie jedynie dla punktów naziemnych) otrzymał rumuński Superbet, to ciekawa firma i nie należy jej lekceważyć szczególnie, że za sterami zasiada były top management Fortuny, jednak jest to lokalny gracz skupiony wcześniej na rynku rumuńskim, który teraz powalczy o kilku, czy kilkunastoprocentowy udział w zbliżonym do rumuńskiego rynku polskim. Warto wspomnieć, że Superbet zatrudnił Jerzego Dudka jako ambasadora brandu i dynamicznie rozwija sieć punktów naziemnych. Kilka tygodni temu licencję zarówno online jak i offline otrzymał Totalbet spółka będąca własnością Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, które kontrolowane są przez potentata medialnego Zbigniewa Benbenka, będącego właścicielem m.in. „Super Expressu” czy Radia Eska. O udziały w polskim rynku ambitnie walczy także Forbet oraz LVbet szczególnie aktywny podczas siatkarskich mistrzostw Europy odbywających się w Polsce. Twarzą LVbet był znany siatkarz, były libero reprezentacji Polski Krzysztof Ignaczak. Kilka miesięcy temu ruszył odnowiony bukmacher Etoto, w przeszłości zdecydowany outsider dziś z nowym inwestorem oraz kierownictwem jest niezwykle aktywny w mediach internetowych w Polsce. Twarzami Etoto został Mateusz Borek i Tomasz Hajto znany nie tylko z występów w kadrze, ale i roli komentatora i legendarnej już „truskawki na torcie” Niemniej żadna z tych firm (LVbet, Forbet czy Etoto) nie posiada rozbudowanej sieci punktów naziemnych w Polsce stąd bardzo trudno będzie im rzucić prawdziwe wyzwanie liderom rynkowym czyli STS i Fortunie.

 

Podatek i skuteczność nowych przepisów

Polscy gracze zdaje się zaakceptowali przerzucanie 12% podatku od obrotu na ich barki, warto jednak przypomnieć, że 12% podatek to najwyższy podatek w Europie i prawdopodobnie na świecie. 12% podatku od obrotu stanowi około 60% od GGR (różnicy między wpłatami, a wypłatami), niewątpliwie największym wygranym tej sytuacji jest Skarb Państwa, który od każdego zakładu otrzymuje 12% stawki w formie podatku. Bukmacher Efortuna poinformował iż odprowadził do kasy Skarbu Państwa 130 mln złotych za rok 2017, czyli całościowo legalne, polskie firmy bukmacherskie zapłaciły ponad 400 mln podatku. Kiedyś Bill Clinton powiedział, że walka z Internetem to jak próba „przybijania kisielu do ściany”, ale można zaryzykować stwierdzenie, że chociaż część zagranicznych firm bukmacherskich stara się łamać przepisy to generalnie ustawodawca wprowadził skuteczne egzekwowane przepisy prawne. Do rejestru nielegalnych stron regularnie dodawane są nowe podmioty, z głównych mediów internetowych zniknęły banery nielegalnych firm bukmacherskich. Wysokie kary skutecznie odstraszyły reklamo-biorców od współpracy z nielegalnymi bukmacherami. Współpracę z podmiotami nie posiadającym licencji w Polsce zakończyli także pośrednicy płatności jak Przelewy24, a także Neteller czy Skrill.

Jak jest przyszłość rynku bukmacherskiego w Polsce?

Mówiąc żartobliwie gatunek homo sapiens kiepsko radzi sobie z przewidywaniem przyszłości dlatego i my będziemy ostrożni z tworzeniem daleko idących prognoz na przyszłość. W krótkim horyzoncie czasowym przewidujemy utrzymanie status quo, czyli STS z dominującą pozycją rynkową i Efortuna jako zdecydowany wicelider rynkowy. Z nowych graczy stawiamy na Superbet, ze względu na doświadczenia z rynku rumuńskiego oraz doświadczone kierownictwo za sterami. W perspektywie 2-3 lat spodziewamy się także, że któryś z dużych graczy europejskich pokusi się o przejęcie, jednej z aktualnie licencjonowanych firm bukmacherskich, gdybyśmy mieli pokusić się o obstawianie postawilibyśmy, że przejęty zostanie ten trzeci, czyli Totolotek.

Poczytaj również:
https://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier-gry-hazardowe/rejestr-domen

Hazard może uzależniać. Fortuna, Lvbet, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi